Облаштування системи опалення двоповерхового приватного будинку вимагає грамотного підходу, так як від цього показника залежить головне, чого вимагає будь-який житель котеджу — комфорту. Сьогодні все більше і більше стають популярними повітряні та електричні системи опалення. Але під електричними маються на увазі не стандартні обігрівачі або теплі підлоги, а ті, які працюють на альтернативних джерелах енергії типу сонячних батарей.

Стандартна схема розводки

Зміст статті

 • 1 Стандартна схема розводки
 • 2 Верхня і нижня розводка
 • 3 Двотрубна і однотрубна система опалення
 • 4 Монтажу системи при плануванні теплої підлоги
 • 5 Відео

Зазвичай така схема передбачає використання труб з металевого пластика — так можуть розповісти в проектно-інженерних бюро. Однак ці труби можна легко замінити на поліпропіленові або навіть мідні. Що цікаво, сьогодні мідні труби знову стали затребуваними.

Справа в тому, що незважаючи на всі їхні недоліки, включаючи дорожнечу, вони мають досить суттєвою перевагою: теплоносій, циркулює по мідних трубах і радіаторів, не потребує заміни довгі і довгі роки. По суті, можна один раз залити — і все, на все життя вистачить!

Стандартна схема розводки системи опалення в двоповерховому будинку

Фітинги, різні фасонні системи, з’єднувачі та інші комплектуючі з’єднуються тільки в залежності від свого кута нахилу і взаємного розташування один від одного. Така схема розводки зазвичай вимагає і використання різних кранів: починаючи від кульових і закінчуючи радіаторними (всі вони прямі).

Після того як відбудеться розрахунок згідно зі схемою, і розраховується необхідну кількість радіаторів і їх секцій. Останні кріпляться на спеціальні кронштейни. Відповідно, чим секцій буде більше — тим більше знадобиться і кронштейнів (або іншої фурнітури, яка може їх замінити).

Не варто встановлювати більшу кількість секцій радіаторів, ніж треба: це збільшить витрату енергії, а ефект буде мінімальним.

Верхня і нижня розводка

У будинку, де є і підвальне приміщення, горище можна використовувати одну з двох різновидів розводки: верхню чи нижню. Зрозуміло, що практично в будь-якому 2х – поверховому будинку і горище, підвал будуть матися.

Особливості розводок, в залежності від їх типу:

 • При верхній подача теплоносія буде здійснюватися з горища, потрапляючи в розподільник, а потім спускаючись по трубах;
 • При нижній теплоносій, відповідно, буде подаватися з підвального приміщення, протікаючи вниз.
 • Звичайно, здається логічним, що простіше всього використовувати саме верхню розведення, адже в цьому випадку і насос буде найменшої потужності, і сам теплоносій циркулювати набагато швидше.
  Схема двотрубної системи опалення з нижньою розводкою

  Однак це дивлячись з якого боку подивитися: верхня розводка буде неактуальна, наприклад, якщо в домі встановлено мансарда (жити в «обіймах» опалювального котла — це те ще задоволення, треба відзначити), та і якщо трапиться витік, то заллє повністю весь будинок. Чи варто так ризикувати?

  Відразу варто сказати, що під теплоносієм не завжди мається на увазі вода: зараз багато власників приватних будинків використовують і антифриз (на вибір нижньої або верхньої розводки це ніяк не вплине).

  Але в будь-якому випадку є 2 правила, які застосовуються незалежно від вибраного типу:

 • Розширювальний бак завжди і при будь-яких умовах повинен бути встановлений саме в самій верхній точці всієї опалювальної системи;
 • Котел розташовується завжди знизу.

  Схема двотрубної системи опалення з верхньою розводкою (природна циркуляція)

 • Двотрубна і однотрубна система опалення

  Вибір між однотрубної і двотрубною системою опалення при будівництві будинків був самим складним рішенням для власника. Системи суттєво розрізняються між собою, причому кожна має по одному істотному гідності і одного такого ж недоліку.

  Для невеликих будинків краще віддати перевагу саме двотрубну систему опалення.

  Схема пристрою однотрубної системи опалення

  Коротка характеристика двох типів опалювальних систем:

  Пластикові труби — оптимальний варіант для сучасної опалювальної системи

 • Однотрубна, як нескладно здогадатися, вимагає використання тільки однієї централізованої магістралі (труби), незалежно від того, який вид опалення використовується: водяне котельне, пічне, газове та парове, використанням електричного котла або без нього і так далі. Але є одна проблема: вже охолоджений теплоносій потрапляє в ту ж трубу, з якої і був поданий, оп основного стояка. Виходить, що самі нижні радіатори будуть набагато холодніше перше. Відтак, збільшиться і їх обігріває площу, що не є добре (тут мається на увазі те, що для такої системи опалення знадобиться набагато більшу кількість радіаторів, батарей);
 • Двотрубна вимагає складних технічних умов при монтажі, однак більш ефективна. Охолоджена і гаряча вода циркулює по різних магістралях, ніяк не торкаючись одне одному абсолютно не заважаючи. Виходить, що всі батареї прогріваються рівномірно, а тепло не йде просто так;
 • Загалом, однотрубна — дешева, але далеко не найефективніша; двотрубна — дорога і складна, але дуже ефективна. Дилему доведеться вирішувати вже безпосередньо власнику будівлі, тут вже нічого не поробиш.
 • Монтажу системи при плануванні теплої підлоги

  Основні нюанси, які необхідно враховувати при плануванні монтажу теплої підлоги:

  При монтажі теплої підлоги обов’язково треба враховувати тип подальшої обробки

  • Дуже важливе правильно підбирати підлогове покриття. Дуже! Наприклад, якщо поверх теплої підлоги буде покладена стяжка (а вона обов’язкова і в будь-якому випадку буде), а зверху стяжки 10-сантиметровий паркет — то навіщо тоді взагалі потрібен цей теплий пол, якщо ККД такої системи буде дорівнює нулю? Всі подібні моменти обов’язково необхідно враховувати;
  • Трубопровід теплої підлоги завжди і за будь-яких обставин монтується виключно в стяжці самої підлоги. Тоді зазвичай люди задаються питанням: а яка повинна бути її товщина? Але відповісти на це питання фахівці зможуть тільки в тому випадку, якщо будуть володіти інформацією про всіх вихідних параметрах самого будинку і необхідної для опалювальної схеми потужності;
  • Навіть якщо на першому поверсі тепла підлога планується встановити тільки в деяких частинах, проводити теплоізоляцію доведеться по всій поверхні підлоги, інакше тепло буде йти в підвал, тим самим витрачаючи енергію фактично в нікуди і знижуючи ККД цілком всієї системи. Звичайно, це за умови, що в підвальному приміщенні немає житлових кімнат або не містяться які-небудь тварини. Для другого поверху дана умова необов’язково;

  До речі, будь-яка схема водопостачання буде працювати ефективніше, якщо буде володіти природною, а не примусовою циркуляцією, що вкрай важливо. А сильно розрізняються системи опалення?

  Наприклад, у чому відмінність системи опалення приватного одноповерхового цегляного будинку з наявністю поліпропіленових труб (труби з поліпропілену зараз популярні) від двоповерхового дерев’яного, який опалюється електрокотлом?

  Різниця суттєва, адже тут треба буде визначати, як правильно провести підключення системи опалення (для кожного типу будинку — по-різному), чи це можливо зробити своїми руками, чи можна в приватному будинку підключати пристрої, що володіють дуже великою потужністю?

  Загальна схема пристрою теплої підлоги в будинку

  У будь-якому випадку система опалення в одноповерховому будинку апріорі буде простіше з технічної точки зору, ніж у будинках з двома та більше поверхами. А якщо брати величезні будинки, площа яких починається від 500 м2, то там все настільки складно і абсолютно заплутана, що здається, навіть фізик-ядерник відразу не розбереться, куди вставляти той чи інший фітінг і за допомогою яких насосів циркулює вода або якийсь інший теплоносій.

  Відео

  Можете подивитися відео, де фахівці розповідають про те, як здійснити монтаж системи опалення в двоповерховому будинку та організувати колекторне опалення.