Незважаючи на інтенсивний розвиток будівельних технологій і поява великої кількості сучасних матеріалів, дерево не втрачає популярності. Численні переваги, такі як довговічність, надійність, прекрасний зовнішній вигляд, багатий вибір варіантів виконання, не залишають ні найменшого шансу конкурентам. Але для того щоб використовувати закладені матінкою-природою можливості по максимуму, необхідно подумати про захист. Ось чому питання, чим покрити дерев’яну підлогу хвилює багатьох власників екологічного житла.

Захисні засоби оберігають підлогу від стирання

Зміст

 • Як вибирати захисний засіб?
 • Матеріали для покриття дерев’яної підлоги
 • Що віддати перевагу?
  • Просочення маслом
  • Покриття лаком
 • Фарбування підлоги
 • ? Як вибирати захисний засіб?

  Кошти для покриття дерев’яної підлоги здатні захистити від впливу хімічних речовин, вологи, передчасного зносу, механічних пошкоджень. До того ж це вірний спосіб додати інтер’єру завершений, досконалий вигляд і додати фінальний штрих, без якого навіть бездоганно виконана спільна робота будівельників і дизайнерів здається не повною.

  Асортимент покриттів досить широкий, але не кожне з них підійде до того чи іншого виду дерев’яного настилу. При виборі необхідно враховувати деякі моменти:

  • породу дерева;
  • допустимість попередньої підготовки;
  • передбачувані умови експлуатації (вологість, інтенсивність механічного впливу, антистатичність);
  • можливість вторинної обробки;
  • сумісність нового покриття зі старим, якщо таке є.

  Вибір також залежить від призначення приміщення. У квартирі, на відміну від офісу, навантаження не настільки велика, тому можна застосовувати віск або масло. Це кращий спосіб підкреслити природну складову дерева і надати підлозі приємний матовий відтінок.
  Якщо ж передбачається, що дерев’яна підлога буде відчувати значні навантаження або високу вологість, краще покрити його лаком, який не тільки надійно захистить, але і подарує чудовий блиск і обсяг.

  Вибір захисту залежить він призначення приміщення

  ? Матеріали для покриття дерев’яної підлоги

  За зовнішнім виглядом захисні матеріали діляться на:

  • прозорі покриття. У дану категорію входять пропитки та лаки, що містять у складі речовини, які підкреслюють природну структуру деревини;
  • непрозорі покриття. Це фарби на органічній основі (алкідні, олійні, поліуретанові, акрилові, перхлорвінілові) і водно-дисперсійні суміші. Поліуретанові і акрилові фарби особливо цінні за простоту нанесення і висока якість. Алкідні лаки і фарби гарні за рахунок низької водонепроникності та стійкості;

  В залежності від основного компонента матеріали для фінальної обробки бувають 2-х різновидів:

  Асортимент захисних засобів досить широкий

  • з антипіренами, що оберігають дерево від загорання. Вони анітрохи не впливають на красу масиву і знижують ризик виникнення пожежі;

  Це важливо!
  Просочення на основі антипіренів особливо рекомендовані для промислових і громадських підлоги.

  • з біоцидами, що захищають дерево від впливу цвілі, грибка, комах.

  ? Що віддати перевагу?

  Існує два методи фарбування.
  1. Поверхневе фарбування, використовують у випадках, коли збереження естетики і зовнішнього вигляду дерева надзвичайно важливо. Такий тип захисту та декору застосовується повсюдно, на заключному етапі обробки підлоги в будинках з бруса, лазнях і інших дерев’яних будівлях.
  2. Глибоке фарбування можливе лише в промислових умовах, оскільки для його здійснення потрібні спеціальні ванни і автоклави, в яких розчин під великим тиском впорскується в деревні капіляри, заповнюючи весь вільний об’єм.

  ? Просочення маслом

  Олія для обробки дерев’яної підлоги виробляється з натуральних субстанцій (лляної, соняшникової, соєвої олії) або штучних компонентів, з додаванням, наприклад, поліуретану. Масло глибоко проникає в товщу покриття, на поверхні залишається тільки тоненький шар. В результаті процедури підлога стає міцним і набуває шовковистий блиск.

  Масло надає підлозі шовковистий блиск

  Це важливо!
  Вибираючи масло, зверніть увагу на етикетку: уникайте продуктів з написом «містить розчинник».

  Масляні розчини бувають різної в’язкості:

  • густі (містять 90% натурального масла);
  • середньої в’язкості (сухий залишок складає 40-50%);
  • рідкі (сухий залишок 20-40%).

  Професіонали радять наносити олію в місцях підвищеної прохідності (вітальня і коридор). Їх можна без страху застосовувати в неопалюваних приміщеннях, на відкритих площах, на брусах постійно контактують з водою (ванна, басейн).
  Промаслені підлоги легко освіжити: достатньо додати спеціальний засіб у воду при митті. Перед нанесенням необхідно підлогу шліфують, очистити і висушити.

  ? Покриття лаком

  Використання лаку, створює ефект об’ємності і контрастності деревного малюнка. Підлога, покрита лаком, блищить і прекрасно прикрашає приміщення. Лаковий склад захищає від впливу вологи і механічних пошкоджень.

  Лак надає дерев’яному покриттю обсяг

  Це важливо!
  Незважаючи на захисні функції лаку, покриття це досить еластичне, яке при пошкодженні дерева буде переміщатися разом з його волокнами. Тому по дерев’яній підлозі, обробленому лаком, краще ходити в м’якому взутті.

  Які буваю лаки?

  Виділяють наступні види лаків:

  • лак для дерев’яної підлоги на розчиннику добре просочує деревину і змінює її колір. Наносити його потрібно тонким шаром в добре вентильованому приміщенні, щоб виключити виникнення зморшок і забезпечити швидке затвердіння. Такий лак ідеальний для «примхливої» деревини — ясеня, клена, бука.
  • алкідний лак безбарвний, стійкий і міцний. Єдиний мінус — сохне він досить довго.
  • реактивний лак відрізняється високими адгезійними показниками і утворює еластичну плівку, яка не впливає на структуру і первинний вигляд. Для утворення міцної плівки знадобиться не менше 10 діб.
  • лак на поліуретановій основі використовують для цінних порід дерева. Такі склади міцні, стійкі до стирання і хімічних атак.

  За ступенем блиску лаки бувають високоглянсові, глянцеві, напівглянсові, матові і напівматові. Ступінь блиску глянсового лаку — 90%, що робить деревне підлогу схожим на дзеркало, матові і напівглянсові лаки відбивають від поверхні малу кількість світла.

  Лакове покриття глянсове

  ? Фарбування підлоги

  Фарба здатна збільшити термін експлуатації підлоги в кілька разів, а також захистити дерево від біологічних факторів (грибків, бактерій, цвілі). Фарбу можна наносити на раніше пофарбовані поверхні, попередньо оброблені антисептиком.

  Найбільш безпечні фарби водно-дисперсійні. Вони не містять органічних розчинників, водостійкі, легко лягають на поверхню і не втрачають первісного кольору.
  Для кухні та ванної рекомендуються вологостійкі акрилові фарби, для паркету підійдуть алкідні розчини.
  Перед фарбуванням підлогу потрібно очистити від бруду, відшліфувати і просушити.

  Фарби краще вибирати на водяній основі

  Варто згадати ще про один засіб для захисту підлоги — нанесення складу на основі воску і льняного масла. Щоправда, цей метод гарантувати бездоганну стійкість до різних факторів не може, тому, сьогодні практично не застосовується.

  Сучасний ринок будівельних матеріалів надає величезну кількість коштів для покриття дерев’яної підлоги. Не забувайте при виборі враховувати особливості деревини, характер навколишнього середовища і призначення приміщення. Грамотно вибрані матеріали зроблять будь-пол розкішним і елегантним, справжньою окрасою інтер’єру.