Фінішна штукатурка: призначення, види, особливості

Фінішна штукатурка: призначення, види, особливостіФінішна або фінальна штукатурка по своїм властивостям є чимось середнім між шпаклівкою і традиційної штукатуркою. Шпаклівкою заповнюють нерівності і дрібні западини, це так зване тонке вирівнювання – така ж функція і фінішної штукатурки. При цьому фінішна штукатурка ще і захищає стіни, а також слугує їх остаточним декором.

Призначення

У фінального шару є кілька важливих функцій. А значить, вибір штукатурки повинен задовольнити всі вимоги цього шару.

Фінішна штукатурка: призначення, види, особливості

Функції фінальної штукатурки:

 • Заповнити і усунути нерівності поверхні стіни. Вирівнювання поверхні – це запорука гарного декоративного оздоблення, так що тут фінальна штукатурка грає роль шпаклівки.
 • Захист конструкції. Штукатурка повинна захистити стіну від корозії, механічних пошкоджень, вологи, ультрафіолету та інших можливих функцій руйнування.
 • Створення поверхні високої якості. У підсумку фінішна штукатурка повинна створити якісну поверхню щодо рельєфу, фактури, кольору і т. д.

Традиційною фінішної штукатуркою називають другий шар за класичною штукатурці, коли основний склад завдано, стіна вирівняна, і поверхня залишилося тільки затерти до гладкого стану.

Технологія

Щоб з фінішної шпаклівки зробити декоративну штукатурку потрібно пройти чотири етапи – підготовка стіни, створення базового шару, освіта фактурного покриття, фінальний етап.

Фінішна штукатурка: призначення, види, особливості

Також рекомендуємо прочитати:Плюси і мінуси механізованої штукатурки стін
Гіпсова штукатурка (рейтинг)
Нанесення декоративної штукатурки Шуба (відео)
Пістолет для декоративної шпаклівки

Кожен етап потрібно розглянути детальніше:

 • Підготовка стіни. Шпаклівка наноситься тільки на ретельно очищені стіни. Позбавтеся від старого покриття. Перевірте всю поверхню стіни, розкришите щілини і тріщини, а потім заповніть їх розчином. Після висихання складу покрийте поверхню грунтовкою.
 • Освіта базового декоративного шару. Готову суміш розведіть водою згідно інструкції. Розведіть стільки, скільки нанесете за один прийом. Ваше завдання – зробити шар потрібної товщини, і швидко приступити до подальшого декорування.
 • Фактурне покриття. Зробити його можна звичайним валиком, можна і готовим трафаретом. Використовується і кельма, різні щітки, а також зубчасті шпателі.

Найпростіше працювати валиком, але з допомогою трафарету можна створити незвичайні малюнки. Підошва трафарету всякий раз промивається вод перед тим, як ставити новий штамп.

Декоративна штукатурка зі звичайної шпаклівки (відео)

Види

В першу чергу фінішна штукатурка залежить від дисперсності і консистенції, а не від складу.

Прийнято виділяти:

 • Цементно-піщану суміш;
 • Цементно-вапняну суміш;
 • Гіпсову;
 • Акрилово-полімерну.

Фінішна штукатурка: призначення, види, особливості

Кожен вид має свої особливості. Гіпсовим складом можна штукатурити стіни лише всередині приміщення. Наносити на поверхню гіпсову штукатурку можна і вручну, і машинним способом. Машинний спосіб забезпечує більш якісне нанесення.

Працювати з цементно-піщаною штукатуркою важко, це трудомісткий процес, і цей вид штукатурки майже завжди потрібно покривати зверху шпаклівкою. Але вона використовується і для зовнішніх, і для фасадних робіт.

У вапняній штукатурці головний компонент, як нескладно здогадатися, вапно. Вона робить розчин пластичним і м’яким. І цей склад «доводиться» з допомогою шпаклівок.

Фініш-лак

Склад цієї речовини може бути будь-яким, але якщо ви використовуєте його для штукатурки, застосовувати потрібно саме спеціально розроблені для цього склади.

Властивості фініш-лаку для штукатурки:

 • Це засіб має проводити повітря, і поверхня захищати від вологи;
 • Лак може захищати стіну від зовнішніх впливів, це потрібно для того, щоб в подальшому без проблем чистити поверхню різними засобами;
 • Не повинно бути в складі суміші ніяких речовин, шкідливих для людського здоров’я.

Фінішна штукатурка: призначення, види, особливості

Позмагатися з лаком може віск – це хороша альтернатива лаковому покриттю. Профі зазвичай працюють з лаком, так як він на поверхню наноситься рівномірно, не залишає розлучень і плям. У воску свій спосіб монтажу. Лак, наприклад, завжди можна видалити з поверхні, а віск видалити проблематично.

До того ж воскове покриття не настільки міцне, як лак. В іншому два цих кошти в рівній мірі хороші. Якщо використовуєте лак, то візьміть склад на водній основі. Це більш екологічний варіант, до того ж він легше кладеться на рельєфну поверхню декор-штукатурки.

Особливості акрилової штукатурки

Акрилову штукатурку вважають більш технологічною. Серед її переваг – висока пластичність, можливість нанесення складу фактично на будь-яку поверхню, великий температурний інтервал, в якому така штукатурка не втратить своїх властивостей.

Фінішна штукатурка: призначення, види, особливості

За бажанням ви можете ввести цю суміш силікон, який додасть поверхні додаткову вологостійкість.

Фінішна штукатурка стін своїми руками (відео)

Фінішній штукатуркою часто називають накривку, або третій шар традиційної вирівнюючої штукатурки. Накривка усуває всі нерівності, після чого можна досягти високої якості поверхні. Так, фінішної штукатуркою називають верхній опоряджувальний штукатурний шар, який виконує декоративний функціонал.