Комфорт і затишок будь-якого приміщення безпосередньо залежить від таких показників, як температура та рівень вологості. Тепло в дерев’яному будинку можна забезпечити за допомогою опалення і наявності хорошої теплоізоляції, а ось рівень вологи контролювати досить складно. До того ж, з-за високого рівня вологості всі старання зі створення затишку можуть піти прахом. Пароізоляція підлоги, стін і покрівлі дозволить зменшити негативний вплив вологи, тим самим забезпечивши комфорт і продовживши строк експлуатації всього дерев’яного будинку.

Пароізоляція дерев’яної підлоги необхідна для того, щоб захистити утеплювач від впливу вологи

Зміст

 • Чому необхідна пароізоляція дерев’яної підлоги
 • Види пароізоляційних матеріалів
  • Поліетиленова плівка
  • Поліпропіленова плівка
  • Дифузійні мембрани
 • Пароізоляція підлоги в дерев’яному будинку
  • Підготовчі роботи
  • Укладання пароізоляції на підлогу
  • ? Чому необхідна пароізоляція дерев’яної підлоги

   Волога в приміщенні – це постійний фактор, який негативно впливає на всі дерев’яні конструкції. Пара, що виділяється під час прийому душу, приготування їжі, вологого прибирання або прання і в тому числі – від дихання самих людей, шукає вихід за межі приміщення. Так як тиск пари набагато вище атмосферного, він тисне на стіни, стелю та підлогу, що в сукупності з різницею температур призводить до появи конденсату. Вода, поступово проникаючи в дерев’яну структуру і утеплювач, з часом руйнує їх. Матеріали починають гнити, з’являється грибок, і погіршуються початкові експлуатаційні показники.

   І якщо при будівництві дерев’яного будинку використовувався заздалегідь спеціально оброблений брус, додатково проводилася гідро – і пароізоляція стін і покрівлі, дошки для підлоги і лаги спочатку такого захисту не мають. До того ж, підлоги першого поверху в дерев’яних будинках облаштовуються по грунту, що лише збільшує негативний вплив вологи на них. Щоб уникнути повільного, але впевненого руйнування конструкції дерев’яної підлоги, необхідно створити пароізоляційний шар. Він буде захищати утеплювач і дерево від вологи, пропускаючи при цьому повітря і дозволяючи приміщенню «дихати».

   ? Види пароізоляційних матеріалів

   На сьогоднішній день ринок пароізоляції може похвалитися різними її видами. Найчастіше в якості пароізоляції дерев’яної підлоги використовують плівки і дихаючі мембрани. Звичайно, існують і інші пароізоляційні матеріали, наприклад, такі як бітумно-полімерні мастики і рідка гума, але вони більше підходять для бетонних підлог, покрівлі і стін, ніж для дерев’яних підлог.

   ? Поліетиленова плівка

   Поліетиленова плівка дуже легко рветься, тому вимагає акуратності у процесі укладання

   Цей вид пароізоляції досить поширений і доступний. На ринку можна знайти два типи пароізоляційних поліетиленових плівок: перфоровані і неперфоровані. Прийнято вважати, що перфоровану плівку слід використовувати тільки для гідроізоляції, а неперфорированную – для пароізоляції. Це пов’язано з мікроотворами в плівці і ступенем паропроникності. Перфорованої він більш високий – Sd=1…2м, для неперфоровані плівки Sd =40…80м. Але на практиці цей показник для перфорованої плівки трохи нижче, що нівелює різницю між двома типами поліетиленових плівок. Слід також зазначити, що при укладанні плівки як гідро – і пароізоляційного матеріалу доводиться облаштовувати вентиляційний зазор. Тому досить часто використовують ту плівку, яку вдалося придбати за менші гроші.

   Сьогодні завдяки розвитку технологій у будівництві з’явився ще один вид поліетиленових плівок – з відбиваючим алюмінієвим шаром. Пароізоляція таких плівок набагато вище, і їх найчастіше використовують для приміщень з високим рівнем температури і вологості – кухні, лазні і сауни.

   Основний недолік поліетиленових плівок – це те, що вони досить легко рвуться. Навіть не дивлячись на те, що були створені поліетиленові плівки з армуючою сіткою, їх міцність і довговічність, як і раніше, не дуже висока.

   ? Поліпропіленова плівка

   Поліпропіленова плівка — міцний, довговічний і простий в укладанні пароізоляційний матеріал

   У порівнянні з поліетиленовими плівками поліпропіленові володіють великим рівнем міцності і стійкістю до атмосферних явищ. Спочатку вони вироблялися тільки з поліпропілену, але в процесі експлуатації виявилося, що з боку утеплювача в плівках утворюється конденсат, який порушує температурно-вологісний баланс і призводить до швидкого зносу утеплювача. Тому з часом на армовані поліпропіленові плівки почали накочувати спеціальний шар, що складається з волокна віскози з целюлозою. Особливістю такого шару є його здатність вбирати і утримувати великий об’єм вологи, не дозволяючи утворюватися краплях, і після зниження рівня вологості висихати поступово під впливом повітряної вентиляції. Такі пінки укладаються антиконденсатним шаром вниз, а між поліпропіленової плівкою і утеплювачем облаштовується вентиляційний зазор.

   Основними перевагами поліпропіленової пароізоляції є її доступність, простота укладання і досить хороша міцність і довговічність.

   ? Дифузійні мембрани

   Дифузійні мембрани — один з найдорожчих і якісних пароізоляційних матеріалів

   Так звані дифузійні мембрани мають ще одну назву – «дихаючі мембрани». Вони спроектовані і створені для захисту від вологи і регулювання її рівня за рахунок здатності пропускати повітря з однієї або двох сторін. За цією ознакою вони поділяються на односторонні та двосторонні. Ця специфіка накладає відбиток на спосіб їх укладання. При укладанні односторонньої мембрани важливо стежити, якою стороною вона буде до утеплювача, для двостороннього мембрани це не має значення. Коефіцієнт паропроникності дифузійної мембрани дуже високий і досягається за рахунок мікроструктури мембрани, яка являє собою нетканий матеріал з штучних волокон.

   Поділу дихаючих мембран проводиться і за кількістю шарів. Вони можуть бути одно, дво-і тришаровими із застосуванням спеціального антиконденсационного шару, який може накопичувати вологу, а потім поступово випаровувати її. Серед багатошарових дихаючих мембран є так звані інтелектуальні, які поєднують у собі якості гідро-, тепло – і пароізоляції, здатні самостійно регулювати парообмен, виходячи з рівня вологи і температури в приміщенні. Ще однією перевагою дихаючих мембран є відсутність вентиляційного зазору між мембранної і теплоізоляцією. Це дозволяє більш раціонально використовувати простір, що в свою чергу дає можливість створити більш надійну теплоізоляцію.

   Мабуть, єдиним недоліком дифузних мембран є їх висока ціна. Але всі ті позитивні якості і переваги, які вона дає, зводять цей недолік до нуля. Звичайно, для тих, чий бюджет обмежений, це не настільки важливо, але все-таки варто замислитися про довготривалої і надійної конструкції підлоги і його захисту від вологи.

   ? Пароізоляція підлоги в дерев’яному будинку

   У дерев’яному будинку підлоги першого поверху облаштовуються по грунту. Конструкція підлоги досить проста і являє собою багатошаровий пиріг наступного типу: чорнова підлога лаги, гідро-, паро – і теплоізоляція, чистову підлогу і підлогове покриття. Сама конструкція підлоги встановлюється на опорні стовпи з цегли або бетону. Між дерев’яною підлогою і грунтом знаходиться підпілля, яке має свою власну вентиляцію.

   Створення пароізоляції дерев’яної підлоги краще всього проводити на етапі будівництва будинку. Звичайно, іноді доводиться виконувати та капітальний ремонт вже готового, але в будь-якому випадку створення пароізоляції починається з етапу підготовки.

   ? Підготовчі роботи

   Якщо будинок будується з нуля, то тут клопоту менше. По-перше, усі дошки дерев’яної підлоги необхідно обробити спеціальним складом проти гниття, грибків та комах шкідників. Особливо це стосується лад і чорнової підлоги, так як вони знаходяться ближче всього до грунту. По-друге, необхідно встановити на місце лаги і облаштувати чорнова підлога, на який і буде укладатися паро – і теплоізоляція.

   У випадку з капітальним ремонтом або створенням пароізоляції вже готового для дерев’яної підлоги необхідно зробити наступне. По-перше, зняти старе покриття і чистову підлогу, прибрати теплоізоляцію і те, що раніше могло бути пароізоляцією. По-друге, перевірити стан чорнової підлоги і лад на предмет прогнилих просілого або дощок. Якщо такі будуть виявлені, тоді доведеться повністю або частково їх замінити і обробити чорнова підлога лаги і захисними засобами. Тільки після того, як вони будуть відремонтовані та покладені на місце, можна приступати до укладання пароізоляції.

   ? Укладання пароізоляції на підлогу

   Всі роботи з укладання пароізоляції являють собою простий набір послідовних дій, які не потребують якихось особливих навичок або знань. Для пароізоляції дерев’яної підлоги використовуються в основному плівкові матеріали, одним з яскравих представників яких є пароізоляція підлоги Ізоспан В і мембрана Ізоспан.

   Укладаємо пароізоляцію Ізоспан на чорнову підлогу, проклеівая шви спеціальною стрічкою

   Пароізоляцію Ізоспан настилаємо на несучий каркас чорнової підлоги, стежимо за тим, щоб полотна лягали внахлест один на одного, а ширина напуску становила 15 – 20 см. Для кріплення пароізоляція Ізоспан можна використовувати оцинковані цвяхи або спеціальний будівельний степлер, але більшість виробників пароізоляційних мембран і плівок рекомендує використовувати спеціальну клейку стрічку. Тому, купуючи пароізоляцію, слід уточнити спосіб її кріплення. Перевагою стрічки є можливість створення цілісного покриття без щілин і стиків. Для цього просто проклеюємо місця з нахлестом.

   Важливо! При укладанні пароізоляції стежимо за тим, щоб вона була укладена потрібною стороною до теплоізоляції. Інакше волога буде накопичуватися і псувати утеплювач.

   Укладаємо пароізоляцію Ізоспан зверху утеплювача, всі щілини і стики проклеюємо скотчем

   Поверх пароізоляції укладаємо шар утеплювача. Це може бути мінеральна вата, пінопласт або будь-який інший теплоізоляційний матеріал. Головне, щоб він щільно прилягав до лагам, і не залишалося щілин і зазорів між ними. Поверх утеплювача знову настилаємо шар пароізоляції, стежимо, щоб полотна лягли внапуск. Після чого проклеюємо стики і приступаємо до монтажу чистового статі і підлогового покриття.

   Дерев’яна підлога досить примхливий в експлуатації і висуває жорсткі вимоги до захисту від негативного впливу різних факторів. У першу чергу це стосується рівня вологості, так як дерево дуже сприйнятливе до неї. Але завдяки сучасним технологіям і прагненню людей до створення довговічних і надійних конструкцій з’явилися гідро – і пароізоляційні матеріали. Вони прості в монтажі і надійно захищають деревину від пошкоджень, а область їх застосування поширюється також на покрівлі і стіни дерев’яних будинків.

   У разі застосування фольгированной пароізоляції обов’язково врахуйте важливий момент: укладати її необхідно металізованої стороною вгору, щоб тепло відштовхувався в кімнату, а також настилати її встик, проклеівая алюмінієвим скотчем.