Багато хто вважає, що шпаклювати дерево можна шпаклівкою на гіпсовій основі – це, хоча і досить розповсюджена, але все-таки помилкова думка. Подібна шпаклівка довго на дерев’яній поверхні триматися не буде.

Призначення та вимоги до матеріалу

Шпаклівка по дереву – спеціальний матеріал, що застосовується для вирівнювання дерев’яних поверхонь.

Існують як готові до роботи суміші, так і компоненти для їх приготування.

Умови якісного виконання робіт:

 • Попередня грунтовка поверхні – без цього не буде хорошого прилипання до деревини.
 • Правильне приготування шпаклівки. Якщо все зроблено правильно, то особливих труднощів при роботі не буде – шпаклівка легко лягає на поверхню, з хорошим прилипання, як за допомогою шпателя, так і розпиленням.
 • Мала усадка – один з головних ознак хорошої якості. Для досягнення бажаного результату існує безусадкова шпаклівка. Це властивість допомагає швидше виконати роботу, так як знадобиться менше нанесення шарів.
 • Хороша зв’язка. Матеріал повинен добре лягати на дерево, а також висихати за встановлену інструкцією час.
 • Однорідність і тонка консистенція. Повна відсутність механічних домішок – присутність таких сильно ускладнює роботу, а часом і робить її неможливою.

Після того, як матеріал висохне, він не повинен тріскатися і кришитися, шар повинен добре шліфуватися усіма видами шліфування, включаючи вологу.

Як зробити шпаклівку по дереву своїми руками (відео)

Види для зовнішніх робіт

Шпаклівка для зовнішніх робіт повинна бути більш якісною, ніж для внутрішніх робіт і, як наслідок, більш дорогою, тому що, крім впливу атмосферних явищ, вона ще відчуває різкі температурні коливання. Дощ, сніг, спека і мороз намагаються над нею цілий рік.

Також рекомендуємо прочитати:Витрата шпаклівки на 1м2 по гіпсокартону
Як правильно робити шпаклівку
Як правильно зробити структурну шпаклівку (відео)
Новинка в палітрі відтінків — Дуб Panforte Grande

Отже, перерахуємо види шпаклівки, які застосовуються на сьогоднішній день:

 • Полімерні. В них присутні полімерні компоненти, які надають їй особливу пластичність. Досить дорога. Витрати на 1м2 невеликий. Ідеальний варіант для тих, хто цінує справжню якість.
 • Алкідні. Нагадують пасту, використовуються для усунення нерівностей, як на дереві, так і на металі, пластику та інших матеріалах. Для шпаклівки дерева застосовують безводну шпаклівку;
 • Кольорові. Основа – акрилова дисперсія. Структура дрібнозерниста. Імітація необробленого дерева, тому можна реставрувати меблі, а також панелі з ДВП, ДСП, фанери і т. д.
 • Прозора. Широко використовується для оздоблення меблів – можна навіть шпатлевать МДФ.
 • При доборі і покупці варто звертати увагу на напис на упаковці: «Для зовнішніх робіт».

  Суміші для внутрішніх робіт

  Існують приміщення сирі і вологі. У таких приміщеннях особливо гарні шпаклівки масляні (клейові). Вони, до речі, мають різноманітну колірну гаму (наприклад, сосна), що дозволяє обійтися без фарбування: досить шару лаку, але попередньо потрібно обдерти стару фарбу.

  В такому випадку можна «вбити відразу двох зайців:

  • Зберегти «дух» квартири, в якій, можливо, жили ще ваші діди, і навіть прадіди, так і світлі далекі дитячі спогади вам дуже дороги.
  • Домогтися чудового зовнішнього вигляду вашого «столярки», оновити її, зекономивши при цьому значні кошти.

  Якщо у вас немає полювання займатися обдиранням фарби, з метою надати деревині більш натуральний зовнішній вигляд, можна скористатися шпаклівкою під фарбування. Таким чином, варіанти є – вибір за вами.

  Чим зафарбувати

  Після того, як нанесена шпаклівка і відшліфована, стоїть питання: чому ж її зафарбувати?

  Для цього зазвичай використовують:

  • Будь-яку фарбу на ваш розсуд, від фарби під дерево, до будь-якої іншої;
  • Лак;
  • Морилку.

  Будь-який із зазначених тут варіантів буде правильним, все залежить від того, яким ви хочете бачити покриття в остаточному варіанті.

  Скільки сохне

  Час просушування вказано на упаковці.

  Тим не менш, слід враховувати ряд факторів, які можуть її або прискорити, або істотно сповільнити:

  • Температура повітря в приміщенні або, при виробництві зовнішніх робіт, на вулиці;
  • Вологість: чим вище вологість, тим довше часу йде на просушку;
  • Товщина нанесеного шару шпаклівки: чим товще шар, тим довше вона сохне;
  • Щільність самої деревини.

  В залежності від складу шпаклівки, час просушування може істотно відрізнятися (від 2-х до 24-х годин).

  Робимо самі

  Іноді, люди, які збираються шпаклювати дерево, задають собі питання: — А чи не простіше буде, якщо шпаклівка, необхідна для цих робіт, буде виготовлена в кустарних умовах, тобто, у себе вдома, своїми руками?

  «Рецептів» за яким готується шпаклівка для вирівнювання дерева, існує багато. Як правило, вона готується на основі різних масел, каніфолі, аміаку, пемзи… Повірте, куди простіше купити її в будівельному магазині, не мудруючи лукаво. Не будемо зайвий раз згадувати прислів’я про винаходу велосипеда: вона давно набила всім оскому. Але якщо вам не дають спокою лаври алхіміка і природознавця, або ваш бюджет і без того тріщить по всіх швах, а потрібно шпаклювати чималі площі, то на цей випадок існує кілька способів, при яких готується шпаклівка, досить якісна для дерева.

  Ось найбільш прості методи, в результаті яких, виходить шпаклівка для будь-якого дерева:

 • Старий рецепт від наших батьків: крейда змішується з клеєм ПВА до отримання однорідної пасти. Готувати слід у невеликих кількостях. Дуже виходить шпаклівка міцна для дерева, але вимагає просушки не менше доби, а то й більше. При необхідності можна додавати тирсу дрібної фракції.
 • Приблизно той же спосіб, але замість крейди можна використовувати фінішну шпаклівку на гіпсовій основі.
 • Крейда змішується з акриловим лаком (водорозчинним). Сохне від 2-х до 8-ми годин. Додавши пігменти, можна домогтися деяких відтінків.
 • Звичайно, будь-який варіант має право на існування – все залежить від кількості готівкових грошей і особистого терпіння.

  Якщо ви підбираєте суху суміш для розчину, то звертайте увагу на розміри частинок. Чим вони дрібніше, тим гладше вийде поверхню обробки.

  Як зробити шпаклівку з ПВА (відео)