Дерев’яна система водяного статі: секрети монтажу

Не завжди є можливість влаштувати в квартирі і вже тим більше в приватному будинку бетонну стяжку. Вона важка, масивна і може стати причиною обвалення старих перекриттів. Як же тоді бути, якщо у вашій голові народилася ідея утеплення дерев’яного підстави за допомогою системи водяних теплих підлог? Адже відомо, що ця конструкція в обов’язковому порядку повинна бути «втоплена» в бетоні. До вашого щастя існує технологія, що дозволяє настелити тепла підлога на дерев’яну підлогу, причому зробити такий «кульбіт» зможе кожен.

Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

Схематичне зображення водяного теплої підлоги

Зміст

 • Вибираємо систему теплої підлоги
 • Переваги і недоліки водяної системи теплої підлоги
 • Методи укладання водяної теплої підлоги на дерев’яну основу
 • Підготовка дерев’яної підстави
 • Монтаж чорнової підлоги
 • Укладання дощок
 • Монтаж теплої підлоги
 • Підключення системи
 • Вибір фінішного покриття
 • ? Вибираємо систему теплої підлоги

  Скористатися всім спектром пропонованих на ринку варіантів систем тепла підлога вам навряд чи вдасться, оскільки деякі їхні види вимагають обов’язкового монтажу безпосередньо в стяжку. Залишається лише два варіанти: водяна тепла підлога і плівковий або інфрачервоний.

  Останній буде ідеальний на невеликих (до 30 м2) площах і тільки в тих випадках, коли крім підлогової системи обігріву планується установка і основного джерела тепла. Перевага плівкової системи теплих підлог в її тонкощі, легкості і простоті монтажу. Але навіть не це головне, а те, що навантаження на дерев’яну основу у разі застосування інфрачервоних матів будуть мінімальні, так і рівень підлоги майже не зміниться.

  Правда, є одне обмеження: температура нагрівання поверхні не повинна перевищувати 27 °С. Все-таки під ногами у вас дерево.

  Другий варіант для утеплення дерев’яних підлог — водяна система теплої підлоги. Виробник рекомендує укладати її прямо в свіжу стяжку, але якщо такої можливості у вас немає, то можна скористатися полегшеною конструкцією, так званої дерев’яною або настильній системою.

  Дерев’яна система водяної теплої підлоги володіє однією дуже важливою для старих і можливо навіть злегка підгнилих перекриттів властивістю — вона укладається на лаги, а значить не буде чинити істотного навантаження на основу. Структура такої конструкції досить проста: система трубок укладається між дерев’яними рейками, які, по суті, утворюють основу підлоги.

  ? Переваги і недоліки водяної системи теплої підлоги

  Якщо перед вами постало питання, як зробити теплим дерев’яну підлогу, то зверніть увагу на систему водяних теплих підлог.

  Переваги:

  • Рівномірний розподіл тепла по всій поверхні підлоги
  • Нормалізація рівня вологості в приміщенні
  • Економія електроенергії
  • Можливість використання системи в літній період для охолодження приміщень
  • Ніякого шуму, вібрацій та інших неприємних моментів під час роботи

  Недоліки:

  • Високий ризик протікання
  • Можливі труднощі при монтажі
  • Зниження тиску в системі водопостачання

  ? Методи укладання водяної теплої підлоги на дерев’яну основу

  Існує два способи укладання водяної підлоги на дерев’яні перекриття:

 • Модульна схема передбачає монтаж всієї системи вже готові модулі. Всередині таких секцій є паз, в який вкладаються трубки водяної підлоги. Такий спосіб досить швидкий, адже вам не доведеться витрачати час на установку рейок та інше.
 • Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

  Модульна система водяних теплих підлог

 • Рейкова система укладання дещо складніше модульної, але тим не менш, впоратися з поставленим завданням зможе практично кожен. Монтаж водяної підлоги в цьому випадку здійснюється між рейками з ДСП або ОСП. Ширина таких пазів не повинна бути менше 20 мм.
 • Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

  Рейкова система водяних теплих підлог

  ? Підготовка дерев’яної підстави

  Перш за все необхідно переконатися, що дерев’яне підставу придатне для монтажу теплої підлоги. Для цього потрібно провести ретельний його огляд. Якщо дошки цілі, не мають гнилих ділянок і не гуляють під ногами, то сміливо можна переходити до етапу підготовчих робіт, а от якщо:

  • під дошками відчувається протяг;
  • лаги розташовані на відстані 60 см один від одного (тепла підлога передбачає максимальне відстань між сусідніми лагами ніяк не менше 60 см);
  • дошки мають нерівності, то така підстава краще демонтувати і замінити його на новий.

  Останній пункт, до речі, не обов’язковий до виконання. Але якщо ви вирішили в якості фінішного покриття використовувати ламінат, то основа повинна мати ідеально рівну поверхню (допускається невелике відхилення від норми в межах 2 мм). І справа тут зовсім не в тому, що так хоче виробник, а в тому, що при монтажі теплої підлоги застосування підкладки не передбачається, тому поверхня підстави бажано відразу ж вирівняти по максимуму.

  ? Монтаж чорнової підлоги

  Як вже було сказано вище, відстань між лагами повинно бути доведено до стандарту, тобто до 60 див. Після того, як цей етап ви успішно подолали, варто зайнятися пристроєм фальшпола, який у підсумку буде тримати на собі вагу теплоізолятора. Для цього до лагів з нижньої їхньої сторони прибивають фанера або дошка, можна навіть ту, що вже була у вжитку.

  Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

  Настил чорнової підлоги

  Поверх фальшпола укладіть шар пароізоляції, тільки вибирайте спеціальні захисні плівки, а не звичайну поліетиленову, так як застосування останньої призведе до утворення конденсату з-за перепаду температур. Наступним шаром настелите або мінеральну вату, або пінополістирол , або будь-який інший матеріал, благо вибір сьогодні величезний.

  Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

  Укладання теплоізоляції

  Не забудьте і про компенсаційну стрічку, яка приклеюється по всьому периметру приміщення. Її призначення — захистити підлогу від сезонних розширень.

  ? Укладання дощок

  Тепер потрібно укласти чорнові дошки, на яких згодом буде змонтований водяний тепла підлога. Найважливіший момент на цьому етапі — правильно зробити пази між дошками, адже саме в них і будуть проходити трубки. Ширина і висота паза повинна бути в межах 20х20.

  Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

  Укладання дерев’яних рейок — дуже важливий етап з монтажу водяної теплої підлоги

  Торці дощок слід закруглювати — в цьому місці трубки будуть повертати на 360 градусів і лінія завороту повинна бути плавною.

  ? Монтаж теплої підлоги

  У пази настелите спеціальні металеві тепловідбивні пластини або звичайну фольгу — вона буде грати роль своєрідного бар’єра, що перешкоджає розповсюдженню тепла в напрямку землі. Поверх фольги укладіть металопластикові трубки діаметром 16 мм, а для більшого ефекту загорніть всі трубки в ще один шар фольги і її краю закріпіть за допомогою степлера до підлоги. Щоб запобігти випадковому вискакування трубок з пазів, прикріпіть у кількох місцях невеликі металеві пластинки.

  Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

  Укладання труб водяного статі на тепловідбивні пластини

  Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

  Укладання теплої підлоги на фольгу

  ? Підключення системи

  Передостанній етап монтажу — підключення опалювальної системи. Ви можете вибрати найпростіший спосіб — ручне регулювання, або ж скористатися іншими методами. Приміром, підключенням за допомогою змішувальних вузлів або із застосуванням системи колекторів. Вибір широкий, тому вам доведеться зважити всі «за» і «проти» тієї чи іншої системи підключення.

  Важливо: підключення водяної теплої підлоги до централізованої опалювальної системи повинне здійснюватися тільки при наявності у вас всіх документів, що підтверджують узгодження ваших дій у всіх інстанціях. У приватному будинку все набагато простіше, адже, як правило, тут є свій власний опалювальний вузол, який не жодним чином не залежить від комунальників.

  Деревяна система водяного статі: секрети монтажу

  Підключення водяної теплої підлоги

  На завершення необхідно провести опресовування системи на предмет її ушкоджень або витоку. Якщо цей момент опустити і відразу ж перейти до настилу фінішного покриття, в майбутньому ви можете отримати масу проблем: від спучування покриття до розмокання і повного відшарування.

  ? Вибір фінішного покриття

  Поверх системи водяної підлоги можна укладати не всі підлогові покриття. Головна умова вибору — коефіцієнт опору теплопередачі — від 0,15 м2 К/Вт і менше. Саме з цієї причини покриття з пробки виявиться непридатним для остаточної обробки. З керамічною плиткою, керамогранітом і ламінатом проблем не виникне, а от з паркетом доведеться повозитися. Крім цього для теплих водяних підлог підходять далеко не всі килимові та еластичні покриття — вам доведеться вибирати тільки ті, які мають спеціальні позначення.

  Тепла підлога по дерев’яних балках, а саме так називається технологія укладання підлогової водяній опалювальної системи, можна змонтувати за 3-4 дні. Основна маса часу піде у вас на настил дощок, адже доведеться ретельно виміряти ширину пазів. Монтаж самої конструкції та її підключення — процес досить швидкий, а значить, вже через тиждень ви та ваші близькі зможете відчути тепло, що виходить від ламінату, лінолеуму або ковроліну.

  Деревяна система водяного статі: секрети монтажу