Щоб запобігти передчасне руйнування будинку, в якому є підвал, необхідно поставитися з усією відповідальністю до його гідроізоляції. Підвальні приміщення і фундамент знаходяться під постійним навантаженням. На них чинять негативний вплив атмосферні опади, ґрунтові води. Зайва волога і пара, що утворюється від різниці температур, потрапляють в приміщення і сприяють утворенню грибка і цвілі, викликають гниття будівельних і оздоблювальних матеріалів. Щоб уникнути цих проблем, потрібно щоб своєчасно була виконана якісна гідроізоляція всього підвального приміщення і, зокрема, гідроізоляція підлоги в підвалі. Але для початку потрібно дізнатися, які існують матеріали і засоби для захисту поверхонь підвалу від води.

Ось так виглядає сучасне облаштоване підвальне приміщення будинку

Зміст

 • Необхідність гідроізоляції підвалу
 • Матеріали для гідроізоляції підвалу
 • Як зробити гідроізоляцію стін підвалу
 • Гідроізоляція підлоги в підвалі
 • ? Необхідність гідроізоляції підвалу

  Останнім часом більшість підвальних приміщень експлуатується. У великих містах в них влаштовують склади, магазини, офіси, інші заклади малого бізнесу. У нових багатоквартирних будинках в підвалах розташовуються, як правило, всі будинкові комунікації: опалювальні системи, насоси холодного і гарячого водопостачання, серверні інтернет провайдерів та ін.

  Все частіше в підвальних приміщеннях облаштовують підземні гаражі, автостоянки. Це зрозуміло, адже в сучасних містах земля коштує дорого, тому на невеликій ділянці будується багатоповерховий будинок, що йде вглиб на багато метри. І, безумовно, в класичному розумінні підвал – це приміщення для зберігання дарів землі, соління, варення, іншими словами – льох. Це обов’язковий атрибут дачної і сільського життя. А щоб підвал міг приносити користь, він повинен бути, насамперед, сухим. Для цього і проводиться його гідроізоляція. Спробуємо розібратися, як зробити гідроізоляцію підвалу своїми силами, і які матеріали будуть потрібні для цього.

  ? Матеріали для гідроізоляції підвалу

  Гідроізоляційні роботи являють собою сукупність спеціальних заходів щодо захисту матеріалів споруди від руйнування під впливом води і різних хімічних рідин. Для виконання даних робіт необхідні ізоляційні витратні матеріали, до яких відносяться:

  • в’яжучі суміші;
  • рідкі матеріали;
  • сухі готові суміші для проникаючої гідроізоляції підвалу;
  • ізоляційні матеріали на основі бентонітової глини;
  • традиційні і сучасні рулонні матеріали;
  • металеві листи.

  В залежності від призначення гідроізоляційні матеріали бувають:

  • антифильтрационные – для захисту приміщень і конструкцій від проникнення вологи;
  • антикорозійні – призначені для захисту від корозії будь-якої будівельної конструкції;
  • герметизуючі – надають герметичність швах і стиках.

  За складом основного речовини гідроізоляційні матеріали поділяються на:

  • асфальтосодержащие: їх основна речовина – нафтовий бітум, а тепер використовуються і бітумно-полімерні суміші;
  • полімерні (пластмасові, пластикові) — широко використовуються для фарбування, обклеювальної або штукатурної гідроізоляції підвалів;
  • мінеральні: їх основний компонент – цемент, різні глини або інші в’яжучі речовини;
  • металеві листи з нержавіючої сталі, міді, алюмінію, латуні.

  Увага! Дуже важливо правильно вибрати вид гідроізоляції і, відповідно, матеріал, який буде використовуватися для її здійснення. Від цього вибору залежить надійність виконуваних робіт, а, отже, комфортність підвалу і тривалість терміну його експлуатації без ремонту.

  ? Як зробити гідроізоляцію стін підвалу

  Гідроізоляція потрібна як для будівель, що будуються, так і для старих. Проведення зовнішньої гідроізоляції під час будівництва справу порівняно не складне. Але зробити зовнішню гідроізоляцію вже збудованих споруд набагато більш клопітно. Це зажадає великих витрат. Тому у вже побудованих будинках проводять гідроізоляцію стін підвалу з внутрішньої сторони.

  В даний час стіни підвальних приміщень обробляють двома видами покриттів: проникаючими і мембранними.

  Гідроізоляція стін підвалу мембранним покриттям

  Мембранні покриття наносяться на оброблювану поверхню і утворюють водовідштовхувальний шар. Їх плюс полягає в легкому і швидкому нанесенні. А з мінусів можна відзначити не зовсім якісне прилипання на нерівні і пошкоджені поверхні, тому виникає необхідність періодично оновлювати шар гідроізоляції.

  Проникаючі склади працюють по-іншому. При нанесенні на бетон гідроізоляційного шару, складу вступає в хімічну реакцію з ним, утворюючи нерозчинні сполуки, що заповнює всі тріщини, пори і капіляри на поверхні бетону. В даному випадку бетон набуває гідрофобні (водовідштовхувальні) властивості.

  Проведення гідроізоляції підвалу проникаючими речовинами

  Тип облаштовуємо гідроізоляції буде залежати від характеру впливу вологи. Усього розрізняють 3 типу:

 • Безнапірні
 • Противонапорные
 • Противокапиллярные
 • Від типу гідроізоляції залежить і вибір застосовуваного матеріалу.

  У випадку безнапірного впливу вологи використовуються полімерні бітумні мастики. Їх наносять шпателем, пензлем або розпиленням. Гідроізоляція такого типу захищає від атмосферних опадів.

  Якщо відзначається високий рівень ґрунтових вод, потрібно влаштовувати противонапорную гідроізоляцію. Це багаторівнева система шарів шламових розчинів, поєднаних з бітумними мастиками на основі полімерів. Попередньо стіни ретельно зачищають від бруду і обробляють силікатною грунтовкою. Шламовую гідроізоляцію наносять в два-три шари.

  Противокапиллярная гідроізоляція зупиняє просочування води з грунту за наявними в бетоні капілярах.

  Противокапиллярная гідроізоляція підвалу

  Така ситуація може статися, якщо не була проведена горизонтальна гідроізоляція. Щоб виправити становище, проводяться всі роботи так само, як і при противонапорной ізоляції, зробивши додатково горизонтальну гидроотсечку.

  Якщо на стінах підвалу утворюється конденсат, їх необхідно обробити ін’єкціями зі спеціальною сумішшю. Вона заповнить порожнечі стін і не дасть волозі просуватися далі.

  ? Гідроізоляція підлоги в підвалі

  Методи гідроізоляції підлоги підвалу і види матеріалів індивідуальні в кожному окремому випадку.

  Фарбувальна гідроізоляція краще всього підійде для бетонних підлог підвалу. Це самий простий і недорогий спосіб антикорозійного захисту. Його широко застосовують при гідроізоляції залізобетонних споруд. Раніше фарбувальну ізоляцію робили за допомогою бітумних мастик. Однак з часом цей матеріал втрачає еластичність і тріскається, втрачаючи свої гідроізоляційні властивості. Тому в даний час стали застосовуватися в основному бітумно-гумові і бітумно-полімерні склади.

  Нанесення фарбувальної гідроізоляції підвалу

  Обклеювальна гідроізоляція підлоги підвалу проводиться на ґрунтувальний шар розчину — перед заливкою на підлогу остаточної бетонної стяжки. На підлогу укладаються або бітумні рулонні матеріали (толь, руберойд), або листові полімерні матеріали, з яких утворюється багатошаровий килим. Шари проклеюються між собою, відповідно: полімерні матеріали – полімерними ґрунтовками, бітумні гарячим бітумом. Як правило, укладають три шари матеріалу.

  Просочувальна гідроізоляція . Даний вид гідроізоляції підлоги застосовується перед облицюванням плиткою або перед укладанням лінолеуму або дерев’яних підлог. При цьому використовуються суміші, що містять в’яжучі речовини – полімерні лаки або бітум.

  Лита гідроізоляція. Більшість фахівців вважають, що цей спосіб гідроізоляції підлоги є найбільш надійним. Між поверхнями підвалу і спеціально встановленим огорожею заливаються мастики і розчини. В результаті отримуємо суцільний гідроізолюючий шар. У відповідності з робочими температурами лита гідроізоляція підрозділяється на холодну, гарячу і асфальто-полімерну.

  Гідроізоляція підлоги підвалу сучасними рулонними матеріалами

  Важливо знати! Гідроізоляція всіх поверхонь підвалу повинна бути безперервною (крім рулонної). З особливою ретельністю потрібно робити гідроізоляцію робочих швів, а також примикань: плита-плита, стіна-підлога, стіна-стіна. У місцях примикання стін і підлоги гідроізоляцію необхідно безперервно продовжувати на висоту не менше 30 см від рівня підлоги.

  Ефективність гідроізоляції значно зросте, якщо в приміщенні підвалу налагодити задовільну роботу систем вентиляції. Найчастіше в підвалах передбачена вентиляція і потрібно лише посилити її роботу.

  Гідроізоляція підвалу проводиться не тільки з метою поліпшення підвального приміщення, але також і для захисту всього будинку від вогкості. Тому ізоляція підвалу від вологи є запорукою довгострокової експлуатації будинку, а також сприятливого мікроклімату в ньому.