Сьогодні поліетиленові труби використовуються повсюдно не тільки для холодного водопостачання і подачі води через водопровід, але і для опалення. З’єднання таких труб між собою здійснюється за допомогою фітингів. Поліпропіленові фітинги, фітинги ПОН, компресійні фітинги, муфти для поліетиленових труб — все це фітинги для поліетиленових труб, крани теж до них відносяться. Варто розглянути більш докладно їх переваги та недоліки, а також інші питання.

Конструкція поліетиленових труб

Зміст статті

 • 1 Конструкція поліетиленових труб
  • 1.1 Будова
  • 1.2 Основні параметри
 • 2 Переваги та недоліки
 • 3 Особливості монтажу
 • 4 Види фурнітури
 • 5 Відео

Будова

Пластикові водопровідні частини для холодного водопостачання та опалення можуть мати максимальні розміри за довжиною у 100 і 200 метрів (випускаються у вигляді спеціальних бухт), іноді їх випускають окремими відрізками по 12 метрів. Природно, що такі величезні частини для холодного водопостачання та опалення приватного будинку не використовують.

Пристрій стандартної водопровідної поліетиленової труби

Відведення води в каналізаційних системах цілих районах міст, з’єднання магістральних водопроводів для холодного водопостачання, відведення стічних вод — ось їх основне призначення.

Монтаж поліетиленових труб здійснюється, як вже було сказано вище, за допомогою спеціальної фурнітури. Найбільш поширеними є компресійні фітинги, які можна знайти в продажу на будь-якому будівельному ринку.

Основні параметри

Власне, фітинги для поліетиленових труб і самі пластикові вироби класифікуються за 3 основними показниками:

 • Марка;
 • Діаметр;
 • Показник стійкості до тиску зсередини (позначається латинською абревіатурою SDR).

  Схема з’єднання пластикової труби з металевою фурнітурою

 • Що стосується марок, то пластикові частини для холодного водопостачання і ті, з допомогою яких здійснюється відведення води (для опалення вони не використовуються — тільки для трубопроводів холодного водопостачання), поділяються на 2 види: ПЕ-80 і ПЕ-100.

  Для побутових потреб ПЕ-80 — ідеальний варіант. А ось ПЕ-100 використовуються там, де у водопроводі буде дуже великий внутрішній тиск. З SDR теж все гранично ясно: це просто відношення внутрішнього діаметра до товщини стінок. Чим більше цей показник, тим міцніше пластикові частини.

  Їх спайка здійснюється і там, і там аналогічно, незалежно від того, здійснюється з їх допомогою відвід води або вони служать для опалення. Закріплення за допомогою пластикових деталей — це самий оптимальний варіант у будь-якому випадку, особливо якщо мова йде про компресійні фітинги.

  Монтажна схема пластикового водопроводу

  Переваги і недоліки

  Серед переваг, якими володіють пластикові вироби, можна зустріти наступні:

  • монтаж поліетиленових труб здійснюється гранично просто;
  • відносно невелика вартість;
  • неможливість появи корозії в принципі (вони реагують тільки на луги та інші агресивні хімічні реагенти);
  • фітинги для поліетиленових труб випускаються в самих різних варіантах і модифікаціях (у тому числі — і компресійні фітинги, з допомогою яких здійснюється з’єднання вузлів, розташованих під кутом);
  • використовувати їх можна і для водопостачання, опалення, відведення води і стічних зливів, використовуючи пластикові труби, люди теж здійснюють;
  • вся фурнітура, в тому числі і крани — теж пластмасові, що робить деталі легкими і недорогими, так і здійснювати з’єднання різних частин досить легко, на відміну від металевих деталей.

   Загальна схема розводки пластикових труб, які використовуються для потреб опалення

  Самий головний недолік пластикових труб — нестійкість до впливу ультрафіолетових променів.

  Але є у них, звичайно, і свої недоліки:

  • відносно низька стійкість до механічного впливу (це стосується і фурнітури, з допомогою якої здійснюється з’єднання — ті ж крани, наприклад; крани виходять з ладу найчастіше);
  • відведення стічних вод не завжди можливий, особливо якщо каналізація знаходиться в регіоні з холодним кліматом;
  • головний недолік полягає в тому, що такі вироби стійкі до ультрафіолетових променів (пластмаса — вона і на Мадагаскарі пластмаса).

   Види фурнітури для пластикових труб

  Монтаж поліетиленових труб для опалення повинен здійснюватися в закритому режимі, тобто, виріб необхідно на ділянці поза домом заносити в спеціальний кожух, щоб вона банально не спеклась на сонці.

  Це стосується і елементів, з допомогою яких здійснюється з’єднання різних частин трубопроводу. Відведення каналізаційних стоків, як вже зазначалося вище, теж не завжди можливий.

  Особливості монтажу

  Чим славляться такі вироби — так це легкість монтажу і елементарне зручність. Монтаж поліетиленових труб для опалення і водопостачання, їх з’єднання — це може здійснити будь-яка людина, яка хоча б мало-мальськи знайомий з подібними роботами.

  Серед головних особливостей монтажу можна зустріти наступні:

  • Комунікації не повинні закопуватися дуже глибоко, інакше взимку конструкція трісне, навіть якщо буде одягнена в захисний утеплюючий кожух;
  • Обов’язково треба використовувати спеціальну підкладку. Багато хто чомусь думають, що підкладка — це тільки під ламінат, хоча це абсолютно не відповідає дійсності. Товщина такої підкладки повинна бути як мінімум 10 сантиметрів — і ні в якому разі ні менше! Найчастіше в її якості використовують звичайний ущільнений пісок або гравій (кращий варіант — зробити підкладку з суміші піску і гравію);
  • Стики завжди повинні бути трохи втоплені в землю;
  • Вироби повинні укладатися на рівна ділянка, щоб уникнути необхідності робити відводи з-за наявності нерівних кутів (особливо це актуально для каналізації, адже на місці поворотів трубопроводу будуть утворюватися так звані «пробки», які згодом призведуть до того, що ті просто лопнуть).

   Основні види фітингів для пластикових трубопроводів

  Товщина підкладки з піску і гравію повинна бути мінімум 10 сантиметрів!

  Види фурнітури

  Вся фурнітура для подібних виробів класифікується наступним чином:

  • вона може бути роз’ємною;
  • вона може бути нероз’ємної.

  Пластикові труби довговічніше металевих

  Нероз’ємні — більш надійні, але їх доведеться монтувати за допомогою стикового або навіть електромуфтового зварювання. Не важко здогадатися, що використовується така фурнітура виключно в тих випадках, коли вся конструкція водопроводу буде перебувати під дуже великим внутрішнім тиском.

  Сенсу використовувати неразъемную фурнітуру для того ж домашнього водопроводу просто немає. Під роз’ємними розуміють фланцеві, рідше — розтрубні типи різних сполук. Зазвичай використовуються в безнапірних системах подачі води, хоча можуть бути і винятки з цього правила.

  У них завжди є гумовий ущільнювач, що дозволяє зробити так, щоб різні частини фурнітури якомога щільніше прилягали один до одного. Ясна річ, що в даному випадку їх з’єднання здійснюється точно не зварюванням, а просто руками.

  Відео

  Можете подивитися відео про те, як правильно вибирати ПНД-труби для водопостачання та опалення.