Зміст статті:

 • Різні компонування г-образних кухонь
 • Переваги кухні г-подібної форми
 • Планування м-подібної кухні
 • Зонування простору – також дуже важливо

Кухні, як і люди, бувають самими різними, в наші дні складно знайти однакову компонування предметів кухонних меблів і побутових приладів. Навіть планування багато намагаються поміняти, при першій же можливості. Причини тут прості: розширення житлового простору кухні або створення оригінального дизайну приміщення. Що ж робити, якщо про якусь радикальної перепланування мова йти не може? У цьому випадку, господарі намагаються створити цікавий дизайн і розширити простір іншими способами. Одним з них є облаштування г-подібної кухні. Його сміливо можна назвати одним з найбільш популярних. Дизайн г-подібної кухні може сильно різнитися, він дозволяє не тільки заощадити життєвий простір, компактно і зручно розставивши меблі, але і зробити справжній фурор навіть серед людей, які знають толк в якісних ремонтах.

Різні компонування г-образних кухонь

Як правило, г-образні кухонні гарнітури застосовуються на довгому і досить вузьких кухнях – таке планування тут напрошується сама. Дизайн кухні г-подібної форми може бути абсолютно різним. Основними варіантами можна вважати:

 • шафи, обробний стіл і варильна поверхня по довгій стороні, мийка по короткій;
 • мийка, піч з витяжкою, обробний стіл по довгій стороні, мікрохвильова піч, посудомийна машина або інша побутова техніка з короткою;
 • шафи з обробним столом, мийка по довгій, піч з витяжкою по короткій стороні.

Остання компонування, з невеликими варіаціями, є, мабуть, найбільш розповсюдженою. За логікою подій, кожному приходить в голову, що стільниця для приготування їжі повинна бути саме з довгої сторони. Ну, а чого ще бути, як не мийці? Якщо довжина цієї сторони дозволяє, сюди запросто можна помістити варильну поверхню і посудомийну машину. В приватних будинках, де кухні часто мають великі розміри, по довгій стороні можуть розташовуватися холодильник і навіть вікно. У випадку з вікном, зрозуміло, навісні ящики над стільницею відсутні, зміщуючись в коротку сторону.

Переваги кухні г-подібної форми

Г-подібне планування дозволяє створити надзвичайно раціональне робочий простір, в якому у господині все знаходиться під рукою. Крім того, не потрібно забувати, що у випадку з невеликий, до того ж подовженою, кухнею, існує не так вже й багато варіантів компоновок предметів побуту. Саме пропорціями кімнати обумовлено рішення господарів організувати свою кухню в м-стилі. Крім довгих кухонь, такий варіант підійде і невеликим кухням квадратної форми. Якраз г-подібним розміщенням кухонних меблів, в них можна домогтися облаштування нормальної обідньої зони, з розміщенням повноцінного столу і стільців. Тут зможе без проблем розміститися навіть немаленька родина в повному складі.

Г-подібна кухня буде також актуальна в тому випадку, якщо приміщення прохідне. Всі предмети меблів і побутова техніка не будуть створювати перешкод при русі по дому. Зручний робочий трикутник, який створюється при такому плануванні, буде як не можна до речі.

Слід, однак, врахувати, що у великих будинках і квартирах г-подібна кухня впишеться далеко не завжди: вона там просто загубиться, крім того, приміщення з г-подібною меблями серйозно втратить у своїй динаміці, що неприйнятно при розробці адекватного сучасного дизайну. Ще однією, з вигляду несуттєвою, проблемою може стати різке збільшення логістики господині, оскільки її сумарний денний «пробіг» збільшиться через розрізненість кухонних робочих зон. Втім, вона вирішується за допомогою перестановки, заміни і введення нових складових в кухонний гарнітур, благо, загальна площа дозволяє з легкістю це зробити.

Саме тому, при розробці дизайну г-подібної кухні, спочатку створюють макет на папері або в комп’ютері, з’ясовуючи найкраще співвідношення розмірів кімнати, меблів і їх взаємо-розташування. В маленьких кухнях, кожен сантиметр буде відігравати важливу роль і згодом, в процесі експлуатації, стати справжнім каменем спотикання.

Планування м-подібної кухні

При прорахунку розмірів предметів меблів, побутової техніки та їх розташування в кухні, особливо невеликий, дотримуються певних правил. Слід подумати про успішне застосування напрацьованих роками знань.

 • Предмети меблів повинні розташовуватися так, щоб вони не заважали вільно пересуватися по самій кухні і переходити в сусідні кімнати.
 • Простір кухні потрібно ретельно зонувати: зона приготування їжі не повинна перетинатися з обідньою зоною, причому незалежно від розмірів корисної площі.
 • Слід подбати про правильному і достатньому освітленні всіх робочих зон: на сучасних кухнях, як правило, уже не використовують один центральний одноламповый світильник.
 • І саме, мабуть, головне – дотримуватися правила так званого робочого трикутника. У нього входять холодильник, плита і мийка.
 • У більшості випадків, робочий трикутник має в своєму центрі раковину, а з боків від неї будуть перебувати плита і холодильник. Хоча, зрозуміло, все суто індивідуально, і їх взаємо-розташування може змінюватися за обставинами.

  Мийку поміщають в центр з тієї простої причини, що саме вона є головним центром господарської активності. Уперта статистика свідчить про те, що жінка звертається до послуг раковини протягом майже половини від усього часу приготування їжі. Холодильник, зважаючи своїх чималих габаритів, зазвичай зрушують в кут або яким-небудь способом прибирають в бік: він не повинен заважати, але і не повинен перебувати в сусідній кімнаті – це м’яко кажучи, незручно. Плиту розміщують так, щоб у вирі «боротьби з борщем» її можна було випадково зачепити або залити.

  Правило трикутника виникло не випадково – ще у 20-х рр. минулого століття німці провели дослідження, яке мало на меті визначити виконуваний обсяг роботи, відстань, прохідне господинею і час, що витрачається нею, на приготування однієї страви. На основі результатів дослідження, і було запропоновано оптимальне розташування елементів горезвісного трикутника (мийка, холодильник, плита). Якщо все розставити як треба, господиня може економити до 60% прохідного шляху і до третини часу на готування. Робочий трикутник, як не дивно, може розташовуватися в одну лінію, це залежить від загального планування кухні.

  Видів планування кілька:

  • однорядна (лінійна) кухня – робочий трикутник розміщено в лінію, мийка між холодильником і плитою;
  • дворядна кухня має попит для вузьких, сильно витягнутих приміщень; в даному випадку меблі та побутова техніка розташовується по обидві стіни, створюючи своєрідний коридор (в одному ряду облаштовують мийку і плиту, в іншому — холодильник);
  • п-образна кухня бере свою назву від розташування меблів у трьох парних стін у вигляді букви П (мийка, зрозуміло, посередині);
  • острівна кухня використовується, в основному, на великих кухнях (на острівці розташовані мийка і плита);
  • і нарешті, г-подібна кухня, в якій розташована між холодильником і плитою мийка дозволяє заощадити багато місця.

  У невеликих і відверто маленьких приміщеннях використовуються однорядна (найчастіше) або г-образне планування, причина стає зрозумілою навіть без усяких фото і схем: досить просто уявити собі приблизну розстановку всіх складових цього «кухонного вистави». Зрозуміло, поради щодо взаємо-розташування частин кухонного трикутника, так і саме застосування схем планування ніяк не варто вважати істиною в останній інстанції: можна знайти чимало прикладів, коли дизайнери з успіхом застосовували «малогабаритні» схеми для великих кухонь, а «великогабаритні» відмінно співпрацювали з невеликими приміщеннями.

  Зонування простору – також дуже важливо

  При плануванні простору г-подібної кухні, її варто чітко зонувати, оскільки велика ймовірність, що обідня зона і зона приготування їжі будуть перетинатися. При накладенні зон один на одного, виникне нестача місця, а отже, і дискомфорт при виконанні тих чи інших дій.

  Таку проблему вирішують по-різному. Найпростішим способом буде піти на певний компроміс у жорстко закріпленої структурі кухонного трикутника, змістивши холодильник далі, ніж цього вимагають правила. Часто використовують складні стільці, забираються столи, жертвують тумбами, залишаючи тільки навісні шафи, і інші рішення.