Незважаючи на появу сучасних підлогових покриттів, дерев’яні підлоги залишаються лідерами за популярністю. Це пояснюється тим, що деревина відрізняється міцністю, чудовим зовнішнім виглядом, багатою фактурою та хорошими теплоізоляційними показниками. Саме тому, настил дерев’яної підлоги як засіб облаштування житла, не втрачає актуальності ось вже багато років. Незвичайна енергетика натурального матеріалу привносить в інтер’єр особливу атмосферу тепла і затишку.

Дошка із масиву

Зміст

 • Різновиди дерев’яних підлог
 • Правила вибору деревини
 • Як настелити дерев’яні підлоги?
  • Укладання дерев’яної підлоги на лаги
  • Настил дерев’яної підлоги на фанеру або плити ДСП
  • Настил по балках перекриттів
  • Настил підлог по грунту
  • Звичайний і паркетна способи настилу
 • Фінальна частина робіт
 • Настелити дерев’яна підлога своїми руками не так-то просто, але при наявності бажання і відповідних знань немає нічого неможливого.

  ? Різновиди дерев’яних підлог

  Дерев’яні підлоги за типом сировини, з якого вони виготовлені, можна розділити на наступні види:

  • Дошка з масиву (довжина до 6 м, товщина — 20-60 мм, шпунт і паз з двох сторін);
  • Паркетна дошка (довжина — 0,5-2 м, товщина — 18-25 мм, шпунти і пази розташовані з чотирьох сторін);
  • Клеєна паркетна дошка складається з трьох шарів (верхній, виготовлений з цінних порід дерева товщиною 5 мм, середній і нижній шари — соснові);
  • Паркетні планки невеликого розміру, які мають шпунти і пази з чотирьох сторін.

  ? Правила вибору деревини

  Вибір деревини — момент, від якого багато що залежить. Фахівці радять купувати дошки хвойних порід: кедра, ялини, модрини, сосни, ялиці. Такі підлоги бездоганні за показниками міцності і зносостійкості.

  Це потрібно знати!
  Універсальний матеріал для настилу підлог, який актуальний скрізь і завжди — дуб.

  1. Дошки потрібно купувати з невеликим запасом.
  2. Якісний настил підлог можливий лише при використанні сухої деревини (пересушена або сира дошка деформується).
  3. Матеріал повинен бути шпунтованным і обрізаним, не потребують шліфуванні.
  4. Ретельно огляньте дошки на предмет наявності дефектів — розколів, тріщин, смоляних плям. При виявленні вад, такі дошки видаляють.
  5. Якщо передбачається подальше покриття лаком, зверніть увагу на світлі відтінки деревини з красивим візерунком зрізу.

  Це важливо!
  Дошки слід обробити антипіренами, що знижують горючість, і протигнильними речовинами. З виворітного боку необхідна просочення антисептиками — фторсиликатом фторидом амонію або натрію.

  ? Як настелити дерев’яні підлоги?

  Технологія настилу відрізняється різноманітністю. Це може бути настил підлоги своїми руками по лагам, по балках перекриттів, по грунту із застосуванням лад, по суцільній основі. Спосіб обирається, виходячи з особливостей будови.

  ? Укладання дерев’яної підлоги на лаги

  Найпоширеніший тип настилу — по лагам, оскільки допускає можливість укладання, як на ґрунт, так і на бетонну основу. Головна перевага технології — у здатності приховати перепади рівня і комунікації. З мінусів можна відзначити тільки те, що укладання на лаги не підходить для приміщень з низькою стелею.

  Настил підлоги на лаги

  Незалежно від того, яке у нас основа, настил на лаги передбачає наявність під ними гідроізоляційної плівки — рулонного поліетилену, що укладається внахлест на 20 см або пінофол (фольгованого поліетилену, що забезпечує тепло-і шумоізоляцію).
  Оскільки лаги — це не що інше, як балки з деревини листяних і хвойних порід, то обробка водовідштовхувальним складом просто необхідна.

  Це важливо!
  Фахівці рекомендують потримати балки для акліматизації в кімнаті, де вони будуть використовуватися.

  Нюанси технології

  Крок розташування між лагами буде таким:

  • для дощок 35-40 см завтовшки — 80 см;
  • для дощок завтовшки не менше 35-40 см — 60 см:
  • для дощок товщиною 35-40 см — до 1 м.

  У ролі лад найчастіше виступають бруси розміром 50х80 мм або 50х100 мм. вони Розташовуються перпендикулярно до сонячних променів, що падає з вікон, і викладаються горизонтально за допомогою лазерного або водяного рівня, правила або капронової нитки. Висота регулюється за допомогою дерев’яних клинів, подкладываемых в одному місці з двох сторін.

  Лаги кріпляться за допомогою клею і дюбелів

  До цегельного або бетонного підстави клини і лаги кріпляться клеєм і дюбелями, а до дерев’яної — довгими цвяхами або саморізами. Спочатку по горизонтальному рівню біля протилежних стін укладаються дві лаги, між ними через 1 метр натягується капронова нитка, орієнтуючись на яку, викладаються інші бруси. Лаги, розташовані перпендикулярно дошкам, кріпляться до підлоги дюбелями, проміжки між ними заповнюються утеплювачем або двома шарами ДВП.

  Укладання дощок

  • Настил дерев’яної підлоги своїми руками слід починати після того, як встановлені лаги і покладені плити ДВП;
  • Розміри дощок підбираються так, щоб стики були в середині лад, розташовуючись до довгої кромки під прямим кутом;
  • Перший ряд, вирівняний по натягнутої нитки, укладається на відстані 1,5 см від стіни;
  • Крайню дошку прибивають 60-міліметровими або оцинкованими 75-2,8 цвяхами під кутом 45 градусів;
  • Дошки прикріплюються до кожної лагу;
  • Заздалегідь під саморізи тонким свердлом висвердлюються отвори, більш товстим — засверлюється місце під капелюшок;
  • Там, де проходять труби, намічаються отвори, які висвердлюються більше діаметра труби на 10 мм;
  • Щілини маскують плінтусом або жолобник (профільованими планками простої або складної форми)

   Укладання дощок

   .

  Це важливо!
  Для більшої надійності кріплення можна використовувати, крім цвяхів, скоби, тобто дошки спочатку стикуються скобами, а потім прибивають цвяхами.

  ? Настил дерев’яної підлоги на фанеру або плити ДСП

  Є й інший метод укладання, передбачає настил вирівнюючого шару з фанери або ДСП. Вирівнювання починається з установки маяків-шурупів, угвинчених на необхідну висоту в кутах квадратів 20х30 см. Чим товще буде фанера, тим рідше можна укладати лаги (ширина не менше 30 мм), що прикріплюються до підлоги клеєм або саморізами.

  У місцях провисання брусів підкладіть шматки фанери, змащені клеєм. Після висихання клею сітку з лаг покривають листами фанери або ДСП (вирівнюючий матеріал), стики яких знаходяться на лагах. Не забувайте від ряду до ряду розташовувати стики дощок на різних лагах, уникаючи повторення. Плити фанери, ДСП, ДВП укладаються на гідроізоляційну плівку.
  Компенсаційна покриття монтується за допомогою саморізів (на лист не менше 9 штук), капелюшки яких притапливаются на 4 мм або надсверливаются, щоб не випирали. Таким чином виходить красивий і рівний підлога, піднятий на 3 див.

  Виходить рівна і красива підлога

  Це важливо!
  До укладання вирівнюючого поверхні з фанери, плит, дощок можна приступати після їх попереднього шліфування.

  ? Настил по балках перекриттів

  В якості несучих елементів в даному випадку виступають балки — основа міжповерхових перекриттів. Головне достоїнство — пол є додатковим компонентом загального каркаса споруди, покращуючи його параметри жорсткості.
  Недолік — підвищена гучність, т. к. звукові коливання переносяться на опори, а через них — на стіни. Щоб уникнути цієї неприємності, між опорами потрібно покласти лаги.

  ? Настил підлог по грунту

  Лаги встановлюють на окремих опорах-стовпчиках, не пов’язаних зі стінами. Такі підлоги виходять не дуже гучними. Особливу увагу при монтажі слід приділити паро – та гідроізоляції — ґрунтова вода впливає на матеріал негативно. Опори допускається встановлювати на бетонну підготовку, утрамбований гравій, щебінь, грунт.
  Стовпи розставляються з інтервалом, рівним кроку між лагами, який залежить від товщини дощок. В середньому — це 40 см/метр. Під лаги укладається гідроізоляція — руберойд два шари або прокладки з дощок товщиною 3 див.

  Під лаги укладається гідроізолятор

  ? Звичайний та паркетний способи настилу

  Часто дощаті підлоги укладають із струганих дощок товщиною 3-4 див. Спочатку монтують дві маяка поперек приміщення на відстані 2 см від стіни. Правильність установки перевіряється бульбашковим рівнем. Між маяками натягують шнур і монтують інші бруси-лаги. Між лагами і стінами повинен бути інтервал в 1 см — температурний шов, необхідний для того, щоб деревина «дихала».

  Розрізняють 2 способи настилу:
  1. Звичайний, коли цвяхи забивають у лицьову частину дощок.
  2. Паркетний, коли цвяхи забивають з нахилом кути гребенів. Є ще один різновид цього типу настилу, який називається палубним, при якому необхідно укладати дошки вразбежку.

  Першу з дощок укладають на відстані 2 см від зовнішньої і 1 см від внутрішньої стіни прибивають або прикручують саморізами до кожної балці. Цей інтервал потім буде закритий плінтусом. Дошки можуть з’єднуватися в чверть, впритул або в шпунт. Останній метод гарантує ідеальне прилягання мостин, що підвищує міцність настилу і теплоізоляцію.

  При монтажі звичайним способом перша половиця кладеться пазом до стіни, при паркетному — гребенем. У шпунтованих дощок лицьова частина острогана, шпунт має прямий шип і пази, кріплення відбувається за рахунок вставки рейки в шпунт. Дана конструкція складніше у роботі, тому що матеріал примхливий, не терпить нерівностей. Кожна наступна дошка укладається поруч з прибитою, надівається на гребінь і фіксується кріпленням.

  Це важливо!
  Якщо не виходить до кінця увігнати в паз гребінь, то потрібно скористатися клинами або скобою.

  ? Фінальна частина робіт

  Після дерев’яного настилу підлоги потрібно відшліфувати. Для цього використовуються як підлогові, так і ручні шліфувальні машини. Також знадобиться шкурки різної зернистості, від дрібної до великої, абразивні диски.

  Шліфувати підлогу потрібно обережно

  Машину необхідно рухати вздовж мостин обережно, щоб не відкололися тріски. Не можна сильно натискати на апарат, інакше сошлифуется великий шар деревини. Починайте з великої шкурки, а закінчуйте — дрібної.

  Між цими етапами слід зашпаклювати стики листів. Може використовуватися шпаклівка, як на водяній, так і на полімерній основі. Друга — краще, т. к. не всідається і володіє підвищеною еластичністю.
  Наступний етап фінальних робіт — ґрунтовка поверхні, що потрібно для кращої адгезії до фарби або лаку.

  Міцні і стійкі нітролаки з-за численних недоліків (шкідливості для організму, тривалого періоду висихання) поступаються місце полімерним однокомпонентним складами на водній основі. Вони легко наносяться, нешкідливі, не мають запаху, швидко сохнуть.

  Це важливо!
  Перед фінальними оздоблювальними роботами потрібно ретельно пропилососити підлогу.

  Лак перемішати, при необхідності додати трохи води. Склад наноситься вздовж брусів, перший шар повинен бути тонким. Другий шар можна наносити вже через 3 години.

  Результати роботи

  Фінальний етап підвищує довговічність, міцність, вологостійкість, опір підлоги до температурних коливань, а також покращує їх декоративні якості. Безсумнівно, така підлога, виготовлений своїми руками, буде радувати вас чудовим зовнішнім виглядом і чудовими експлуатаційними характеристиками тривалий час.