Ще зовсім недавно найбільш поширеним покриттям для підлоги, використовується практично в кожному будинку, був лінолеум – недорогий, практичний в експлуатації і досить довговічний. Однак кілька років тому ситуація почала змінюватися і лінолеум поступово почав здавати свої позиції, поступаючись місцем ламінату, який став позиціонуватися як більш сучасний, якісний і безпечний матеріал, за допомогою якого можна створити більш вишуканий і стильний інтер’єр. Ламінат або лінолеум – що краще, зручніше і прослужить довше – спробуємо розібратися.

Ламінат або лінолеум – що краще

І ламінат і лінолеум є досить міцними матеріалами, що знаходяться приблизно в однакових цінових категоріях і для того, щоб спробувати зрозуміти, який з матеріалів є кращим, необхідно провести порівняння з урахуванням всіх переваг і недоліків кожного з них, порівняти термін служби, екологічну безпеку та інші характеристики. Також необхідно розуміти, що являє собою кожний з цих підлогових покриттів і на які категорії може підрозділятися.

Ламінат часто називають ламінованим паркетом, проте це не зовсім правильно, адже паркет виробляється з натурального дерева, а ламінат є лише його імітацією, представляючи собою багатошаровий матеріал, що складається з внутрішнього і декоративного шару, який для міцності покривається полімерним матеріалом, що робить ламінат більш захищеним від зовнішнього впливу. Ламінат ділиться на класи в залежності від своєї зносостійкості і гарантійного терміну експлуатації – клас 21-23 призначається для житлових приміщень, а 31-33 клас для громадських і житлових приміщень з великим навантаженням на підлогу. Існують також вологостійкий і водостійкий ламінати, які призначені для використання на кухні та у ванній кімнаті.

Лінолеум – це ПВХ покриття, яке повністю синтетичним матеріалом. Буває також натуральний лінолеум, виготовляється на основі льняного масла, деревної смоли і джутової тканини, однак такий матеріал є досить рідкісним і користується меншим попитом через високий вартості.

В залежності від того, для яких приміщень призначається лінолеум, він буває побутових, комерційних і полукоммерческим. Побутовий лінолеум призначається для використання в житлових, комерційних і громадських приміщеннях, ну а напівкомерційний поєднує в собі якості як першого, так і другого виду матеріалу.

Ламінат – переваги і недоліки

У ламіната є досить великий перелік переваг, які вигідно відрізняють його від інших підлогових покриттів.

  • Якщо говорити про практичну сторону використання цього матеріалу, то варто в першу чергу виділити високу зносостійкість, особливо якщо мова йде про ламінат 32-33 класу. Він не боїться навантаження і ударів, стійкий до подряпин і з гідністю переносить вплив високих температур – запалений сірник або сигарета, впала на підлогу, не залишить на ньому слідів.
  • Ламінат не боїться сонячних променів і не втрачає свого кольору в результаті їх впливу, зберігаючи первинний колір і малюнок на протязі всього терміну служби.
  • Догляд за ламінатом досить простий. Крім того, будь-які побутові забруднення не здатні змінити колір покриття і залишити на ньому слідів, оскільки просто не можуть вбирається в поверхню ламінованого покриття.
  • Для того, щоб зробити у себе вдома підлога з ламінату, не потрібно володіти якимись спеціальними навичками – достатньо лише ознайомитися з технологією укладання цього покриття і все зробити, не вдаючись до допомоги фахівців. Крім того, основою для укладання ламінату може стати будь-яке використовувалося раніше статеве покриття – паркет, лінолеум, ковролін або дерево, головне, щоб поверхня була рівною.
  • Використовувати ламінат можна навіть у тих випадках, коли планується обладнання системи теплої підлоги, що також варто відзначити як одна з переваг цього матеріалу.

Тепер необхідно зрозуміти, а чи існують у цього покриття для підлоги недоліки і в чому вони полягають. Недоліки, звичайно ж, є як, втім, і у будь-якого іншого матеріалу. При цьому необхідно розуміти, що чим дешевше буде ламінат, тим у більшій мірі ці недоліки буде у нього проявлятися.

  • Одним з основних недоліків ламінату вважається його боязнь вологи – якщо рідина занадто довго контактує з поверхнею, а, точніше сказати, швами такого підлоги, існує ймовірність того, що внутрішній шар ламінату стане вбирати вологу і в результаті цього почне розбухати, що призведе до зміни рельєфу полотна. Щоб цього не відбулося, потрібно ретельно стежити за тим, щоб поверхня підлоги не потрапляла вода, або купувати більш дорогий водостійкий ламінат, або використовувати спеціальні дорогі мастики, які дозволять провести герметизацію швів і зробити їх водонепроникними.
  • Ще одним недоліком ламінату, особливо дешевого і того, що має маркування нижче 31 класу, є його здатність до витирання в тих місцях, де він найбільш інтенсивно використовується. Термін служби такої підлоги може скласти не більше 5 років.

Лінолеум – переваги і недоліки

Тепер розглянемо, а які плюси і мінуси є у іншого статевого покриття, що є альтернативою ламінату – лінолеуму. Розглядатися буде тільки синтетичний матеріал.

Переваг у лінолеуму досить багато. Це, в першу чергу, різноманітний вибір кольорів і малюнків, що дозволяють без праці підібрати підходящий варіант для будь-якої кімнати. Різна ширина цього матеріалу дозволить виконати укладання без виконання швів і стиків і зробити її самостійно. Проте в тому випадку, якщо при укладанні лінолеуму виходить, що без швів обійтися не вдасться, доведеться все ж вдатися до допомоги фахівців, які допоможуть якісно оформити стики, хоча це вже можна віднести до розряду недоліків.

  • Теплопровідність лінолеуму відносно невелика, тому, навіть якщо постелити його на голу бетонну плиту, стать не буде здаватися занадто холодним. Також можна придбати лінолеум на теплій підкладці, яка додатково підвищить шумоізоляцію приміщення.
  • Лінолеум є абсолютно не слизьким матеріалом, а деякі виробники додатково вдосконалюють технологію його виробництва, що дозволяє випускати це підлогове покриття зі спеціальним маркуванням, позначеної як «антиковзання».
  • Підлога, на якому буде покладений лінолеум, є абсолютно безшумний і може прослужити не менше 30 років в залежності від того, який тип лінолеуму буде обраний. Особливого догляду за такою підлогою не потрібно, вологи він не боїться.

Тепер про те, які недоліки властиві лінолеуму. Перше, про що варто сказати, так це те, що лінолеум є штучним матеріалом. Також він може бути чутливий до перепадів температур, внаслідок чого може відбуватися його деформація і з’являтися крихкість. Лінолеум боїться контакту з гарячими предметами – якщо на нього кинути недопалок або поставити гарячу каструлю на поверхні полотна залишиться відмітина. Вм’ятини на поверхні можуть залишатися і від важкої меблів, яка деякий час простояв на одному місці, причому позбутися від цих слідів вже неможливо. В результаті пересування меблів по лінолеуму він може розтягуватися і деформуватися, утворюючи «бульбашки», не підлягають розрівнюванню. Чутливий лінолеум і до деяких барвним речовинам, які проникають в його структуру і залишають на поверхні плями, прибрати які не вдасться.

Незважаючи на той факт, що сучасний лінолеум може своїм малюнком імітувати будь-яке підлогове покриття, деякі мають до нього трохи упереджене ставлення, вважаючи неактуальним для сучасного інтер’єру матеріалом. Звичайно, це чисто суб’єктивна думка окремих людей, тому не варто брати його до уваги.

Порівняння ламінату і лінолеуму

Як видно, лінолеум і ламінат мають як подібності за окремими критеріями, так і деякі досить істотні відмінності. Обидва ці матеріалу є штучними і можуть імітувати практично будь-який натуральний матеріал. Монтаж кожного з них досить простий та його цілком можна впоратися власними силами. Як ламінат, так і лінолеум повинні укладатися на ідеально рівну підлогу, інакше термін їх служби буде скорочено в рази. Вони досить стійкі до зовнішнього впливу, однак більш дешеві варіанти швидше втрачають привабливий зовнішній вигляд у порівнянні з більш дорогими аналогами.

А тепер про відмінності. Лінолеум можна мити з великою кількістю води, в той час як ламінат боїться надлишку вологи і може зіпсуватися в результаті протікання води в квартирі. Лінолеум боїться великого навантаження меблів і підборів, а ось для ламінату це не являє небезпеки. А ось у випадку з фарбувальними речовинами виграє ламінат, поверхня якого не забарвлюється на відміну від лінолеуму. Рівень звукоізоляції при використанні лінолеуму набагато вище і ходьба з цього матеріалу є абсолютно безшумною. Незважаючи на те, що обидва ці матеріалу є синтетичними, вважається, що ламінат більш екологічний і безпечний, хоча багато залежить від виробника і використовуваних їм матеріалів. Підтверджених даних про те, що якийсь із цих матеріалів може виділяти речовини, що негативно впливають на здоров’я і самопочуття людини, досі не отримано. В якості ще одного перевагу ламінату над лінолеумом можна назвати той факт, що, незважаючи на досить велику вагу, його все ж простіше транспортувати, оскільки довжина полотен відносно невелика, а ось для того, щоб привезти і підняти в квартиру лінолеум великої ширини, може вимагати набагато більше зусиль. Термін служби лінолеуму, як правило, перевищує термін служби ламінату аналогічної цінової категорії, проте багато що залежить від умов експлуатації та правильності монтажу.

Який з усього цього можна зробити висновок, ламінат або лінолеум – що краще? Переваг і недоліків кожного з цих підлогових покриттів приблизно порівну, але лінолеум все ж здається більш вигідним – і мити його простіше, і він прослужить довше, і міняти його в разі витоку води в квартирі не доведеться. Тільки ось чи є сенс використовувати підлогове покриття і розраховувати на те, що воно буде служити 25-30 років, якщо, можливо, через кілька років захочеться повністю змінити інтер’єр або з’явиться фінансова можливість зробити більш якісний ремонт з використання паркетної дошки або іншого натурального покриття.

Можливо, доцільніше віддати перевагу кожному з цих матеріалів, використовуючи їх для оформлення підлоги в різних частинах будинку. Так, наприклад, щоб не купувати дорогий водостійкий ламінат для кухні, можна для підлоги в цій кімнаті придбати хороший якісний лінолеум, ну а для інших кімнат все ж вибрати ламінат, бажано не нижче 31-32 класу.

Якщо ж мова йде про поле в офісі або магазині, то однозначно варто зупинити свій вибір на лінолеумі, бажано комерційного класу, який довше збереже привабливий зовнішній вигляд і набагато більш простий в експлуатації.

Кожне з цих підлогових покриттів є гідним того, щоб використовуватися для оформлення інтер’єру будинку або офісу, однак завжди потрібно розуміти, що тільки дороге покриття може бути якісним і практичним.