Будівництво каркасних будинків прийшло до нас з-за кордону. Ці легковозводимые конструкції є основою будівництва заміських будинків і котеджів в Скандинавії і ряді країн Європи. Основою технології будівництва є збираються каркаси з деревини або металевого профілю, для утеплення використовують мінеральну вату, базальтовий утеплювач. Стіна набуває закінченого вигляду після того, як її закриють різними плитами, наприклад, ЦСП. На ці плити вже і наноситься остаточний варіант покриття.

Який каркас вибрати – металевий або дерев’яний?

Зміст статті

 • 1 Який каркас вибрати – металевий або дерев’яний?
 • 2 Підготовчі роботи
 • 3 Закладка стовпчастого фундаменту
 • 4 Спорудження каркаса стін
  • 4.1 Ростверк — платформа для будинку
  • 4.2 Зведення стінового каркасу
 • 5 Монтаж покрівлі будинку
 • 6 Внутрішні роботи в будинку
 • 7 Зовнішні роботи
 • 8 Скільки коштує будинок побудувати
 • 9 Відео

В якості матеріалу для каркаса застосовують новий просушений брус різного перетину, виконаний з хвойних порід.

Схема покрівлі каркасного будинку

Безперечно, деревина володіє рядом властивостей, які створюють їй переваги перед каменем і металом – це і можливість дихання, і багато іншого. Але разом з тим, у деревини є недоліки, без відповідної обробки має схильність до появи грибка або цвілі, крім цього, при дотриманні ряду умов виникає можливість появи штамів шкідливих мікроорганізмів.

Всі перераховані фактори призводять до того, що деякі забудовники віддають перевагу каркасних конструкціях, виконаних з металу. Металевий профіль має цинкове покриття, яке може гарантувати тривалий захист від корозії. До всього іншого, на металевому профілі для каркасного домобудівництва вже підготовлена необхідна перфорація.

Відмінність каркасного домобудівництва від панельного — екологічність. Тільки натуральне дерево і можливість використання натурального утеплювача.

Крім цього, каркасний будинок можна побудувати своїми силами, без допомоги великої бригади.

Зараз вважається, що каркасно-щитовий будинок може бути тільки дачним. Однак досвід багатьох європейських країн, приміром шведська або німецька технології, говорять нам про вдалої можливості використання каркасного будинку взимку і влітку для цілорічного проживання. Відгуки також підтверджують це.

Отже, почнемо будівництво будинку з покроковими, поетапними інструкціями. Сподіваємося, вони допоможуть вам.

Підготовчі роботи

Каркасний будинок з обшивкою сайдингом

Купити каркасний будинок не становить великої праці, досить звернутися в спеціалізовану компанію з продажу такої продукції або, розробивши проект, побудувати своє житло. Порядок робіт по будівництву можна відобразити наступним списком:

 • Вишукування;
 • Проектування;
 • Будівництво фундаменту;
 • Зведення коробки, покрівлі;
 • Утеплення, оздоблювальні роботи та улаштування інженерних систем.

На перших двох стадіях з’ясовується можливість будівництва будинку на цьому місці. Якщо це можливо, то визначається тип фундаменту, його конструкція. В результаті цих робіт з’являється специфікація і кошторис, в якій міститься перелік матеріалів і інструменту, їх орієнтовна вартість. Перед тим як почати всі ці підготовчі роботи, забудовник повинен скласти технічне завдання на майбутній будинок.

Закладка стовпчастого фундаменту

Стовпчастий фундамент з блоків

Залежно від стану ґрунту і маси майбутнього будинку забудовник визначає тип фундаменту. Практика показує, що в якості фундаменту можна використовувати будь-який тип – фундамент на гвинтових палях, стрічковий, монолітна платформа або стовпчастий. При будівництві стовпчастого фундаменту необхідно мати на руках хоча б приблизний креслення розташування стін.

Суть цього фундаменту полягає в тому, що стовпи будуть розміщуватися в кутах будівлі і в місцях максимального навантаження на конструкцію. Для цього типу фундаменту застосовують бетон, цегла.

Перед початком робіт необхідно провести розмітку місця розташування стовпів.

Після її проведення і перевірки якості можна приступати до виготовлення самих стовпів. Для цього можна використовувати окрему опалубку, а можна влаштувати їх виробництво безпосередньо на ділянці.

Стовпчастий фундамент з черевиком

Насамперед необхідно виготовити опору стовпа, її називають башмак. Подивіться фото, на ньому зображена паля з черевиком схематично. Його розміри складають до 30 см у висоту 25-30 см в перетині. До складу його конструкції входить арматурна сітка, яка розташована паралельно поверхні землі, може бути встановлено декілька вертикальних арматурних прутків — вони будуть основою для стовпа. Після того як черевик застигне, можна виготовити і основну частину фундаментного стовпа. Для цього можна використовувати або обрізок труби, або спорудити дерев’яну опалубку. Висота всієї конструкції дорівнює сумі двох доданків – глибини ями (висота промерзання) і величини виходу стовпа над землею (від 100 мм).

В якості матеріалу деякі фахівці застосовують традиційний бетон марок М300, а хтось використовує піскобетон. Насправді тип застосовуваного бетону повинен бути визначений на стадії проведення розрахунків. Головне, треба пам’ятати, що матеріал для виготовлення черевика і основи повинен бути однаковим. Для проведення подальших робіт необхідно дати готовим деталей висохнути. Цей процес займе як мінімум 7 днів, але якщо застосовувати цеглини або шлакоблоки, процес висихання прискорюється на кілька днів.

Після того як стовпи готові, можна приступати до їх установки. Для цього потрібно ямобур, який дозволить вирити яму під стовп. Розмір ями повинен перевищувати розміри черевика. Встановлення стовпів проводиться в суворій відповідності з розміткою фундаменту. Стовпи встановлюються на відстані 1-2 м один від одного в місцях найбільшого навантаження, наприклад, під котлом опалення. Після установки стовпів простір між ними і стінами ями можна засипати щебенем, піском.

Спорудження каркаса стін

Ростверк — платформа для будинку

Монтаж стінового каркасу на платформі

Закінчення будівництва фундаменту дозволяє розпочати роботи зі зведення основних несучих конструкцій. Основою стін і всього іншого в каркасному будинку служить ростверк. Це дерев’яна або металева конструкція, яка укладається на виступаючі з грунту фундаментні стовпи. За своїм контуром ростверк повторює обриси майбутнього будинку. При його укладанні обов’язково треба використовувати вимірювальні прилади, що дозволяють контролювати його горизонтальність. Розміри бруса або металевого профілю визначаються вагою будується будівельної конструкції.

Зведення стінового каркасу

Схема каркасного будинку з дерева

Після монтажу ростверку можна приступати до установки каркаса стін. Для цього можна застосовувати брус з розмірами перерізу 150х50 і більше. Брус повинен бути виготовлений з хвойних порід дерев і висушений до стану 12-18% вологості. Крім того, треба пам’ятати, що всі дерев’яні конструкції повинні бути оброблені захисними засобами від цвілі, грибка і дії вогню.

Стіновий каркас можна зібрати поруч на рівній ділянці землі, при збірці каркаса необхідно відразу готувати віконні і дверні прорізи. Готовий каркас однієї стіни можна встановити на ростверк і закріпити укосинами. Як і всі складальні операції, будівельники повинні використовувати вимірювальний інструмент для установки стінових каркасів суворої орієнтації площин.

Монтаж покрівлі будинку

Зведення каркасу покрівлі

Створення покрівлі — один з найбільш важливих моментів при будівництві будинку за каркасною технологією. Помилки, які виникають при її зведенні, призводять до деформації даху, порушення режиму теплової ізоляції. У результаті може відбутися її руйнування. На стельове перекриття покладається вирішення декількох завдань, а саме:

 • Навішування на нього стельового покриття;
 • Утримання утеплювача.

У разі якщо забудовник передбачає наявність другого поверху та мансарди, то стельове перекриття повинно бути підсилене. Залежно від навантаження, яке буде брати на себе стельове перекриття, вибирається розмір перерізу стельового бруса. Наприклад, якщо корисна та нежитлова навантаження складе 147 кг на квадратний сантиметр, то необхідно використовувати балки перерізом 150*50 м з кроком між ними 400 мм.

Процес установки лаг і крокв до них не відрізняється від такого процесу, що проводиться при будівництві традиційного будинку.

Тобто після розмітки лаги прилаштовують до верхньої планки стінового каркасу у вертикальному положенні.

Для того щоб закріпити лагу, досить використовувати три цвяхи, два забиваються з одного боку, а один з іншого, з обох її кінців.

Крокви можна збирати на рівній ділянці будівельного майданчика і після їх складання і перевірки її правильності піднімати наверх. Збірка покрівлі починається з одного з фасадів, обов’язково застосування будівельного схилу. Виставивши першу крокви, необхідно зафіксувати її укосинами, а після встановлення другої доцільно пов’язати встановлені конструкції. Крім того, що крокви з’єднуються між собою, для підвищення міцності конструкції має сенс поєднати крокви та лагу за допомогою вертикально опущеною дошки. Так послідовно проводиться встановлення крокв.

Установка решетування також не відрізняється від такої операції, що проводиться при зведенні покрівлі на звичайному будинку. Укладання гідро – і теплоізоляції проводиться у відповідності з доданими до цієї продукції інструкціями. В якості теплоізоляційних матеріалів застосовують як штучні, так і натуральні матеріали. Для зменшення ваги конструкції доцільно застосовувати пінопласт, який випускають листами різної товщини.

Ще одним позитивним властивістю каркасного будинку можна назвати і те, що всі роботи по обробці можна проводити, не чекаючи його усадки. До їх проведення можна приступати відразу після того, як в отвори буде покладений утеплювач, а сам стіновий каркас обшитий плитами. Тоді забудовник може починати обробку стін зсередини і зовні.

Внутрішні роботи в будинку

Внутрішня обробка. Обшивка стін утеплювачем

Матеріал, який використовують для обшивання стін зсередини, а це може бути ЦСП або її аналоги, що дозволяє нанести на його поверхню практично будь-який обробний матеріал – шпалери, плитку та інші. Все залежить від вибору забудовника та дизайну інтер’єру майбутніх приміщень.

Зовнішні роботи

З роботами по обробці будинку зовні справа йде дещо складніше. Залежно від того, в якій кліматичній зоні побудований каркасний будинок, може знадобитися проведення додаткового утеплення. Для цих робіт знадобиться утеплювач, гідроізоляційна плівка, а також дерев’яний брус або металевий оцинкований профіль для створення обрешітки. Для утеплення стін на них встановлюється решетування, виконувана з дерев’яного бруса або металевого профілю.

Розміри обрешітки повинні відповідати розмірам утеплювача, який буде у неї покладений. Деякі фахівці рекомендують поверх утеплювача укласти шар гідроізоляційної плівки. Якщо стоїть завдання створення вентильованого фасаду, то необхідно на вертикальні бруси встановленої решетування закріпити бруси меншого розміру, і вже до них буде кріпитися сайдинг. Утворений простір буде служити для природної вентиляції і не давати накопичуватися зайвій волозі.

Скільки коштує будинок побудувати

Досвід зведення каркасного будинку тими, хто покладається лише на свої сили, показує, що весь цикл робіт від будівництва фундаменту до початку обробки при правильній організації праці, відсутність перебоїв з матеріалами і наявності одного-двох помічників, може скласти три – чотири місяці.

Будівництво будинку своїми руками вигідно і з економічної точки зору. Купуючи готову конструкцію, забудовник платить за проект, будівельні матеріали, крім того, оплачується праця будівельників і монтажників, до речі, які зведуть будинок приблизно в ті ж терміни. Ціна проекту становить від 5-50 000 рублів. Якщо купувати готовий проект будинку, то він буде коштувати близько 15 000 рублів, а якщо замовляти індивідуальний проект будинку у архітектора, то це буде коштувати 30 000 — 50 000 рублів. Зараз багато архітектурні майстерні працюють віддалено, тому навіть перебуваючи в р. Бійську зможуть Вам запроектувати проект будинку мрії. Іншими словами, при вартості готового будинку та робіт з його будівництва приблизно в 1,5 млн рублів треба розуміти, що ця цифра залежить від регіону і комплектації, будівництво своїми силам обійдеться в два рази дешевше. Наприклад, деякі компанії пропонують своїм клієнтам заміські будинки за ціною від 1 115 000 рублів до 1 824 000, а дачі — в межах 300 000 рублів.

Якщо ви не готові займатися будівництвом будинку або у вас немає можливості — то замовте готовий будинок під ключ за канадський, скандинавської або фінської технологій.

Відео

Подивіться відео про будівництво каркасного будинку своїми руками.