Переобладнання горища в житлову мансарду — один з найбільш дешевих способів збільшити житлову площу в приватному будинку. Тут можна з успіхом облаштувати кімнату відпочинку, вітальню, дитячу або розділити горище на дві або три невеликі кімнати. Словом — варіантів використання додаткового приміщення існує безліч.

Облаштування кімнати в горищному приміщенні

Зміст статті

 • 1 Облаштування кімнати в горищному приміщенні
  • 1.1 Облаштування підлоги
  • 1.2 Утеплення
  • 1.3 Опалення
  • 1.4 Оформлення димоходу
  • 1.5 Внутрішня декоративна обробка
 • 2 Освітлення горища
  • 2.1 Денне освітлення
  • 2.2 Штучне освітлення
 • 3 Сходи
 • 4 Поради по дизайну мансарди
 • 5 Відео
 • 6 Фотогалерея

Набагато простіше передбачити можливість обладнання горищного приміщення під мансарду ще на стадії проектування будинку. На будівництво доведеться витратити більше, але зате можна буде значно заощадити на витратах праці, утеплення та оздоблювальних роботах.

Простіше буде провести в кімнату під дахом опалення, водопровід, каналізацію. На практиці ж забудовники частіше залишають можливість переобладнання горища на далеке майбутнє. Особливо коли замовник робіт прагне заощадити кошти на будівництві.

При облаштуванні житлової кімнати на горищі не можна забувати про якісної гідроізоляції

Зазвичай переробка горищного приміщення не потребує проведення зовнішніх робіт. Всі роботи по утепленню та благоустрою проводяться всередині приміщення, а при бажанні частину з них можна провести своїми руками.

Необхідно буде провести ремонт підлоги, утеплити зсередини скати покрівлі, обробити приміщення зсередини, прокласти внутрішньобудинкові комунікації, повинна бути встановлена зручна сходи.

Облаштування підлоги

Перед початком робіт необхідно ретельно обстежувати стан крокв і балок: не пошкоджені вони вологою з-за, можливо, покрівлі, не вражені чи шкідниками. Якщо виявлені пошкодження, обов’язково усунути їх причину і провести ремонт існуючих несучих конструкцій, а при необхідності — ремонт покрівлі.

Необхідно врахувати і те, що при перебудові горища збільшиться навантаження на несучі конструкції. Тому при переобладнанні горищного приміщення в житлове необхідно провести відповідні розрахунки та зміцнити існуюче перекриття.

Приклади влаштування горищних перекриттів

Робиться це звичайно з допомогою дерев’яних або металевих балок з таким розрахунком, щоб підлога була здатний витримати вагу меблів і людей. Робити це своїми руками не варто, краще звернутися до фахівців.

Внутрішнє планування горища слід проводити з використанням легких матеріалів, щоб максимально знизити навантаження на перекриття.

При облаштуванні підлоги не можна забувати про необхідність якісної пароізоляції!

Утеплення

Якщо горище буде використовуватися круглий рік, утеплення схилів покрівлі зсередини вже точно не той етап, на якому слід економити. Зазвичай приватні будинки проектуються з двосхилим дахом і площа поверхні, що контактує з навколишнім середовищем більше, ніж у інших приміщень. Взимку покрівля майже не тримає тепло, а влітку її скати можуть розжарюватися до 100 градусів.

Крім того, після утеплення кімната під дахом завжди набагато активніше накопичує вологу. При бажанні провести роботи з утеплення можна своїми руками. Але якщо провести їх неправильно або надміру економити, волога буде накопичуватися саме в утеплювачі і він не зможе повністю виконувати свої функції.

Порівняльні характеристики утеплювачів для покрівлі

Між утеплювачем і латами необхідно залишати зазор шириною 2-2,5 см. Тоді повітря, проходячи через залишені на підставі покрівлі повітрозабірники, буде вільно циркулювати в цьому прошарку, вбираючи в себе вологу з утеплювача і виводячи її крізь вентиляційні ходи в конику покрівлі.

Між утеплювачем і латами завжди залишається зазор мінімум в 2 сантиметри.

Опалення

Проведення тепла на горище зазвичай не представляє особливих складнощів. Інша справа, що потужностей, наявних в будинку, може не вистачати для повноцінного обігріву ще одного приміщення.

Якщо хочеться побудувати ще одну піч, слід проконсультуватися з фахівцем. Можна облаштувати опалення горища газом з можливістю відведення відпрацьованого газу через камін із сталевих труб, встановлений тут же, на горищі.

Оформлення димоходу

Димар в приміщенні може стати суттєвою проблемою. Якщо він давно не використовується, то його можна просто демонтувати, але якщо це діючий димохід, все, що з ним можна зробити, це побілити. А при оформленні інтер’єру мансарди слід всі дерев’яні деталі розташовувати не ближче, ніж за 5 см до труби. Облицьовувати димар також не можна.

Однак є вихід: створити навколо труби димоходу самонесучу конструкцію і монтувати облицювання вже на неї з урахуванням зазору між облицюванням і димарем. Так можна вписати димар в загальний дизайн мансарди з найменшими витратами.

Схема переооборудования горища під кімнату безпосередньо залежить від типу даху будинку

Внутрішня декоративна обробка

Для внутрішньої обробки підійдуть будь-які матеріали, в залежності від обраного стилю майбутньої кімнати. Єдина вимога до них — це повинні бути по можливості, легкі матеріали. Особливо якщо горище планується розділити на два чи більше приміщень.

Ідеальним варіантом для оформлення мансарди є дерево. Така обробка, звичайно, буде коштувати недешево. Зате вона відрізняється якістю, красою, довговічністю і дозволить створити неповторний затишок.

Більш бюджетний спосіб оформлення інтер’єру — за допомогою вагонки або МДФ панелей.

Якщо висота горища недостатня для облаштування там кімнати, дах можна підняти шляхом нарощування стін

Один з популярних варіантів оформлення мансарди — за допомогою гіпсокартону. Це найбільш практичний і доступний спосіб, здатний в комплексі з утеплювачем забезпечити відмінну теплоізоляцію приміщення. Цей матеріал легкий, з його допомогою можна створити будь-який дизайн, а після монтажу його можна покрити декоративною штукатуркою або пофарбувати своїми руками.

Освітлення горища

Освітлення приміщення є дуже важливою частиною інтер’єру. Треба враховувати як буде висвітлюватися мансарда в різний час доби, адже перебувати тут теж будуть вдень і вночі.

Денне освітлення

Кількість вікон у мансардному приміщенні може бути різним. Вони можуть відрізнятися за формою і розмірами. Вікна в торцях приміщення не дозволяють ефективно використовувати денне світло. А ось потоки світла, що надходять крізь зверху набагато потужніше, а облаштування вікон в скатах покрівлі зазвичай не становить великої праці.

Штучне освітлення

На вибір штучного освітлення значно впливає дизайн приміщення. Світильники при цьому можуть бути використані різні.Точкові світильники прекрасно підходять як для загального освітлення, так і в якості доповнення до вже наявного освітлення. Варіантів для їх розташування існує безліч.

Оптимальна схема пристрою горища під кімнату передбачає наявність аератора підпокрівельного простору

Кришталеві розсіювачі. Забезпечуючи особливу гру світла і тіні зроблять дизайн мансарди особливим. Оптоволоконні нитки. За допомогою безлічі оптичних волокон, підключених до джерела енергії можна доповнити дизайн спальні або дитячої кімнати зоряним небом.

Люмінесцентні лампи. Вбудовуються в підвісні стелі, завдяки чому на увазі тільки світна частина ламп, а їх використання дозволить суттєво скоротити витрати на електроенергію. Локальні джерела. Різні настільні лампи, лампи, торшери або бра, за допомогою яких висвітлюються окремі зони приміщення. Додадуть дещицю затишку в загальний дизайн кімнати.

Для горища найкраще підійде спрямоване точкове освітлення, яке можна створити з допомогою світлодіодних ламп.

Сходи

Сходи можуть бути приставними, залізобетонними, бетонними або ж дерев’яними. На вигляд сходів діляться на маршові і гвинтові. Приставні сходи — тимчасовий варіант, придатний лише до встановлення постійної сходів.
Схема обробки кімнати на горищі гіпсокартоном в розрізі

Бетонні і залізобетонні надійні, але придатні лише для цегельного або кам’яного будинку. Дерев’яні ж сходи більш універсальні і їх можна зробити своїми руками. Маршеві сходи більш поширені, так як їх найпростіше виготовити і вони найбільш зручні.

Плюс гвинтових сходів в тому, що вони не займають багато місця в нижньому приміщенні. Але вони дуже вузькі і круті, тому спускатися по ним потрібно обережно.

Поради по дизайну мансарди

В реальності перетворити горище в затишну житлову кімнату не надто складно. Перше, що можна порадити — це дизайн в стилі лофт, спеціально розробленому для оформлення мансард.

Іноді в кутах горища облаштовують та комори приміщення, так як доступ людині туди утруднений

Хорошим рішенням буде вибір абстрактного стилю. Можна оформити мансарду в стилі Прованс, кантрі або шале. Для спальні додатково хороший буде східний стиль. В класичному стилі горища оформляють рідше.

Відео

Можете подивитися коротке відео, де розповідається про те, як переробити горище під затишну житлову кімнату.

Фотогалерея