На сьогоднішній день екологічне будівництво в центрі уваги, і деревина, як будівельний матеріал, займає в ньому перше місце. Цьому сприяє той факт, що дерево екологічно чистий і доступний матеріал, який обробляється людиною протягом багатьох тисяч років. Все частіше можна побачити заміські будинки і дачі з дерева, в яких поєднуються природа і технології. Як і в будь-якому іншому будівництві будинку одним з важливих етапів є створення статі. Сам пристрій підлоги в дерев’яному будинку дуже важливий і відповідальний момент, що вимагає підвищеної уваги до виконуваної роботі. Тому, щоб підлоги в дерев’яному будинку були міцними і довговічними, необхідно дотримуватися технологію їх укладання та дотримуватися певних рекомендацій і правил.

Зміст

 • Конструкція підлоги і вибір деревини
 • Підпільне простір
 • Підстава дерев’яної підлоги
 • Монтаж дерев’яної підлоги
  • Укладання лаг
  • Одинарний дерев’яна підлога
  • Чорнову підлогу подвійного підлоги
 • Настил дерев’яної підлоги
  • Масивна дошка-шпунтована
  • Паркетна масивна дошка
  • ? Конструкція підлоги і вибір деревини

   Підлога в дерев’яному будинку на першому поверсі укладається по грунту і складається з наступних елементів: лаги, чорнова підлога, гідро – і теплоізоляція, чистову підлогу і підлогове покриття. Встановлюється вся конструкція на балки або опорні стовпчики, виконані з цегли або бетону. Між підлогою і грунтом знаходиться підпілля, яке ретельно провітрюється для підтримки деревини в оптимальному стані і створення мікроклімату першого поверху.

   Схема пристрою дерев’яної підлоги

   Важливо! Облаштування дерев’яних підлог по грунту є досить дешевим варіантом, але для їх облаштування необхідно врахувати рівень грунтових вод. Якщо він досить високий, і вологі грунти, тоді слід подбати про гідроізоляцію всієї конструкції підлоги і якісної вентиляції підпілля.

   Так як підлога піддається частим механічних навантажень, деревину для його створення необхідно ретельно підбирати і дотримуватися наступних правил:

   • вологість деревини повинна складати 12%, від цього безпосередньо залежатиме, як довго дерево буде тримати свою форму;
   • дерево має бути без сколів і тріщин, щоб потім не довелося заміняти або ремонтувати частина конструкції підлоги;
   • дошки повинні оброблятися антипіренами і антисептиками, це допоможе підвищити вогнетривкість і уникнути пошкодження патогенною флорою;
   • для створення довговічної і міцної конструкції слід вибирати деревину твердих хвойних порід — ялина, сосна, модрина, кедр, ялиця. Хоча найбільш міцними будуть листяні дуб або ясен.

   ? Підпільне простір

   Облаштування вентиляції підпідлоги

   Від того наскільки сухе і добре провітрюване підпілля, буде залежати мікроклімат в будинку, і як довго прослужить дерев’яна підлога. Тому для забезпечення вентиляції по периметру цоколя облаштовують отвори, які в незалежності від пори року і напрямки вітрів будуть забезпечувати природну вентиляцію. На випадок якщо зими сніжні, з отворів підпілля вентиляційні труби виводять з козирком, а для збільшення циркуляції повітря можна встановити кілька віконних вентиляторів. Також необхідно подбати про захист від різних гризунів. Для цього на всі отвори слід встановити решітки з отворами до 8 мм.

   ? Основу дерев’яної підлоги

   Щоб підлога була міцним і довговічним, необхідно підготувати якісну основу. Дерев’яні підлоги в приватному будинку укладають на опорні балки, закладені в фундамент. Якщо в проекті дерев’яного будинку опорні балки не передбачені, тоді доведеться облаштувати опорні стовпчики з цегли або бетону. Різниця лише в опорах, на які укладаються лаги, подальші роботи з укладання дерев’яної підлоги ідентичні.

   Якщо балки закладаються разом з фундаментом, опорні стовпи доводиться робити окремо.

   Визначаємо місця для облаштування опорних стовпчиків. Для цього на закладних балках робимо позначки і натягуємо шнур по всій довжині підпілля. Те ж саме робимо в перпендикулярному напрямку. У місцях перетину шнурів будуть знаходитися кути стовпчиків. Необхідно також розрахувати кількість стовпчиків, щоб крок між ними становив 70-100 см Довжина кроку між опорними стовпами безпосередньо залежить від товщини балок чи лаг, які будуть укладатися на стовпи. Чим товще балка або лага, тим менший крок можна робити між стовпами. Для балок перерізом 150х150 мм крок опорних стовпів повинен становити не більше 80 див. Розміри поглиблень для стовпів повинні відповідати сторонам стовпа. При закладці опорних стовпчиків необхідно врахувати той факт, що чим вище від грунту стовпи, тим більш стійкими вони повинні бути. Відповідно, тим більше повинно бути їх перетин.

   Облаштування опорних стовпчиків з бетону під лаги

   В місцях встановлення стовпів вибираємо грунт на глибину 40-60 см і закладаємо самі стовпи. Їх можна зробити з цегли або бетону. Стовпчики з цегли з висотою до 250 мм укладають у «півтора» чи «два» цегли, більш високі стовпчики укладають в «два» цегли.

   Важливо! Для більшої надійності конструкції стовпчиків з цегли бажано залити під них фундамент, який буде виступати над рівнем грунту мінімум на 5 див. Цеглу закріпити цементним розчином і гідроізолювати.

   Бетонні стовпчики міцніші за рахунок армуючої сітки всередині. Розміри сторін таких стовпчиків коливаються від 400 мм до 500 мм виходячи з висоти самого стовпчика.

   Важливо! Щоб підлога була рівною, необхідно дотримуватися горизонт ще на етапі закладки опорних стовпчиків і балок. Для цього слід постійно перевіряти їх рівнем, щоб всі вони були в одній площині.

   Потім по всій площі майбутнього підпілля вибираємо родючий шар грунту, розрівнюємо і засипаємо шар гравію, а потім піску. Кожен шар поливаємо водою і ретельно утрамбовується. Для цього можна використовувати спеціальну віброплиту або звичайна колода з прибитої дошкою.

   ? Монтаж дерев’яної підлоги

   ? Укладання лаг

   Як тільки підстава у вигляді опорних стовпчиків або балок готове, можна приступати до монтажу самого дерев’яного статі. Поверх стовпчиків укладаємо кілька шарів гідроізоляції, для цього чудово підійде руберойд. Поверх гідроізоляційного шару встановлюємо лаги чи балки, які міцно фіксуємо на місці. На опорні стовпчики можна укладати безпосередньо лаги, але для підвищення міцності підлоги спочатку слід укласти балки і вже поверх них лаги. Якщо довжина балки або лаги менше, ніж довжина приміщення, тоді місця їх стиків укладаємо на опорні стовпчики, з’єднуємо між собою в замок і закріплюємо за допомогою саморізів. Для фіксації балок і лад на опорних стовпах використовуємо металеві кутники, які міцно прикручуємо до стовпчиків дюбелями, а до дерева за допомогою саморізів.

   Важливо! Лаги і балки обробляємо антисептиками і антипіренами. Якщо десь упустили, або не вдалося витримати горизонт для стовпчиків, то нічого страшного. Це можна виправити, підклавши під балку або лагу клини або дерев’яні прокладки в місці її осідання. Самі клини і прокладки міцно фіксуються.

   ? Одинарний дерев’яна підлога

   Пристрій дерев’яної підлоги в приватному будинку може бути одинарним або подвійним, але конструкція самої підлоги буде незмінною. Одинарні дерев’яні підлоги зазвичай робляться для літніх дерев’яних будиночків. Будинки з такими підлогами непридатні для цілорічного проживання. Щоб підлоги були теплими протягом усього року, створюються подвійні підлоги з утепленням.

   Щоб облаштувати одинарний дерев’яну підлогу, необхідно укласти на опорні стовпчики лаги і закріпити їх. Для лаг досить використовувати дерев’яні бруски 50х50 мм або 60х60 мм Поверх лаг укладається шпунтована дошка завтовшки 40-50 мм і закріплюється до лагів за допомогою саморізів або цвяхів. В якості підлогового покриття можна використовувати лінолеум або просто пофарбувати дошки. Іноді для додання всієї конструкції підлоги міцності на опорні стовпи спочатку укладають балки і вже на них лаги. Для опорних балок в цьому випадку використовують дерев’яний брус товщиною 100х100 мм або 120х120 мм

   ? Чорнову підлогу подвійного підлоги

   Укладання підлоги в дерев’яному будинку, який буде житлових протягом усього року, передбачає створення подвійного підлоги з утепленням. Така підлога вимагає великих зусиль і кількості матеріалів, але і рівень надійності і міцності у нього буде на порядок вище в порівнянні з одношаровим. Щоб зробити такий підлога, потрібно виконати наступні етапи робіт:

   • встановлюємо лаги на опорні стовпи або балки і закріплюємо їх за допомогою металевих куточків і саморізів;
   • між лагами укладаємо листи вологостійкої фанери так, щоб її краї лягли на виступаючі частини опор;
   • простір між лагами заповнюємо утеплювачем (мінеральною ватою, скловатою або глиною, перемішаною з тирсою);

    Утеплювач укладається між лагами

   • на лаги укладаємо чорнову підлогу. Для цього використовуємо дошки товщиною від 15 до 50 мм, можна використовувати дошки зниженої сортності хвойних порід. Головне, правильно їх обробити, щоб вони були щільно підігнані один до одного. Після чого закріплюємо їх саморізами до лагів;

   Важливо! Дошки необхідно укладати на відстані 15-20 мм від стіни, щоб забезпечити вентиляцію і уникнути здуття статі під час сезонного набухання дерева.

   Гідроізолювати дерев’яну підлогу можна поліетиленовою плівкою 200 мікрон

   • для гідроізоляції чистового статі і підлогового покриття поверх чорнової підлоги укладаємо поліетиленову плівку завтовшки 200 мікрон і додаткову теплоізоляцію з спіненого поліетилену. Плівку укладаємо внахлест, а її краї проклеюємо скотчем між собою. Робимо напуск 20 см на стіни і приклеюємо скотчем;
   • тепер, коли все готове, можна приступати до укладання чистового статі і підлогового покриття.

   ? Настил дерев’яної підлоги

   Для створення чистової підлоги можна використовувати листи фанери або масивну дошку. Листи фанери укладаються поверх теплоізоляційного шару і закріплюються за допомогою саморізів по периметру і по діагоналі. Після чого можна укладати дерев’яне підлогове покриття.

   ? Масивна дошка-шпунтована

   Шпунтована дошка з масиву дерева не тільки красива, але і зручна в укладанні і експлуатації

   У випадку з масивною дошкою все йде трохи складніше, хоча істотним плюсом є те, що таку підлогу можна покрити лаком або фарбою без додаткового підлогового покриття. Масивна дошка буває двох видів: шпунтована і звичайна. Різниця полягає у способі монтажу. Більш простий і практичною у укладанні є шпунтована дошка. Для її укладання необхідно зробити наступне:

   • перед укладанням дошки вона повинна вилежатись у приміщенні протягом трьох днів і «звикнути» до мікроклімату кімнати;
   • відміряємо від стін 10-15 мм для створення зазору вентиляції і на випадок сезонного розбухання дощок;
   • дошки чистової підлоги укладаються поперек дощок чорнової підлоги. Укладаємо перший ряд дощок строго по лінії шипом до стіни і фіксуємо їх за допомогою саморізів. Саморізи вкручуємо таким чином, щоб біля стіни вони перекривалися плінтусом. З іншого боку саморізи вкручуємо в паз під кутом в 45°;
   • у зазор між стіною і дошкою укладаємо дерев’яну прокладку;

   Важливо! Якщо довжина мостин буде менше за розмірами, ніж кімната, укладаємо їх «вразбежку». Це забезпечить додаткову міцність підлоги. Довжина шурупів повинна бути в кілька разів більше товщини дошки. Під саморіз необхідно заздалегідь просвердлити отвір, це необхідно для того, щоб дошка не розкололася і не дала тріщину.

   • другий і подальші ряди дощок укладаємо шип у паз попереднього ряду. Ущільнюємо за допомогою гумового молотка і закріплюємо саморізами з іншого боку в паз;

   Важливо! Для того щоб дерев’яна підлога прослужив довго, дошки потрібно класти річними кільцями протилежно один одному.

   ? Паркетна масивна дошка

   Паркетні дошки настилаємо «вразбужку»

   Ще одним варіантом чистової підлоги є настил з масивної паркетної дошки. По суті це та ж шпунтована масивна дошка, тільки коротше. Її укладання має свої особливості:

   • масивну паркетну дошку можна закріплювати саморізами тільки з боку шипа;
   • укладання масивної паркетної дошки виконується тільки «вразбежку»;
   • якщо використовується основу з фанери, то має сенс паркетну дошку спочатку приклеїти, а потім додатково закріпити саморізами;
   • масивну паркетну дошку можна укладати по діагоналі, тим самим візуально збільшуючи приміщення.

   Розкрити лаком або фарбою дерев’яну підлогу можна в кінці всіх монтажних робіт

   Незалежно від того, який елемент дерев’яної конструкції підлоги укладаємо, його необхідно обробляти антисептиками і антипіренами, це продовжить термін експлуатації всієї конструкції вцілому. Укладання дерев’яної підлоги буде повністю завершено з нанесенням фінального підлогового покриття. Це може бути лак або фарба, головне, щоб підлога в дерев’яному будинку виглядав природно і вписувався в загальну концепцію. Укладання дерев’яної підлоги — справа досить відповідальна і складна, яка потребує підвищеної уваги і старанності при виконанні робіт. Виконати всі роботи можна самостійно, але все ж, варто підшукати напарника.