З давніх пір плитку використовують в якості облицювального матеріалу. Цей натуральний оздоблювальний матеріал завоював широку популярність завдяки таким важливим властивостями, як міцність, зносостійкість, вологостійкість і вогнестійкість. Якщо раніше область застосування кахлю не виходила за межі ванної та кухні, то сьогодні багато хто хоче бачити плитку в якості підлогового покриття і в інших приміщеннях будинку або квартири. Часто в процесі ремонту постає питання: а чи можлива укладка плитки на дерев’яну підлогу?

Зміст

 • Попередня підготовка дерев’яної підстави
 • Способи улаштування основи під плитку
 • Укладання плитки на дерев’яну підлогу крок за кроком
  • Підготовка плитки
  • Розмітка підлоги
  • Підготовка клейового складу
  • Укладання плитки
  • Закладення швів
  • За технологією плитку не рекомендується укладати на дерев’яну підлогу. Вважається, що така конструкція не володіє жорсткістю і недостатньо тверда, тому буде рухомий. Як наслідок, покладена на дерев’яна підлога цементна стяжка швидко зруйнується, кахель і потріскається, або відвалиться. До того ж дерев’яну основу під плиткою може швидко згнити. Але не поспішайте впадати у відчай: сьогодні з’явилися нові технології та сучасні матеріали, які дозволяють легко вирішити проблему укладання керамічної плитки на дерев’яну підлогу. Найважливішим моментом у цій справі є якісна підготовка підстави.

   ? Попередня підготовка дерев’яної підстави

   З чого почати цю роботу? Першочерговим завданням є виправлення недоліків дерев’яного статі, в результаті чого він набуде жорсткість, твердість і міцність.

   Підготовка дерев’яної основи під плитку

   Надійне підгрунтя буде запорукою довговічності покриття з керамічної плитки. Перевіряємо стан дерев’яної підлоги:

   • Видаляємо наявне покриття. Якщо дошки не скриплять, не прогинаються, залишаємо їх як основу. Але все ж краще їх перебрати, адже не виключено, що були покладені лаги недостатньо часто або не по рівню.
   • Перевіряємо горизонтальність лад за допомогою рівня, якщо потрібно – вирівнюємо. При цьому важливо отримати абсолютно рівну поверхню. Не забуваємо залишити між стінами і чорновою підлогою проміжок в 1 см, який потім гидроизолируем монтажною піною. Насипаємо між лагами керамзит, який додатково буде виконувати функцію тепло – і звукоізоляції. Укладаємо зняті раніше дошки (за умови, що вони у задовільному стані) або вологостійку фанеру товщиною 12 мм на вирівняні лаги. Фанера годиться в якості основи під плиткою: вона не буде згинатися під її вагою.
   • Для захисту лад і чорнової підлоги від цвілі і гниття обробляємо їх спеціальними захисними просоченнями.
   • Закріплюємо саморізами дошки або листи фанери до лагам, залишаючи між ними проміжки шириною 5 мм для вентиляції знизу, щоб дерево «дихало».
   • Щоб уникнути попадання вологи від земляного, бетонної або дерев’яної основи на підкладку кладемо на чорнову підлогу паро – або гідроізоляцію (поліетилен або пергаментний або бітумну папір). Можемо використовувати також спеціальні мастики.

   ? Способи влаштування основи під плитку

   Перший спосіб. Робимо традиційну стяжку, тільки більш тонку і легку. На гідроізоляції укладаємо металеву сітку, яку кріпимо до чорнової підлоги саморізами. Виставляємо за рівнем маяки, заливаємо цементну стяжку товщиною 3 мм, Можна використовувати замість стяжки, самовирівнюється розчин.

   Стяжка дерев’яної підлоги самовирівнюється сумішшю

   Другий спосіб. Зміцнюємо підстава двокомпонентним поліуретановим клеєм або клеєм КС (його основа — рідке скло). При висиханні клею по верху чорнової підлоги утворюється гідроізоляційна плівка. Виробники стверджують, що дані склади оберігають плитку від розтріскування в разі деформації дерев’яної основи. Так як цей спосіб ще не так поширений, про його надійності важко судити. Звичайно, краще влаштувати тверде, міцне підґрунтя. Але якщо така можливість відсутня, можна вийти з положення за допомогою поліуретанових складів.

   Третій спосіб. На укладаємо гідроізоляцію ЦСП (цементно–стружкові плити), ГКЛВ (листи вологостійкого гіпсокартону) або ГВЛ (гіпсоволокнисті листи). Більш переважними є листи ГВЛ, так як вони пластичніше і міцніше гіпсокартону, а також легше і дешевше плит ЦСП. Крім того, ГВЛ відрізняються підвищеними звуко – і теплоізоляційними характеристиками, а спеціальна гідрофобна просочення робить їх влагоустойчивыми.

   Установка гіпсоволокнистих листів на дерев’яну основу

   Листи кріпимо до чорнової підлоги саморізами. Потрібно простежити, щоб стики між листами потрапляли над дошками, а ніяк не над щілинами, інакше підстава буде неміцним. Шви проклеюємо спеціальним клеєм для ГВЛ або ГКЛ. Якщо підлога здасться недостатньо жорстким, укладаємо другий шар, при цьому стежимо за тим, щоб шви другого шару розташовувалися посередині листів першого шару.

   Укладання на дерев’яну основу фанерних листів

   Листи поклали і закріпили. Тепер покриваємо їх грунтом глибокого проникнення. Чекаємо, коли він висохне, і приступаємо до укладання плитки.

   ? Укладання плитки на дерев’яну підлогу крок за кроком

   Плитка на дерев’яну підлогу укладається тільки після перевірки рівня поверхні. Робимо це за допомогою будівельного рівня. Якщо поверхня ідеально рівна, відхилень немає, тоді можна приступити до безпосереднього укладання кахлю, яка складається з наведених нижче етапів:

   • Підготовка плитки
   • Розмітка підлоги
   • Підготовка клейового складу
   • Укладання плитки
   • Закладення швів

   Для укладання знадобляться наступні інструменти:

   • зубчастий шпатель для нанесення клею;
   • шпатель гумовий для закладення швів;
   • плиткоріз або склоріз;
   • ємності для клею і затирочного складу;
   • гумовий молоток для постукування плиток;
   • рулетка, рівень і розмічальний шнур.

   Для роботи з клеєм обов’язково потрібні рукавички, щоб захистити подушки пальців.

   ? Підготовка плитки

   Перед укладанням розкладаємо плитку, перевіряємо його якість і зовнішній вигляд

  • Обчислюємо, яку кількість плитки необхідно. Для цього ділимо площа підлоги приміщення, де будемо укладати плитку, на площу 1 плитки. Приплюсовываем до отриманого результату 10% на можливий бій і на обрізку. При покупці плитки важливо не наплутати настінну з напільного. Хоча зовні вони схожі, підлогова плитка все ж більш міцна, а її поверхня проходить спеціальну обробку для додання їй антиковзаючого ефекту.
  • Розкладаємо плитку по всій площі, проводимо контроль її зовнішнього вигляду і якості. Робимо отвори в плитках, які будуть укладатися біля труб, у відповідність з діаметром цих труб.
  • Необхідно переконатися, що заздалегідь розкладена плитка не заважає відкриватися дверей. В іншому випадку знімаємо двері з петель, підрівнюємо її по низу.
  • Для витіснення повітря з плитки опускаємо її в воду на 15-20 хвилин. Іноді на її лицьовій стороні під впливом води утворюються плями. Такий кахель не витримуємо у воді, а просто протираємо з внутрішньої сторони зволоженою пензлем.
  • ? Розмітка підлоги

   За допомогою крейдованого шнура проводимо лінію, що сполучає середини довгих стін. Такий же лінією з’єднуємо середини коротких стін. Лінії перетинаються в центрі підлоги. Орієнтуючись на них, кахель викладаємо таким чином, щоб біля стін вийшло мінімум порізаних плиток.

   Схема розмітки підлоги при укладанні плитки

   Якщо укладаємо кахель по діагоналі, уникнути різки плитки не вдасться. При укладанні цілої плитки вздовж стін, роботу починаємо від протилежної до входу в приміщення кінця підлоги. Лінія вікна повинна бути паралельною лінії кахлю. По осях також можемо розкласти ряди перпендикулярні один одному. Вставляючи між плитками хрестики, визначаємо відстань швів.

   ? Підготовка клейового складу

   Укладання плитки на дерев’яну основу рекомендується проводити з використанням спеціального цементного клею. Суху суміш змішуємо з водою (кількість води беремо у відповідність з рекомендаціями виробника). Щоб підвищити зчеплення плитки з клейовим розчином, додаємо в нього 10-15% пластифікаторів. Готуємо невеликі порції клейового складу, так як суміш сохне за 3-4 години. Для отримання однорідного складу розмішуємо його за допомогою будівельного міксера.

   Клейовий розчин замішується за допомогою будівельного міксера

   Важливо! Вибираючи плитковий клей, необхідно звернути увагу, чи підходить він для

   робіт з ГВЛ або ГКЛ.

   Клейовий склад наноситься зубчастим шпателем на ґрунтовану висохлу поверхню підлоги. Клей наносимо рівними смугами, починаючи з будь-якого кута в центрі кімнати. Розмір зубців шпателю залежить від величини плитки (наприклад, для плитки розмірами 30х30см знадобиться шпатель з зубами завбільшки від 8 мм до одного сантиметра). Готовий клейовий розчин висихає за 10-15 хвилин, тому наносимо його на невелику площу (не більше 1 м2) і швидко виконуємо коригувальні дії.

   Увага! У процесі укладання плитки вкрай важливо дотримуватися рекомендацій виробників не тільки керамічної плитки, але і використовуваних матеріалів — клеючих сумішей, затерли, мастик, ґрунтовок.

   ? Укладання плитки

   Клейовий розчин завдали, сформували структуру підлоги за допомогою хрестиків, рівномірно розташованих по всій поверхні, далі можемо переходити до безпосереднього укладання плитки на дерев’яну основу. Прикладаємо кахель до поверхні, притискаємо його, постукуємо злегка гумовим молотком для поліпшення прилягання. Таким способом обкладаємо плиткою всю поверхню, яку попередньо обробили клеєм, і тільки потім переходимо до наступної ділянки. Щоб відстані між плитками були однаковими, використовуємо дистанційні роздільники з пластику.

   Укладання плитки на дерев’яну підлогу — перевіряємо рівень поверхні

   В ході виконання роботи постійно стежимо за рівнем покладених плиток за допомогою правила або будівельного рівня, так як через 10 хвилин, коли клей висохне, положення плитки, яка була укладена неправильно, не можна буде вже підкоригувати. Якщо треба, додаємо або зменшуємо клейовий розчин під плитки.

   Після того, як виклали всі цілі плитки, приступаємо до заповнення вільних просторів між підлогою і стінами. Нарізаємо шматки плитки потрібних розмірів за допомогою спеціального плиткоріза.

   Важливо! Біля порогів, стін і навколо труб граничні обрізані плитки повинні щільно лягати на свої місця, проте при їх укладанні не потрібно докладати зусиль.

   Коли закінчили укладання плитки по всій поверхні підлоги, очищаємо його дрантям від надлишків клею. Через два дні вже плитка буде триматися максимально міцно. Тоді і приступаємо до заключного етапу – закладенні швів.

   ? Закладення швів

   Правильно виконана закладення швів підлогової плитки надає обробці естетичний вигляд, ефектно приховує можливі недоліки укладання.

   Затирка швів плитки для підлоги

   Зазори, що утворилися в процесі укладання між плитками, заповнюємо спеціальними затірки (фугами). Більшість затерли розраховане на шви шириною до 6 мм. Спочатку зволожуємо шви за допомогою кисті, а потім наносимо затірку діагональними рухами спеціальним гумовим шпателем.

   Увага! Замість традиційної затірки для закладення швів фахівці радять краще використовувати новий засіб – еластичний кольоровий силікон.

   Заповнюємо таким чином всі міжплиткові щілини, видаляючи надлишки фуги. Висихання швів відбувається від 20 до 30 хвилин. Коли цей час минув, акуратно протираємо плитку вологою ганчіркою, а через годину — сухою фланелевою тканиною. Робота закінчена.

   Протирання покладеної плитки вологою губкою

   Якщо проявити інтерес до цієї справи, можна переконатися, що покласти плитку на дерев’яну підлогу, покриту ДСП, фанерою, ГКВЛ або ГВЛ, можливо, і це не так складно.