Завдяки своїй екологічності, естетичної привабливості і природного натуральності, яка забезпечує тепло і затишок у всьому будинку, дерев’яні підлоги з давніх часів і до сьогоднішнього дня не втрачають своїх позицій в заміському будівництві. Вибираючи для себе такий варіант облаштування підлог, як дерев’яна підлога на лагах, виникає безліч питань: що таке лаги для підлоги, як вони встановлюються і багато іншого. Дана стаття надасть на них вичерпні відповіді.

Зміст

 • Що таке лаги
 • Вибір деревини для лаг і настилу
 • Яке необхідно відстань між лагами підлоги
 • Установка лаг для підлоги
  • Укладання лаг на дерев’яні перекриття
  • Укладання лаг на бетонну підставу
  • Укладання лаг по грунту
 • Пристрій дерев’яної підлоги по лагам
 • ? Що таке лаги

  Лаг — поперечна балка, на яку укладається настил підлоги. Лаги являють собою бруски або дошки і можуть бути дерев’яними, полімерними, металевими або залізобетонними. Найчастіше використовують дерев’яний брус, тому що цей матеріал дешевший, загальнодоступний і конструктивний у разі монтажу дерев’яної підлоги. Хоча облаштування підлоги на лагах з інших матеріалів практично не відрізняється.

  Функціональні переваги використання лад:

  • Збільшення шумоізоляції;
  • Правильне перерозподіл навантаження на нижні шари;
  • Наявність провітрюваному підпілля, в якому при бажанні можна прокласти інженерні комунікації;
  • Збільшення теплоізоляції підлоги;
  • Створення рівної поверхні для настилу дощок підлоги;
  • Міцність конструкції і стійкість до навантажень;
  • Доступність елементів для їх швидкої заміни у разі пошкодження.

  ? Вибір деревини для лаг і настилу

  Лаги можна підібрати з масиву недорогих порід дерева: сосни, ялини, ялиці. Рідше використовується модрина, так як вона дорожче. Достатньо взяти деревину 2 або 3 сорту з вологістю 18-20%.

  Перетин бруса для лаг має бути прямокутним. Висота повинна бути в 1,5-2 рази більше ширини. Саме з таким перетином лаги виконують свої функції як не можна краще, витримуючи навантаження.

  Розміри лад підбираються в залежності від прольоту, який являє собою відстань між брусами нижньої обв’язки, і від товщини використовуваного утеплювача.

  Приклади перерізу лад для різних прольотів (якщо крок між лагами дорівнює 70 см):

  Розміри перерізу лад в залежності від розміру прогону

  Якщо ширина прольоту має проміжне значення, необхідно брати найближчий варіант з запасом міцності.

  Настил виконується з таких порід дерева, як сосна, ялина і ялиця в приміщеннях з малою прохідністю, тому що деревина цих порід м’яка. На ній легко залишаються вм’ятини від каблуків і інших механічних пошкоджень. Якщо все ж вирішили настелити підлогу саме з цієї деревини, тоді до неї необхідно дуже дбайливо ставитися.

  Дуб є найбільш міцним матеріалом. Настил з нього можна виконувати в будь-яких приміщеннях, навіть офісних і промислових. Єдиний недолік деревини дуба — його висока ціна.

  Сибірська модрина така ж тверда, як і дуб. Завдяки смолам вона не гниє, тому може використовуватися в лазні.

  Осика та вільха використовується в спальнях і дитячих кімнатах, так як їх деревина корисна для здоров’я.

  Сорт деревини підбирається в залежності від фінансових можливостей і покриття, яким будуть розкриватися дошки. Немає сенсу купувати вищий сорт, якщо збираєтеся фарбувати підлогу, в такому випадку краще взяти другий сорт. Перший сорт ідеально підійде під прозорі лакові покриття. А третій сорт можна використовувати для підлог у технічних і підсобних приміщеннях.

  Вологість деревини повинна становити 12%. Якщо дошка буде вологою, то з часом «зсохнеться», і з’являться щілини. Якщо дошка буде пересушеною, вона може розтріснутися.

  При покупці необхідно оглянути дошки на предмет дефектів. Браковані відкласти. Купити дошки з запасом 15% .

  Щоб захистити дерево від жучків, грибків та іншої цвілі, всі дерев’яні конструкції підпідлоги обробляються антисептиками. Нижні вінці будинку, балки, лаги і статеві дошки з нижньої сторони необхідно обробити 2 рази, зробивши проміжок в 3-5 годин. Проти цвілі можна використовувати такі засоби: фтористий натрій кремнефтористий амоній, препарат ХХП і МХХЦ, препарат ВВК-3, кремнефтористий натрій. Ці препарати водорозчинні, ними можна обприскувати дошки або наносити пензликом.

  Дошки настилу бажано обробити антипіренами, щоб знизити їх горючість.

  ? Яке необхідно відстань між лагами підлоги

  Крок лаг безпосередньо залежить від товщини настилу підлоги. Якщо для покриття використовуються міцні товсті дошки, тоді лаги можна розташовувати відносно рідко. Якщо покриття не дуже міцне і тонке, тоді лаги розташовуються часто.

  Крок лаг залежно від товщини дошки:

  Залежність відстані між лагами від товщини фінішної дошки настилу

  Щоб більш точно визначити відстань між лагами підлоги доведеться зробити деякі розрахунки.

  Приклад:

  Довжина кімнати = 11 м.

  Ширина лаги = 0,15 м (11 см).

  Враховуючи, що полова я дошка буде мати товщину близько 0,025 м (25 мм), припускаємо, що відстань між лагами повинно бути між 40 см і 50 див. Усредняем наші припущення до 45 див.

  Передбачуване відстань між лагами 0,45 м.

  Умовно позначимо кількість лад — x .

  Ширина всіх лаг = 0,15 x .

  Перші лаги розташовуються на відстані 0,03 м від стіни (30 мм). Тому

  Відстаней між лагами буде =x-1 .

  Відстань між усіма лагами = 0,45(x-1) .

  Складаємо рівняння:

  Довжина кімнати = ширина лад + відстань між усіма лагами + відстань до стін

  11=0,15 x+0,45(x-1)+0,06 ;

  Вирішуємо,

  11=0,15 x+0,45 x-0,45+0,06;

  11=0,6 x-0,39;

  11,39=0,6 x;

  x=18,983333.

  Кількість лад не може бути цілим числом, тому округлюємо значення.

  Кількість лад =19 штук.

  Сума всіх відстаней між лагами = 11-0,06-19*0,15=8,09 м.

  Ділимо суму відстаней на кількість відстаней: 8,0919-1=0,44944444.

  Загальна: точне відстань між лагами має дорівнювати 0,4494 м = 44,94 див.

  Важливо! Варто уточнити, що настільки точні розрахунки проводити необов’язково, цілком достатньо взяти відстань між лагами за усередненим значенням, що залежить від товщини настилу підлоги і ширини лаги. Якщо під кінець монтажу лад відстань виявилося неточним, нічого страшного, зробіть крок між останніми лагами менше, буде міцніше конструкція.

  ? Установка лаг для підлоги

  Пристрій підлоги по лагам проводиться як по земляному основи, так і по перекриттях будівель.

  ? Укладання лаг на дерев’яні перекриття

  Укладаючи лаги на дерев’яні перекриття, краще кріпити їх до бічних сторін балок

  Лаги кріпляться до балок. Але враховуючи, що балки навряд чи мають ідеально рівний рівень, краще кріпити до лаги бічним сторонам балок.

  У такому разі горизонталь лад перевіряють контрольною рейкою, немає необхідності у використанні підкладок. Закріплювати лаги найкраще шурупами, які мають діаметр 6 мм і довше ширини лад в 2,5 рази.

  Важливо! Щоб не розколоти дошку на балці та лагу можна попередньо просвердлити отвір, використовуючи свердло на 2,5 мм діаметром менше, ніж шуруп.

  Якщо балки розташовуються на дуже великій відстані один від одного, доведеться робити подвійні лаги. Спочатку укласти шар лад на балки, а потім зверху них ще один, але вже з меншим кроком.

  ? Укладання лаг на бетонну підставу

  Існує два способи укладання лаг на бетон.

  Перший спосіб передбачає підкладки різної товщини між лагами і бетоном для того, щоб вирівняти рівень. Цей спосіб використовують досить часто, але він не найкращий, так як з часом підкладки можуть всохнути, деформуватися, або вилетіти, після чого підлога починає скрипіти, прогинатися і ін.

  Лаги краще укладати на цементну стяжку, а не на підкладки

  Другий спосіб полягає в заливці цементної стяжки для вирівнювання поверхні підлоги. Потім вже на цю стяжку рівне укладаються лаги. В такому випадку підлогу не деформується, а стяжка забезпечує надійну та міцну опору по всій довжині.

  Перед укладанням лад на бетонну основу необхідно провести ряд заходів:

  • Гідроізолювати фундамент, так як бетон добре вбирає вологу. Можна використовувати поліетиленову плівку 200 мм.
  • Покласти шар гідроізоляції і шумоізоляції. Звукоізоляційні прокладки потрібні, щоб погасити ударний шум, укладаються безпосередньо під лаги. Можна використовувати підкладки з пробки або спіненого поліетилену товщиною 1-4 див.
  • Виконати стяжку підлоги, або цементну, або суху.

  Після всіх цих процедур можна провести укладання лаг. Для цього бажано брати брус, рівний довжині кімнати. Якщо це неможливо, тоді хоча б не використовувати брус менше 2 м завдовжки, це недоцільно. Якщо не вистачає довжини, брус можна стачать між собою торцями.

  Важливо! При укладанні сполучених лад необхідно стики сусідніх рядів розташовувати не на одному рівні, а зміщувати на 0,5-1 м.

  Настилати лаги на м’який утеплювач не можна, так як вони будуть нестійкими. В такому випадку утеплювач необхідно настелити полотнами строго між лагами. Якщо залишаються вільні щілини або комірки, їх можна заповнити обрізками утеплювача.

  ? Укладання лаг по грунту

  Лаги укладаються на опорні стовпчики з цегли

  Насамперед необхідно розрівняти і утрамбувати поверхню грунту. Цю роботу можна виконати вручну, використовуючи велику колоду, знизу до нього прибити дошку, і переміщаючи удвох колоду по поверхні, трамбувати. Дошка повинна бути мінімум 50 мм і товщиною трохи більше діаметру колоди.

  Тепер необхідно зробити виміри і розмітку для стовпчиків опор під лаги. Якщо опорою для лаг будуть служити бруси нижньої обв’язки, тоді можна ставити позначки прямо на брусах олівцем. Якщо — ростверк, покрите руберойдом, ставимо позначки на руберойді.

  Відстань від першої до лаги стіни має становити від 3 до 20 см.

  Для обладнання опорних стовпчиків під лаги необхідно виконати фундамент під ці стовпи. Він може бути окремий для кожного стовпчика, а може бути під ряд стовпів. Мінімальні розміри фундаменту під один стовп 40*40 см, висота повинна бути щонайменше 20 см, з яких 5 см має бути вище грунту.

  Щоб залити фундамент під стовпи:

  • Від наміченої на балках осі лад відкладаємо в обидві сторони по 20 див. Намічаємо їх.
  • Між відмітками натягуємо шнур.
  • Робимо теж саме в перпендикулярній до лагів площині, щоб намітити кути стовпів, які будуть перебувати в місцях перетину шнурків.
  • У кутах встановлюємо кілочки. На цьому етапі можна знімати шнурки.

  Важливо! Якщо робиться фундамент під ряд стовпів, тоді помічаємо шнурками тільки краю ряду.

  • В намічених місцях знімаємо частина грунту. Утрамбовуємо, засипаємо щебінь, знову утрамбовуємо.
  • В виступаючої частини фундаменту робимо опалубку висотою 10 див.
  • Щоб гідроізолювати бетонний фундамент, в яму укладають поліетиленову плівку. Якщо грунт глиняний, або раніше виконувався глиняний замок, тоді гідроізолювати не потрібно.
  • Арміруя сіткою, звареної з металевої арматури діаметром 8 мм. Її необхідно встановити трохи нижче середини майбутнього бетонного шару.
  • Заливаємо бетон. Найчастіше використовують «худий бетон», в якому більше заповнювача (піску, щебеню), ніж в’яжучого елемента (цементу). Але краще використовувати такий же бетон, як і для фундаменту всього будинку.
  • Даємо висохнути протягом 1-3 діб.

  Після висихання бетону можна виконати гідроізоляцію. Для цього нарізаємо матеріал клаптями за розміром стовпчика, тобто 40*40 см , можна зробити напуск в 0,5-1 див. Укладаємо безпосередньо на бетон, не промазуючи бітумом.

  Важливо! Дуже часто про гідроізоляції на цьому етапі забувають, виконуючи її тільки між цеглою і лагами. А адже бетон добре вбирає вологу, так як не розрахований на використання в умовах підвищеної вологості.

  Схема облаштування опорних стовпчиків під лаги

  Далі укладаємо цеглини. Досить буде двох шарів, останній з яких повинен розташовуватися перпендикулярно довжині лаги. Для кладки використовуємо цементно-піщаний розчин, цегла марки не менше 100 М.

  Прокладаємо гідроізоляцію по цеглині. Нарізаємо руберойд 25*25 см , за розміром цегляного стовпчика, і кладемо зверху.

  Зверху укладаємо звукоізоляційну прокладку, яку можна закріпити, щоб не з’їхала.

  Так як підлога на лагах повинен бути ідеально рівним, необхідно ретельно вивірити горизонталь лад. Для цього першими укладаємо «маякові» лаги, крайні від стіни і на відстані 2 м один від одного.

  Важливо! Перевіряємо горизонтальність лад щодо землі і відносно один одного. Якщо лаги вийшли нерівні, тоді зайве знімаємо рубанком, а під прогини підкладаємо підкладки. Максимальне відхилення повинно бути 1 мм на 1 м.

  Укладаємо всі проміжні лаги.

  Кріпимо до лаги стовпчикам куточками, використовуючи саморізи, які повинні увійти в брус лаги на 3-5 див. Другу частину куточка закріплюємо до опори дюбелями.

  ? Пристрій дерев’яної підлоги по лагам

  Схема облаштування дерев’яної підлоги по лагам

  Перед укладанням чистового статі бажано виконати малярку стін, щоб не забруднити дошки.

  Утеплювач можна укладати в простір між лагами

  Після укладання лаг необхідно провести теплоізоляцію підлоги. Утеплювати можна пінополістиролом, базальтовим волокном або іншим матеріалом, і укладати його варто в простір між лагами, якщо вони встановлені на тверду основу. Якщо лаги встановлені по грунту, тоді утеплювач стелиться на чорнову підлогу.

  Укладання підлоги на лаги починається з кута кімнати, далекого від дверей. Перший ряд настилаємо із зазором 10 мм від стіни, розгортаючи дошку шпунтом до неї. Це необхідно, щоб компенсувати розширення дерева в процесі експлуатації. Закріплюємо саморізами до лагів.

  Важливо! Щоб не розколоти дошку, отвори засверливаем заздалегідь.

  Якщо розмір дощок настилу менше довжини кімнати, тоді наступні ряди укладаємо зі зміщенням. Вставляємо їх у пази попереднього ряду, із зворотного боку закріплюємо саморізами так, щоб заховати капелюшок.

  Важливо! Річні кільця на дошках підлоги чергуємо. В одному ряду вони повинні розташовуватися в одну сторону, в іншому — в іншу.

  Всі дошки притискаємо щільно один до одного і добре закріплюємо до кожної лагу.

  Останній ряд дощок закріплюємо шурупами таким чином, щоб плінтус приховав капелюшки. Всі кріплення дощок біля стіни, робимо так, щоб приховати їх плінтусом.

  Пристрій дерев’яної підлоги по лагам є одним з найбільш затребуваних і довговічних. До того ж, така підлога легко ремонтується. Головне, ретельно контролювати і перевіряти правильність укладання лаг, тоді конструкція вийде міцна і довговічна.