Керамічна плитка – дуже поширений обробний матеріал, що широко використовується для облицювання стін, оздоблення камінів та підлоги, покриття тротуарів, а також для захисту фасадів від зовнішніх впливів і т. д. Робота з плиткою практично ніколи не обходиться без її різання. Цей процес цілком можна зробити самостійно, потрібно тільки знати, чим різати керамічну плитку і дотримувати правила її різання.

Вибираємо інструмент для різання плитки

Зміст

 • Інструменти для різання плитки
 • Різання плитки склорізом
 • Ріжемо плитку ручним плиткорізом
 • Різання плитки електричним плиткорізом
 • Як відрізати плитку болгаркою
 • ? Інструменти для різання плитки

  Різання плитки починається з придбання спеціального інструменту для різання плитки: склоріза, плиткоріза, болгарки, кусачок.

  Склоріз рекомендується використовувати тільки у випадках, коли потрібно швидко порізати мала кількість плитки. Великий обсяг роботи виконати за допомогою склоріза неможливо. Крім того, потрібно знати, що таким інструментом краще не різати керамограніт, оскільки за один прийом це зробити не вийде, а при численних спробах зріз буде неякісним і неестетичним.

  Плиткоріз ручний – найбільш зручний і простий інструмент для різання плитки. Перевагою при роботі з ним є простота і швидкість роботи. Однак відрізати з його допомогою шматочки плитки розміром менше 5 мм не вдасться.

  Плиткоріз електричний з алмазним диском дозволяє отримувати при розрізі плитки гладкі і прямі зрізи. З його допомогою роблять фігурні вирізи, а також можна відрізати шматочки плитки невеликих розмірів. Пил і частинки плитки, що утворюються при роботі з електричним плиткорізом, осідають в бачок з водою. Недоліком інструменту є його висока вартість, необхідність постійної заміни води в бачку і суворе дотримання заходів безпеки під час роботи з ним.

  Болгарку добре використовувати для виконання фігурних і прямих зрізів або серії паралельних пропилів. На відміну від електричного плиткоріза, цей інструмент не вимагає підготовчих дій, немає необхідності також постійно міняти воду в ньому. Недоліками роботи болгаркою є невелика швидкість роботи, а також утворення пилу і дрібних частинок плитки в процесі роботи. Тому рекомендується використання спеціальних захисних окулярів, респіратора і навушників.

  Кусачки зазвичай використовуються для фігурного різання. Ними виконується різання керамічної плитки, яку необхідно встановити близько водопровідних кранів або дверних наличників, поблизу інших перешкод. Інструмент дозволяє отримувати вирізи різної форми. Але є й недоліки цього інструменту. Зрізи плиток виходять нерівними, тому їх необхідно обробляти згодом наждачним папером або шліфувальним каменем.

  ? Різання плитки склорізом

  Як згадувалося вище, склоріз використовують для різання плитки настінного в невеликих обсягах.

  Різання плитки склорізом

  Різання виконується в наступному порядку:

  • плитку замочуємо у воді на одну годину перед різанням;
  • намічаємо лінію надрізу олівцем або маркером (відстань від наміченої лінії до правого або лівого краю кахлю має бути не менш як 8 міліметрів);
  • укладаємо плитку на рівну поверхню і надрізаємо склорізом по лінії;
  • щоб розділити плитку на фрагменти, поєднуємо лінію надрізу з краєм поверхні і впевненим рухом натискаємо обережно з двох сторін.

  ? Ріжемо плитку ручним плиткорізом

  Якщо при укладанні потрібно розділити більш 10 плиток, то робити це за допомогою склоріза вже не зовсім ефективно. А різання твердої підлогової плитки цим інструментом і зовсім неможлива. У цьому випадку використовуємо ручний плиткоріз.

  Різання плитки ручним плиткорізом

  Важливо знати! Ручним плиткорізом можна відрізати смужки кахлю шириною не менш 10 мм.

  Як різати плитку плиткорізом? Технологія різання цим пристосуванням досить проста:

  • намічаємо лінію розрізу;
  • кладемо плитку на основу пристосування і фіксуємо її за допомогою металевої лінійки, що входить до складу плиткоріза;
  • піднімаємо рукоятку, щоб направляюче колесо пристосування торкнулося поверхні кахлю і пройшло по всій лінії до кінця;
  • акуратно натискаємо на рукоять: плитка розламується на дві частини.

  Порада: щоб на керамічній плитці не залишилося слідів від куточків плиткоріза, їх попередньо обмотують ізоляційною стрічкою.

  ? Різання плитки електричним плиткорізом

  Застосування електричного плиткоріза бажано, коли необхідно розрізати великий обсяг кахельної плитки. Крім ефективності роботи і високої якості розрізу, даний інструмент дозволяє розділити кахель на вузькі смуги (до 6 мм), що практично неможливо зробити ручним плиткорізів.

  Різання плитки електричним плиткорізом

  Електричний плиткоріз складається із циркулярної пилки з алмазним диском, закріпленої на підставі. Пристрій оснащений піддоном з водою, необхідною для змочування диска в процесі різання. Це необхідно для запобігання утворення відколів і тріщин на плитці, охолодження диска, а також для зменшення кількості пилу під час роботи.

  Важливо знати! Охолодження леза диска водою подовжує термін його експлуатації в 2-3 рази.

  Так як при різанні електричним плиткорізом утворюються крихти й уламки, щоб уникнути травмування очей обов’язково потрібно надягати спеціальні окуляри, а також навушники (при різанні стоїть сильний шум). Неважко зрозуміти, як різати кахельну плитку за допомогою електричного плиткоріза, але процес вимагає певних навичок. Отже:

  • плитку укладають на основу включеного приладу і направляємо до крутний диску;
  • натискаємо на неї рівномірно, поступово нарощуючи швидкість подачі і ступінь тиску;
  • якщо намічена лінія розрізу розташована близько до середини плитки, то її слід утримувати з обох сторін;
  • при необхідності одержати вузьку смугу, плитку утримуємо обома руками з боку, має велику площу (в цілях безпеки).

  ? Як відрізати плитку болгаркою

  Болгарку можна розглядати як альтернативу електричного плиткоріза. Цей інструмент доступний і не вимагає додаткових фінансових витрат. Болгарка проста у використанні, тому як різати плитку болгаркою може навчитися навіть непідготовлений обиватель, який не стикався до цього з різкою кахлю. Достатньо лише перед тим, як різати плитку, придбати диск з алмазним покриттям. Потрібно враховувати, однак, що при використанні болгарки зріз виходить не дуже акуратним, тому цим інструментом краще різати ті плитки, край яких буде потім прихований.

  Різання керамічної плитки болгаркою

  При різанні кахлю болгаркою потрібно бути гранично обережним, щоб не залишитися без пальців. Підготовлену плитку потрібно закріплювати надійно, щоб вона не рухалася в ході різання. Болгарку потрібно тримати таким чином, щоб диск входив в керамічну плитку під прямим кутом до лінії розрізу.

  Необхідно пам’ятати: при різанні болгаркою керамічна пил і уламки розлітаються більш інтенсивно, ніж при різанні електричним плиткорізом, тому, крім очок і навушників, знадобиться і респіратор.

  Часто перед обивателем постає питання, як різати керамогранітную плитку.

  Різка керамогранітної плитки алмазним диском вентильованим

  Технологія різання така ж, як і для звичайного кахлю, але плитка з керамограніта більш тверда, тому її рекомендується розрізати тільки з допомогою двох інструментів — електричного плиткоріза і болгарки з вентильованим алмазним диском. У процесі різання такого матеріалу диск перегрівається і потребу в додатковому охолодженні.

  Щоб домогтися якісного різання плитки важливо вибрати потрібний інструмент, дотримуватися правил різання і не забувати при цьому дотримуватися техніку безпеки під час роботи.