Одним з головних вимог, пропонованих сьогодні при зведенні будинку, є розумне поєднання міцності будівельних матеріалів з їх ціновою доступністю. Все більше споживачів займаються самостійним будівництвом приватних осель і підходять до цього питання особливо ретельно.

У відповідь, виробники пропонують всілякі будівельні матеріали, покликані задовольнити цей попит. Кожен з них має свої плюси і мінуси. Іноді порівняння між ними породжують серйозні суперечки. Серед найбільш популярних на сьогодні матеріалів варто відзначити пінобетонні блоки. Їх розглянемо докладніше.

Що таке пінобетонний блок і як його роблять

Зміст статті

 • 1 Що таке пінобетонний блок і як його роблять
 • 2 Характеристики пінобетонних блоків
  • 2.1 Міцність
  • 2.2 Маса
  • 2.3 Гігроскопічність та стійкість до температур
  • 2.4 Теплоізоляційні властивості
  • 2.5 Стійкість до впливу вогню
  • 2.6 Вартість
  • 2.7 Якими бувають розміри
 • 3 На які марки діляться піноблоки
 • 4 Плюси піноблоків
 • 5 Мінуси пінобетонних блоків
 • 6 Як правильно вибрати

Для того, щоб розуміти у чому ж переваги і недоліки цього матеріалу, потрібно розуміти, що він із себе представляє. З’ясування технології виробництва дозволить точніше визначитися не тільки з тим, чи потрібен він вам, але і з якістю того, що вам продають.

Пінобетон відноситься до категорії ніздрюватих бетонів

Пінобетон відноситься до категорії ніздрюватих бетонів. До неї ж, наприклад, ставляться такі матеріали як газобетон і газопенобетон. Їх відмітною характеристикою є легкість, досягається завдяки наявності великого числа клітинок.

Для виробництва пінобетону застосовують неавтоклавний метод, що припускає що не потрібно використовувати підвищений тиск, а затвердіння відбувається в природних умовах. Можливо прогрівання за допомогою електрики.

Виготовлення пінобетонних блоків в умовах заводського виробництва

Основою для пінобетону служить стандартний цементно-піщаний розчин з додаванням спеціальних добавок. Для того, щоб отримати потрібний матеріал використовують сильний піноутворювач. Після його додавання розчин спінюють з допомогою вспенивателя, в ролі якого виступає стиснене повітря.

Матеріал може заливатися в форму. Завдяки цьому і вийдуть блоки. А може і прямо в опалубку, тоді його називають монолітним пінобетоном. Перший варіант найбільш поширений.

Характеристики пінобетонних блоків

У піноблоків досить багато технічних характеристик, поєднання яких і дозволяє судити про те, наскільки вони підходять для того чи іншого будівництва. Саме на них треба звертати увагу, вибираючи будівельний матеріал.

Технічні характеристики пінобетону

Головними характеристиками є:

 • Міцність;
 • Маса;
 • Морозостійкість;
 • Гігроскопічність;
 • Вогнетривкість;
 • Теплоізоляція;
 • Розмір;
 • Вартість.
 • Міцність

  Гідність піноблоків — поєднання великої міцності з малою щільністю

  Досить висока міцність є однією з найбільш важливих характеристик піноблоків, на яку роблять акцент багато виробників. Поєднання великої міцності з малою щільністю вважається достоїнством, особливо відповідним для цього матеріалу.

  Міцність даного матеріалу залежить від виробничих особливостей. Зокрема, головний вплив на неї чинять вологість, при якій він вироблявся, а також температура. Не сильно відстає за значенням і те, цемент марки якої застосовують цементно-піщаної суміші.

  За кількістю марки цементу можна навіть дізнатися приблизну міцність пінобетону — для цього його треба розділити на 20.

  Піноблоки класифікують у тому числі і за типом міцності. Більшість марок за цим показником варіюються від 9 кілограмів на кубічний сантиметр до 90 кілограмів за кубічний сантиметр.

  Маса

  Ще однією характеристикою, яка розрізняється у різних типів піноблоків, є їх маса. Вона залежить від марки використовуваного бетону, а також від розмірів блоку. Впливає на вагу і вологість — стандартним значенням вважається 75%.

  У стінових блоків показники маси такі:

  Маса стінових пінобетонних блоків

  Що стосується перегородкових блоків, то у них інший вага з тих же марок бетону, з-за інших розмірів:
  Маса перегородкових пінобетонних блоків

  При цьому, показники можуть різнитися, у разі якщо пінобетон робиться за індивідуальним замовленням і відповідно блоки мають інший розмір.

  Гігроскопічність та стійкість до температур

  Відмінною рисою пінобетону, відсутньої в інших будівельних матеріалів з пористого бетону, є закритість обсягу пір. Завдяки цьому волога всередину блоку практично не потрапляє. Мала гігроскопічність впливає і на те, як матеріал реагує на перепади температур. Якщо вода вільно проникає в пори, то замерзаючи вона там буде розширюватися і руйнувати блоки. Але у випадку з пінобетонними виробами цього не відбувається, що досить важливо у вітчизняному кліматі, відрізняються частою зміною температур взимку.

  Втім, гігроскопічність не є стовідсотковою. Зовнішні поверхні все одно потребують захисту з допомогою штукатурки.

  Теплоізоляційні властивості

  Відмінною рисою пористого бетону, до класу яких належить пінобетон, є наявність великої кількості невеликих пір. Ці пори заповнені повітрям. А він є одним з кращих теплоізоляційних матеріалів. В результаті це робить піноблоки матеріалом з одними з кращих теплоізоляційних характеристик на вітчизняному ринку, оскільки теплообмін вкрай уповільнений. Не страждають споруди з нього від утворення конденсату.

  Стійкість до впливу вогню

  Пожежостійкість пінобетону

  Вплив високих температур і вогню добре виявляє деякі плюси і мінуси пінобетонних блоків. Завдяки тому, що їх роблять на основі мінеральної сировини, що вони дуже вогнестійкі. За стандартами блоки витримують не менше чотирьох годин вогню.

  Вони досить безпечні для людей завдяки двом важливим характеристикам. По-перше, завдяки застосовуваним при виробництві матеріалів, матеріал виходить екологічно чисті і при горінні не виділяє токсичних речовин. По-друге, блоки не розщеплюються і не вибухають від впливу високих температур.

  Вартість

  Відмінною рисою пінобетону є його приваблива вартість. Причому привабливою не тільки, якщо порівнювати з більш традиційними будівельними матеріалами, але і в порівнянні з іншими легкими ніздрюватими бетонами. Проста технологія виробництва дозволяє тримати ціну на нього нижче вартості газобетону приблизно на 20 відсотків.

  Що стосується порівняння цін на такі блоки і більш традиційні матеріали, то різниця виявиться ще більш вражаючою. Кубічний метр цегли обійдеться не менш ніж у півтора рази дорожче, а дерева — два (і це тільки якщо мова йде про масив недорогих порід).

  Між собою різні типи піноблоків теж розрізняються по вартості. Найбільший вплив чинять на неї використовувана марка бетону і розміри.

  Якими бувають розміри

  Піноблоки можуть виготовлятися як виходячи з індивідуальних вимог, так і за стандартним принципом. Особливо це відноситься до їх розмірами. Якщо існує стандартна лінійка розмірів інших видів будівельних матеріалів і завжди потрібно вписуватися в цей стандарт, то з пінобетонними блоками ситуація дещо інша.

  Такі блоки можуть робитися прямо на будмайданчику. Для них не потрібні якісь складні форми і технології. В результаті споживач не залежить від виробника. Та й найчастіше вони більше цегли, що прискорює кладку.

  Розміри пінобетонних блоків

  З іншого боку, існують рекомендовані розміри вже готових виробів. Вимоги до розмірів відрізняються в залежності від запланованого застосування. У стінових вони більше, а у перегородкових — менше.

  На які марки діляться піноблоки

  Піноблоки можуть бути декількох типів, які в свою чергу поділяються на марки в залежності від технічних характеристик.

  Тип і марка блоку вибирається виходячи з різних вимог до будівництва — переваги міцності або теплоізоляції, розмірів будинку, бажаної вартості.

  Всього існує чотири типи пінобетонів:

 • Теплоізоляційний. Його особливістю є акцент на теплоізолюючі властивості, через що кілька страждає міцність. До даного типу відносяться пінобетони марок від D150 до D400. Марки нижче D400 не нормуються по класу міцності, а в останнього вона становить 9 кілограм на кубічний сантиметр;
 • Конструкційно-теплоізоляційний. Сюди відносяться марки від D500 до D900. Мінімальна міцність (для D500) — 13 кг на куб. див. Для D600 — 16 кг на куб. див., D700 — 24 кг на куб. див., D800 — 27 кг на куб. див., D900 — 35 кг на куб. див. Цей тип рахується найбільш збалансованим;
 • Конструкційний. Марки, які до нього ставляться — від D1000 до D1200. Найменша міцність у D1000 і становить 50 кг на куб. див. У D1100 і D1200 вона 64 і 90 кг на куб. див., відповідно. Пінобетон даного типу застосовується в тих випадках, коли першість віддається характеристиками міцності;
 • Конструкційно-поризована. До нього відносять марки до D1600. Редкоиспользуемый тип, який виробляють невеликими партіями. У зв’язку з цим його характеристики не вказується у ГОСТах.
 • Плюси піноблоків

  В цілому, даний матеріал характеризує досить великий перелік переваг:

  Переваги пінобетону

  Мінуси пінобетонних блоків

  Звичайно ж мінуси у пінобетонних блоків теж присутні, інакше не було б такої великої кількості суперечок про те, який матеріал краще:

  Недоліки пінобетону

  Як правильно вибрати

  Всі зазначені плюси і мінуси прямо вказують на критерії, які потрібно використовувати, вибираючи пінобетонні блоки:

 • Кустарне виробництво блоків стало важливою проблемою, тому першим ділом запитайте у виробника максимум відомостей про технології, почитайте відгуки про нього. Подивіться відео процесу виробництва і попросіть показати як він налагоджений у продавця, порівняйте. Оцініть відповідність ГОСТам;
 • Прочитавши відгуки та дізнавшись подробиці технологічного ланцюжка, зверніть увагу на ціну. Вона не повинна бути занадто низькою, інакше може виникнути підозра на економію на матеріалах;
 • Перевірте якого кольору пінобетон. Як можна дізнатися з будь-якого відео на цю тему, він не повинен бути білого кольору — ідеальний сіруватий відтінок;
 • Потрібно перевірити герметичність осередків пінобетонних блоків. Для цього варто розколоти один з них і внутрішня структура стане відразу ж видно. Інакше можна купити матеріал, всмоктує воду, і всі плюси перетворяться в мінуси;
 • Як видно на кожному відео, що розповідає про будівництво будинків з піноблоків — з них легко будувати. Але тільки в тому випадку, якщо вони мають правильну прямокутну форму. Її теж треба перевірити;
 • Часто можна прочитати відгуки розчарувалися в пінобетоні споживачів. Але часто виявляється, що причина в неправильному зберіганні. Не варто використовувати блоки відразу ж. Варто витримати пару тижнів.
 • На відео розглянуто переваги та недоліки пінобетону, технологія виготовлення і особливості будівництва будинку з піноблоків.

  Всі численні відгуки, перераховані плюси і відео в мережі говорять про те, що піноблоки є прекрасним рішенням для того, хто вирішив побудувати свій будинок.