Як влаштований чорнова підлога в дерев’яному будинку? Як його зробити своїми руками? З чого? Питань багато, але відповідей не менше. Якщо ви будуєте свій заміський будинок або якщо ви вирішили замінити стару підлогу на новий, значить ви на правильному шляху і зайшли саме туди, де всі ваші сумніви будуть розвіяні.

Зміст

 • Чорнової підлоги по лагам
 • Суха стяжка чорнової підлоги
  • Підготовчі роботи
  • Укладання листів на керамзит
  • ? Чорнової підлоги по лагам

   Чорнову підлогу по лагах вже давно користується популярністю — робити його не важко, та й особливих навичок не потрібно. Правда, у такої підлоги є один досить істотний недолік — він погано ізолює ударні шуми, оскільки всі з’єднання закріплені досить жорстко. До того ж, такий тип чорнової підлоги не рекомендується використовувати для ванн, туалетів, лазень і саун, оскільки дошки не люблять вологість.

   Лаги — це просто бруски, з яких складається каркас для вирівнювання підлоги. Для лаг найчастіше використовують не стругані дошки другого і третього сортів із здорової деревини хвойних і м’яких листяних порід. Але якщо говорити про приватному будинку, то для лаг можна використовувати не зовсім звичайні бруски, колоди, які будуть куди надійніше і міцніше.

   Але для початку потрібно ці самі колоди підготувати. Оскільки поверхня колод не рівна, то треба хоч трохи її вирівняти. Для цього необхідно сокирою «знести» верхню частину, тобто ту, яка буде «тримати» на собі дошки чистового статі. Можна надто не захоплюватися, все одно добитися ідеальної поверхні вам не вдасться.

   Лягати колоди повинні в заздалегідь підготовлені пази, вирубані у верхньому вінці стін, причому відстань від стіни до торця лаги повинно бути 2-3 мм. Робиться це для того, щоб вони не скрипіли у вас під ногами. Ну а для безпеки (мало які шкідники проберуться всередину) варто обробити краї колод антисептиком або на крайній випадок звичайним бітумом. Крім пазів колоди повинні мати додаткову опору, в якості якої можуть виступати цегляні стовпи.

   Укладання колод для чорнової підлоги

   Крок лаг повинен бути не менше 60 см, ну а якщо дошки товсті або замість дощок ви використовуєте колоди, то відстань між двома сусідніми лагами може сягати одного метра, але не більше.

   Уклавши колоди, можна переходити до наступного етапу. Вам знадобиться брус перетином 50х50, який стане опорою для чорнової підлоги. Його потрібно прикрутити на саморізи з кожного боку колод. Тільки врахуйте, що закріпивши його в трьох місцях, ви ризикуєте своїм здоров’ям — брус може легко відвалитися — тому варто якомога надійніше прикручувати бруски. Деякі хитруни для економії коштів купують звичайні дошки 150х40, а потім розпускають їх на три частини. Таким чином з однієї дошки виходить цілих три бруска перетином 50х40, які цілком підійдуть для того, щоб на них укласти чорнову підлогу.

   Правильне закріплення брусків для чорнової підлоги

   Кріпити бруски вздовж лад треба з тим розрахунком, що ви будете використовувати ще і утеплювач. Якщо товщина утеплювального шару 10 см і товщина чорнової дошки 25 мм (наприклад), то відстань від верхньої кромки колоди до бруска повинна дорівнювати 12,5 см. При більшій товщині утеплювача ці цифри, природно, зміняться в більшу сторону.

   Наступний етап — укладання чорнової підлоги. Тут у вас теж виникне невелика проблема, яка, на щастя, швидко дозволяється. Справа в тому, що бічна поверхня колод має різноманітні вади — де-то стирчить сучок, а де-то ямка, тому напиляти однакової довжини дощок чорнової підлоги вам не вдасться. Доведеться кожну відпилювати окремо. Ну а якщо у вас замість колод були використані товсті бруски, то в цьому випадку можна сміливо пиляти і пиляти.

   Дошки укладаються прямо на бруски, які ви прикручували з боків колод. Їх можна «посадити» на цвяхи, а можна також як і бруси прикрутити саморізами. Справа ваша.

   Укладання дощок чорнової підлоги на бруски

   Ходити по такому чорнової підлоги, звичайно, можна, але якщо ваша вага перевищує 80 кг, то дошки легко можуть проломитися і ви станете жертвою власної дурості. Щоб подібних інцидентів не сталося, накидайте прямо на лаги дошки товстіший і можете займатися своїми справами далі, не піддаючись ніякому ризику.

   Закінчивши укладання дощок, можна приступати до утеплення підлоги за допомогою теплоізолюючих матеріалів. Благо зараз їх «розвелося» не мало і вибрати відповідний за ціною і розміром не складе ніякої праці. Якщо буде потрібно, ширину утеплювача завжди можна підкоригувати будівельним ножем з висувними обламывающимися лезами.

   Утеплення чорнової підлоги по лагам

   Як бачите пристрій чорнової підлоги на лагах досить просте, тому якихось особливих проблем під час проведення подібних робіт у вас виникнути не повинно.

   ? Суха стяжка чорнової підлоги

   Перший спосіб досить поширений на стадії будівництва, а що якщо ви купили приватний будинок, якому вже не один рік і в якому замість дерев’яних перекриттів зроблені бетонні підлоги? Як їх вирівняти?

   Можна, звичайно, зупинитися на бетонній стяжці або скористатися популярними нині самонівелюються статями, а можна зробити суху стяжку, ціна якої значно нижче.

   Отже, щоб зробити чорнову підлогу своїми руками таким способом, вам знадобляться наступні інструменти і матеріали:

   • поліетиленова плівка
   • демпферна стрічка
   • керамзит
   • фанера або ДСП, або ГВЛ
   • електролобзик
   • шуруповерт
   • клей ПВА
   • самонарізи для ГВЛ
   • лінійка, маркер, рулетка

   ? Підготовчі роботи

   На бетонну основу потрібно розстелити поліетиленову плівку, яка буде служити пароізоляцією, при цьому нахлест на стіни має бути не менше 10-15 див. В тих місцях, де шматки плівки стикуються між собою треба теж зробити нахлест в 20 див. Щоб краї плівки не розходилися, необхідно заклеїти стики канцелярським скотчем.

   Наступний крок — наклеювання демпферної стрічки по всьому периметру приміщення. Висота цієї стрічки повинна бути не менше товщини шару керамзиту, який ви будете засипати в якості майбутньої основи чорнової підлоги.

   Далі слід виставити маяки (можна і без них обійтися, але для більшої впевненості у відмінному результаті краще все ж скористатися ними). Маяки встановлюються за допомогою водяного рівня, а їх висота регулюється за допомогою дерев’яних брусочків, підкладаючи або прибираючи які, можна досягти ідеально рівній площині.

   Тепер можна засипати керамзит і за допомогою довгого металевого правила розрівнювати його, орієнтуючись по маяках. Не варто тільки відразу засипати всю площу приміщення, краще укласти рівно стільки, скільки вам буде потрібно для укладання першого аркуша фанери, адже ходити по рівній підлозі куди зручніше, ніж по «зыбучим пісках». Мінімальний шар керамзиту має бути 2 см, в іншому випадку ваш чорнова підлога буде «танцювати» під ногами.

   На поліетиленову плівку засипаємо керамзит

   За допомогою правила розрівнюємо керамзит, орієнтуючись на маяки

   ? Укладання листів на керамзит

   Поклавши перший лист, ви відразу ж почнете сумніватися — все вірно зроблено, адже ставши на фанеру або ГВЛ ногами і трохи походивши по ній, ви відчуєте, як лист потихеньку починає «тонути» у керамзиті. Цей резонне питання виникає завжди і абсолютно у всіх, хто працює з сухою стяжкою вперше. Боятися нічого не варто, уклавши другий і наступні аркуші, ви зможете переконатися, що стяжка реально працює, а листи лежать рівно і нікуди не зміщуються.

   Укладаємо листи ГВЛ (фанери, ДСП) на керамзит

   Важливо: намагайтеся сильно не рухати листи фанери або ГВЛ — їх вага майже 15-17 кг і рух таких важких плит може викликати деформацію керамзитного шару.

   Скріплювати аркуші можна звичайними саморізами, але не варто занадто рідко їх «садити» — саме оптимальне відстань між двома саморізами — 10-12 див. Ну а щоб все було супер надійно і супер міцно, попередньо змастіть стики листів клеєм ПВА. Наносити його рекомендується волноообразно і зовсім невеликим шаром, адже конструкція буде ще додатково скріплюватися саморізами.

   Ось так потрібно наносити клей

   Після закінчення укладання листів можна переходити до «прикрашання», якщо, звичайно, можна так висловитися. Всі стики необхідно зашпаклювати сумішшю для затірки, а після її висихання, використовуючи шліфування, вирівняти поверхню.

   Якщо ви робите суху стяжку у ванній або будь-якому іншому приміщенні, що має високі показники вологості повітря, то всю поверхню вам доведеться обробляти спеціальними гідроізолюючими складами, наприклад, бітумною мастикою чи еластичним розчином на цементній основі.

   Варто думати, що тепер питання: «Як зробити чорнову підлогу?» можна сміливо зняти з порядку денного і, не замислюючись, приступити до здійснення задуманого. Нехай вас завжди супроводжує удача та успіх!