Пароізоляція каркасного будинку, так і будь-якого дерев’яного — процес досить складний, проте необхідний. Найчастіший питання, який можна почути щодо цієї теми, полягає в тому, якою стороною відбувається укладання пароізоляції на перекриття. Інструкція, якої завжди має куплена пароізоляційна плівка, не завжди дає відповідь на це питання. Тому його і варто розглянути більш докладно.

Небезпека зайвої вологи для дерев’яного будинку

Зміст статті

 • 1 Небезпека зайвої вологи для дерев’яного будинку
 • 2 Пароізоляція
  • 2.1 Зовнішня
  • 2.2 Внутрішня
 • 3 Пароізоляція каркасного будинку
 • 4 Особливості укладання пароізоляції на стіни
 • 5 Відео

Якщо аж до останньої третини XX століття люди будували будинки дерев’яного типу з використанням тільки однієї стіни (класичні сільські), то з часом ситуація змінилася: люди все частіше стали використовувати різні натуральні і синтетичні утеплювачі, закладаючи матеріал між стін. І це чудово: утеплення дерев’яного будинку можна здійснити дуже легко.

Пристрій пароізоляції дерев’яного будинку з зовнішньої сторони

Але з-за цього з’явився і суттєвий недолік. Якщо раніше пар легко циркулював між приміщенням і вулицею, то тепер його циркуляції став заважати утеплювач перекриття дерев’яного будинку, горища, мансарди стали страждати з-за того, що пар просто осідав на утеплювачі, а дерево з цієї причини починає гнити і дуже швидко приходить в непридатність.

Саме з-за цього пароізоляція стін дерев’яного будинку, а також горища та мансарди — першочергове завдання для тих, хто зібрався будувати таке житло. Щоправда, це стосується тих випадків, коли між стін, а також на перекриття горища, мансарди укладається утеплювач.

Під час проведення робіт по пароізоляції не можна забувати і про вентиляційних зазорах

Пароізоляція

Зовнішня

Зовнішній пароізоляційний шар укладається між стінами, як і внутрішній, але останній має деякі відмінності.

В якості матеріалу для пароізоляції можна використовувати наступне:

 • руберойд (бажано бітумний);
 • спеціальний пароізолятор (так і називається, продається на спеціалізованих ринках);
 • фольга з алюмінію;
 • поліетиленова плівка.

  Варіанти пристрою цокольного та горищного перекриття дерев’яного будинку з наявністю пароізоляції

Як би дивно не прозвучало, але найефективніший матеріал — це саме поліетиленова плівка. Вона досить м’яка, не вбирає в себе воду, будучи лише мембраною на шляху водяних парів.

Вітрозахисна мембрана — це теж звичайна плівка, яка до того ж виконує ще й функцію пароізоляції. Укладати її потрібно між стін, перекриття горища та в частинах мансарди, якщо останні в будинку.

Приклад схеми пароізоляції стелі дерев’яного будинку

Загалом, укладати потрібно там, де існує безпосереднє зіткнення частин будинку з вулицею. Пароізоляційний шар у дерев’яній підлозі не обов’язково укладати — толку від цього буде нуль, тільки зайва трата грошей.

Між пароізоляційним матеріалом і стінами будинку обов’язково має бути вільний простір!

Внутрішня

Як вже було зазначено вище, між пароізоляційним шаром і стінами будинку має бути деякий простір. Якщо будова зроблено з круглих колод, то таке простір буде матися в будь-якому випадку (і для перекриття горища, і для мансарди решетування в цьому випадку робити не доведеться).

А ось якщо будова цілком і повністю зроблено з колод плоских, то необхідно буде споруджувати рейковий каркас. Якою стороною прибивають такий каркас?
Поліетиленова плівка може використовуватися і для додаткової шумоізоляції

Він повинен мати товщину приблизно в 2-3 сантиметри, причому прибивається по вертикалі, крок — 40-50 сантиметрів (лаги дивляться стороною в будинок). На цей каркас згодом і монтується плівка. Якщо використовується який-небудь інший матеріал, то такий каркас також стане в нагоді.

Установка шару ізоляції здійснюється згідно наступного нескладним алгоритмом:

Сьогодні на ринку можна знайти десятки видів пароізоляційних матеріалів

 • На бічних, верхніх і нижніх частинах каркаса робляться отвори розміром в 20 сантиметрів — вони будуть призначені для вентиляції;
 • Внапуск із кроком 15 сантиметрів закріплюється пароізоляційний матеріал, в нашому випадку — поліетиленова плівка. Її можна кріпити звичайними цвяхами за допомогою молотка, однак фахівці рекомендують скористатися будівельним степлером, який якраз і призначений для таких цілей;
 • Всі стики, з’єднання, де кріплення (скоби або цвяхи) контактує зі стіною будинку і каркасом необхідно обмотати звичайним скотчем.
 • Таким чином буде забезпечена якісна гідро – і пароізоляція всього будови. Не варто лякатися словосполучення «пароізоляційна плівка». Під неї та розуміють звичайну поліетиленову плівку, яку використовують, наприклад, для створення сезонного парника.

  Поліетиленова плівка — дешевий, але ефективний пароізолятор

  Пароізоляція Техноніколь — це та ж сама плівка, тільки тришарова і більш ефективна. Коштує вона в кілька разів дешевше звичайної плівки, зате гідро – і пароізоляція будинку буде ідеальною. Пароізоляційні матеріали знайти сьогодні не проблема: вони продаються в будь-якому господарському магазині або на будівельному ринку.

  Укладання пароізоляції легко здійснюється і своїми руками. Пароізоляція каркасного будинку — трохи більш складне завдання, ніж дерев’яного, але про це буде розказано нижче.

  Пароізоляція каркасного будинку

  Пароізоляція стін зсередини каркасного будинку здійснюється дещо інакше, здійснити її в даному випадку складніше, хоча це з якого боку подивитися.

  Проходять роботи по ізоляції стін дерев’яного будинку, мансарди за наступним алгоритмом:

  Плівку на стінах краще закріплювати за допомогою будівельного степлера, хоча можна використовувати і цвяхи

 • Потрібно обробити остов каркаси і рейки спеціальним антисептиком для дерева (при покупці будь-якого антисептика дається інструкція — нічого складного в такій роботі немає, причому обробляється абсолютно вся поверхня, лити антисептик треба по всьому периметру каркаса, а не з якоюсь однією стороною);будинок
 • Необхідно провести точні розміри стін і мансарди. Якщо стіни, частини мансарди не зовсім рівні, то вимірювання краще провести три рази, після чого вибрати найменший параметр для розрахунку;
 • З плівки або іншого матеріалу, який використовується для ізоляції, потрібно вирізати деталі, ширина напуску яких не повинна перевищувати 5 сантиметрів (інструкція до матеріалу допоможе впоратися з такою роботою швидко);
 • Внутрішньою стороною плівка (часто можна почути і назва «мембрана») за допомогою степлера закріплюється по всьому периметру стіни або внутрішньої частини мансарди, причому своєю затемненій стороною плівка повинна бути спрямована до внутрішньої частини стіни або мансарди. Правда, затемнена сторона є тільки у спеціальної плівки за типом згаданого вище ТехноНиколя. Укладання матеріалу завжди проводиться знизу вгору, а не навпаки, причому полотнища розташовуються виключно по горизонталі. У місцях з’єднання відбувається накладання в 5 сантиметрів, після чого стики закриваються скотчем (клейкою стороною примикає до плівці, зрозуміло);
 • Після монтажу краще залишити спеціальні вентиляційні зазори, щоб усередині утеплювача поступово не стала накопичуватися волога.
 • Мінімальний напуск повинен бути мінімум 5 сантиметрів, незалежно від типу використовуваного матеріалу!

  Особливості укладання пароізоляції на стіни

  Часто люди ставлять питання про те, якою стороною укладати ізоляцію на стіни, до утеплювача. Тут все досить просто: гладка сторона матеріалу повинна бути з боку утеплювача, а шорстка повинна бути спрямована до самої стіни. Треба сказати, що дане правило діє не тільки тоді, коли мова йде про стінах, але і про стелях, горищі і інших частинах будівлі.

  Правда, є один виняток. У тому випадку, якщо в якості основного ізолюючого матеріалу використовується алюмінієва фольга або матеріал на її основі, то шорсткою стороною такий матеріал примикає безпосередньо до утеплювача, а блискучою, глянсовою він повинен бути направлений до стін будинку.

  Варіанти влаштування підлоги в дерев’яному будинку

  Цікаво, що абсолютно будь-який матеріал банальна поліетиленова плівка або фольга, клеїться завжди виключно внапуск, причому напуск повинен становити мінімум 5 сантиметрам. Тут працює правило: чим більше нахлест — тим краще.

  Через занадто великого напуску збільшиться витрата самого матеріалу, але і якість ізоляції буде високим.

  Наприкінці варто дати таку пораду: не варто купувати дорогу ізоляцію. Що для каркасного, що для звичайного будинку оптимальним рішенням буде використання найпростішої поліетиленової плівки, яка коштує сущі копійки на будь-якому будівельному ринку.

  Відео

  Можете подивитися відео, де фахівці розкажуть про те, як правильно робити супердифузійну мембрану між перекриттям будинку. Мембрана повинна забезпечити ідеальну гідроізоляцію і пароізоляцію.