Грунтовий склад, природно, відрізняється від фарбувального складу і своїми компонентами, і функціоналом. Грунтовці в більшості випадків відсутні фарбувальні пігменти, чи є вони в дуже малій кількості. Та і якщо є, то барвники в ній найдешевші.

Для чого це потрібно

Фарба – це прикраса і захист поверхні. Але перед нанесенням шару поверхню фарби готують до цієї процедури грунтуванням – без цього довговічність і міцність шару фарби можна поставити під сумнів.

Приміром, якщо металеву поверхню, дах альтанки безпосередньо покрити фарбою, вже через кілька місяців фарба легко почне тріскатися. А там чекай і розшаровування, і відставання цілих шматків фарби. Для ДСП і для МДФ, для фанери грунтовка під фарбування теж необхідна.

Простіше кажучи, ґрунтовка збільшує ефективність фарби, гарантуючи її довговічність і міцність.

Грунтовка стін перед фарбуванням (відео)

Інші функції

Грунтовка – це підготовчий етап перед фарбуванням, який, як вже говорилося вище, збільшує ефективність фарбувального шару.

Але є у грунтовки і інші функції:

 • Вона зміцнює основу поверхні;
 • Вона робить меншими вбираючі якості поверхні, що важливо для тих стін або покриттів, які особливо вбирають вологу;
 • Вона дозволяє зменшити кількість використовуваної фарби;
 • Вона служить захистом від проступающих плям;
 • Захищає основу від вологи;
 • Нарешті, служить захистом від грибка (для цього потрібна грунтовка з фунгіцидними добавками).

Також рекомендуємо прочитати:Покриття для зовнішніх робіт по дереву
Нанести рідкі шпалери на гіпсокартон
Новинка в палітрі відтінків — Дуб Panforte Grande
Правильна шпаклівка для пластику

Якщо підстава, яке ви фарбуєте, досить пухке, або працювати доведеться в приміщенні з підвищеною вологістю, застосування грунтовки не обговорюється.

Як відбувається процес

Перше, що варто враховувати – це умови, в яких здійснюється грунтовка. Температура повітря повинна бути не менше плюсових п’яти, але не більше плюсових тридцяти. А вологість повітря повинна бути не більше 75%.

Грунтувати потрібно, використовуючи такі інструменти: драбина, ручка-подовжувач, лоток.

Як наносити грунтовку:

 • Спочатку із стіни можна і потрібно змити вапняну побілку, зазвичай робиться це валиком з допомогою води. Якщо на стіні є шпалери, їх слід здерти. Дрібні частинки, що не відійшли відразу, знімаються мокрою ганчіркою і шпателем.
 • Розведіть грунтовку по інструкції, яка завжди є на упаковці.
 • Розчин, що вийшов, дуже добре розмішайте, зробити це можна міксером на дрилі.
 • Валиком або пензлем (що особисто вам зручніше) рівномірно промазывайте стіну розчином грунтовки, щоб не залишалося на поверхні патьоків і плям.
 • Час висихання 1-го шару грунтовки – два-три години.
 • Після цього вже на стіну нанесіть другий шар грунтовки, сохне який приблизно стільки ж. Двох шарів зазвичай достатньо.
 • Процес простий, але вимагає невеликих уточнень. Скільки сохне грунтовка, залежить від умов, температури і вологості. Ніколи не розводьте відразу всю суміш для грунтування, зазвичай достатньо тільки частини ґрунтувальної суміші.

  Всі інструменти після роботи необхідно відразу ж промити і просушити.

  Що стосується особистого захисту, працюйте з грунтовкою в хороших гумових рукавичках, спеціальних захисних окулярах і, звичайно, головному уборі.

  Спеціальна грунтовка по старій фарбі

  Окремо можна сказати про ґрунтовку ВД-АК-0301 по старій фарбі. Це особливий вид грунтовки, який підходить для попередньої обробки поверхонь, що раніше пофарбовані олійною фарбою. Використовується вона перед покриттям водно-дисперсійними фарбами

  Для чого потрібна грунтовка по старій фарбі:

  • На поверхні старого покриття вона утворює плівочку, яка покращує адгезію з водно-дисперсійними фарбами;
  • Використовується і для зовнішніх, і для внутрішніх оздоблювальних робіт;
  • Вона полегшує процес нанесення водно-дисперсійної фарби;
  • В результаті ви маєте рівну напівпрозору, молочного відтінку матову поверхню.

  Повне висихання такий грунтовки – добу, але час відлипання становитиме дві години. Наноситься вона валиком або пензлем в один шар.

  Нюанси нанесення на стару фарбу

  Теоретично наносити можна, але лише в тому випадку, якщо ви впевнені, що фарба нанесена тільки в один шар. І, звичайно, якщо ви знаєте, що попередня обробка поверхні разом з грунтовкою були зроблені правильно.

  Але якщо ви цього не знаєте або не впевнені, то великий ризик того, що ґрунтовка охолоне разом зі старою фарбою. При будь-якому ремонті фахівці радять знімати старе покриття – наносите ви потім водоемульсійну фарбу, наносити грунтовку по металу або бетону, будете робити шпаклівку і т. д. Знімати старе покриття – значить прибрати ризики невдалого ремонту.

  Грунтовка по масляній фарбі під шпаклівку

  Якщо передбачається робити шпаклівку, то склад грунтовки переважно брати кварцовий. Його дрібні частинки забезпечать краще зчеплення зі шпаклівкою. І це хороший вихід, так як навіть якщо залишилися на стіні частинки фарби, ґрунтовка в шар стіни проникне відмінно.

  Після нанесення грунтовки, її висихання, перевірте якість поверхні – іноді на ній з’являються тріщини. Якщо це так, можна скористатися спеціальною сіткою. Шпаклівка ж наноситься на стінку широким шпателем, при цьому обов’язково замазуються всі недоробки тріщинки.

  Чи можна змішувати з фарбою

  На цей рахунок є кілька думок, серед них можна зустріти самі суперечливі.

  Судіть самі:

  • Багато майстрів роблять акцент на тому, що якщо ви грунтуете поверхню звичайної, можна отримати глянсову поверхню. Тому часто радять грунтувати рідкою сумішшю фарби, води і грунтовки. Фарба поєднується з акриловою грунтовкою, якщо тільки ви не користуєтеся силіконової емульсією.
  • Прихильники того, що змішувати склади не потрібно, тим не менше, пропонують зробити тест на невеликому шматочку стіни, по якому ви і визначте якість потенційної обробки.

  Якщо ви збираєтеся робити ремонт в приміщенні з підвищеною вологістю, підійде для цієї мети червоно-коричнева грунтовка. Вона наноситься і на дерево, і на бетон, і цегла, і на штукатурку.

  Як зробити ґрунтовку своїми руками (відео)

  Грунтовка і фарба – два склади, які зазвичай використовуються послідовно. В деяких випадках їх змішують, але зазвичай ґрунтовка передує фарбування, підвищуючи якість всієї обробки.