При купівлі саморізів під будь-гіпсокартон потрібно враховувати не тільки витрати, але і те, які бувають різновиди цього кріпильного елементу. Для з’єднання з дерев’яними поверхнями треба використовувати саморізи з великої різьбою, для металевого каркаса потрібно вибрати з більш дрібною нарізкою різьби.

Незважаючи на багатоваріантність типорозмірів, існує всього два види саморізів залежно від способу захисту від корозії: чорний саморіз з фосфатированной поверхнею і саморіз з желтопассивированной поверхнею. Вибір кожного виду може бути обумовлений як естетичні, так і практичними міркуваннями: скільки і яких кріплень.

Розміри і особливості

Виробники кріпильних елементів дотримуються одних параметрів при випуску продукції. Стандартні розміри саморізів по металу – ? 3,5 мм, 3,9 мм, 4,2 мм, 4,8 мм, Зате довжина їх може варіюватися від 16 мм до 152 мм! Аналоги для дерев’яного каркаса мають практично такі ж параметри.

Треба знати, як вкрутити саморіз у гіпсокартон? Простота цієї процедури оманлива. Рівні і міцні стіни, здатні витримати випробування часом, можна отримати тільки при дотриманні точної технології робіт.

Для закріплення ГКЛ на профілі треба приготувати шуруповерт з насадками для різних розмірів кріплень, хрестоподібну викрутку та магніт або магнітну стрічку.

Остання деталь значно спрощує роботу: коли обидві руки зайняті, достатньо закріпити на магніті необхідну кількість кріплень, і вони завжди будуть під рукою. Майстри-гіпсокартонщики для цих цілей одягають пояси з кишенями різних розмірів, але і до них дотягнутися однією рукою не завжди зручно.

Закріплення ГКЛ саморізами починають з розмітки на стіні місць під майбутні отвори. Розмітка виконується заздалегідь, так як в процесі монтажу це зробити не просто незручно, але і складно уникнути хаотичності їх розташування.

Розмір кроку (від 20 см до 70 см) і кількість кріплення вибирають залежно від навантаження на стіни.

Також рекомендуємо прочитати:Дюбелі для гіпсокартону
Як підібрати свердло для гіпсокартону під дюбель-метелика
Чому бізнес вибирає LED
Вибираємо, який гіпсокартон краще: огляд виробників і матеріалів

Дюбель

Профіль для направляючих ГКЛ кріплять саморізами, а ті в свою чергу закріплюються дюбелями:

 • Для фіксації металевого профілю на стіні майстра вибирають дюбель 6 40. Стіна повинна бути підготовленою. Дюбель може бути з «потаем» або капелюшком. На практиці використовують як один, так і інший дюбель.
 • Якщо дюбель треба сховати в ГКЛ або профіль, то для цих цілей краще використовувати дюбель з «потаем».
 • Якщо лист доводиться шпаклювати, то дюбель з «потаем» дозволить акуратно закрити отвори.
 • Коли між ГКЛ і основою прокладають вату або пінопласт, дюбель вибирають більш довгий – 6 на 80, так як звичайної робочої довжини буде недостатньо.
 • Металевий дюбель застосовують для фіксації стельових підвісів типу «Аrmstrong». У всіх інших випадках краще використовувати ударний дюбель-цвях.
 • Крім того, для швидкого монтажу в ГКЛ існує пластиковий дюбель DRIVA (монтують без свердла, максимальне навантаження ? 25 кг).
 • Дюбель-метелик надійно встановить ГКЛ кріплення для будь-яких потреб: картин, полиць, люстр. Після вкручування для міцного упору він розкривається як метелик.

Наука монтажу

Грамотно вибрати самонарізи – це значить не тільки врахувати особливості сухої штукатурки, але і матеріал каркаса, на якому закріплюють гіпсокартонний лист. Якщо він з металевих профілів, то для кріплення на стандартний аркуш товщиною 12,5 мм в один шар використовують саморіз «гіпсокартон-метал» довжиною 25 мм за умови, що товщина профілю не перевищує 0,7 мм. Якщо гіпсокартон закріплюють в 2 шару, то шурупи повинні бути на 35 мм.

Конструкція буде міцнішим, якщо не допускати збігу швів двох полотен.

Коли товщина профілю перевищує 0,7 мм, використовують спеціальні кріпильні вироби. Зовні вони нагадують саморіз по металу під гіпсокартон, але замість гострого кінця містять свердло, легко проникає навіть крізь металевий профіль 2,2 мм. Ці саморізи в народі отримали назву «клопи». Підстава головки у них має багато насічок, які перешкоджають мимовільному викручування самореза. Головка «клопа» має сферичну або циліндричну форму і хрестоподібний шліц. Перевага цього виду кріплень в тому, що металеву основу вони не деформують.

Основу з дерев’яного каркасу і ГКЛ закріплює саморіз «гіпсокартон-дерево». Якщо монтаж одношаровий, досить довжини 32 мм, при двошаровому – 45 мм. Відмінності між саморізами по дереву і по металу полягає в кроці різьби і більшому виступі, це полегшує вкручування в дерев’яну основу. Ці види саморізів універсальними назвати важко: кріпильні вироби для дерева не втримають гіпсокартон на металевому каркасі і навпаки.

Робота з шуруповертом і викруткою

Після надягання саморіза на насадку його треба прикласти до розмітки, яку попередньо наносять на стіни. При роботі шуруповертом спочатку вкручують саморіз на максимальній швидкості, а коли він наполовину заглиблений, швидкість зменшують до мінімальної. При закручуванні викруткою важливо не натискати на неї надміру, а плавно обертати. Головна складність – загвинчування саморіза на останньому етапі. Коли залишається тільки головка, сили шурупа ще досить, щоб пошкодити картон. Надійного з’єднання в такому випадку не вийде. Якщо не докрутити, виникнуть проблеми з обробкою стіни, так і жорсткої стикування ГКЛ і каркаса не буде.

Відпрацьовувати ювелірну точність і реакцію можна в іншому місці, а для вкручування шурупів (особливо якщо кількість їх солідне) треба придбати якісну біту, призначену саме для саморізів. Якщо своя вісь ідеально поєднується з віссю кріплення, то біта буде надійно утримувати капелюшок, не загрожуючи деформацією. Інструкція від виробника підкаже, які параметри і оптимальну силу для закручування треба виставити на інструменті.

Крім необхідної довжини і призначення при виборі звертають увагу на голівку.

Для гіпсокартону підходить потайна головка ріжкового виду, так як вона не рве поверхню, залишаючи бахрому, а вдавлює краю її всередину отвору.

Після вкручування головка повинна бути втиснута в лист на 1 мм – саме таке поглиблення легко сховати тонким шаром штукатурки.

Виявляти не докрученные шурупи просто: якщо взяти шпатель і провести гострим краєм по швах і місць кріплення, то відразу виявляються дефекти.

Не завжди вдається точно вкрутити саморіз на стіни з першої спроби.

Відкручуючи невдалий кріплення, треба враховувати, що вставляти його повторно в той же отвір не можна!

Треба відступити на 5 см, а попереднє отвір зашпаклювати. Варто оглянути і сам шуруп – можливо саме дефект (викривлення, погана різьба) став причиною невдачі.

Для якості з’єднання важливо, щоб шуруп входив до каркас хоча б на третину своєї довжини і строго під кутом 90°. Для саморізів по металу це 10мм, для кріплення під дерево – 20 мм.

Важливо дотримуватися відступ від краю ГКЛ – вкрутити саморіз можна не менше ніж на 1 см від краю.

При монтажі на лист сухої штукатурки в один шар закручують шурупи з кроком 25-35 см, якщо обшивають в два шари, то на першому етапі можна проміжки між кріпленнями збільшувати. Верхній шар закріплюють як зазвичай. Дуже важливо, щоб у простір від каркаса до ГКЛ не потрапляли сторонні матеріали, так як з часом це неминуче призведе до деформації стіни.

Що робити, якщо саморізи виступають з гіпсокартону (відео)

Розрахунок кріплення на аркуш

Купувати саморізи оптом вигідніше, так і в господарстві вони завжди потрібні. Але не завжди є можливість купувати витратні матеріали з солідним запасом.

Щоб правильно розрахувати, скільки саморізів потрібно на 1 кв. м стіни, треба враховувати деякі параметри:

 • насамперед – це розміри ГКЛ: як правило, це 1200х2500 мм, але зустрічається і нестандартний лист, менший за розміром;
 • наступний параметр, який впливає на те, скільки саморізів потрібно, — це крок кріплення;
 • середня відстань між кріпленнями – 35 см, цього цілком достатньо, щоб забезпечити надійне з’єднання і довговічність;
 • кількість шарів обшивки також враховується при закупівлі кріпильних матеріалів.

Якщо враховувати ці параметри, похибки будуть мінімальні. В цьому конкретному випадку на 1 лист ГКЛ витрата саморізів – 70 штук, два шари — 100 кріпильних виробів. Самонарізувальні гвинти продають в упаковках по 100, 250,300, 400, 5000 і 20 000 штук. Мінімальна упаковка (100 шт.) коштує $0,5-8. Якщо є сумніви з приводу якості, варто купувати спочатку одну коробку.

Як правильно закручувати саморізи у гіпсокартон (відео-інструкція)