Технологія будівництва каркасного будинку досить проста, однак, все одно в ній необхідно враховувати деякі важливі нюанси. Наприклад, важливим завданням є обв’язка фундаменту (нижня обв’язка каркасного будинку) і верхня обв’язка, з боку даху, яку, до речі кажучи, легко зробити і своїми руками. Якщо зробити обв’язку тих же гвинтових паль неправильно, то каркасна конструкція почне відносно швидко руйнуватися, що істотно скоротить термін служби всього будинку. А заміна обв’язки і стійки, на яку здійснюється її кріплення, обійдеться дуже дорого, та й для того щоб зробити всю роботу своїми руками знадобиться велика кількість часу.

Призначення обв’язки

Зміст статті

 • 1 Призначення обв’язки
 • 2 Особливості фундаменту
 • 3 Матеріали
 • 4 Вимоги до обв’язку
 • 5 Установка нижньої обв’язки своїми руками
 • 6 Відео

Обв’язка фундаменту і покрівлі здійснюється, в першу чергу, для того, щоб зміцнити конструкцію каркаса і зробити її більш надійною. Нижня обв’язка з бруса і верхня мають трохи різні функції, однак конструкційний принцип у них один і той же.

Зробити верхню обв’язку своїми руками дещо складніше, ніж верхню, так що краще нехай подібні роботи виконують фахівці. До речі, заміна нижньої обв’язки і стійки здійснюється набагато частіше, ніж верхній.

Схема оприания балок на нижню обв’язку каркасного будинку

Так от, нижня обв’язка здійснює кріплення конструкції нижньої частини будинку до основи фундаменту, рівномірно розподіляючи навантаження по всьому його периметру. Вона є такою ж частиною фундаменту, як, наприклад, і ростверк, причому не важливо, чи йде мова про гвинтових підставах або про стовпчастому фундаменті: кріплення здійснюється однаково і там, і там.

Верхня служить для об’єднання зовнішніх і внутрішніх стін будівлі в єдине ціле. Вона здійснює рівномірний розподіл навантаження між стінами і перекриттями будівлі. Перед тим, як робити подібні роботи своїми руками, потрібно щоб фундамент був повністю готовий.

Нижня обв’язка закріплює нижню частину будинку до фундаменту, рівномірно розподіляючи навантаження по всій його площі.

Особливості фундаменту

Фундамент в обов’язковому порядку повинен бути підготовлений до початку обв’язувальних робіт за тиждень. Безумовно, конструкційна міцність гвинтових фундаментів не може бути досягнута раніше, ніж через місяць, однак такі роботи можна виконувати вже через 7 днів.

Пристрій нижньої обв’язки каркасного будинку

Якщо мова йде про те, щоб виконати такі роботи, як заміна стійки гвинтових фундаментів у вже побудованих будинках, то строки значення не мають: роботи можна виконувати у будь-який час, так як кріплення підстави вже буде зроблено на належному рівні.

Однак перед обв’язувальними роботами, особливо коли мова йде про гвинтових підставах, не треба забувати про наступному моменті: застигає, ще недостатньо зміцнився бетонний розчин необхідно вставити металеві шпилі, причому на глибину мінімум 18 міліметрів.

Якщо металевих шпилів немає, то можна використовувати звичайні дерев’яні пробки. Все це потрібно для того, щоб отримати основу для першого нижнього обв’язувального ряду. Втім, зробити це можна і своїми руками, для подібних робіт спеціалістів зазвичай не наймають.
Пристрій всього нижнього перекриття кракасного будинку

Якщо мова йде про гвинтових підставах, то тут краще використовувати саме металеві шпильки, дерев’яні будуть недостатньо міцні. Обв’язка пальового фундаменту — це трудомісткий процес, здійснювати її своїми руками складніше, ніж в мелкозаглубленном стрічковому і тим більше в стовпчастому.

Заміна стійки на подібних підставах в нижній частині будинку повинна здійснюватися виключно тільки після того, як буде здійснена заміна закладного бруса.

Схема кріплення плит ОСБ до верхньої і нижньої обв’язки каркасного будинку

Металеві шпилі для обв’язки вставляються на глибину не менше ніж 1,8 сантиметра.

Матеріали

Перед початком робіт, само собою зрозуміло, необхідно запастися потрібними матеріалами. Звичайно, їх вибір, в першу чергу, буде залежати від того, яку кошторис передбачає будівництво, однак не можна скидати з рахунків і проектну документацію, а також той факт, що не всі матеріали сумісні один з одним, так і своїми руками не кожен матеріал можна буде монтувати.

Отже, знадобиться наступне:

 • пиломатеріали у вигляді бруса, колод або дощок;
 • плита ОСБ (це абревіатура орієнтовано-стружкової плити);
 • гідроізоляційний шар (кращий варіант гідроізолятор — це самий звичайний і дешевий руберойд);
 • кріпильна фурнітура (цвяхи з довжиною забивного штирі 150, 50 і 100 міліметрів, а також саморізи з довжиною забивного штиря в 50 і 100 міліметрів, з допомогою яких легко монтувати своїми руками утеплювач, здійснюючи його надійне кріплення);
 • теплоізоляційний матеріал (кращий варіант — це мінеральна вата і будь-утеплювач на основі базальту).

  Приклад облаштування нижньої обв’язки каркасного будинку в полдерева

Що потрібно враховувати при виборі матеріалів для обв’язувальних робіт:

 • максимальні значення можливого навантаження;
 • опірність до механічних впливів, внутрішніх та зовнішніх впливів;
 • вага і щільність матеріалів.

Наприклад, та ж заміна стійки потребує використання якісного бруса, якщо мова йде про пальовий фундамент, а ось в стовпчастому буде достатньо звичайної дошки з дерева практично будь-якої породи і сорти.

Кріплення, як вже було зазначено вище, повинно здійснюватися звичайними цвяхами і саморезами, без яких сьогодні не обходиться жодне будівництво.

Монтажна схема нидней обв’язки каркасного будинку

Вимоги до обв’язку

Кожен елемент каркасної конструкції повинен відповідати певним вимогам. Це ж стосується і обв’язувальних робіт. Заміна тієї ж стійки в пальових підставах теж має свій регламент, здійснювати кріплення всіх конструкцій теж необхідно з урахуванням всіх інструкцій і вимог.

Що стосується обв’язки, то вимоги тут будуть наступні:

 • Використовувані дошки повинні бути однаковими і рівними, їх стандартні розміри становлять або 38х140 міліметрів, або 38х100 міліметрів. Якщо ж замість звичайних дощок використовується брус, то його розміри будуть іншими: 120х120, 100х100 і 150х150 міліметрів;
 • Пиломатеріали краще віддавати перевагу з хвойних порід дерева, так як вони володіють найбільш прийнятними експлуатаційними характеристиками;
 • Матеріали повинні мати тривалий термін служби (наприклад, ті ж дошки в обов’язковому порядку потрібно покрити антисептиком для запобігання подальшого гниття, інакше згодом заміна стійки підстави потрібно вже через дуже короткий час);
 • Стійки та інші елементи конструкції повинні володіти міцністю;
 • Для каркасних конструкцій важливим моментом є ще й прямолінійність стовбура (стовбур може і не бути ідеально гладким, але рівним);
 • Шар повинен повністю повторювати контури фундаментного підстави, так як розбіжність по ширині призведе до накопичення вологи під шаром, а це, у свою чергу запустить процес гниття, що для дерева рівнозначно смерті.

  Схема опирання балок на нижню обв’язку каркасного будинку

 • Установка нижньої обв’язки своїми руками

  Після того як фундамент залитий, закуплені всі необхідні матеріали і підготовлені інструменти, можна переходити до обв’язувальним робіт:

 • Потрібно перевірити підставу на наявність нерівностей. Якщо такі є, необхідно їх усунути, для чого потрібно використовувати цементний розчин. Допускаються нерівності до 3 сантиметрів, якщо вони не перевищують цього значення — значить, можна їх не виправляти;
 • Укладається гідроізоляційний шар з допомогою руберойду та мастики (мастика служить «клеєм» для руберойду). Шар захистить основу і каркас будинку від попадання вологи;
 • Процес обв’язування починається з кутів основи (фундаменту). Виконується складання конструкції для першого кута, від якого і буде починатися вся обв’язка. Правильність виконання роботи можна перевірити за допомогою звичайного будівельного трикутника;
 • Починається укладання дощок. Стики на кутах укладаються за допомогою вибірки або «лапу», або в «пів дерева» (це найбільш поширені варіанти). Всі діагоналі і кутові сторони повинні бути виведені ідеально рівно перед кріпленням основних вузлів конструкції. Фіксувати їх можна за допомогою звичайних цвяхів, розмір яких (мається на увазі забивна частина кріплень) повинен складати не менше 150 міліметрів, відстань до кромки повинно бути від 2 сантиметрів і більше.

  Схема кріплення стін каркасного будинку до підлоги

 • Перед монтажем нижньої обв’язки потрібно зробити гідроізоляцію фундаменту.

  Відео

  Можете подивитися відео про те, як здійснюється нижня обв’язка каркасного будинку своїми руками.