При виборі труб для каналізації вкрай важливо звертати увагу не тільки на їх матеріал, але і на діаметр, так як для різних систем каналізації потрібні і різні розміри. Що стосується самих труб, то якщо мова йде саме про каналізації приватного будинку, то оптимальним варіантом будуть труби з полівінілхлориду.

Основні технічні характеристики труб

Зміст статті

 • 1 Основні технічні характеристики труб
  • 1.1 Дані діаметра
  • 1.2 Вага і довжина
 • 2 Обчислення розмірів
 • 3 Відео

Дані діаметра

Вітчизняна і зарубіжна промисловість випускає величезну різноманітність труб, причому стосується це розмаїття не лише матеріалу і ваги, але і діаметра. Найбільш поширені розміри труб ПВХ по діаметру— 100,110, 16,160, 20, 200, 25, 250, 300, 32, 40, 50, 75 і 80 мм (ГОСТ передбачає безліч розмірів).

Хоча варіанти можуть бути і інші — тут вже все цілком і повністю залежить від конкретної системи каналізації. Труба може бути гнучка, тверда, гофрована, тверда, гладка — але це жодним чином не буде впливати на її розміри.

Серед основних показників можна виділити наступні:

 • діаметр внутрішній;
 • умовного проходу;
 • номінальний;
 • зовнішній;
 • товщина стінок труби.

Внутрішній діаметр — найбільш важливий показник, який відноситься не тільки безпосередньо до самих труб, але і до фітингів, і до перехідників, і до інших комплектуючих каналізаційну систему компонентів. Умовний прохід — це чисто номінальний показник, на якому зациклюватися не потрібно.

Для розрахунку внутрішнього діаметра необхідно відняти параметр товщини стінки від параметра зовнішнього діаметра.

По суті, це грубо виміряний параметр: під умовною проходом розуміють ту кількість і обсяг стічних вод, які каналізація може пропускати в заданий період часу. Само собою зрозуміло, що номінальний в цьому випадку практично завжди буде відрізнятися від реального.

Таблиця гідравлічного розрахунку каналізаційних труб ПВХ

Зовнішній — це номінальний плюс товщина самої стінки. До речі, чим товстіше стінка — тим міцніше вся структура, однак і внутрішнє тиск буде більшим, що не є добре, треба сказати.

До речі, різні труби можуть мати різне призначення навіть в одній і тій же системі каналізації:

 • для відведення нечистот від унітазу зазвичай використовується пластикова з діаметрів в 100 мм (важливо відзначити, що мова йде саме про пластикові, для тих же чавунних показники будуть трохи іншими);
 • від санітарно-технічних приладів відводять стоки при використанні діаметра 75-80 мм (під санітарно-технічними приладами розуміють ванну, душову кабіну, умивальники, біде, раковини і інші подібні пристрої);
 • для стояків і для відведення каналізаційних стоків від будівлі (тобто, вони будуть йти вже не з дому, а по ділянці вулиці) використовують труби найбільшого діаметра (причому в даному випадку буде діяти правило «чим більше — тим краще»);
 • для дворової каналізаційної системи використовують найбільші, де показник починається від 300 мм.

Відразу варто обмовитися, що товщина стінки і внутрішній розмір — це повністю залежні один від одного параметри. Наприклад, в трубі діаметром 150 товщина стінки буде дорівнювати 3,9 мм, а має аналогічний параметр у 110 — рівно 3 мм.

Порівняння параметрів каналізаційних труб

Вага і довжина

Від діаметра безпосередньо залежить і вага. Наприклад, у 110-міліметрової вага буде складати приблизно один кілограм (на один погонний метр, зрозуміло), а у 160-міліметрової — вже під 2 кілограми. Крім ваги, важлива також і довжина (безперервна її частина, без вигинів):

 • максимально допустима довжина у приватній каналізаційної системи — 6 метрів;
 • мінімальна довжина — 1 метр.

Загалом, з довжиною все гранично просто і зрозуміло. Чому не можна використовувати довжину понад 6 метрів? Цікаво буде подивитися на людину, яка ремонтує шматок такої величезної довжини: викопувати в разі чого її доведеться всю.

Більше того, для їх укладання ділянка повинна бути ідеально рівною, без усіляких ухилів і вигинів, що практично нереально.

Способи з’єднання пластикових труб для каналізації

Звичайно, той же газопровід або нафтопровід можуть мати у своєму складі безперервні частини хоч з 20 метрів, але в даному випадку мова йде саме про приватної і саме про каналізаційній системі, де такі великі по довжині розміри не використовуються силу різних обставин.

Обчислення розмірів

Відразу варто сказати, що одним з головних переваг пластикових труб є їх многоразмерность. Це дозволяє облаштувати абсолютно будь-яку водопровідну систему. Іноді на ділянках рівень залягання вод може змінюватись навіть на невеликих відстанях, також на ньому можуть бути і різні (істотні) перепади висот.

Порівняння характеристик каналізаційних труб ПВХ і ПНД

Природно, що в даному випадку весь каналізаційний водопровід буде складатися з самих різних труб. ПВХ — це ідеальний варіант в даному випадку. Більш того, таку каналізацію легко спорудити і не вдаючись до допомоги фахівців і працівників з інженерно-проектних бюро, а банально своїми руками (це ще й дозволить заощадити значні кошти на монтажі каналізаційної системи).

Приклад схеми проекту каналізаційної дренажної системи

Важливо нагадати про те, що поліетиленові мають свою особливу маркування. Вітчизняні заводи-виробники завжди вказують саме зовнішній, а не внутрішній! Це дуже важливо враховувати при розрахунку всього пристрою каналізаційної системи. Може здатися, що така маркування незручна.

Але є один важливий нюанс: на ній завжди вказується і товщина самої стінки. Наприклад, є труба в 120 мм. Товщина стінки — 2,8 мм. Треба відняти перший параметр від другого. 117,2 мм — це і буде внутрішній діаметр, так що сортамент зрозуміти легко.

Спорудити каналізацію найпростіше можна саме з труб ПВХ

При виборі ПНД для стічного відведення найважливішим параметром буде описаний вище внутрішній діаметр. І розмір в даному випадку буде коливатися в залежності від місця розташування самої труби і роллю, яку остання буде виконувати.

Найбільш поширені стандартні значення:

 • 25 мм — зазвичай використовуються для монтажу стоків з пральної машини або електронною посудомийки;
 • 32 мм — для душової кабіни або сифонів самого різного типу і призначення;
 • до 50 мм — для каналізаційної розведення у квартирах або приватних будинках.

А ось для зовнішньої каналізації найбільш популярний — 110. Деякі власники чинять неправильно, встановлюючи систему водопроводу з деяким запасом: нібито нехай пропускна здатність каналізаційного шляхопроводу буде більшою, ніж треба (відповідно, вони купують і труби з великим діаметром). Але тут є одна заковика: «великі» встановлювати складніше з технічної точки зору, причому пропорційно збільшується і вартість проведення подібних робіт.

Фітинги для зовнішньої системи каналізації з пластикових труб

Більше того, оскільки вони мають велику поверхневу площу і периметр, ймовірність їх механічного пошкодження в зимовий період часу також зростає. Загалом, так робити не варто. Дані розрахунки підходять тільки для полівінілхлориду. Для облаштування автономної каналізації зазвичай їх і використовує.

Розрахунки не є універсальними! Для кожного типу труб вони свої.

Другі по затребуваності труби для каналізації — чавунні, але їх розрахунок проводиться вже зовсім по-іншому. Це обов’язково треба враховувати при облаштуванні каналізації, тим більше — в автономній. До речі, сьогодні на ринку можна знайти навіть китайську продукцію.

Порівняльна таблиця параметрів пластикових труб для облаштування слива

Відвертий рада: незважаючи на її дешевизну, якість — просто жахливе, так що тут краще не економити (якість лиття буде приблизно скрізь однаковий, а ось комплектуючі типу фітингів — тут різниця буде величезною).

Відео

Можете подивитися відео, де розповідається про те, як правильно укладати каналізаційні труби з ПВХ.