Як відомо, сучасні технології будівництва швидкомонтованих будинків настільки розвинулись, що подібних будівель в Росії з’являється все більше і більше з кожним роком. Каркасний будинок є найбільш дешевим, причому терміни його будівництва зазвичай не перевищують 2 місяців, а найчастіше взагалі досить одного місяця. Щитовий будиночок можна зустріти у віддалених селах, так і в елітних підмосковних населених пунктах. Важливим питанням, яке хвилює багатьох, є термін служби каркасного будинку та особливості його експлуатації. Дане питання й буде детально розглянуто в цій статті.

Мінімальний і максимальний термін експлуатації будинку в різних умовах

Зміст статті

 • 1 Мінімальний і максимальний термін експлуатації будинку в різних умовах
  • 1.1 Каркасно-рамкові будинку
  • 1.2 Щитові будинки
 • 2 Переваги каркасних будинків
 • 3 Недоліки каркасних будинків
 • 4 Теплопровідність матеріалів стін будинку та її вплив на термін експлуатації
 • 5 Відео

Що стосується термінів експлуатації дерев’яного будинку, зведеного за каркасною технологією, то технічна інструкція до домокомплекту свідчить, як і ГОСТ Росії, що цей термін становить рівно 75 років. Але це чисто технічні дані.

На практиці виявляється, що термін експлуатації будівель подібного типу дорівнює приблизно одного віку, тобто, 100 років. І не важливо, побудований такий будинок на півдні Росії чи на півночі (по технології утеплення такі будинки будуть відрізнятися, але термін служби каркасного будинку буде один і той же).

Схема оптимального пристрою каркасного будинку

По закінченні експлуатаційного строку (ті самі 75 років), будинок не потрібно зносити: необхідно буде здійснити ремонт стін та фасаду до рівня вікон, а також повністю замінити застави брус. Що стосується покрівельного матеріалу, то його необхідно міняти приблизно раз на 30 років.

Натуральну керамічну черепицю або дранку можна міняти раз в 50 років, а ось з металочерепицею і профнастилом так не вийде: максимум 30 років. До речі, максимальний термін служби шиферу дорівнює 30 років, а якщо він є забарвленим, то може прослужити і 40-50 років.

А от коли вдома вже більше 100 років, то робити капітальний ремонт взагалі недоцільно. Краще всього просто знести його і побудувати новий. Насправді поки ще не ясно, в якому стані опиниться каркасний будинок по закінченні такої кількості часу.

Пристрій каркасного будинку, побудованого за канадською технологією

Справа в тому, що вони почали будуватися в середині 1960-х років. Тому навіть самий перший каркасний будинок досягне віку 100 років тільки в 2060-х роках, а це дуже великий термін.

Покрівельний матеріал в каркасних будинках необхідно замінювати приблизно раз на 30 років.

Каркасно-рамкові будинку

Каркасно-рамкові будинку в плані експлуатації більш довговічні звичайних щитових, але різниця становить приблизно 10-20 років, що не так вже й багато, враховуючи, що будинок може простояти понад століття. Щоб така будова прослужила як можна довше, велику увагу обов’язково має бути приділена утеплювача і обшивці, які будуть покривати каркас.

Зокрема, увагу варто звернути на наступні нюанси:

 • для обшивки не рекомендується використовувати плити ДСП, так як вони мають дуже маленькою вологостійкістю (кращий варіант — це плити OSB-3);
 • в якості утеплювача не рекомендується використовувати пінополістирол (особливо сипучий, а не пліт, який є екструдованим, так як останній виділяє при впливі високих температур вкрай шкідливий для людського організму формальдегід, так і високою вогнестійкістю матеріал не відрізняється);
 • для утеплення краще всього використовувати плитні теплоізоляційні матеріали на основі базальтового волокна (такий утеплювач довговічний і абсолютно не зашкодить здоров’ю людини, навіть якщо на нього будуть впливати дійсно високі температури).

  Характеристика мінераловатних утеплювачів, від яких залежить і кінцевий термін служби каркасного будинку

В цілому, якщо вибирати між каркасно-рамковим будинком і каркасно-щитовим, то перевагу краще віддати першим, якщо власнику важлива саме довговічність будівлі.

Каркасно-рамкові будинки мають більш тривалий експлуатаційний термін служби, ніж щитові.

Щитові будинки

Матеріали для щитових будинків виробляють тільки в заводських умовах, термін зведення такого будинку за новітньою технологією — максимум 2 тижні. З-за такої високої швидкості споруди будівельники можуть допустити деякі недоліки, які погано позначаться на довговічності будівлі.

Усереднені терміни служби дломов і основних конструктивних елементів житлових будівель

Стіни такого будинку (сендвіч-панелі) складаються з декількох шарів:

 • каркас;
 • теплоізоляційний матеріал;
 • пароізолятор;
 • гідроізолятор;
 • внутрішня і зовнішня обшивка (найчастіше — за допомогою згаданих вище плит OSB-3).

Дах теж являє собою сендвіч-панель. До будинків, що будуються за щитової технології, завжди видається інструкція по збірці. Однак своїми руками зібрати таку споруду ніяк, на жаль, не вийде: тут потрібно залучення спеціальної техніки типу баштових підйомних кранів.

Наймати окремо техніку і робочі бригади не варто: так вийде значно дорожче, ніж просто заказ будинку під ключ. Особливу увагу треба приділити утеплювача. Краще всього якщо це буде мінеральна кам’яна вата або теплоізоляційний матеріал на основі базальту. Ековата буде вже менш довговічною, не кажучи вже про пінополістирол і подібні йому теплоізолятори.

Нормативні терміни служби основних елементів будинку

Переваги каркасних будинків

Серед переваг будинків, побудованих за каркасною технологією, можна виділити наступні:

 • дуже висока швидкість зведення;
 • простота споруди (рамкові будинку можна взагалі зібрати самостійно, адже до кожного домокомплекту дається детальна інструкція по зборці конструкцій);
 • усадка такого спорудження займе максимум 4-5 місяців (для порівняння можна сказати, що усадка цегляного або панельного будинку здійснюється мінімум за 1,5 року, будов з оциліндрованої колоди — за 10-12 місяців);
 • до опоряджувальних робіт, згідно технології усадки каркасних будинків, можна приступати вже через ті ж 4-5 місяців (такі роботи мають виконуватися до того, як будинок не завершив усадку);
 • економія грошей (будь-каркасний будинок буде мінімум на третину дешевше будинку тієї ж площі, побудованого з інших матеріалів);
 • легкість конструкції, з-за чого можна зводити полегшений фундамент (навантаження становить від 700 до 800 кілограмів на 1 м3, що дозволяє зводити або стовпчастий фундамент, або монолітний стрічковий, мелкозаглубленний);
 • відносно висока міцність (будинок може витримати землетрус у 7 балів за шкалою Ріхтера, а це суттєвий показник).

  Таблиця фізичного і морального старіння житлового будинку

Недоліки каркасних будинків

Зрозуміло, є у будинків, побудованих за каркасною технологією, і деякі недоліки:

 • неможливість перепланування (це відноситься тільки до заводських щитових будинків, а ось в рамкових перепланування можна робити);
 • якщо брати щитовий будинок, то тут буде обмежена поверховість (рамкові можуть бути і двоповерховими, а от зробити другий поверх в щитовому будинку навряд чи вийде);
 • стіни будинку мають досить великі показники теплопровідності (маються на увазі і рамкові каркасні будинки, і щитові), хоча цей недолік легко нівелюється за допомогою сучасних високоякісних утеплювачів;
 • каркасні будинки мають поганий структурної, ударного і повітряного звукоізоляцією і шумоізоляцією (цікаво, що в будівництві звук і шум — схожі, але все ж таки різні за своїм визначенням явища);
 • усередині утеплювача каркасного будинку при наявності не дуже якісної пароізоляції і гідроізоляції можлива поява різних комах (це істотний недолік, адже витравити їх з внутрішнього шару каркасної стіни буде вкрай проблематично).

  Пристрій стандартного каркасного будинку

Навантаження на фундамент, яку дає каркасний будинок, складає всього лише 700-800 кг на 1м3.

Теплопровідність матеріалів стін будинку та її вплив на термін експлуатації

Як вже було зазначено вище, самі по собі стіни каркасного будинку, без наявності утеплювача, дійсно мають досить велику провідність тепла (це погано, так як воно просто випаровується на вулицю). Зрозуміло, що якщо побудувати будь-який дерев’яний будинок без утеплювача, струм термін його експлуатації зменшиться в 2-3 рази!

Армування фундаменту дозволить значно збільшити термін служби каркасного будинку

Але так можуть робити хіба що в тропічних і екваторіальних країнах, де суворих зим (так і зим взагалі просто немає. А ось в Росії ця проблема існує. Так от, проблема була актуальною в часи СРСР, коли каркасні будинки тільки-тільки починали зводитися, адже тоді не було якісних утеплювачів.

Що стосується сучасних матеріалів, то найбільшим в плані забезпечення довговічності ресурсом володіють плити, вироблені на основі базальтового волокна.

Безумовно, коштує такий теплоізоляційний матеріал дорого, одне його експлуатаційні якості знаходяться на найвищому рівні. Сипучі ж утеплювачі у зовнішніх стінах будівель (сэкндвич-панелях) не використовуються. Пінополістирол, навіть плитний. також застосовувати не рекомендується.

Відео

Можете подивитися коротке відео, де розповідається про строки служби каркасного будинку.