ГКЛ: технічні характеристики

ГКЛ: технічні характеристикиПерш ніж приступати до обшивки стін і стель приміщень гіпсокартоном, монтувати в них різні короба, арки, перегородки і меблеві конструкції, необхідно вивчити технічні характеристики цього матеріалу і склад. Гіпсокартон має свої різновиди, які застосовуються для різного типу приміщень. При складанні ГКЛ споруд, важливо також враховувати особливості приміщення і властивості гіпсокартону, адже в різних умовах застосовується різний матеріал, про види якого також необхідно мати уявлення. Знання основних характеристик, видів, властивостей і можливостей матеріалу дозволить уникнути багатьох помилок при його установці і подальшій обробці.

Сьогодні при здійсненні ремонту різної складності застосовується найпоширеніший матеріал – листи ГКЛ. Універсальність, простота в обробці та встановлення і властивості гіпсокартону обумовлюють вибір початківців домашніх будівельників і майстрів. Однак не кожен з них знає всі технічні характеристики гіпсокартону, розбирається в зазначених виробником маркуванні. У цій статті ми постараємося детально розібратися в таких питаннях, як опис, характеристики і застосування ГКЛ.

ГКЛ: технічні характеристики

Опис та склад матеріалу

Що таке гіпсокартон і з чого він зроблений? Гіпсокартон — це композитні панелі різних розмірів і товщини, які активно застосовуються в будівництві. В основі матеріалу лежить гіпс, а зовнішні площини обклеєні будівельним картоном. Для збільшення певних властивостей гіпсокартону (міцності, щільності, стійкості тощо), а також підвищення його експлуатаційних властивостей, у склад гіпсу при виробництві матеріалу додаються спеціальні компоненти. Картонне «обмундирування» гіпсокартону є для матеріалу армуючим каркасом і основою під фінішну облицювання.

Картон володіє високою адгезією, внаслідок чого сам по собі придатний для обклеювання шпалерами, фарбування та іншої обробки. Однак, перед декоративною обробкою ГКЛ рекомендується прогрунтувати і прошпаклювати стартовим і фінішним шаром шпаклівки.

Листи гіпсокартону зараз проводяться як за кордоном, так і в Росії.

ГКЛ: технічні характеристики

ГКЛ: технічні характеристики

Для виготовлення гіпсокартонних плит використовуються:

 • Штучний або природний гіпс;
 • Хімічне мило, мінерали, спеціальні добавки;
 • Облицювальна будівельний картон.

Сердечник гіпсокартону володіє унікальними технічними та фізичними властивостями, наделяющими матеріал великою кількістю переваг.

Серед них варто відзначити:

Також рекомендуємо прочитати:Розміри листа гкл
Товщина гіпсокартону
Екологічність гіпсокартону
Чому бізнес вибирає LED

 • Гігроскопічність;
 • Нетоксичність;
 • Міцність;
 • Відносна пластичність;
 • Вогнестійкість;
 • Універсальність застосування;
 • Гнучкість;
 • Податливість;
 • Простота в обробці.

Непорушне зчіплення лицювальної картону з гіпсовим осердям забезпечено спеціальними склеювальними речовинами.

Виготовлений із зазначених вище компонентів гіпсокартон володіє відмінними хімічними, фізичними та гігієнічними характеристиками, що дають можливість використовувати цей матеріал для обробки приміщень різного призначення.

Виробництво гіпсокартону

Для того щоб зрозуміти, з яким матеріалом доведеться працювати слід мати уявлення про те, як він виготовляється і яку сировину при цьому використовується.

Процес виробництва гіпсокартону відбувається наступним чином:

 • У спеціальному бункері суха гіпсова борошно змішується з модифікованою формою крохмалю і синтетичним піноутворювачем.
 • Отримана суміш подається в наступний контейнер, де вона змішується з каталізатором. Це необхідно для прискорення процесу застигання гіпсу.
 • Цей склад подається на конвеєр, де він рівномірно заливається між двома шарами картону.
 • Отримана смуга завальцовивается по крайках, а після висихання нарізається, досушується, маркується, штабелируется і упаковується для відправки дилера або офіційному представнику.

ГКЛ: технічні характеристики

Характеристики матеріалу

Вибираючи гіпсокартон для певного виду робіт, ви повинні точно знати, що виберіть відповідний матеріал, тому вам обов’язково потрібно вникнути в його основні параметри.

Завдяки постійним дослідженням і контролю процесу виробництва, а також відгуками споживачів та спостереженнями фахівців виробники мають можливість вдосконалювати свою продукцію.

Листи гіпсокартону мають свої типи й різновиди, кожна з яких володіє відповідними властивостями і характеристиками, від яких залежить їх застосування.

Види гіпсокартону

Якою буває гіпсокартон? Застосування ГКЛ показало необхідність виробнику в удосконаленні матеріалу, згідно з умовами його монтажу та експлуатації. В залежності від типу та наявності модифікуючих добавок до складу серцевини матеріалу, а також від виду суміші для просочення будівельного картону, гіпсокартон має кілька різновидів.

ГКЛ: технічні характеристики

Основні види гіпсокартону:

 • ГКЛ – гіпсокартон звичайний. Стандартні листи гіпсокартону активно використовуються для будівельно-обробних робіт у приміщеннях зі стабільними параметрами вологості і температури. Лист буває в сірому або синьому кольорі, має різні розміри.
 • ГІПСОКАРТОН – вогнестійкий лист. Гіпсокартон з підвищеними вогнетривкими властивостями застосовується в будівництві та ремонті приміщень підвищеного ризику загоряння. Лист ГКЛО має червоний або синій колір.
 • ГКЛВ – вологостійкий лист. Дана різновид стійка до підвищеної вологості в повітрі, у вологому середовищі здатна зберігати свою форму і твердість, лист стійкий до виникнення цвілі або грибка. Колір ГКЛВ – зелений або синій.
 • ГКЛВО – вогні-вологостійкий лист. Вологостійкий гіпсокартон, який володіє також і вогнестійкими властивостями може застосовуватися в будівництві і ремонті не тільки спец приміщень, але і житлових будинків або квартир. ГКЛВО захищає приміщення від випадкових затоплень і підвищує його пожежобезпечність. Лист даного типу має червоний колір.

ГВЛ – гіпсоволокнисті лист. ГВЛ називають молодшим братом гіпсокартону. Виготовляється ГВЛ з гіпсу і подрібнених целюлозних волокон шляхом змішування з будівельними добавками, що підвищують експлуатаційні якості матеріалу. ГВЛ дуже міцний і володіє високою несучою здатністю. Також, характерними особливостями ГВЛ є однорідність і здатність впливати на рівень вологості в приміщенні (вбирати в себе надлишок вологи і виділяти її при нестачі). ГВЛ пластичний, має різні розміри і вага. Даний тип може застосовуватися навіть як чорнового підлогового покриття при влаштуванні насипних підлоги. ГВЛ також володіє достатньою вогнестійкістю для застосування в пожежонебезпечних приміщеннях. ГВЛ має білий колір з сірим відтінком. Від ГКЛ, ГВЛ відрізняється складом і характеристиками. ГВЛВ — гіпсоволокнисті лист із стійкістю до високого коефіцієнту вологості, є підвидом ГВЛ, застосовується в приміщеннях з підвищеними експлуатаційними вимогами.

Дихає чи матеріал? Будь-який різновид гіпсокартону здатна в помірній мірою поглинати надлишок вологи в повітрі при її надлишку, а при нестачі – виділяти назад. Це стосується приміщень з нормальним рівнем вологості. Така властивість дозволяє вважати, що матеріал дихає.

ГКЛ: технічні характеристики

Крім основних видів, гіпсокартон також розрізняється за призначенням:

 • Реставраційний матеріал більш тонкий, ніж звичайний, використовується для обробки старих ГКЛ конструкцій. Листи досить гнучкі, що дозволяє використовувати їх при влаштуванні фігурних елементів.
 • Ламінована або вініловий матеріал являє собою стандартні листи, покриті ПВХ плівкою, яка дає можливість швидкої декоративної обробки.
 • Армовані листи гіпсокартону включають в себе скловолоконні добавки, що підвищують вогнестійкість матеріалу.
 • Арочний матеріал має тонку структуру, високу гнучкість і податливість. Матеріал призначений для створення арочних конструкцій і фігурних об’ємних елементів.
 • Перфорований гіпсокартон (акустичний) – звукоізоляційні листи, що застосовуються у приміщеннях, які потребують додаткового пристрою звукового бар’єру. Перфорований гіпсокартон має відповідну структуру, що дозволяє використовувати його при обробці лекційних аудиторій, кінозалів, студій звукозапису, а також навчальних класів музичних шкіл і консерваторій. Колір, яким володіє перфорований гіпсокартон – переважно білий.
 • Численні види гіпсокартону забезпечує гнучкість умов його застосування. Звичайні листи, як правило, найчастіше використовуються в житлових приміщеннях, а в приміщеннях з іншими експлуатаційними вимогами – більш адаптовані види.

  ГКЛ: технічні характеристики

  Розміри полотен

  Які розміри має гіпсокартон? Параметри матеріалу варіюються:

  • Довжина – від 2000 до 4000 мм з рекомендованим кріпильним кроком у 40 — 50 см;
  • Ширина – 600 і 1200 мм;
  • Товщина листа– 6,5; 8,0; 12,5; 14,0; 16,0; 18,0; 24,0; 29,0 мм.

  Кожен вид, тип та підвид гіпсокартону має свої стандартні розміри.

  Групи якості

  Листи гіпсокартону виготовляються відповідно до норм державного стандарту. Є два види груп якості – А і Б, норми яких регулюються Гост 6266-97. Відповідають вони певним кількістю зовнішніх дефектів, що допускаються на довжину листа гіпсокартону. Наприклад, гіпсокартон КНАУФ, характеристики якого частіше за все на вищому рівні, відноситься до групи А.

  Типи кромок ГКЛ

  • ПК – пряма кромка;
  • КК – потоншена кромка;
  • ПЛК – напівкругла кромка з лицьового боку аркуша;
  • ПЛУК – напівкругла і стоншена кромка по лицьовій стороні аркуша;
  • ЗК – закруглена кромка.

  ГКЛ: технічні характеристики

  Пожежно-технічні характеристики

  Певний вид гіпсокартону відноситься до відповідної групи, яка визначається ГОСТами. ГКЛ, ГКЛВ, ГІПСОКАРТОН і ГКЛВО – група горючості Г1 (за Гост 30244), група займистості В3 (ГОСТ 30402), група димоутворення Д1 (ГОСТ 12.1.044), група токсичності матеріалів Т1 (ГОСТ 12.1.044).

  Маркування та умовні позначення

  Подібні позначення відповідають характеристикам ГКЛ:

  • Літерне позначення виду;
  • Позначення групи;
  • Тип поздовжніх кромок;
  • Цифри по довжині, ширині і товщині, а також позначення стандарту.

  Таким чином ГКЛ, що відноситься до групи А і має прямі кромки, довжина – 2500 мм, ширина – 1200 мм і товщина – 14,0 мм, буде мати таке маркування: ГКЛ-А-ПК-2500х1200х14,0 ГОСТ 6266-97.

  Боїться ГКЛ мороза? Гіпсокартон – матеріал, що застосовується для внутрішньої обробки, внаслідок чого оптимальна температура для його експлуатації – кімнатна. Однак ГКЛ здатний витримувати будь-яку негативну температуру, можливу в природних умовах, не руйнуючись і повністю відновлюючи свої якості при її нормалізації.

  Технічні характеристики гіпсокартону допоможуть вам швидко вибрати матеріал, що відповідає вашим особистим вимогам і Сніпам. Таким чином ви швидко зможете підібрати для ванної кімнати гіпсокартон вологостійкий, характеристики якого відповідають вологих приміщень або ж вогнестійкий лист для обробки, наприклад, генераторного приміщення і так далі.

  Звертайте увагу на технічні характеристики гіпсокартонних пластів і його маркування. Так вам буде набагато простіше орієнтуватися та робити тільки правильний вибір при покупці будівельно-оздоблювального матеріалу.

  Який вибрати гіпсокартон (відео)

  Джерело