Паркет – не виходить з моди, надійне і дуже естетичне підлогове покриття. Воно робить інтер’єр вишуканим, надає йому чарівність і дарує тепло натурального дерева. Секрет її краси і довговічності не тільки у виборі міцної деревини, але і в правильно підібраних засоби її захисту. Головним і основним з них є лак для паркету.

Зміст

 • Види паркетних лаків
  • Кислотноотверждаемые лаки
  • Водорозчинні лаки
  • Поліуретанові лаки
  • Алкідні лаки
 • Як наносити лак паркетний
 •  

  ? Види паркетних лаків

  Лакофарбові покриття для паркету розрізняється по великому числу параметрів:

  • за хімічним складом основи;
  • по стійкості до зовнішніх впливів;
  • за зовнішнім виглядом готового покриття;
  • за технологічними ознаками матеріалу;
  • за ступенем безпеки для людей і навколишнього середовища і т. д.

  Як вибрати лак для паркету? Насамперед, слід грунтуватися на тому, де він буде використовуватися: для спортивної споруди або залу музейної експозиції потрібен дуже міцний і стійкий до пошкоджень лакофарбовий матеріал, а для дитячої установи або житлової квартири – безпечний і простий у використанні.

  Результат якісної роботи перевершує всі очікування

  ? Кислотноотверждаемые лаки

  Це найміцніші лакофарбові покриття, в основі яких – формальдегідні смоли. Застосовуються вони на тих об’єктах, де від підлогового покриття потрібна особлива міцність.

  Випускаються однокомпонентний і двокомпонентний лак для паркету кислотного затвердіння. Останній складається з власне лакофарбового складу і затверджувача, які змішуються один з одним перед роботою.

  Технічні властивості лаку кислотного затвердіння:

  • прекрасна адгезія, попереднього грунтування не потрібно;
  • має низьку чутливість до температури повітря і вологості в приміщенні;
  • при нанесенні лаку деревина набуває світлі, природні відтінки;
  • володіє сильною склеюючої здатності;
  • наноситься однаково добре пензлем, валиком, фарборозпилювачем, шпателем;
  • під час роботи необхідно захищати слизові оболонки очей, носа, рота за допомогою респіратора.

  При роботі з кислотноотверждаемыми лаками обов’язкова індивідуальна захист

  ? Водорозчинні лаки

  Який лак для паркету краще використовувати в дитячих кімнатах, навчальних класах, житлових приміщеннях? Для цих цілей найбільше підходить лак на основі акрилової дисперсії. Він складається з найдрібніших частинок сполучного речовини, рівномірно розподіленого в воді.

  У водорозчинних лаків чимало переваг. Якщо необхідний лак для паркету без запаху – варто використовувати саме їх. Тому вони і рекомендуються для приміщень, в яких постійно перебувають діти або люди зі слабким здоров’ям. Також вони використовуються тоді, коли існує небезпека займання лакофарбового покриття. Однак ці матеріали мають і негативні сторони. Головна з них – низька зносостійкість водорозчинних лаків. Щоб підвищити її, лакофарбові матеріали додають розчинники, наприклад, поліуретанові дисперсії. Також ці лаки досить вимогливі до якості інструментів: їм необхідні високоякісні валики. Водна складова лакофарбового покриття змушує поверхню деревини «ворситися», тому при використанні водорозчинних лаків обов’язкова попередня грунтовка. Під час нанесення лаку в приміщенні повинна бути постійна температура вище 150 °С і вологість не нижче 50%.

  Професійна кисть для паркетного лаку

  ? Поліуретанові лаки

  Якщо підлогове покриття повинне бути стійким до стирання і пошкоджень, прекрасні результати дають поліуретанові лаки. Вони також бувають одно – і двокомпонентними – т. зв. PUR – DD-лаки. Основою цих матеріалів служать акрилові дисперсії, уретанові смоли і розчинники.

  Поліуретанові лаки використовуються на поверхнях, що піддаються сильному механічному впливу – стирання, хімічні речовини і т. п. Вони застосовуються для покриття підлоги спортивних споруд, ресторанів, кухонь, кафе і т. д.

  Більшість поліуретанових лаків не піднімають «ворс» деревини, тому не вимагають попередньої грунтовки. Покриття виходить високоеластичний і міцне, залежно від виду розчинника такий лак може зберігати природний колір деревини або «підпалювати» її, тобто посилювати контраст темних прожилки.

  Розрізняють одно – і двокомпонентні поліуретанові лаки. В основному поліуретанові лаки використовуються для обробки дерева

  З позитивних якостей поліуретанових лаків також можна назвати невимогливість до умов нанесення – температури і вологості. Покриття волого – і світлостійке, не боящееся хімічно активних речовин.

  ? Алкідні лаки

  В основі цих лакофарбових матеріалів – олії, які виробляються із сировини природного походження, глибоко проникають у товщу деревини. Розчинником для таких лаків є уайт-спірит.

  Властивістю алкідних лаків є зміна кольору деревини: він стає яскравішим, прожилки – чіткіше. Ці матеріали не мають склеюючої здатності, тому використовуються, коли підлогове покриття піддається значного температурного або вологісного розширення. Мінусом алкідних лаків можна вважати їх особливу залежність від умов сушіння. У цей період покриття необхідно захистити від перегріву сонячними променями і радіаторами опалення, забезпечувати постійну зміну повітря для припливу кисню, який потрібен для твердіння лакової плівки. Також важливо не наносити лак занадто товстим шаром – це призведе до його викривлення.

  У побуті алкідні лаки помилково називають олійними. Це невірно

  Якщо ви вже вирішили, яким лаком покрити паркет, необхідно з’ясувати – чи потребує поверхню грунтуванні.

  В яких випадках застосовуються грунтувальні лаки:

  • якщо потрібно зберегти природний колір деревини, уникнути її «підпалювання», тобто більш контрастного відтінку прожилки;
  • для зменшення ефекту склеювання окремих паркетних плашок через затікання лаку між ними;
  • для запобігання піднімання «ворсу» деревини внаслідок попадання води, що міститься в складі основного лакофарбового покриття;
  • щоб поліпшити адгезію лаку з підставою.

  Завдяки використанню ґрунтовки знижується проникнення основного лакофарбового покриття в товщу деревини. Це дозволяє знизити витрата матеріалу при нанесенні основного шару. Час висихання лаків грунтовок менше, ніж основних, і становить від півгодини до 3 годин.

  ? Як наносити лак паркетний

 • Паркет повинен бути ретельно висушений і відшліфований. З підлоги необхідно прибрати всю пил і дрібний сміття.

  Механізована шліфування дозволить домогтися дзеркальної поверхні

 • Якщо вибраний лак вимагає попереднього грунтування, використовується ґрунтовка, подібна за складом з основним покриттям. Це можна робити навіть основним лаком, розведеним розчинником в пропорції 1:1.
 • Якщо необхідно, складові частини лакофарбового покриття змішуються в зазначених пропорціях до однорідності. Необхідно почекати близько 15 хвилин перед початком роботи, щоб вийшли бульбашки повітря.
 • Наносити склад необхідно від вікна. Шар повинен бути не дуже товстим, щоб не утворювалися напливи лаку або калюжки. Використовуйте якісні інструменти – валики, кисті, щоб на поверхні не залишались ворсинки.
 • Сушити перший шар потрібно як можна довше, т. к. це зробить покриття більш міцним і еластичним. Мінімальний час сушіння вказується виробником – зазвичай вона становить від 12 годин до 1 доби.
 • Проводиться междуслойная шліфування. Вона необхідна, щоб прибрати можливі нерівності, піднявся «ворс» деревини. Шліфувати потрібно дрібною шкуркою, рівномірно, не затримуючись на одній ділянці, щоб не порушити цілісність лакофарбового шару — краще використовувати шліфувальні машини. Вся пил ретельно забирається пилососом і вологою ганчіркою. Наступний шар наноситься після повного висихання першого.
 • Нанесення другого шару проводиться так само, як і першого. Сушка займає не менше 6 годин. Після цього проводиться повторне шліфування, прибирання пилу.
 • На паркет можна наносити необхідну кількість шарів лаку, зазвичай не більше чотирьох. Між шарами обов’язкове ретельне шліфування поверхні і знепилювання.
 • Після нанесення останнього шару поверхню необхідно ретельно просушити при кімнатній температурі та вологості не менше 2 доби. Миття або суху чистку покриття проводять не раніше тижня після закінчення робіт.
 • Нанесення лаку валиком

  Зорієнтуватися у різноманітті лакофарбових покриттів неспеціалісту досить складно, а ціна помилки в такій справі, як лакування паркету, може бути дуже велика. Професійні паркетники володіють достатнім досвідом роботи та навичками поводження з інструментами – у них ця робота напевно вийде краще!