Пристрій дощатих підлог – інструкція з укладання

Одним з найбільш древніх і часто використовуваних матеріалів у будівництві є деревина. Завдяки своїм експлуатаційним і естетичним якостям популярність дерева завжди на висоті. Однією з постійних сфер застосування деревини були дерев’яні підлоги. Приватні будинки, дачі і навіть сучасні квартири, в яких облаштований дощана підлога, завжди будуть мати привабливий і затишний вигляд. Створення таких підлог – справа, яка потребує підвищеної уваги, певних навичок і повної віддачі. Щоб настелити дощана підлога, крім навичок тесляра, потрібно ще знання особливостей його будови і способів укладання.

Пристрій дощатих підлог  інструкція з укладання

Дощата підлога в квартирі на лагах — поширений варіант і дуже зручний

Зміст

 • Вибір деревини
 • Пристрій дощатих підлог
  • Підлогу по грунту на лагах
  • Підлогу по бетонній основі на лагах або фанері
 • Настил із дощок
  • Типи дощок і способи укладання
  • Укладання настилу з дощок
  • ? Вибір деревини

   Укладання дощатої підлоги вимагає знань і вмінь правильно вибирати деревину. Якість використовуваних матеріалів безпосередньо впливає на результат роботи. Для створення гарного і теплого дощатої підлоги підійде деревина хвойних порід — сосна, ялина, модрина, кедр. Також можна використовувати дуб або ясен. Ці породи порадують своєю довговічністю і міцністю, а також вишуканим зовнішнім виглядом. Вибираючи ту чи іншу породу деревини, слід дотримуватися певних правил:

   • вологість деревини повинна бути близько 12%. Від цього показника безпосередньо залежить здатність дерева тримати свою форму;
   • дошки повинні бути без тріщин, відколів або інших ушкоджень. Такі дошки необхідно відразу відбракувати, інакше потім доведеться замінювати або часто ремонтувати ділянку підлоги;
   • вибрані дошки слід обробити антипіренами і антисептиками. Ці заходи необхідні, щоб уберегти їх від патогенної флори і короїдів, а також знизити пожежонебезпека дерева;
   • щоб створити довговічний і міцний дощана підлога, слід вибирати деревину твердих хвойних порід або хоча б такі листяні, як дуб або ясен.

   ? Пристрій дощатих підлог

   Від того, яка підстава буде створено під дощату підлогу, буде залежати складність і вартість робіт. Дерев’яна дощата підлога в приватних будинках укладається по грунту, а на верхніх поверхах приватного будинку і в квартирах дощатий підлогу укладають на міжповерхові перекриття.

   ? Підлогу по грунту на лагах

   Пристрій дощатих підлог  інструкція з укладання

   Схема пристрої дощатої підлоги по балках

   Облаштування дощатої підлоги по грунту пред’являє певні вимоги до конструкції в цілому. По-перше, такі підлоги створюються тільки на стовпчастих або стрічкових фундаментах. По-друге, підпільне простір повинен володіти хорошою вентиляцією, а фундамент якісної гідроізоляцією, щоб уберегти дерев’яну конструкцію від гниття, грибка і жуків-короїдів. До всього іншого, підпільний простір впливає на мікроклімат приміщень. Чим якісніше буде створена вентиляція і гідроізоляція підпілля, тим затишніше буде в кімнатах. Сама конструкція підлоги по грунту складається з наступних елементів: опорні балки або стовпи, лаги, основа для ізоляційних матеріалів, гідро – і теплоізоляція, чорнова підлога, дощатий настил.

   Важливо! Слід зазначити, що існує подвійний і одинарний дерев’яна підлога. Різниця між ними полягає в тому, що при створенні одинарного підлоги дощатий настил укладається безпосередньо на лаги, тепло – і гідроізоляція часто не вкладається. Одинарні підлоги самі дешеві і прості в облаштуванні, тому їх створюють в дачних будинках з сезонним проживанням.

   Для облаштування дощатої підлоги по грунту необхідно виконати наступні роботи:

   • Якщо в конструкцію будинку закладено опорні балки, тоді лаги укладаються на них. В іншому випадку доведеться створювати бетонні або цегляні опорні стовпи. Відстань між балками і стовпчиками має становити від 70 см до 100 см, це залежить від товщини балок і лад.
   • На опорні балки або стовпи укладаємо кілька шарів гідроізоляції. Для цих цілей чудово підійде руберойд.
   • Зверху укладаємо лаги і закріплюємо їх до опор за допомогою металевих куточків і дюбелів.

   Важливо! Підлога повинна бути рівною і знаходитися в одній площині. Щоб домогтися цього, необхідно контролювати горизонтальний рівень лад за допомогою рівня.

   • Далі між лагами облаштовуємо підстава для гідро – і теплоізоляції. Беремо вологостійку фанеру і укладаємо на опори між лагами.
   • Тепер по всій площі укладаємо гідроізоляцію. Для цього чудово підійде поліетиленова плівка товщиною 200 мікрон, укладена в два або три шари.
   • Простір між лагами заповнюємо утеплювачем, який має малу щільність, гнучку структуру, низьку теплопровідність і при укладанні не залишає щілин. Найчастіше використовують мінеральну вату або скловату.
   • Поверх лад настилаємо чорнову підлогу. Для його укладання можна використовувати дерев’яні дошки низького сорту і з мінімальною обробкою, товщиною від 15 мм до 50 мм Головне, щоб при укладанні вони були щільно підігнані один до одного і міцно закріплені до лагів саморізами.
   • Наступним етапом буде дощатий настил. Для його укладання використовується масивна дошка високої якості з обробленими кромками.

   ? Підлогу з бетонної основи на лагах або фанері

   Пристрій дощатих підлог  інструкція з укладання

   Дощана підлога на бетонній основі — схема

   Облаштування дощатої підлоги для квартир верхніх поверхів приватних будинків проводиться по міжповерховим перекриттям. У сучасному будівництві в якості перекриттів використовують бетонну плиту. Конструкція дощатого статі в даному випадку буде дещо простіше, і її легше зробити. Елементами конструкції дощатої підлоги по бетону є: пароізоляція, лаги, теплоізоляція, чорнова підлога, дощатий настил. Головною умовою є створення рівного міцного підстави. Тому в першу чергу доведеться провести повну інспекцію, і якщо будуть виявлені тріщини, поглиблення або інші нерівності, доведеться провести ряд підготовчих робіт:

   • очистити від бруду, пилу бетонну основу і просочити грунтовкою глибокого дії;
   • виконати стяжку самовирівнюється сумішшю, дати їй висохнути і приступати до укладання пароізоляції.

   В якості опорного підстави для дощатої підлоги можна використовувати лаги чи фанеру. Вибір залежить від типу бетонної основи. Якщо є необхідність заощадити на теплоізоляції, тоді доведеться зробити якісну бетонну стяжку і вирівняти її. Після чого можна укладати листи фанери, які будуть виконувати функції теплоізоляційного матеріалу, а також опорної основи для настилу з дощок. Листи кріпляться до бетонного перекриття за допомогою дюбелів і саморезов. Після чого можна укладати дощатий підлогу і закріплювати його до основи.

   Важливо! Незважаючи на економічність і простоту облаштування фанерного підстави, витрати праці будуть на порядок вище в порівнянні з лагами. Вся справа в кількості кріплення. Так для кріплення фанери необхідно 15 точок кріплення на 1 м2.

   Конструкція дощатої підлоги по бетонній основі з опорами з лаг по своїй конструкції нічим не відрізняється від дерев’яної підлоги по грунту. Основною відмінністю є товщина самих лад. Якщо для підлог по грунту доводиться вибирати більш товстий брус 100*100 мм, то для дощатої підлоги по бетону можна брати більш тонкий — 50*50 мм В додаток до цього, для дощатої підлоги по бетону необхідно створювати пароізоляційний шар, який укладається під лаги чи фанеру. Конструкція дощатої підлоги по грунту і по бетонній основі повинна бути на відстані 2-3 см від стін. Це створить вентильований простір і зберігає підлогу від вогкості. Щоб приховати цей зазор, поверх дощатого настилу прибиваємо плінтус.

   ? Настил з дощок

   ? Типи дощок і способи укладання

   Пристрій дощатих підлог  інструкція з укладання

   а) — «впритул», б) — «в чверть», в) — «шпунт». Найпоширеніші типи і способи укладання дощатого настилу

   Настил з дощок є фінальним етапом створення дерев’яного дощатої підлоги. Роботи з його створення потребують найбільшої уваги і найбільш трудомісткі. Для самого настилу можна використовувати масивну дошку товщиною від 25 до 50 мм. Сама дошка повинна бути з кромками, обробленими певним чином. Всього існує три способи укладання дощок і три способи обробки торців. Перший спосіб «впритул» — обрізана кромка під прямим кутом і остругана для ідеального прилягання. Другий спосіб «в чверть» — кромка дошки з різних сторін оброблена таким чином, щоб при укладанні створювався замок внапуск. Третій спосіб «шпунт» — кромка дощок являє собою систему шип-паз. При виборі того чи іншого типу дошки слід пам’ятати, що кромки повинні бути без будь-яких ушкоджень і абсолютно рівні, інакше в процесі експлуатації з’являться щілини, і підлога почне скрипіти.

   ? Укладання настилу з дощок

   Щоб настелити дощана підлога, необхідно виконати наступне:

   • перше, що необхідно зробити, це занести дошки в приміщення і дати їм вилежатися і звикнути до мікроклімату протягом двох-трьох днів;
   • робимо розмітку підлоги. Для цього намічаємо центральну лінію кімнати. Від неї відкладаємо рівну відстань до стіни і, не доходячи 15-20 мм, відзначаємо ще одну. Саме від неї і будемо починати укладати дошки;
   • щоб дотримати зазор між стіною і дошкою, вставляємо між ними дерев’яну прокладку;
   • укладаємо і закріплюємо першу дошку. Якщо використовуємо шпунтовані дошки, то укладаємо її шипом до стіни. В якості кріплення використовуємо саморізи, довжина саморіза повинна бути в 2,5 рази більше товщини дошки. В місцях кріплення просвердлюємо отвори під саморіз і потай, це необхідно, щоб дошка не тріснула при укрученні самореза. Місцем для кріплення вибираємо паз з протилежного від шипа боку дошки, де під кутом в 45° робимо отвори. Такий же метод кріплення використовуємо при укладанні «в чверть». Виконуючи укладку «впритул», закріплювати дошки можна зверху;

   Важливо! Настил дощатої підлоги укладається перпендикулярно чорнової підлоги. Якщо довжина дощок менше довжини приміщення, тоді їх укладаємо «вразбежку» і стежимо, щоб їх стики потрапляли на середину лад. Кожен наступний ряд потрібно класти річними кільцями в протилежному напрямку.

   Пристрій дощатих підлог  інструкція з укладання

   Способи фіксації дощок підлоги

   • укладаємо другий ряд дощок, щільно підганяючи їх до першого. Для цих цілей можна використовувати гумовий молоток, щоб не пошкодити крайку. При укладанні шпунтованих дощок стежимо, щоб шип щільно зайшов в паз. При укладанні «в чверть» і «впритул» досить переконатися, що дошки щільно підігнані один до одного;
   • тепер слід провести укладання і зафіксувати другий ряд. Для цього можна скористатися скобами і клинами, які забиваються в дошки для їх фіксації і притискання, перш ніж їх закріплять. Але при цьому існує можливість випадково розщепити дошку. Тому для отримання щільно підігнаних дощок можна скористатися струбцинами, які притискають упор для розклинювання дощок;
   • подальша укладання дощатого настилу проводиться повторенням попередніх дій.

   Поверхня створеного дощатої підлоги циклюють і покривають яким-небудь підлоговим покриттям. Але для того, щоб насолоджуватися природною красою і теплом деревини, поверхню слід розкрити лаком або покрити воском. Незважаючи на простоту своєї конструкції, дощата підлога вимагає певних навичок і вмінь. Але бажання робити все своїми руками допоможе їх освоїти в найкоротші терміни.

   Пристрій дощатих підлог  інструкція з укладання