Останнім часом в якості матеріалу для будівництва будинку все частіше вибирають ніздрюватий бетон — штучний будівельний матеріал з пористою структурою, одна з різновидів легкого бетону. Будують з цього матеріалу як котеджі, так і багатоквартирні будинки. При цьому такі будівлі відрізняються кращими теплоізоляційними характеристиками в порівнянні з цегляними і набагато міцніше, ніж ті, при будівництві яких використовувався шлакоблок.

Завдяки своїй формі і малому відхилення в розмірах блоки з пористого бетону можна укладати не на цементний розчин, який є своєрідним містком холоду в готовій стіні, а на спеціальний клей, що дозволяє значно зменшити тепловіддачу стін.

Є три способу поризації такого бетону: піноутворення, газоутворення і аерування, завдяки якому отримують аэрированный ніздрюватий бетон і силікати.

Подібний матеріал почав використовуватися для будівництва будівель ще в XIX столітті, коли будівельники почали підливати до цементно-вапняного розчину бичачу кров, білок якої при реакції з розчином утворював піну. Ні тоді, ні в 30-ті роки минулого століття ніздрюватий бетон не отримав широкого розповсюдження і почав завойовувати популярність порівняно недавно, як більш легкий і недорогий, в порівнянні з цеглою, будівельний матеріал. Він відрізняється достатньою міцністю, краще утримує тепло і легко виводить з приміщення назовні надлишок вологи.

Сьогодні з пінобетонних блоків високої щільності цілком можливо зводити будинки заввишки до трьох поверхів. Якщо ж конструкція будинку передбачає спорудження залізобетонного каркасу, то з піноблоків можна зводити будівлі будь-якої поверховості.

Існує кілька різновидів пінобетонних блоків, різних по щільності, теплопровідності та морозостійкості.

Для отримання газобетону в цементний розчин вводяться спеціальні речовини, які виділяють газ і забезпечують більш рівну пористу структуру, ніж при виробництві пінобетону.

Особливості виробництва піноблоків і газоблоків

Зміст статті

 • 1 Особливості виробництва піноблоків і газоблоків
 • 2 Плюси і мінуси пінобетонних і газобетонних блоків
  • 2.1 Гігроскопічність і морозостійкість
  • 2.2 Міцність
  • 2.3 Усадка
  • 2.4 Теплоізоляція
  • 2.5 Вогнестійкість
  • 2.6 Вартість
  • 2.7 Розміри
 • 3 Що ж краще для будівництва?

Пінобетон отримують методом простого перемішування заздалегідь приготовленої піни з бетонною сумішшю. Таке виробництво набагато простіше і дешевше, ніж виробництво газобетону і організувати його можна, по суті, на будь будівельному майданчику, зводячи при цьому до нуля витрати на транспортування. Порівняльною простотою виробництва піноблок дуже схожий на шлакоблок, зробити який з цементу, води і відсіву можна в будь-якому дворі. Однак слід мати на увазі те, що в цьому випадку і якість таких піноблоків можна поставити під сумнів.

Отримати пінобетонні блоки можна трьома способами.

Перший — суміш для блоків заливають в металеві касетні форми, де вона застигає близько 10 годин. Після цього форма розбирається і з неї дістаються готові піноблоки. При цьому чи не єдине, чим відрізняється шлакоблок, це тим, що в суміш для його виробництва не додають попередньо підготовлену піну.

Схема касетної форми для виготовлення пінобетону

 

Другий спосіб передбачає заливку великого масиву пінобетону обсягом 2-3 куб м. Такий масив застигає близько 14 години, після чого весь масив розрізають на частини на спеціальній різальної установки. Цей спосіб краще тим, що можна отримати пінобетонний блок будь-якого розміру. В плані вартості ж цей спосіб дорожче, ніж перший. Крім того, при цьому способі виробництва піноблоків близько 0,5% бетону йде у відходи при розпилюванні.

При третьому способі виробництва пінобетон подається в спеціальні форми, які після застигання маси відводяться на автоматичну розпалубку. Готові блоки видавлюються з форм на спеціальний піддон, а форми для блоків автоматично змащуються. Основний недолік такого способу — подібну установку не можна переналаштувати, вона може виробляти піноблоки тільки однієї форми і розміру.

Будь-інтернет-форум, на якому обговорюються питання будівництва, готовий запропонувати готове відео процесу виробництва пінобетонних блоків, а також шлакоблоків.

При виробництві газобетону до бетонної суміші додають не заздалегідь підготовлену піну, а піноутворювач — водну суспензію алюмінієвої пудри, яка вступає в реакцію з наповнювачами суміші. В результаті в бетоні утворюються бульбашки водню розміром до 2 міліметрів в діаметрі, які розподіляються рівномірно по всьому матеріалу. Після попереднього затвердіння суміші маса розрізається на блоки однакового розміру, які піддаються тепловій обробці в автоклаві.

Виробництво газобетону

Для використання подібного обладнання необхідні професійні навички. Зате готові блоки відрізняються високою морозостійкістю і стійкістю до утворення тріщин, їх легко можна використовувати в будівництві будинків та інших будівель.

При неавтоклавному способі виробництва газобетону нарізані блоки залишають тверднути при природних умовах. Такий спосіб виробництва є більш економічним за рахунок зменшення енерговитрат, однак має і суттєвий недолік.

Так, при однаковій щільності матеріалу неавтоклавний бетон дає усадку на 2-3 міліметра, в той час як при тепловій обробці усадка не перевищує 0,3 мм.

Крім того при такому способі виробництва технологія передбачає також підвищена витрата цементу.

Завдяки цьому більше поширення отримав саме автоклавний газобетонний блок.

Плюси і мінуси пінобетонних і газобетонних блоків

Переваги пінобетону і газобетону перед традиційними, звичними будівельними матеріалами схожі. Газобетонні і пінобетонні блоки важать менше цегли і міцніші ніж шлакоблок, вже сама назва якого, як жартують деякі будівельники, красномовно говорить про якість цього матеріалу. Їх легше перевозити і завдяки невеликій вазі заощадити вже на самому початку будівництва, заклавши в основу будівлі полегшений фундамент. У той же час основними відмінностями пінобетону поряд з його більш низькою вартістю, є його недоліки.
Газобетон легко піддається обробці

Блоки з ніздрюватого бетону обох видів легко монтуються між собою. Тому на зведення стін будинків з таких блоків потрібно на третину менше часу, ніж на стіни зі звичайної цегли, але газобетон при цьому ще й набагато краще піддається додатковій обробці. Який ще камінь, нехай і штучний, при необхідності можна розпиляти звичайною ножівкою? Навіть шлакоблоки менш податливі для обробки.

Гігроскопічність і морозостійкість

Обидва матеріали мають невисоку вологостійкістю, тому стіни будинків з них потребують додаткової обробки різними складами. Газобетонний блок краще поглинає вологу за рахунок того, що пори в ньому не тільки закритого типу, як в пінобетоні, але і відкритого. Виводить він з приміщення зайву вологу і «дихає» завдяки своїй пористості теж набагато краще. В умовах підвищеної вологості фасад будівлі з газобетону необхідно буде додатково захищати від прямого попадання вологи.

Завдяки своїй пористій структурі всередині блоків завжди є резервне місце для переміщення води при замерзанні. Тому морозостійкість пінобетону коливається від F15 до F50.

Автоклавний газобетон, у свою чергу, здатний витримати близько 200 циклів заморожування, що відповідає приблизно 500 річного терміну експлуатації стіни. При цьому ГОСТ вимагає для цього матеріалу всього 35 циклів заморожування.

Міцність

Пінобетонні та газобетонні блоки можуть виготовлятися з різною щільністю матеріалу: від 300 до 1200 кг/м3.

Однак при рівній щільності пінобетонний блок помітно програє автоклавному газобетону в міцності, яка багато в чому залежить від якості піноутворювачів.

Оскільки пінобетон можна виготовляти практично кустарно, багато виробників замість якісних складових сумішей використовують їх більш дешеві аналоги. Собівартість пінобетонних блоків при цьому знижується, але якість їх як будівельного матеріалу краще не стає.

Усадка

Кладка з автоклавних газобетонних блоків менше схильна до появи тріщин, ніж стіна з пінобетону. Усадка автоклавного газобетону зазвичай не перевищує 0,5 мм на 1 метр кладки. У той же час для пінобетонних блоків усадка може досягати 3 мм/м.

Теплоізоляція

Теплопровідність піноблоків в три рази нижче, ніж у звичайного цегли. Від газобетонних блоків їх відрізняє те, що пори всередині блоку розташовуються нерівномірно і можуть сильно відрізнятися за розміром. Де-то пора вийшла більше, десь- менше, а в якомусь місці не утворилася взагалі. З-за цього важко стверджувати те, що навіть один блок пінобетону здатний забезпечити однаковий рівень теплопровідності по всьому своїм обсягом.

Текстура газоблоків має більше часу і вони пронизують весь матеріал рівномірно. Тому їх теплоізоляційні якості краще, ніж у піноблоків.

Нижчою ніж у газобетонних блоків теплопровідністю може володіти тільки шлакоблок. Однак у його випадку теплопровідність багато в чому залежить від того, який матеріал був використаний при його виробництві.

Вогнестійкість

Газобетон завдяки своїй структурі не підтримує горіння і не поширює вогонь. Відвідавши будь-який будівельний форум можна переконатися в тому, що за відгуками кладка з газобетонних блоків товщиною всього 20 см цілком здатна зупинити поширення пожежі.

Пінобетон також відноситься до негорючих матеріалів і здатний витримувати односторонню дію вогню протягом 5-7 годин.

Вартість

Газобетон, особливо автоклавний, коштує відчутно дорожче, ніж пінобетон або шлакоблок. Відбувається це з тієї простої причини, що вже згадувалася раніше — пінобетон можна проводити практично скрізь. Проводити його можна навіть просто почитавши відгуки та відвідавши будівельний форум, де не тільки допоможуть зрозуміти технологію виробництва. Відео процесу виробництва також можуть запропонувати люди, які відвідують подібний форум, так і слушною порадою, якщо що, вони допоможуть.

Обладнання для виробництва автоклавного газобетону коштує дорого, дозволити його собі можуть лише великі підприємства. Тому варто цей матеріал відчутно дорожче.

Розміри

Розмір піноблоку і цегли

Всього один піно – або газоблок здатний замінити в кладці 15-20 цеглин.

При цьому стіна будинку із цих матеріалів буде набагато легше. Самі ж бетонні блоки можуть виготовлятися різних розмірів. Все залежить від устаткування, на якому цей будівельний матеріал виробляють.

Будинки з піно – та газобетонних блоків вигідно відрізняються від цегляних передусім меншою вартістю. При їх будівництві дешевше обходиться і фундамент, кладка і сам матеріал. Крім усього іншого, такі будинки будуть дешевше в обслуговуванні. Протопити приміщення зі стінами з пористого бетону набагато простіше.

Що ж краще для будівництва?

Будь-який форум, де обговорюють тонкощі будівництва може вміщати досить прихильників і супротивників застосування обох матеріалів. Одні воліють доступність, простоту і дешевизну виробництва. Другим миліше старі добрі цегла, шлакоблок. Інші вважають, що гарантувати якість будівництва можна тільки у разі використання матеріалів, що випускаються на великому виробництві з дорогим обладнанням. І піно – та газоблоки цілком заслужили як негативні, так і хвалебні відгуки. Кожен з матеріалів відрізняється своїми безперечними достоїнствами і недоліками.

Достоїнства і недоліки газобетону і пінобетону

 

Крім процесу виробництва з допомогою відео можна оцінити простоту і тонкощі кладки стін з пінобетону і газобетону. Простота і зручність цього процесу відіграють далеко не останню роль.

На вибір матеріалу для будівництва можуть вплинути багато факторів. Ціна складається з собівартості самого матеріалу, вартості його укладання, експлуатаційних характеристик, доступності, призначення будівлі, що зводиться, а також багато чого іншого.