Правильна і якісна укладання ламінату є гарантією того, що це статеве покриття зможе прослужити стільки, скільки заявляють виробники цього виду матеріалу, а не стане головним болем господаря буквально через кілька місяців або навіть днів. Інструкція з укладання ламінату досить проста і для того, щоб самостійно укласти це підлогове покриття у себе вдома, не потрібно володіти якимись спеціальними знаннями.

Ламінат в залежності від типу кріплення

Залежно від типу з’єднання ламінат буває замковий, тобто сполучається без використання клею, і клейовий. Перший у свою чергу підрозділяється на дві системи замків – Click і Lock.

Click-замки, які називають ще подвійними замками, дозволяють створити досить міцне з’єднання і практично виключають ймовірність пошкодження кріплення в процесі монтажу.

Lock-замки останнім часом використовуються все рідше, оскільки ламінат з таким типом кріплення далеко не завжди дозволяє створити дійсно якісний підлогу, оскільки зчеплення замків відбувається не досить надійно. Однак і вартість такого ламінату набагато нижче, але от чи варто економити на якості — це питання, відповідь на яке очевидна.

Інструменти для укладання ламінату

Крім безпосередньо матеріалу для укладання і бажання мати красивий і сучасний підлогу, кожен, хто хоче змонтувати підлога з ламінату самостійно, повинен розуміти, що для цього знадобиться певний набір інструментів, які необхідно придбати заздалегідь.

Які інструменти знадобляться при самостійній укладанні ламінату:

 • електролобзик – необхідний для розпилювання досить щільних і твердих пластин ламінату, а також для випилювання фігурних отворів під труби і дверні прорізи;
 • молоток для підбиття панелей;
 • подбивочный брусок – можна використовувати просто невелику дерев’яну планку, а можна придбати спеціальний брусок, виготовлений з пластика;
 • рулетка для проведення вимірювань, можна додатково використовувати і кутову лінійку;
 • олівець для розмітки;
 • клини для фіксації зазорів – можна зробити самостійно або придбати в магазині;
 • металева скоба – для укладання останнього ряду ламінату.

Інструкція з укладання ламінату – загальні поради

Укладання ламінату повинна проводитися на рівну поверхню, на якій немає горбів і западин. Підставою для ламінату може стати використовуване раніше статеве покриття – ковролін, лінолеум, дерев’яна підлога, але тільки в тому випадку, якщо поверхня підлоги є рівною.

Проводити укладання ламінату необхідно перпендикулярно вікна, щоби напрямок світла була аналогічно напрямом полотен ламінату. Якщо постелити ламінат в іншому напрямку, стики між листами буде набагато більш помітні, що може негативно позначитися на зовнішньому вигляді підлоги. Іноді практикується коса укладання ламінату, що дозволяє створити досить незвичайний декоративний ефект, проте такий вид укладання більш складний і далеко не завжди виправдовує пов’язані з ним труднощі.

Укладання ламінату повинна починатися з вимірювання ширини приміщення і визначення ширини останньої панелі в рядку. При цьому необхідно враховувати, що з кожної сторони кімнати необхідно залишити зазор розміром не менше 10 мм, а в тому разі, якщо ширина і довжина кімнати перевищують 10 метрів, розмір зазору розраховується виходячи з 1,5 мм на кожен метр. Зазор необхідний для того, щоб у ламінату була можливість розширюватися в результаті впливу тепла і вологи, в іншому випадку він може стати «дибки». Якщо в результаті розрахунків виходить, що ширина останньої панелі в рядку буде менше 5 см, необхідно провести розпилювання панелей, щоб ширина першої і останньої панелі, розташовані у торцях кімнати, була однаковою.

Починати укладання зручніше з лівого переднього кута кімнати вздовж напряму світла довгою стороною панелі. Уздовж стіни для утворення зазору встановлюються клини, усунути які можна буде після закінчення робіт.

Укладання ламінату з замком типу Click

Отже, перша панель кладеться в передній лівий кут. Потім до неї з боку торця приєднується наступна панель – для цього потрібно вставити паз наступної панелі під кутом 30 градусів в паз попередньої панелі і потім опустити панель на підлогу, тим самим зробивши замикання замків. За таким принципом триває укладання всього ряду до кінця стіни. Для зручності укладання останньої панелі в рядку рекомендується використовувати спеціальну металеву скобу, за допомогою якої підбити ламінат буде досить легко.

Перш ніж починати укладання другого ряду, необхідно подумати про те, що необхідно зробити змішання торцевих швів панелей на відстань 30-40 см відносно попереднього ряду, що дозволить більш рівномірно розподіляти навантаження на панелі при їх подальшої експлуатації. Для отримання так званого шахового порядку необхідно розрізати одну з панелей навпіл і розпочати другий ряд саме з неї. Можна організувати шаховий порядок і за іншим принципом – у тому випадку, якщо при укладанні першого ряду в кінці проводилася підрізування панелі для отримання потрібної довжини, то на початку нового ряду можна використовувати як раз залишок від останньої панелі попереднього ряду.

Починаючи укладати другий ряд, можна діяти двома способами:

 • з’єднувати панелі торцями і лише потім стыковывать отримане полотно з першим рядом, піднімаючи новий ряд під кутом 30 градусів, а потім, з’єднуючи пази і защелкивая замки, опускати ряд на місце;
 • з’єднувати довгі сторони панелей, а кріплення торців виробляти, підбиваючи їх за допомогою молотка. В цьому випадку для запобігання пошкодження панелей необхідно використовувати невеликий дерев’яний або пластиковий брусок, який буде прикладатися до торця при подбивании.

Укладання ламінату з замком типу Lock

Укладання ламінату з замком типу Lock здійснюється дещо інакше, а саме шляхом вставляння шипа однієї панелі в паз іншої. При цьому панелі повинні лежати строго горизонтально і також підбиватися за допомогою молотка і бруски для отримання більш надійного з’єднання.

Починати також потрібно з переднього лівого кута, спочатку викладаючи перший ряд, з’єднуючи торці виробів. При початку укладання другого ряду також необхідно дотримуватися принципу шахового порядку. Перша панель другого ряду підноситься до першого ряду горизонтально і з’єднується шип у паз. Друга панель другого ряду спочатку з’єднується з першим рядом по довгій стороні, при цьому між торцями повинна залишатися невелика відстань. З’єднання торців проводитися на наступному етапі за допомогою підбиття молотком з бруском.

Укладання клейового ламіната

Укладання клейового ламінат є трохи важчою, а також вимагає додаткових витрат на клей, однак саме завдяки клею вдається досягти досить щільного і надійного кріплення панелей один з одним. Починати експлуатувати підлогу з таким ламінатом можна не раніше ніж через 12 годин після його укладання, коли клей повністю схопиться. При використанні клейового ламіната необхідно проводити роботи з особливою обережністю і точністю, оскільки на відміну від звичайного ламінату можна буде демонтувати і укласти повторно.

Спеціальний клей, призначений для скріплення панелей ламінату, наноситься на торці вироби, які потім з’єднуються між собою за принципом шпунт-паз. Клей для ламінату повинен використовуватися тільки спеціалізований, так як використання іншого типу клею може призвести до псування ламінату, виправити яку вже не вдасться. Не можна як економити на кількості клею, так і використовувати занадто велика його кількість – правильніше буде уважно прочитати інструкцію і точно слідувати даними в ній вказівок.

В іншому технологія укладання клейового ламіната аналогічна тій, що використовується для бесклеевого ламінату. Єдина відмінність полягає в тому, що при роботі необхідно стежити за тим, щоб на поверхні ламінату не виступав клей, який необхідно відразу ж прибирати за допомогою губки або ганчірки. Також у випадку з клейовим ламінатом робота буде просуватися не так швидко, оскільки рекомендується після укладання перших трьох рядів почекати 2-3 години для схоплювання клею.

Після того, як роботи по укладанні ламінату завершені, необхідно прибрати клини, за допомогою яких фіксувався зазор. Надалі зазор маскується за допомогою плінтуса, кріплення якого потрібно робити на стіну, а не на підлогу.

Додаткові поради для укладання ламінату

Інструкція з укладання ламінату була б не повною без уточнення деяких окремих моментів, які очевидні професіоналам, але абсолютно не зрозумілі для простого обивателя:

 • при укладанні ламінату можна використовувати на початку і кінці ряду обрізки, довжина яких перевищує 40 см, в іншому випадку надійність з’єднання і одержуваної конструкції не гарантована;
 • зазори необхідні не тільки уздовж всіх стін приміщення, але і поряд з дверними прорізами, а також в тих місцях, де планується зробити стик з іншим підлоговим покриттям;
 • при укладанні замкового ламінату прибирати розпірні клини можна відразу після закінчення робіт, а при укладанні клейового ламіната – через 12 годин, тобто після повного висихання клею;
 • ламінат можна використовувати в сукупності з системою теплої підлоги, проте це може бути тільки водяний тепла підлога, оскільки електричний тепла підлога може нагріватися досить швидко, що часто стає причиною деформації ламінату;
 • монтаж дверної коробки повинен проводитися після закінчення робіт по укладанні ламінату;
 • в деяких випадках при використанні замкового ламінату можуть виникати труднощі з установкою панелі в місцях поряд з батареями або іншими перешкодами, які не дозволяють здійснити стиковку замків під потрібним кутом. При таких ситуаціях рекомендується зробити спилювання частині замку, а панель закріпити за допомогою спеціального клею, призначеного для роботи з ламінатом.

Ось, мабуть, і все, що можна було розповісти про технології укладання ламінату та особливості роботи з цим підлоговим покриттям. При роботі в ламінатом вперше, можуть виникати певні труднощі і деякі питання, однак після того, як підлога з ламінату з’явиться хоча б в одній кімнаті, можна вже сміливо вважати себе професіоналом у цій сфері і давати поради іншим про те, що і як краще зробити при укладанні цього підлогового покриття.