Сьогодні каркасне будівництво популярна, як ніколи раніше. Справа в тому, що розрахунок вартості зведення того ж щитового будинку показує: вартість споруди буде як мінімум на 30% менше, ніж вартість аналогічного будинку з будь-якого іншого матеріалу. Розрахувати витрату пиломатеріалу, вартість облицювання для каркасного будинку не так вже й складно. Це і буде розглянуто в статті.

Вибір матеріалів та їх вплив на розрахунок

Зміст статті

 • 1 Вибір матеріалів та їх вплив на розрахунок
 • 2 Температура навколишнього середовища і її вплив на розрахунок
 • 3 Розрахунок окремих конструкцій будівлі
  • 3.1 Дах
  • 3.2 Фундамент
 • 4 Відео

Само собою зрозуміло, що готові матеріали під каркасне будівництво в загальному кошторисі буде займати найбільшу частку. Їх витрата і буде складати значну частину бюджету, призначеного на спорудження.

В першу чергу увагу слід звертати на витрати пиломатеріалу. Зокрема, для щитового будинку знадобляться наступні матеріали:

 • Брус різного перетину;
 • Дошка обрізна перерізом не менше 5 сантиметрів;
 • Обрізна дошка перетином в 2 сантиметри;
 • Шпунтовані дошки з перетином 2,5 сантиметра.

  Приклад розрахунку кількості бруса для каркасного будинку у проектній документації

Розрахувати вартість поперечного і стійкового бруса не так вже й просто: тут обов’язково треба враховувати розмір майбутньої будови (його площа), а також теплоізоляційний матеріал, який буде використовуватися при будівництві.

Розрахунок конструкції покрівлі щитового будинку, вибір покрівельного матеріалу також вплине на загальну вартість будівництва. Втім, розрахувати кількість покрівельного матеріалу не так вже й складно.

Крім продукції деревообробної промисловості, необхідно розрахувати витрату матеріалів для наступного:

 • фундамент;
 • вітрозахист і пароізоляція;
 • гідроізоляція та теплоізоляція;
 • покрівля;
 • зовнішня і внутрішня обробка;
 • різні інженерні комунікації типу водопроводу, електричної проводки, водостоку, снігозатримувачів, каналізації та іншого.

  Пристрій розгортки стіни каркасного будинку

При розрахунку вартості стійкового і попереченого бруса потрібно враховувати розмір майбутнього будинку, а також тип використовуваного утеплювача.

До речі, розрахунок матеріалів для описаних вище конструкцій слід виконувати тільки після того, як власник будинку визначився з матеріалом коробок будинку і покрівлі. Від них вже «танцює» і все інше.

Звичайно, якщо людина готова витрачати гроші для створення резерву запасу міцності будинку, то розрахунки можна і не проводити настільки скрупульозно, але адже і каркасні будинки зводять, найчастіше, саме через їх дешевизну.

Схема утеплення стіни каркасного будинку

Температура навколишнього середовища і її вплив на розрахунок

Від кліматичних особливостей місцевості, де проводиться будівництво будинку, буде залежати і тепло в будинку. Це загальновідомий факт. Єдиний момент, коли клімат можна не враховувати, якщо це зводиться дачний будиночок, в якому планується виключно літнє проживання.

Тут щоб провести розрахунок кількості, обов’язково потрібно бути таблиця із зазначенням коефіцієнтів теплової опірності різних матеріалів, причому розрахувати всі показники треба окремо і для стін будівлі, і для покрівельного пирога, інакше тепло буде йти через горищні перекриття і ніякого толку не буде.

На підставі таких розрахунків можна отримати підсумкову необхідну товщину стін і покрівельного пирога, яка буде достатньою для збереження тепла в будинку (по коефіцієнту теплового опору, знову ж таки).

Схема розташування стійок в каркасної стіни

До речі, набагато легше розрахувати кількість матеріалів для щитового будинку, який буде зводитися за канадською технологією, коли в якості стін використовуються SIP-панелі і плити ОСБ.

Також набагато простіше проводити розрахунок і в тому разі, якщо заздалегідь знати всі параметри матеріалів (наприклад, вага всіх конструкцій), які встановив виробник.

Адже зазвичай каркасні будинки поставляються як домокомплекти, тому всі ці значення дізнатися буде нескладно (зазвичай все це зазначається в документах, які в обов’язковому порядку йдуть разом з самим домокомплектом).

Цікаво, що якщо будинок будується за канадською технологією, з сендвіч-панелей, матеріалів для його обробки знадобиться по мінімуму. Справа в тому, що в таких панелях вже заздалегідь монтується утеплювач, тобто, у них є теплоізоляційний шар.
Пристрій вентиляційного зазору зажадає додаткових витрат

Найчастіше виробники в якості теплоізоляційного матеріалу сендвіч панелей використовують саме мінеральну вату. Виходить, що зовні будинок взагалі не потрібно буде утеплювати (значить, з кошторису треба викреслювати пункт витрат на зовнішнє утеплення, і залишити тільки розрахунок на внутрішнє).

Розрахунок показників теплової опірності треба проводити окремо і для стін будівлі, і для даху.

Розрахунок окремих конструкцій будівлі

Зрозуміло, що перед тим як будувати каркасний будинок своїми руками, в першу чергу необхідно внести в кошторис витрати на матеріал для будівництва даху та фундаменту.

Монтажна схема каркасного будинку

Утеплення каркасного будинку, як внутрішнє, так і зовнішнє — це теж дуже важливий захід, за винятком випадків, коли зводяться будинки по канадській технології, використанням вже заздалегідь утеплених сендвіч-панелей.

Утеплення каркасного будинку за вартістю буде становити приблизно до 20% від загального кошторису за умови, якщо в домокомплекте не використовувався заводський утеплювач, і до 10% — якщо такий використовувався.

Якщо будувати каркасний будинок своїми руками, то велике значення буде мати і витрата пиломатеріалу, причому навіть не стільки для стін, скільки саме для даху. Ті ж дерев’яні балки по вартості можуть становити мало не половину від ціни всієї коробки щитового будинку.

Розрахунок пиломатеріалу для стін щитового будинку ми вже розібрали, тому увагу треба приділити саме покрівлі. Звичайно, якщо купувати готові домокомплекти, то ніякої складності вже не буде: все підрахував виробник заздалегідь.

А ось скільки знадобиться пиломатеріалу для щитового будинку і його облицювання за умови, що будується каркасний будинок своїми руками — це вже набагато складніше. Про утеплення каркасного будинку вже було розказано вище.

Дах

При проектуванні даху необхідно враховувати не тільки загальну вагу і навантаження горищних перекриттів і балок, але і вага, характеристики самого покрівельного матеріалу.

Приклад кошторису витрат на будівництво каркасного будинку

Особливу увагу також слід приділити конструкції даху, при будівництві якої треба враховувати розу вітрів в певній місцевості (тобто, з якого боку буде частіше дути вітер — з тієї сторони і буде велике навантаження ). Матеріали для будівництва підбираються з урахуванням цих критеріїв.

Насправді, це дуже важливі критерії для вибору матеріалів та розрахунку їх вартості. Якщо не врахувати ту ж розу вітрів, то дах з одного боку може потекти, продірявився, покрівельний матеріал без належного посилення і кріплення просто може знести сильним вітром, не кажучи вже про урагани та інші природні неприємності.

Нюанси, які треба враховувати до початку зведення даху каркасного будинку:

 • високу і гострокутну покрівлю не рекомендується монтувати на будинок в тій місцевості, де переважають занадто сильні вітри (у протилежному випадку доведеться розраховувати покрівлю з досить великим запасом міцності, що неминуче призведе до суттєвого збільшення всій кошторису будівництва);
 • решетування покрівлі повинна монтуватися з більш частим кроком для збільшення запасу міцності;
 • для кроквяної системи необхідно вибрати більш міцний брус (чим покрівельний брус товщі, тим він міцніший, тут все гранично просто);
 • краще підбирати більш жорстке покрівельне покриття, так як воно буде міцніше (шифер замість металочерепиці або профнастилу, наприклад).

Якщо в місцевості часто дмуть сильні вітри, краще купувати більш жорсткий покрівельний матеріал типу шиферу.

Фундамент

Для каркасних щитових будівель зазвичай використовують полегшені типи фундаментів типу мілкозаглублених стрічкових (найчастіше — монолітних), пальових або навіть стовпчастих. Правда, треба враховувати той факт, що стовпчасті фундаменти підійде лише для невеликих каркасних будинків, для дачі, наприклад.

Загальна схема пристрою каркасного будинку

Що стосується будинку, то найбільш простий їх варіант — це гвинтові фундаменти. Для розрахунку кількості паль необхідно буде врахувати всю масу будинку і навантаження на один квадратний метр площі від суцільного фундаменту.

Також необхідно буде врахувати і стан грунту на ділянці, яка була відведена під будівництво. Також треба врахувати пучинистість грунтів і глибину залягання підземних вод.каркасн

Наприклад, якщо палі фундаменту будуть зариті недостатньо глибоко, то під час холодів фундамент просто підніме будинок, що негайно призведе до появи тріщин різної величини і часткового руйнування конструкції каркаса.

Адже яку помилку часто роблять люди, що здійснюють будівництва будинків самостійно? Вони розраховують фундамент тільки по вазі будинку — і все. А так робити не можна, адже необхідно враховувати безліч інших критеріїв, які були позначені вище. Але краще, щоб цим займалися профільні фахівці — так буде однозначно надійніше.

Відео

Можете подивитися відео про те, як здійснюється розрахунок матеріалів для будівництва каркасного будинку.