Будівництво будь-якої споруди — це складний багатоетапний процес, що вимагає високої кваліфікації та наявності певного багажу знань. Не всі і не завжди цими знаннями володіють, і щоб заповнити їх частину, ми поговоримо про бетоні, а точніше його типах, складі, пропорціях і про багато іншого.

Класифікація бетону марки і класу

Зміст статті

 • 1 Класифікація бетону марки і класу
 • 2 Склад бетонних сумішей
 • 3 Маркування бетонів і цементів
 • 4 Розрахунок обсягів бетонної суміші
 • 5 Пропорції виготовлення і набір міцності бетонної маси
 • 6 Відео

При придбанні або виготовленні вручну саморобного бетонної суміші в першу чергу необхідно звертати увагу на міцність. Марка і клас важкого бетону — основні показники його міцності.

Марка — це усереднений показник, що відображає навантаження, яку здатний витримати матеріал. Вимірюється він у кгс/см. кв. Спектр марок бетону коливається від 50 М до 1000 М, відповідно є такі марки як 250, 300, 450. Відповідно, чим вище показник, тим міцніший матеріал.

Марки від 50 М до 350 М широко використовуються в індивідуальному будівництві. Наприклад, бетонні суміші марок від 100 М до 150 М можна використовувати у бетонних конструкціях не піддаються навантаженням. Суміш М 200 відмінно підійде для стяжок, фундаментів і доріжок. Найпопулярнішою маркою товарного бетону є М 350, вона підходить для зведення стрічкових фундаментів, балок та стін. Більш міцні і висококласні суміші застосовуються при будівництві спеціальних споруд, з підвищеними навантаженнями.

На міцність матеріалу впливає не тільки кількість цементу в суміші, але і наповнювачі які використовуються в процесі виробництва. Бетонна суміш набуває постійні показники міцності, лише на 28 день після заливки. Через півроку ці показники зростають.

Щоб визначити фактичну міцність застосовується спеціальна класифікація, звана класами бетону. Позначаються класи латинської B. Самими популярними у використанні є класи в інтервалі від-7 до-40. При проектуванні будівель і споруд інженери закладають класи, а не марки бетону. Тим не менш марка М100 теж хороша, її середня міцність — 98,2 кгс.см.кв, а клас бетону В 7,5.

Співвідношення класів і марок бетону за міцністю

Склад бетонних сумішей

В залежності від призначення бетонної суміші, може змінюватися і її склад. Але який же він? Тим не менш, він завжди містить у собі кілька основних компонентів: цемент; пісок; щебінь; вода.

Співвідношення компонентів бетонної суміші

Цемент — це основна сполучна ланка в розчині. Від марки цементу залежить марка майбутнього бетону, також він, поряд з водою, виконує роль сполучної ланки в розчині.
Багато помиляються, вважаючи цемент самодостатнім матеріалом для приготування бетонної суміші, однак без піску і щебеню матеріал не набуває необхідної міцності і деформується. Тому будьте уважнішими, читаючи різні форуми.
Для правильного підбору марки цементу необхідно відштовхуватися від призначення бетону. Залежно від призначення розчину застосовуються різні види цементів. Найпоширенішими класами цементів є:

 • Портландцемент — найпоширеніший вид цементу. Відмінно підходить для індивідуального будівництва. Використовуючи його, можна виробляти кладочні та оздоблювальні розчини, тротуарну плитку, монолітні бетони та стінові блоки. Марки М 400 М 500 підійдуть для виготовлення розчинів в переважній більшості випадків;
 • Шлакопортландцемент — повільніше твердне вид цементу. У його склад, крім основних компонентів, що додається гранульований шлак. ШПЦ виділяє менше тепла і практично не схильний до деформацій. Також трохи дешевше щодо портландцементу. Можна використовувати для виготовлення споруд, що знаходяться під землею, і у вологих умовах;
 • Гідрофобний цемент не вбирає вологу з атмосфери. З нього отримують морозостійкий і вологонепроникний бетони. Використовується для зовнішньої обробки будівель;
 • Глиноземистий вид цементу дуже швидко твердне. При твердінні виділяє багато тепла і тому дуже часто застосовується в зимовий час.

Будівельний пісок виконує функцію надання каркаса в бетоні. Для виготовлення бетонних розчинів краще всього застосовувати піски, що утворилися у водоймах.

Це обумовлено тим, що такі піщинки мають більш круглу форму, а це в свою чергу дозволяє легше і якісніше перемішувати розчин. Також в річкових пісках присутній невеликий відсоток глиняних включень, які роблять розчин більш густим і в’язким.

Щебінь чи галька в розчині виконує таку ж функцію, як і пісок, тобто надає затвердевающему розчину каркас.

Рекомендується застосовувати щебінь в 2 рази міцніше марки бетону. Це диктується властивістю бетонної маси набирати міцність досить тривалий час.

Маркування бетонів і цементів

Для зручності споживача виробники цементів і бетонів використовують маркування своєї продукції. Сьогодні використовується маркування відповідно до ГОСТ 10178-85 і ГОСТ 31108-2003, причому останній отримує все більше поширення, так як більш наближений до стандартів Євросоюзу.

Згідно ГОСТу 31108-2003 маркуються дані про склад цементу, класі, наявності мінеральних добавок, їх вигляді.

 • Цементи, як і бетони, підрозділяють на класи. Клас цементу вказується при маркуванні відповідними цифрами. Для висококласних цементів застосовують літерні позначення: нормальнотвердеющій (Н), швидкотверднучий (Б);
 • Наявність мінеральних добавок позначається наступним чином: А – добавок до 20%, Б – добавок до 35 %;
 • Добавки позначаються: Ш — шлак гранульований, П — пуццолан.

ГОСТ 10178-85 і СНиП регламентує вказівка при маркуванні складу, особливих характеристик міцності

 • За складом поділ виробляють на портландцемент і шлакопортландцемент. Позначаються літерами «ПЦ», «ШПЦ» відповідно;
 • З особливим характеристикам цементи ділять на білий (БЦ), пластифікований (ПЛ), водонепроникний розширюється (ВРЦ), сульфатостійкий (СС), гідрофобний (ГФ);
 • Міцність цементу вказується за допомогою марки від 700 до 300;
 • Концентрацію мінеральних добавок вказують так: до 20% хв. добавок – Д20, до 5% хв. добавок – Д5, без добавок – Д0.

Бетони, для визначення їх фізико-механічних властивостей, також маркують. Крім марки класу розчину вказують: водонепроникність, морозостійкість, легкоукладальність.

 • Водонепроникність відображає кількість вологи, яку може увібрати в себе речовину і позначається латинською «W». За цим показником розчини градуируются на 10 груп. Найнижчий показник водонепроникності: W2, найвищий W20. При будівництві житлових приміщень використовуються бетонні розчини з показником до W12. Такий рівень стійкості достатній для спорудження фундаментів навіть при високому рівні розташування грунтових вод;
 • Морозостійкість відображає здатність бетону не руйнуватися при багаторазовій зміні низьких і високих температур. Позначається латинською «F». Вибір матеріалу по цьому показнику здійснюється на підставі кліматичних даних в регіоні;
 • Легкоукладальність показує в’язкість розчину і його пластичність. При маркуванні позначається літерами «П»,»Ж»,»СЖ». За цим показником бетони діляться на: рухомі, тверді, а також наджорсткі.
 • Розрахунок обсягів бетонної суміші

  Розрахунок обсягів бетонної суміші

  Для економної витрати матеріалів слід заздалегідь прораховувати обсяг одержуваного матеріалу та обсяг, необхідний для виконання робіт. З 1 м. куб. сухої суміші в середньому виходить 0,65 м3 розчину. Отже, можна розрахувати обсяг матеріалів і в літрах, і лопати, і в частинах витрачаються для приготування заданої кількості будівельного матеріалу.Щоб визначити необхідний обсяг матеріалу, необхідно знати розміри і форму майбутньої бетонної конструкції.

  Для розрахунку конструкцій циліндричної форми застосовують формулу: S=3.14 xR^2, де R^2 — це радіус конструкції. Отримане значення необхідно помножити на довжину об’єкта. Щоб розрахувати витрати бетонної маси для виготовлення конструкцій прямокутних форм, необхідно перемножити ширину, висоту, а також довжину споруджується конструкції.

  Точно також можна розрахувати обсяг ваговій, в кг і бетономішалках.

  Пропорції виготовлення і набір міцності бетонної маси

  Для того, щоб виготовити якісну бетонну суміш необхідно враховувати призначення конструкції, для виготовлення якої вона служить. При поверхневому підході у виборі пропорцій суміші можна отримати дуже крихкий матеріал, який не підходить за параметрами міцності, водонепроникності, морозостійкості або рухливості. Або навпаки отримати розчин високого класу, з високими фізико-механічними показниками, там де в цьому немає необхідності. Щоб виготовляти бетонні розчини, що виконують свої функції, застосовують таблиці:

  Склад і пропорції бетону з цементу

  Бетон не набуває всіх своїх якостей в ті 2-3 дні, коли він здається вже абсолютно твердим. У перший тиждень після заливки суміш набуває 70% своєї міцності.

  Марочної міцності матеріал досягає на 28 день після укладання. При цьому набір міцності після 28 дня не припиняється. Протягом трьох років після заливки, конструкція може досягати 300% щодо міцності на 28 день. Він стає дуже міцним.

  Щоб оцінити швидкість набору бетонними масами міцності використовують графік:

  Графік набору міцності бетону

  При будівництві власного будинку завжди можна найняти фахівців, які зроблять в домашніх умовах все за вас. Якщо ж володіти певним багажем знань, завжди можна приготувати легкий бетон своїми руками або оцінити її якість, не упускаючи деталей.

  Відео

  Подивіться відео про класифікації бетонів і бетонних сумішей.

  А ось відео як замісити бетон в бетономішалці, пропорції дані в відрах.