Насамперед, треба розуміти, що горище найчастіше використовується в ролі складського приміщення. На ньому зручно зберігати тимчасово непотрібні під рукою речі, або громіздкі, старі предмети, а також використовуються сезонно.
Тому для доступу до горищного приміщення не потрібна постійна велика конструкція, яка буде займати досить багато місця. Для доступу наверх до горища існують спеціальні сходові механізми.

Особливості горищних сходів

Зміст статті

 • 1 Особливості горищних сходів
 • 2 Розкладні конструкції
 • 3 Складні сходи на горище своїми руками
  • 3.1 Підготовка
  • 3.2 Процес монтажу сходів
 • 4 Розсувна драбина
 • 5 Стаціонарний варіант
  • 5.1 Сходи з одним маршем
  • 5.2 Гвинтові сходи
 • 6 Сходи з профільної труби

Горищні сходи можуть бути такого типу:

 • трансформери (розкладні);
 • стаціонарні.

І ті і інші зручні, прості в установці, а головне, займають мінімум місця. Найкращий варіант, коли такий механізм невидно або вона прихований в інтер’єрі. Адже в дальній кут прибирають речі, які не знадобляться тривалий час.

Креслення складаний горищних сходів на тятивах

Розкладні конструкції

Лінійка виробників розкладних сходів досить широка, ціна товару залежить від матеріалу виготовлення та функціональності.

Розкладний варіант на горище являє собою конструкцію з 3-4 секцій, які складаються один в одного і перетворюються в компактний блок, розташований під стелею.

Таким чином, вона легко розкладається при необхідності, стійка, піднятися наверх не буде проблематично. Якщо розміри кімнати малі навіть для розташування ліжка і сходової конструкції разом, то розкладна версія точно підійде в даному випадку.

Креслення розсувний горищних сходів

Трансформери приводяться в рух спеціальним стрижнем. Він активується при відкритті кришки люка, є моделі з пультом дистанційного управління.

Складні сходи на горище своїми руками

Нескладна у виготовленні висувна драбина на горище своїми руками, правда доведеться докласти деякі зусилля і терпіння. Такі конструкції може бути дерев’яна або металева.

Перед роботою потрібно впевнитися, що отвір для кришки люка зроблений і обладнаний правильно. Також заздалегідь приготувати потрібний інструмент, матеріали, в тому числі для зміцнення входу на горище.

Підготовка

Для роботи знадобляться:

 • дриль (перфоратор);
 • шуруповерт;
 • олівець;
 • викрутка;
 • болти;
 • молоток;
 • набір пив, ножівок;
 • стамеска;
 • плоскогубці;
 • рулетка.

  Складна драбина складається з 3 або 4 секцій, які накладаються одна на іншу

Для виготовлення сходів з дерева:

 • дерев’яні бруски;
 • дошки, відповідні за розміром;
 • фанера;
 • пінопласт;
 • поліетилен;
 • навіси і шарніри, підйомний механізм (продається в будівельному відділі);
 • дошки для ступенів, іншого;
 • герметик (силікон або гума).

Складні сходи на горище своїми руками виготовляється з таких матеріалів, як і ліжка.

Для монтажу люка і сходи краще всього використовувати герметик на силіконовій або гумовій основі.

Процес монтажу сходів

Проводиться напоготові і установка люка з кришкою. Для цього треба зробити вимір отвору, який можна розширити (звузити). Можна використовувати розміри-1 м 30 см х 1 м. 40 див., але все залежить від розташування отвору щодо меж приміщення і якщо є вільні розміри стельової поверхні.

Після уточнення розмірів створюється ескіз на папері (як і в кресленнях ліжка), де зазначаються розміри майбутньої сходової конструкції. Креслення допомагають уникнути помилок при розпилюванні матеріалів.

Механізм дії складаний горищних сходів

Першою виготовляють раму люка. Її потрібно зробити надійно укріпленої, так як від неї залежить якість усієї конструкції. Потрібно приділити їй особливу увагу.

Раму з прямими кутами потрібно зробити шляхом спилювання кутів, так щоб при стикуванні дощок один до одного вийшов каркас з прямими кутами. Після примірки на існуючий отвір, кути рами мажуть клеєм.

Можна встановити тимчасові розпірки, поки клей не підсохне. Після висихання клею, раму встановлюють в отвір за допомогою цвяхів (100 мм).

Готовий виріб буде розміщено поверх кришки люка. Кришку можна зробити з фанери, між листами поміщають поліетилен перешкоди для паротворення.

Схема пристрою стаціонарних сходів на горище

Готовими навісами кришку прикріплюють до рами. До кришки прикріплюють зручну ручку і підйомний механізм.

Складну сходову систему роблять із заздалегідь відміряних брусів. Бруси кожної секції коротше попередньої, починаючи з верхнього. Важливо передбачити, щоб конструкція в зборі була у вигляді блоку сходів і вільно проходила при закритті люка в прорізі. Це враховується ще на етапі креслення.

Перше, що повинно бути виготовлено — це рама люка, в який і буде монтуватися сама сходи.

Східці теж виготовляються з брусів, розміри секцій повинні бути відповідні. На внутрішній стороні тятиви брусів (бічні бруси сходи) треба зробити вирубки для надійного закріплення перекладин. Ступені ставляться в вирубки і закріплюються саморізами.

Складаються частини виробу з’єднуються готовими петлями.

Основні складові механізми складаний горищних сходів

Ці петлі кріпляться так, щоб місце з’єднання металевих планок був рівно на місці з’єднання секцій. Зібрана конструкція кріпиться до кришки люка металевими кутами.

В кінці виготовляють засувку з допомогою готової фурнітури у вигляді пружини або шарнірів. Деяким приміщень підійде тільки розсувна модель з боку вулиці. Ну ось, тепер залишилося навіть місце для ліжка.

Розсувна драбина

Якщо зовсім не залишилося місця для ліжка, використовуйте розсувні конструкції сходів. Вони займають ще менше місця, діючи як трамвайний пантограф. Склавши її, отримуємо достатньо місця, адже все поміщається на кришці люка. Щоб висунути механізм, досить відкрити кришку люка, і він сам стане в потрібне положення.

Креслення сходів по типу «гусячий крок»

Для розсувних використовується тільки метал, зважаючи на особливості кріплення елементів і частин. Бонусом матеріалу з металу є можливість вибрати будь-який вподобаний колір фарбування.

Інтерес представляє телескопічна конструкція, її можна зварити самостійно.

Стаціонарний варіант

При наявності достатнього місця, можна встановити і стаціонарні лестнички для горища. Такий спосіб краще застосувати тільки коли горище використовується постійно, наприклад, при ремонті. Стаціонарні сходи теж розрізняють за видами. Існують:

 • з одним маршем;
 • гвинтові.

Сходи з одним маршем

Найпростіший варіант – модель з одним маршем (прольотом), тобто вона зроблена від підлоги до стелі однією цілісною конструкцією. Матеріал вибирають небудь з металу або з дерева. Всі частини сходів повинні бути закріплені між собою.

Можна використовувати спосіб кріплення на кобилки. Тобто за допомогою дерев’яних підпор елементи сходів з’єднуються дерев’яними кілочками. Збірки мають бути вирівняні так: одна сторона вирівняна прямо, а друга відрізається під балку для ступенів (косоур).

Дошка для щабля повинна бути не менше 36 мм. Ступені кріпляться до косоурів саморізами, стики обробляють клеєм. Такий простий варіант підійде, якщо немає необхідності в ліжку поруч.

Розміри основних складових частин стаціонарної горищних сходів

Сходи з одним прольотом займає надто багато місця, але можна внести коригування. Можна зробити вигин під прямим кутом (економить простір), поворот на певний градус. Такий тип називається поворотним маршовим. Ще є чверть оборотні (кут 90 градусів), підлоги оборотні (кут 180 градусів).

Якщо розташувати трикутні дерев’яні сходинки в сторони, а вузькі почергово назустріч, то вийде конструкція «качиний крок». Іншими словами, крок під праву і ліву ногу.

Гвинтові сходи

Гвинтові сходи на горище підійде для невеликої кімнати. Може бути, вона і не так зручна у використанні, як маршова, але виглядає більш цікаво.

Тим більше, не так часто вона буде використовуватися. Вони розрізняються на:

 • мають опори у вигляді стовпа в центрі;
 • віддалені від стін, сходинки закріплені на стовпі;
 • зроблені з монолітного сталевого стовпа, на нього впираються ступені.

Гвинтові сходи має набагато менші габарити, ніж пролітна”, тому залишиться місце для ліжка. Для несучого елемента можна взяти трубу з металу, на яку зварюванням будуть кріпитися ступені.

Перелік необхідних вимірювань, які потрібно провести перед монтажем горищних сходів

При дерев’яному покритті вертикальна стійка закріплюється за допомогою анкерів. Для кріплення ступенів на стійку, з вузької сторони кожної ступені роблять отвори як біля стійки. Далі сходи з допомогою втулок встановлюються з урахуванням висоти вертикальної поверхні.

Використовувати гвинтові сходи як горищних недоцільно на увазі складності конструкції. Однак в естетичному плані вони будуть виглядати ефектно.

В горизонтальні поверхні та втулки прокладаються шайби, щоб захистити дерево від деформації. Втулки потрібно заміряти шляхом додавання розміру всіх шайб. Всі наступні за першої ступені укладаються як би внахлест і закріплюються.

Для розрахунків розмірів елементів, потрібно заздалегідь приготувати креслення (як і для ліжка). Виготовлення гвинтових сходів своїми руками не створить труднощів, питання більше у часі.

Якщо розміри приміщення не підходять для установки всередині будинку і для ліжка, то стаціонарний варіант встановлюється з боку вулиці. Зовнішня конструкція може бути великих розмірів, а значить більш зручна і безпечна. З іншого боку, наверх можна буде потрапити тільки зовні, що не дуже комфортно взимку, наприклад.

Розрахунок полувинтовой чердачно сходи

Особливою популярністю користуються приставні сходи, як внутрішні, так і зовнішні. Для такого типу зробити люк найпростіше – не потрібні додаткові укріплення і петлі. Але є незручності кожен раз прибирати її, до того ж, вона займає місце при зберіганні. Це самий бюджетний варіант.

Сходи з профільної труби

Таку конструкцію можна зробити за допомогою зварювання або збірним способом (складання ліжка). Можна зробити стаціонарний і приставний тип, у вигляді прямої, переносний і гвинтової конструкції.

Для виготовлення використовуються швелери 16 див., пофили 4х4 див. На балки кріпляться несучі швелери зварюванням. З профілю робляться заготовки ступенів прямокутної форми. Ці заготовки монтуються на направляючі і приварюються до них.

На каркас укладаються сходи з масиву і кріпляться саморізами. А збоку від напрямних швелерів приварюють опори, на які встановлюють поручні. На щаблі прикріплюють вертикальні стійки.

Можете подивитися відео, де розповідається про те, як правильно зробити складану драбину на горище своїми руками.