У процесі експлуатації будинку зайва волога може завдати непоправної шкоди його конструкції. Якщо у багатоквартирних будинках гідроізоляція підлоги необхідна тільки для того, щоб не затопити сусідів знизу в разі прориву труб, то гідроізоляція підлоги в приватному будинку є кричущою необхідністю. Вода, що міститься в грунті, піднімається вверх по капілярах і, проникаючи в приміщення, змінює мікроклімат в ньому і порушує цілісність і структуру підлоги і фундаменту будівлі. Розчинені у воді кислоти, луги і солі негативно впливають на деревину і бетон. Щоб захистити підлогу в будинку від негативного впливу води, необхідно провести ряд робіт. Про те, яких саме, ми і розповімо в даній статті.

Для гідроізоляції підлог по грунту необхідно почати з підсипки ще на етапі будівництва

Зміст

 • Гідроізоляція підлоги по грунту
  • Гідроізоляція дерев’яної підлоги
  • Гідроізоляція бетонної підлоги
 • Потрібна додаткова гідроізоляція підлоги
 • Гідроізоляція підлоги на кухні
 • ? Гідроізоляція підлоги по грунту

  У приватних будинках підлога на першому поверсі обладнується безпосередньо по грунту, що викликає деякі складнощі в забезпеченні захисту від вологи.

  Піднімаючись по капілярах з глибоких грунтових шарів, вода може проникати в структуру дерева або бетону, насичуючи її вологою. Крім руйнівного впливу солей, що містяться у воді, існує ще один негативний фактор. Насичені вологою деревина або бетон, промерзаючи, а потім, відтанувши, втрачають свою цілісність: у бетоні утворюються повітряні бульбашки, а деревина починає трухнуть, що в подальшому призведе до руйнування.

  Саме тому всі роботи по гідроізоляції підлоги починаються не з застосування новітніх сучасних матеріалів, а з правильного обладнання «подушки» під будовою.

  Важливо! Гідроізоляцію підлоги по грунту необхідно проводити на етапі будівництва. У вже експлуатується будові всі робляться спроби гідроізолювати підлога будуть носити характер «середини», не приносять 100% результату.

  Технологія виконання «підсипки» для забезпечення якісної гідроізоляції:

  • Грунт на дні котловану під будівлею ретельно утрамбовується;
  • Засипаємо щебінь фракцією 30 – 50 мм (великий) шаром від 7 см до 10 см і більше;
  • Утрамбовуємо щебінь;
  • Засипаємо пісок шаром 7 – 10 див. Можна використовувати будь: річковий, яружний (кар’єрний).
  • Ретельно трамбуем пісок.

  Виконуючи подібну підсипку, ми створюємо широкі повітряні кишені, обриваючи капілярне піднімання води вгору. Від того, наскільки ретельно утрамбовано шари грунту, буде залежати її здатність не пропускати воду.

  Іноді для підстраховки на дно котловану на утрамбований грунт спочатку укладають великі камені, тільки потім – щебінь. Такий спосіб теж має місце бути. Головне, добре утрамбувати.

  Важливо! Не можна замінювати шар щебеню в підсипання на керамзит, так як останній набирає в себе воду і розбухає. Але якщо грунтові води знаходяться дуже далеко, ґрунт постійно сухе, тоді для підсипки можна використовувати керамзит. У такому разі вся підсипка не буде виконувати функції гідроізоляції, а тільки – якісного підстави.

  Описана вище «підсипка» обов’язкова, якщо рівень грунтових вод вище 2 м. В іншому випадку вона не обов’язкова, але бажана – як підстрахування.

  Після виконання подушки є два шляхи: виконати дерев’яна підлога на лагах або бетонну підлогу. Технологія їх гідроізоляції розрізняється.

  ? Гідроізоляція дерев’яної підлоги

  Для облаштування дерев’яної підлоги необхідно звести опорні стовпчики під лаги. Їх можна зробити з цегли або монолітного бетону, залитого в опалубку.

  Після висихання бетону поверхню стовпчиків слід обробити обмазувальної гідроізоляцією з усіх боків. Зверху стовпчиків можна укласти рулонний матеріал, наприклад, руберойд. Таким чином, ми захистимо лаги в місцях примикання до опорних стовпів від впливу вологи.

  Після укладання лаг необхідно обладнати чорнову підлогу. Для цього можна використовувати товсті листи вологостійкої фанери і прибивати їх до лагів з нижньої сторони. А можна зробити традиційний – дощатий чорнову підлогу.

  Гідроізоляція чорнової підлоги виглядає так:

  • Якщо використовуємо вологостійку фанеру, вона сама вже буде виконувати деякі функції гідроізоляції;

  Підстава чорнової підлоги з водостійкої фанери можна гідроізолювати щільною поліетиленовою плівкою

  • Настилаємо на фанеру шар рулонної плівковою гідроізоляції. Наприклад, поліетиленову плівку на 200 мікрон або дифузійні мембрани. Обов’язково кладемо з нахлестом 10 – 15 см, проклеівая стики скотчем. Зверху укладаємо утеплювач.
  • Укладаємо чорнової дощана підлога на лаги.

  На чорновий дерев’яна підлога також укладаємо поліетиленову плівку для гідроізоляції

  • На чорнову підлогу кладемо знову поліетиленову плівку, робимо напуск на стіни 20 див.
  • В якості додаткової теплоізоляції укладаємо шар спіненого поліетилену, який також володіє деякими гідроізолюючими властивостями.

  На цьому роботи по забезпеченню гідроізоляції дерев’яної підлоги закінчуються. Навіть в описаній вище технології за умови, що були покладені листи вологостійкої фанери, а на них – поліетиленова плівка, укладання поліетиленової плівки на чорнова підлога є додатковим заходом.

  ? Гідроізоляція бетонної підлоги

  Схема облаштування бетонної підлоги з шарами гідроізоляції

  Облаштування бетонної підлоги по грунту ускладнене тим, що необхідно створити монолітну конструкцію в умовах рухомого грунту. Після виконання «подушки» слід зробити чорнову стяжку. Для цього є два шляхи.

  Перший варіант.

  Зверху піску, який є фінішним шаром «підсипки», насипати шар дрібного гравію. Потім замісити цементно-піщаний розчин злегка рідкої консистенції і залити їм гравій, таким чином, щоб зверху утворився шар чорнової стяжки хоча б 3 – 5 див.

  Після висихання бетону укласти на нього рулонну гідроізоляцію в два шари, наприклад, руберойд або толь, обов’язково без посипань. Ретельно склеїти всі стики газовим пальником.

  Потім укласти теплоізоляцію і виконати чистову стяжку.

  Другий варіант.

  Зверху піску розкласти поліетиленову плівку завтовшки 200 мікрон. Розрівняти поверхню і добре проклеїти всі стики скотчем. При цьому необхідно діяти дуже акуратно, щоб не порвати плівку.

  Зверху плівки виконати чорнову стяжку з цементно-піщаної суміші (нормальної консистенції). Цей шар ще називають «худим бетоном», так як він необхідний тільки для виконання гідроізоляції. Шар повинен бути товщиною 5 – 7 см Для приготування розчину використовується щебінь фракції 5 – 10 мм (дрібний), пісок – тільки річковий.

  Для гідроізоляції бетонної підлоги на чорнову стяжку можна розстелити рулонні гідроізоляційні матеріали

  На чорнової стяжки також можна розстелити шар гідроізоляції (руберойд або ПВХ мембрани). Зверху укладається утеплювач, потім чистова стяжка.

  Описаного вище цілком достатньо для забезпечення якісної гідроізоляції в більшості випадків, але бувають ситуації, коли потрібна додаткова гідроізоляція.

  ? Потрібна додаткова гідроізоляція підлоги

  Коли грунтові води розташовуються дуже близько до поверхні землі, можуть знадобитися додаткові заходи для захисту від неї. Визначити, чи справді потрібна додаткова гідроізоляція, можна, зробивши відповідні розрахунки. Цим займаються спеціалізовані компанії, що виконують проекти будівництва будинків. Беруться аналізи ґрунту, заміри рівня води в різний час року і на підставі отриманих даних виноситься вердикт.

  Додаткові роботи по забезпеченню гідроізоляції підлоги:

  • Трамбуем грунтову основу;
  • Укладаємо шар жирної глини або руберойд 2 шари;
  • Укладаємо щебінь і пісок;
  • Просочуємо шари щебеню і піску бітумом;
  • Укладаємо чорнову стяжку з «худого бетону»;
  • Виконуємо гідроізоляцію чорнової підлоги рулонним матеріалом або обмазочными мастиками.
  • Укладаємо пароізоляцію.

  Вжитих заходів цілком достатньо для забезпечення якісної гідроізоляції підлоги в умовах близької вологи.

  ? Гідроізоляція підлоги на кухні

  Пол на кухні піддається впливу вологи не тільки знизу – з грунту, але і зверху – в процесі миття, готування і інших кухонних робіт на підлогу потрапляє багато води.

  Тому і захистити підлогу необхідно не тільки знизу, як це було написано вище, але й зверху.

  Принцип гідроізоляції підлоги на кухні багато в чому залежить від фінішного підлогового покриття.

  Облаштовувати дерев’яна підлога на кухні недоцільно, так як він найбільше схильний до впливу вологи, і захистити його буде важко. Якщо ж вирішено укладати на кухні паркет, паркетну дошку або масивну дошку, слід розкрити їх поверхню водостійким лаком.

  Для додаткової гідроізоляції підлоги на кухні можна обробити бетонну основу фарбувальним матеріалом

  Якщо в якості фінішного покриття на кухні планується використовувати лінолеум, тоді бетонну основу, на який він укладається, слід обробити гідроізоляційним матеріалом, наприклад, фарбувальним або обмазочным способом. Потім покласти лінолеум на клей. В даному випадку лінолеум сам буде виступати гідроізоляційним матеріалом.

  Керамічна плитка також володіє водовідштовхувальними властивостями, але в якості підстраховки не зайвим буде обробити бетонну стяжку бітумно-полімерними мастиками, фарбами або іншим способом. А для кращої адгезії плиткового клею з основою зверху гідроізоляції необхідно просочити спеціальною грунтовкою.

  Гідроізоляція підлоги в приватному будинку – справа дуже відповідальна. Якщо не зробити цього вчасно і якісно, з часом може з’явитися грибок та інша цвіль, яку неможливо вивести. А конструкція всього будинку поступово буде руйнуватися. Про підвищеної вологості всередині приміщення, яка призводить до частих алергій та інших захворювань, говорити не доводиться. Краще все продумати і виконати вчасно, ніж потім перебудовувати і ремонтувати.