Ні одне століття люди плекають теплі почуття до сталевих виробів, що не дивно, так як це досить міцний і довговічний матеріал. Раніше використовувати сталь в покрівельних конструкціях не дозволяв вагу. Вже занадто важкою була б дах. Благо, в наш час доступний профнастил — це легкі сталеві листи гофровані успішно використовуються для перекриття покрівлі або облицювання.

Переваги профнастилу як покрівельного матеріалу

Зміст статті

 • 1 Переваги профнастилу як покрівельного матеріалу
 • 2 Розрахунок кількості матеріалу
 • 3 Утеплення, гідроізоляція та пароізоляція
    • 3.0.0.1 Зведення покрівельного покриття
 • 4 Відео
 • Це найлегший матеріал для дахів. Цей приємний факт не тільки знижує навантаження на конструкції, але і робить більш комфортним процес монтажу. До того ж, монтаж сталевих конструкцій вимагає деякої підготовки, але не є складним. Облаштувати дах з допомогою профнастилу можна без професійної допомоги.
 • Гофрований сталевий лист володіє основними властивостями, притаманними сталевим матеріалами: міцністю і стійкістю до атмосферного впливу.
 • Можна вибрати практично будь-який колір для свого даху. Виробники профнастилу про це подбали. Нарешті, профнастил відноситься скоріше до бюджетних матеріалів, ніж до дорогим. Саме це якість разом з міцністю і довговічністю надає профнастилу таку популярність. До того ж, він застосовний і для дому, і для гаража, і для паркану.
 • Розрахунок кількості матеріалу

  Як тільки ви сознали, що будете використовувати профнастил, необхідно зрозуміти, який саме його вид необхідний і скільки його «брати», причому і враховуючи добірні матеріали.

  Різновиди профлиста для покрівлі

  Дійсно, як тільки ви займетеся пошуком — виявите, що є декілька різновидів, а також і маркувань, що складаються з літер і цифр. Літери означають тип (С-стіновий, НС — універсальний, Н = несучий), а цифра показує висоту хвилі. Для пристрою даху індивідуальних житлових будинків найбільш придатним є профнастил з маркуванням НС 35-44.

  Однак при виборі типу матеріалу необхідно враховувати два фактору:

 • Чим більше висота хвилі і товщі лист, тим він міцніший і важче (так і розцінки на нього не порадують, нехай і витрата трохи менше);
 • Вибір типу покрівельного покриття повинен бути обумовлений можливою снігового і вітрового навантаження.
 • Так, для Московської області прийнятний тип НС 35-44, але для районів Крайньої Півночі потрібно вибирати профнастил з більшою висотою хвилі. При оцінці вітрового і снігового навантаження, важливо враховувати кут ската даху. Якщо крутіший нахил 45° – навантаження можна ігнорувати.

  Навантаження можна ігнорувати тільки в тому випадку, якщо мова йде про житловому будинку. Якщо ж покрівля монтується на промислові та інші подібні будівлі, але навіть при нахилі крутіше 45° її обов’язково треба враховувати!

  Втім, тип покрівлі – це не все, що характеризує матеріал. Маркування може мати додаткові значення, наприклад, НС 44-1000, а в технічному описі ширині буде зазначено 1 044 мм. В цьому випадку 1000 — це корисна ширина профнастила, а 1044 — це фактична ширина. Різниця буде потрібно для влаштування вертикального нахлеста.
  Отже, для того щоб розрахувати скільки потрібно профнастилу (дах односхилий), потрібно по черзі виконати кілька математичних обчислень з використанням формул (не завадить купити для розрахунку і калькулятор)

  L = W / соѕ(arctg(H / W )) + S1+ S2 + 4 см

  • L— загальна довжина бічної сторони покрівлі;
  • Н — висотка конька від підстави даху;
  • W — ширина підстави даху;
  • S1 і S2 — це звиси (їх довжина варіюється в діапазоні від 20 до 50 см);
  • 4 см — додатковий розмір («запаска»)

  Отримане значення L необхідно розділити на довжину листа обраного профнастилу. Ось так ми отримали попередню кількість рядів по горизонталі. Попередніми він називається, так як від кута нахилу даху залежить ширина перекриття листів профнастилу. Для нахилу менше 15° необхідний нахлест в 20 см, при нахилі в 15° — 30° — 15, понад 30° — 10 див.
  Перевірити загальну довжину матеріалу у вертикальному ряду, можливо, з допомогою формули:

   Lo = (R — 1)*2*P+R*Wm

  • Lo — загальна довжина матеріалу у вертикальному ряду (з урахуванням горизонтальних нахлестів);
  • R — кількість горизонтальних рядів профлиста;
  • P — ширина перекриття, що залежить від кута нахилу покрівлі.
  • Wm – ширина профлиста.

  Добірні елементи, необхідні при монтажі профнастилу

  Тепер необхідно порівняти значення L і Lo. Останнє не повинно перевершувати перше. У разі, коли це так, слід додати ще один горизонтальний ряд більш коротких листів і виконати розрахунок заново.
  Не потрібно намагатися зменшити загальну довжину матеріалу у вертикальному ряду з допомогою збільшення нахлеста. Це «небезпечна» технологія. Ви обов’язково виграєте у вартості матеріалів, але загальна вага покрівлі збільшиться, що може пошкодити вузли самого даху.

  Для двосхилого даху підрахунок будуть теж однаковим для кожного ската, тільки ширина підстави ділиться на два. Кількість однорозмірних рядів нараховується аналогічно, просто у першій формулі значення H і W — це довжина конька і монтажна ширина листа покрівельного покриття з урахуванням нахлестів по вертикалі, рівних ширині однієї хвилі. Оцинкований профлист чи ні — для розрахунків це не важливо.

  Не варто забувати: щоб перекрити дах крім самого покрівельного матеріалу потрібні й добрі матеріали. Так, необхідно скласти довжини схилів, поділити отримане число на 1,9. Це забезпечить необхідний нахлест. Для ендови (місце стику двох скатів) слід ділити на 1,7.

  Необхідно використовувати саморізи тільки з прогумованими накладками. Інакше з профлистом може статися біда: розтріскування, відколи. Обов’язково враховуйте це!

  Варто подбати про саморізах. При монтажі профнастилу слід приймати 7-8 саморізів зі спеціальними гумовими накладками на 1 квадратний метр. Для добротних елементів 8 штук на два погонних метри.
  Можливо, розрахунок здасться тужно і педантичним, однак, промучившись раз з розрахунками ймовірність виконати монтаж «в один присід» вище, ніж прикинути «на око».

  Утеплення, гідроізоляція та пароізоляція

  Отже, ми визначилися з кількістю покрівельного матеріалу і числом необхідних саморезов. Однак, це ще не все. Для пристрою даху потрібні й інші матеріали.
  Незалежно від типу перекривається приміщення необхідно подбати про гідроізоляцію. Вона необхідна для запобігання попадання конденсату, що утворюється під гофролистом в приміщення і запобігання корозії покрівельного покриття. Для цих цілей буде потрібно герметик (для обробки стиків покрівлі з нахилом до 11°) і, наприклад, поширений в народі, руберойд.

  Більш дорогим матеріалом є мембрана TyvekSolid. Вона використовується також для гідроізоляції, але в основному для пристрої теплих дахів (їх конструкція сильно не відрізняється, проте покрівельний матеріал вкладається дещо інакше).

  Важливе значення має і правильний монтаж обрешітки

  Для житлових приміщень варто передбачити утеплювач, який крім основного свого призначення можна використовувати і для шумоізоляції. Для цих цілей підійде мінеральна вата або скловата товщиною не менше 100 мм. Щоб утеплювач виконував свої функції незалежно від того, плаский дах чи ні, крім гідроізоляції необхідно забезпечити пароізоляцію.

  Для цих цілей можна використовувати плівку Н96-й Сільвер, наприклад. Для обрешітки (50х50 мм) і контррейки (30х50 мм) зажадають бруски або дошка 20 мм. І, нарешті, варто розібратися з самим профнастилом. Найбільш популярні марки в нашій країні — фінської і польського виробництва (в асортименті будь-якого магазину будуть і такі марки, і різні розміри).

  Крім матеріалів, буде потрібно ще і наступні інструменти:

  • будівельний ніж для м’яких матеріалів;
  • будівельний степлер для кріплення гідро-та теплоізоляції;
  • шуруповерт,
  • ножиці для різання металу
  • ножівка з дрібними зубами.

  Вкрай важливо пам’ятати, що «кроїти» профнастил болгаркою з абразивним кругом не можна!

  Тому що при цьому пошкоджується верхній шар гофролистів, покликаний врятувати матеріал від корозії. З цієї ж причини роботи по влаштуванню покрівлі необхідно вести в легкому взутті, щоб не пошкодити покриття гофролистів і покрити покрівлю рівне (до речі, труба димоходу листом не обкладається — багато це правило ігнорують).

  Зведення покрівельного покриття
  Примикання покрівельного покриття до стіни

  Нарешті, коли все необхідне підготовлено, закуплено і безвітряна погода (вимога техніки безпеки для перекриття даху будь-яким матеріалом, виняток — шатрова), можна починати роботу! Вона відбувається в кілька етапів.

 • Починати варто з решетування (холодна покрівля) або контррейки (тепла покрівля). По суті, вони нічим один від одного не відрізняються. Це пристрій на кроквах (перпендикулярно їм) брусів або дощок з кроком півметра і метр, в залежності від нахилу. Однак, у важких місцях навколо димоходів, на ребрах і ковзанах, ендовах, слід підготувати суцільну обрешітку (наприклад, з допомогою вологостійкої фанери).
 • Далі, на контробрешетку укладається влагоизолирующий матеріал, який буде служити підґрунтям для утеплювача. Пароізоляція укладається з нахлестом. Для невеликих площ, контррейки може служити стругальна система.
  Наступний шар — утеплювач, а після укладається гідроізоляція. Поверх неї влаштовується решетування. Додаткова решетування зверху забезпечує повітряний зазор між гідроізоляцією і гофролистом. Це створює вентиляцію і захищає елементи профнастилу від корозії.
 • Заключний етап пов’язаний безпосередньо з монтажем профнастилу.
  Отже, перший гофрований лист встановлюють з правого або лівого нижнього краю з виступом за лінію карниза на 20 — 30 див. Профнастил кріплять до решетування з допомогою саморезов з ущільнювальною шайбою. При цьому лист матеріалу пригвинчують по карнизу внизу кожної хвилі. При цьому кожен наступний лист накриває попередній. Важливо, що при цьому в місці напуску є брус або дошка обрешітки, до якої він кріпиться. При цьому всі нахлести обробляються герметиком (і так під будь-яку покрівлю, не тільки з профнастилу).
 • Покрівельний «пиріг»

  Для зручності і рівного перекриття покрівлі корисно натягнути шнурок уздовж карниза, а не уздовж коника. Це забезпечить відсутність перекосів профнастилу в яку-небудь сторону. До речі, металочерепиця укладається навпаки: тут шнурок повинен йти уздовж коника. Так що навіть металеві дахи сильно різняться за способом свого монтажу.
  З торців необхідно встановити фронтони з нахлестом близько 10 см, а крок між саморізами повинен бути не більше 30 см. Коник також повинен мати нахлест, а саморізи загвинчуються не внизу хвилі, а в її гребінь. Так як коник — проблемне місце, між ним і листом профнастилу укладається ущільнювач, і залишається зазор для вентиляції. Аналогічно встановлюється і пристінний профіль. На кожні 3м2 покрівлі знадобиться приблизно 10 саморізів, незалежно від того, який ухил вона має.

  Під час робіт важливо не пошкодити цілісність покрівельного матеріалу, а також правильно закручувати саморізи. Останні повинні загвинчуватися в перпендикулярно поверхні гофрованого аркуша, при цьому щільність загвинчування не повинна деформувати шайби. Від цього залежить попадання вологи в місце кріплення, і як наслідок — її довговічність і стін будинку.

  Попадання вологи всередину покрівельного матеріалу — відкладений її смертний вирок. Так що за щільністю загвинчування обов’язково потрібно стежити!

  Покрівельний коник

  Пошкодити профнастил можна в момент підйому на дах. Для того щоб уникнути цього необхідно використовувати лаги, які одним кінцем упирається в землю, а іншою — в скат даху. Відстань між ними повинна бути менше боку аркуша профнастилу. Це рішення дозволить піднімати листи покрівельного матеріалу невеликий бригадою навіть на скатні дахи без пошкодження покриття — установка і укладання підуть швидше.

  Керуючись цими підказками, можна і своїми руками перекрити дах, зробити її ремонт згодом (якщо «руки» дозволяють) або ж виробляти пильний контроль за діями професіоналів. До речі, кошторис монтажу покрівлі за допомогою профлиста буде набагато меншою, ніж при використанні будь-якого іншого матеріалу.

  Відео

  Можете подивитися відео про те, як правильно монтувати металевий профіль.