Монтаж прорізів у каркасному будинку — справа досить складна, що пов’язано з непростою конструкцією і багатошаровістю стін у подібних будівлях. Установка вікон своїми руками у вже готовий отвір багато часу не займе, та й двері встановити теж буде не проблема. Але спочатку все одно потрібно буде зробити отвори, обробка яких забирає багато часу. Про них і йтиметься у статті.

Оздоблення віконних прорізів в каркасному будинку

Зміст статті

 • 1 Оздоблення віконних прорізів в каркасному будинку
  • 1.1 Особливості каркаса
  • 1.2 Ригель і його пристрій
  • 1.3 Хідер і його пристрій
 • 2 Поради і рекомендації з облаштування прорізів у каркасному будинку
 • 3 Відео

Незважаючи на те, що теорія будівництва каркасних будинків здається гранично простий, коли справа доходить до практики, все істотно ускладнюється. Особливо це стосується того моменту, коли необхідно робити дверні отвори і встановити вікна своїми руками.

Головна проблема полягає в тому, що каркасні стіни — багатошарові. Зовнішні стіни швидкомонтованих будинків відрізняються великими шарами (в стандартній комплектації — 9 шарів, включаючи теплоізоляцію, плити ОСБ, гідроізоляцію і так далі).

З перегородками (внутрішніми стінами будівлі) все дещо простіше, бо там тільки 4 шари. Саме з цієї причини дверні прорізи легше встановити своїми руками, ніж встановити віконний отвір. Обробка отворів — річ необов’язкова, але бажана.

Схема пристрою стандартного віконного прорізу в каркасному будинку

Іноді буває й так, що власник будинку, який здійснює будівництво своїми руками, робить отвори нерівними, з-за чого їх доводиться вирівнювати за допомогою цементного розчину.

Зовнішні стіни швидкомонтованих будинків — багатошарові, зазвичай вони складаються з 9 шарів.

Також варто додати, що установка і обробка дверей, отвору під нею, за своєю технології нічим не відрізняється від таких же робіт по створенню віконних прорізів. Так що варто розібрати питання лише з установкою вікон і отворів під них, а вже потім цю практику можна використовувати для установки дверей.

Особливості каркаса

Каркас швидкомонтованих будинку практично завжди складається саме з дерев’яних елементів (вкрай рідко — з металевого профілю). В силу цих причин обов’язково потрібно розраховувати гранично допустиме навантаження на такі елементи, особливо на кутові частини конструкції.

Для того щоб забезпечити рівномірне навантаження на фундамент, прийнято робити і верхню та нижню обв’язку каркаса, при цьому крок стік буде становити близько 1 метра.

Приклад влаштування отворів у канадському каркасному будинку з використанням хидера

Це дуже важливо, так як від цього параметра залежить, наприклад, те, чи можна встановити пластикове вікно з «теплим склопакетом» чи ні (головна проблема таких вікон полягає в тому, що вони сильно збільшують навантаження на будинок, особливо якщо останній — щитовий, полегшений, якими часто бувають невеликі дачні будиночки).

А якщо людина збирається зробити каркасний будинок з панорамними вікнами, то тут головне, щоб рами стали врівень, що своїми руками здійснити досить важко. Це стосується не тільки віконних виїмок, але і тих, де будуть стояти двері.

Так от, як вже було зазначено вище, крок стійок повинен становити близько 1 метра, але там, де будуть знаходитися різні отвори для вікон, цей крок обов’язково повинен бути ширше. Важливий момент: якщо людина бажає зробити установку вікон, довжина яких перевищує 120 сантиметрів, він повинен знати, що подібні вікна в каркасному будинку занадто ускладнить конструкцію.

Пристрій бічних опор у віконному отворі каркасного будинку

По-перше, це потребує суттєвих додаткових витрат, по-друге, своїми руками подібні конструкції вже точно не встановиш. Та й часу це займе досить багато.

Обробка отворів може здійснюватися 2 способами:

 • використовуючи такий пристрій як ригель (мова йде про фінською технологією зведення каркасних будинків);
 • використовуючи такий пристрій як хідер (мова йде про канадської технології зведення каркасних будинків).
 • Обидва ці способу чудово зарекомендували себе, проте в Росії будівельники воліють використовувати все ж фінська спосіб з ригелями, хоча в статті будуть розглянуті обидва.

  У Росії за канадською технологією каркасні будинки практично не будують, воліючи фінську з використанням ригеля.

  Ригель і його пристрій

  Як вже було зазначено, фінська спосіб організації отворів для вікон заснований на використанні ригеля. Ригелі є великими опорними балками, причому на ці балки спираються всі інші елементу конструкції будинку, в тому числі, це стосується і вікон, і якщо мова йде про двері.

  Схема влаштування дверного прорізу в каркасному будинку

  Цікаво, що опорна балка може бути і верхній, і нижній, однак використовується лише одна. Найчастіше фінська спосіб застосовують, якщо є необхідність встановити пластикове вікно, що має відносно велику вагу.

  Якщо розглядати конкретно каркасний будинок, то в ньому ригелем буде дошка, яка стоїть на ребрі та врізана у верхню частину стійки каркаса. Функція цієї дошки зводиться, в основному, до того, що вона рівномірно розподіляє навантаження від балок перекриття до отворів для вікон, це ж стосується і дверей. Найчастіше ригель є не суцільним, а складається з декількох частин.

  Справа в тому, що дошки завдовжки більше 6 метрів при будівництві каркасних будинків не використовують, а стіна будинку, як правило, довше 6 метрів. Цікаво, що пристрій зістикується виключно зі стійкою для вікон, що робить саму конструкцію набагато більш надійним.

  Отвір в стіні каркасного будинку

  Правда, є один нюанс: при будівництві будинку своїми руками треба уникати ситуації, коли ригель зістиковується з стійкою в тому місці, де вже є стик верхової обв’язки. Інакше конструкція вийде просто нестійким, що може призвести до того, що пластикове вікно банально впаде.

  До речі, фахівці рекомендують не використовувати пластикові рами в каркасних будинках, а віддавати перевагу дерев’яним. З іншого боку, обробка дерев’яної рами — завдання теж не з легких, та й обслуговувати її доведеться постійно. Своїми руками зробити ригель досить легко, до речі кажучи.

  Хідер і його пристрій

  Обробка отворів для вікон по канадському способом передбачає використання хидера і подвійних стійок. Самі по собі стійки являють собою одну основну і другу додаткову (з цієї причини їх і називають подвійними).

  Віконні стійки також встановлюються і зверху, і знизу віконного отвору, їх крок — як і звичайний для каркаса. У стінах, де вікна або двері відсутні, навантаження від верхньої обв’язки рівномірно передається через стійки до фундаменту. Але там де є отвір відстань між основною і додатковою стійкою досить велика.

  Ригель в каркасної стіни фінського будинку

  З цієї причини в будинках, що зводяться за канадською технологією, і встановлюють хідер. Зазвичай він складається з здвоєного (у рідкісних випадках — навіть будованого) бруса, його висота може коливатися в діапазоні від 100 до 130 сантиметрів, але не менше і не більше.

  Конкретні розміри цього діапазону будуть залежати від величини самого вікна і поперечної балки (маються на увазі лаги перекриття). Хідер приймає все навантаження на себе і рівномірно розподіляє її по стійок і на фундамент. В цілому, він в точності виконує ту ж саму функцію, що і ригель, так що своїми руками можна зробити і те, і інше.

  Правда, фахівці стверджують, що установка хидера не так популярна, так як вона обумовлена великими трудовитратами, ніж установка ригеля. Втім, якщо обробка отворів здійснюється фахівцями, то це не має великого значення. Обробка буде коштувати приблизно однаково, незалежно від того, здійснюють її за канадською або фінською технологією.

  Схема фронтону каркасного будинку

  Висота хидера може коливатися в діапазоні від 100 до 130 сантиметрів.

  Поради та рекомендації з облаштування прорізів у каркасному будинку

  На що варто звернути увагу при облаштуванні отворів:

 • Відстань між стійок повинна відповідати ширині плит теплоізоляційного матеріалу;
 • Великими числами стійок захоплюватися не треба. Мінімальний крок між ними повинен дорівнювати 60 сантиметрів. Якщо ж їх буде занадто багато, це апріорі призведе до появи великої кількості так званих ” містків холоду;
 • Для фіксації різних кутів і стійок в каркасному будинку можна користуватися самими звичайними саморізами (зазвичай монтуються за допомогою шуруповерта). Оптимальна довжина саморізів — 75 міліметрів, великі брати не варто, так як вони можуть пошкодити пиріг стіни. Для простих стоєчних конструкцій буде достатньо від 4 до 6 звичайних саморізів, якщо брати кутові конструкції стійок, то тут буде достатньо 10 штук. Для більшої надійності фіксації найкраще скріплювати саморізи «на косу». Навіщо використовувати такий спосіб фіксації? Просто в цьому випадку можна буде обійтися без металевого профілю і пластин, що, по-перше, спростить завдання по закріпленню, по-друге, заощадить кошти (металевий профіль сьогодні коштує дорого).

  Пристрій кутів в каркасному будинку

 • Відео

  Можете подивитися відео, де фахівці розповідають про те, як правильно облаштовувати віконні та дверні прорізи в каркасних будинках.