Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрівНерідко в роботі з ГКЛ допускаються грубі помилки, уникнути яких допоможуть певні знання. Технологія монтажу гіпсокартону повинна бути дотримана, який би вид робіт ви не вибрали. Природно, можливі деякі нюанси, зміни і додаткові вимоги, але основа єдина для всіх робіт своїми руками з даним матеріалом.

З чого почати

Починаючи гіпсокартонні роботи в якому-небудь приміщенні, ви повинні розуміти якості і властивості матеріалу, тільки так ви визначите, наскільки ГКЛ підходить або не підходить для подібних робіт. Ви повинні вибрати вид матеріалу, його параметри за розмірами, визначити тип монтажу гіпсокартону, жорсткість каркаса, інструменти і матеріали, і тільки після цього, додатково склавши план робіт, переходити до установки стіни, перегородки, короби зашиття комунікацій, стелі, арки або іншої конструкції.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Гіпсокартон та його види

Даний матеріал має безліч різновидів і типів, що розрізняються по складу, товщині і застосування.

Основних різновидів – три:

 • ГКЛ – стандартний;
 • ГКЛВ – вологостійкий;
 • ГКЛВО – волого-вогнестійкий.

Стандартний лист гіпсокартону найбільш поширений у використанні, по товщині і застосуванню він буває арочний, стельовий та стіновий. Вологостійкий матеріал створений для ремонту та оздоблення приміщень з високим рівнем вологості. Листи даного матеріалу здатні вбирати надлишки вологи в повітрі і виділяти її назад при нестачі.

Не варто тішити себе ілюзіями про те, що ГКЛВ повністю водонепроникний. В основі вологостійкого гіпсокартону лежить гіпс, в якому лише певний відсоток спеціальних добавок, які роблять матеріал вологостійким. При чорновій обробці короби або інших конструкцій з ГКЛВ своїми руками, поверхні обов’язково потрібно грунтувати.

Волого-вогнестійкий гіпсокартон володіє підвищеними характеристиками в двох цих напрямках. Він застосовується для вогнезахисту приміщень з високим, низьким і нормальним рівнем вологості.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Також рекомендуємо прочитати:Потрібно ґрунтувати стики у гіпсокартон
Товщина гіпсокартону для вирівнювання стін
Дизайн арки з гіпсокартону для кухні: складні конструкції в інтер’єрі
Як повісити карниз на гіпсокартон

Інструменти для роботи

Набір інструменту домашнього майстра, звичайно, може значно відрізнятися від «екіпіровки» професіонала. Однак є певний мінімум, без якого установка гіпсокартону просто не можлива.

Необхідний набір інструменту для роботи з ГКЛ своїми руками:

 • Шуруповерт;
 • Будівельний рівень, висок, гідроуровень;
 • Отбивочная нитка;
 • Ножиці по металу або болгарка;
 • Монтажний або канцелярський ніж;
 • Будівельний або простий олівець;
 • Дриль або перфоратор;
 • Вимірювальна рулетка.

Для чорнової обробки будь ГКЛ конструкції своїми руками потрібно ємність для розведення шпаклювальних сумішей, широкий і вузький шпатель, а також сітка або наждачний папір.

Для того щоб багато в чому спростити собі роботу при розмішуванні суміші, можна придбати міксер – спеціальну насадку на дриль для розмішування будівельний та оздоблювальних сумішей.

Однак у професіоналів є свої секрети монтажу гіпсокартону своїми руками. Частина з них полягає саме в наборі інструментів. Повітряний або газовий пістолет, приміром, значно спрощує установку ГКЛ, а Просікач – складання каркаса. Підняти масивний лист матеріалу під стелю допомагає підйомник, а зігнути матеріал дугою – голчастий валик.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Порядок складання

До основних гіпсокартонних конструкцій можна віднести стельові конструкції, а також стіни, короби і перегородки. Основні помилки домашні майстри допускають у збірці саме цих сегментів своїми руками. Знання технології і послідовності робіт при монтажі стелі, стіни, короби або перегородки і гіпсокартону гарантує вдалий результат в підсумку, а також – довговічність і безпеку конструкції.

Знаючи технологію монтажу гіпсокартону на простих елементах інтер’єру, можна навчитися монтувати і складні геометричні форми своїми руками.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Технологія монтажу

Важливо правильно спрацювати з розміткою і установкою каркаса, далі ж слід звичайна обшивка каркаса гіпсокартоном, яка дозволить створити однорідну, цілісну поверхню, або ж зробити оригінальний багаторівневий стеля.

При створенні каркаса для короба слід пам’ятати про те, що планується в ньому приховати.

Важливо пам’ятати і те, що на додаток до стандартного профілю для створення стельового короби, можуть бути використані певні аксесуари, які допомагають у роботі. Крім того, іноді доводиться підсилювати конструкцію, наприклад, якщо в товщі стелі ви хочете встановити деякі комунікації, освітлення, вентиляцію і так далі.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Правила складання

Тут, як і в будь-якій іншій роботі з листами гіпсокартону, може бути використано декілька видів установки, і кожен вид має власну технологію. Необхідно пам’ятати про каркасному і безкаркасний методі, розуміти, що каркас може бути дерев’яним або металевим, а безкаркасний метод передбачає собою монтаж гіпсокартону на клейовий склад.

Можливий монтаж гіпсокартону по технології Кнауф, яка передбачає чітку послідовність, що складається з підготовки, установки каркаса, обшивки стін ГКЛ і шпаклювання поверхонь.

Найважливішим етапом у подібній роботі ми вважаємо складання проекту, адже у нього може бути закладено не тільки креслення, але і всі витрати на роботу, що дуже зручно.

Не забудьте відразу визначити вид робіт, адже від нього буде залежати, чи варто залишати в стіні місце по утеплювач, потрібно звукоізолювати приміщення, робити окремий короб під комунікації, ніші в стіні і так далі.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Пристрій короба: нюанси установки

Основним завданням такої конструкції є декоративне «обрамлення» деяких комунікацій, неестетичних елементів або якого-небудь кріплення. Процес монтажу короби на стелі мало чим відрізняється від збирання короби на стіні або перегородці. В основі короба, як і будь-якої іншої конструкції з гіпсокартону лежить каркас з металевого профілю, який зашивається матеріалом. Після чорнової обробки, короб можна оформити будь-якими матеріалами: чи то морські камінці з скломозаїкою або звичайні паперові шпалери.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Технологія монтажу перегородок

Ми вважаємо, що головним у зведенні подібних конструкцій необхідно вважати проект та його дотримання, а також чітку розмітку, правильну установку каркаса і його посилення в разі необхідності.

Подібним чином можна говорити про дуже багатьох елементах і етапах, адже в гіпсокартонні роботи входять і технологія монтажу каркасу для гіпсокартону, і декоративні елементи, що встановлюються в приміщеннях, і навіть самі елементарні речі, типу полиць і невеликих коробів. Але варто звернути увагу і на більш складні конструкції, наприклад, каміни з гіпсокартону, шафи, стіни з нішами та інше.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Поради майстрів

 • Завжди вибирайте матеріал, який відповідає вимогам приміщення, де проводяться внутрішні роботи з будівництва або обробки;
 • Обов’язково визначайтеся з видом установки ГКЛ ще на стадії проекту, вибираючи каркас з металу, дерева, або і взагалі, використовуючи технологію монтажу гіпсокартону на клей;
 • Обов’язково стежте за дотриманням усіх вимог при зведенні каркасів і пристрої коробів: розміри, відступи, рівні вертикалей і горизонталей, посилення каркаса і так далі;
 • Завжди працюйте тільки з якісними матеріалами і не економте, так як коректно зібрана конструкція з ГКЛ може простояти десятки років, а ось неякісний короб, виключення посилення або ігнорування грунтовки – запросто можуть призвести до неприємних наслідків (тріщини, відколи, гниття, набухання, хиткість, падіння) вже через кілька років;
 • Якісний матеріал – це тільки початок робіт, далі на допомогу вам має прийти професійний інструмент та аксесуари, кріплення і матеріали подальшої обробки того елемента, який ви створюєте;
 • Не забувайте про дрібниці, які дуже суттєві для якості всієї роботи – коректне утоплення саморізів, установка листів гіпсокартону в розбіг, правильні зазори і шви, виключення з конструкцій хрестоподібних стиків і так далі.

Правильна установка гіпсокартону: секрети майстрів

Технологія монтажу конструкцій із ГКЛ (відео)