Багато чоловіків, які вирішили робити ремонт самостійно, найбільше побоюються за стяжку, адже цей процес досить важкий як у фізичному плані, так і в моральному. Звичайно, нашого російського мужика не налякати інтенсивними навантаженнями, пов’язаними з підйомом тягарів, але от справи розрахункові можуть завести його в глухий кут, а іноді і зовсім вивести з ладу». На щастя, є інтернет і добрі люди готові допомогти слушною порадою, а значить, стяжка підлоги своїми руками — справа цілком реальна, хоча, не будемо приховувати, складне.

Зміст

 • З чого почати?
 • Типи стяжок
  • Суха стяжка підлоги
  • «Мокра стяжка підлоги
 • Підіб’ємо підсумки
 • ? З чого почати?

  Почати, перш за все, потрібно з інструменту, адже кожен етап робіт з заливки стяжки вимагає хай і не професійну, але якісного інвентарю. Отже, вам потрібно:

  • перфоратор або відбійний молоток (другий найкращий, але через брак оного, можна обмежитися і першим)
  • рулетка
  • лазерний або гідроуровень
  • маяки (Т-подібні або будь-які інші, наявні під рукою)
  • самонарізи
  • шпатель
  • правило

  Інші «інгредієнти» можуть змінюватись в залежності від типу стяжки і ваших власних уподобань.

  Інструмент готовий, ви теж, значить можна приступати, але перш ніж стяжка підлоги своїми руками — відео сюжет з цього приводу можете побачити нижче — почне знаходити реальні риси, переконайтеся, що ви морально готові до цього, адже «на все про все» у вас, можливо, піде не один день.

  ? Типи стяжок

  Існує два типи стяжки:

  • суха
  • мокра

  Перша заснована на застосуванні листів фанери, ГВЛ або ДСП. Даний спосіб вирівнювання підлоги порівняно молодий, але вже має масу шанувальників, адже немає потреби замішувати розчин, годинами возитися з правилом, намагаючись домогтися ідеальної гладкості, так і сохнути такої основи не потрібно — вона відразу ж готова до подальших дій.

  У свою чергу мокра стяжка буває напівсухий (суміш готується практично без води) і, власне, мокрій, у складі якої окрім піску і цементу присутня вода. Недоліками такої стяжки є тривалий термін висихання, складний процес підготовки підстави і досить важкі роботи по вирівнюванню суміші. Давайте детально розглянемо кожен вид стяжки окремо.

  ? Суха стяжка підлоги

  Як правильно зробити стяжку підлоги сухим методом? Питання цікаве, але і відповідь на нього не менш цікавий. Отже, приступаємо.

  • Підготовка підстави

  Найперше, що вам потрібно буде робити — застелити стару бетонну підлогу поліетиленовою плівкою, яка буде виступати в якості пароізоляції. Шматки поліетилену повинні лягати один на одного внахлест сантиметрів на 20, а щоб вони не розповзалися, місця з’єднання можна скріпити скотчем.

  Далі по периметру приміщення наклеюється демпферна стрічка, яка повинна виступати над рівнем сухої стяжки сантиметрів на 5 (закінчивши всі роботи по монтажу стяжки, стрічка обрізається гострим ножем).

  • Виставлення маяків

  Цей пункт можна опустити, якщо ви на 100, немає 200% впевнені у своєму «окомірі». Але все ж, давайте детально розберемо цей дуже важкий в плані розрахунків етап, щоб потім до нього більше не повертатися.

  Є один досить простий спосіб виставити маяки без особливих проблем, але для цього знадобиться лазерний рівень, який дозволяє створити ідеально рівну віртуальну площину — орієнтир для маяків.

 • Встановіть рівень в центрі кімнати.
 • Біля однієї зі стін ближче до кута закрутіть гвинт на висоту майбутньої стяжки і поставте на нього вертикально правило.
 • Місце перетину променя з правилом відзначте маркером.
 • Проведіть процедуру по закручуванню саморіза в іншому кутку.
 • Приставте до другого саморізу ваше правило з нанесеною на нього відміткою.
 • Якщо лінія лазерного рівня не збігається з відміткою на правилі, то відрегулюйте саморіз, вкручуючи або навпаки викручуючи його.
 • Таким чином «оформите» всю площу приміщення.
 • Якщо стяжка не буде занадто товстою, то можна зробити маяки прямо з цементно-піщаного розчину. Для цього зробіть між саморізами невеличку грядочку з суміші і укладіть на неї скотч (так розчин не буде «чіплятися» за правило). Тепер за допомогою все того ж правила притисніть суміш таким чином, щоб рейка «вперлася» в саморізи. Ваш маячок готовий, але він ще повинен просохнути. Якщо десь залишилися надлишки розчину, то їх потрібно акуратно видалити за допомогою шпателя. Не забудьте, що скотч знімається вже після висихання грядок.

  А що, якщо стяжка буде досить товстою? Тоді вам знадобляться Т-подібні маяки, про яких було написано на самому початку статті. Щоб рейки не просідали під правилом, саморізи потрібно закручувати на відстані приблизно 50-60 см один від одного. Коли ці роботи завершені, прямо на саморізи потрібно викласти невеликі купки розчину (не варто робити цілісну грядку, оскільки в результаті ваша стяжка може дати тріщини), а вже на них акуратно укласти маяки і щільно втиснути їх у розчин до тих пір, поки вони не упруться в саморізи. Перевірте рівнем, все вірно ви зробили, видаліть залишки розчину і почекайте, поки маяки просохнуть.

  Саме таким чином виставляються маяки для всіх типів стяжки.

  Ось так виставляти маяки не варто — цілісні грядки можуть стати причиною розтріскування стяжки

  А ось так правильно!

  • Засипка керамзиту

  Засипати керамзит краще не на всю площу кімнати відразу, а частинами так, щоб ви могли в міру засипання укладати поверх цього шару листи ГВЛ або фанери.

  Висипавши частина керамзиту, його потрібно вирівняти правилом, орієнтуючись на встановлені маяки. Робота ця настільки проста, що впоратися з нею зможе навіть той, хто взагалі ніколи не мав ніякого відношення ні до ремонту, ні тим більше до будівництва. Головне тут — не шкодувати керамзиту, адже якщо товщина шару буде менше 3 мм, то ваш «сухий» підлога буде «гуляти».

  Вирівнювання керамзиту правилом

  • Укладання листів

  Уклавши перший лист, ви, можливо, запитаєте у правильності своїх дій, адже нічим не зафіксоване полотно буде «потопати» в товщі керамзиту. Ці побоювання абсолютно марні — змонтувавши другий і наступні аркуші, ви переконаєтеся в тому, що суха стяжка дійсно працює.

  Щоб фанера лежала рівно, потрібно скріпити між собою її полотна за допомогою клею і шурупів, які повинні розташовуватися на відстані приблизно 10-12 см один від одного. Клей підійде як спеціальний, так і звичайний ПВА.

  Важко укладати листи ГВЛ, коли доводиться ходити ось за таким імпровізованим «острівців»

  Укладання аркушів ГВЛ на керамзит

  ? «Мокра стяжка підлоги

  Отже, як зробити стяжку підлоги сухим методом ми розібрали, тепер давайте зануримося в світ так званих «мокрих» стяжок і дізнаємося докладніше всі нюанси цього складного і нудного справи. А взагалі, варто почати з того, що «мокра» стяжка може бути цементно-піщаної з додаванням води і напівсухий. Принцип укладання цих двох видів абсолютно ідентичний, головна ж відмінність — у складі суміші і її «інгредієнти».У свою чергу ви можете вибрати одну з двох технологій укладання — монолітну, коли стяжка заливається безпосередньо на старе основу підлоги, і плаваючою, коли між підлогою та стінами присутній гідроізоляційна прошарок.

  Цементно-піщана стяжка підлоги за монолітною технологією

  Початок робіт точно таке ж, як і при влаштуванні сухої стяжки: підготовляєте основа підлоги, робите розмітку і виставляєте маяки. А далі починається найцікавіше.

  • Розчин

  В склад цементно-піщаної стяжки, крім цементу і піску, можуть входити різні наповнювачі. Це можуть бути керамзитні гранули, пластифікатори, армуючі волокна, фібра. Навіщо все це потрібно? Керамзит вам знадобиться в тому випадку, якщо товщина стяжки буде досить велика, так ви зможете трохи заощадити на покупці цементу і піску. Інші ж компоненти додаються для додання міцності стяжки і для запобігання утворення тріщин.

  «Рецепт» правильної стяжки

  У великому відрі необхідно змішати цемент і пісок в пропорції 1:3. Потім в інше відро потрібно налити воду, виходячи з розрахунку, що на 10 кг суміші знадобиться 1,5-2 літра води. Тепер пересипте суміш в друге відро і ретельно розмішайте розчин за допомогою будівельного міксера. Якщо ви хочете додати в суміш пластифікатор, то його потрібно виливати не готовий розчин, а у воду.

  • Заливка суміші

  Заливати стяжку потрібно по частинах, щоб не загрузнути у власній дурості. Уявіть собі, що ви відразу ж выльете на підлогу 10 відер суміші. Як ви будете ходити? Ось-ось! Вилили 2-3 відра і почали рівняти. До речі, робити це потрібно правилом, яке повинно щільно прилягати до маяків. Рухати його потрібно відразу у трьох напрямках — до себе, вправо і вліво. Тільки таким чином можна добитися ідеального (ну, або майже ідеальною) поверхні. Закінчивши стягувати перший шматок, поверніться до приготування суміші, а ще краще знайдіть собі помічника, який в той час як ви займаєтеся вирівнюванням підлоги буде готувати розчин.

  Вирівнювання цементної стяжки за допомогою довгого правила

  • Догляд за стяжкою

  Через добу ваша стяжка затвердіє настільки, що по ній можна буде ходити, але приступати до опоряджувальних робіт по настилу фінішного покриття ще рано — пол повинен бути відкритим ще приблизно 2-3 тижні. Протягом цього часу вам доведеться щодня зволожувати стяжку, щоб вона не рассыхалась і не тріскалася, до того ж така процедура тільки «загартує» її і зробить ще міцніше і міцніше.

  Напівсуха стяжка з плаваючою технології

  Пристрій плаваючої стяжки дещо складніше, але ці складнощі варті того, щоб їх подолати.

  Напівсуха плаваюча стяжка в розрізі

  • Підготовка поверхні

  На початку всіх робіт готують поверхню, очищаючи її від сміття, бруду і пилу. Потім необхідно на всі основу підлоги нанести шар бітумної мастики, яка стане своєрідним бар’єром для вологи. Поверх неї стелиться поліетиленова плівка — її роль точно така ж як і у мастики, але саме вона покликана захистити на 200% вашу стяжку від води.

  Полотна плівки потрібно стелити внапуск сантиметрів на 20, а утворилися стики заклеїти скотчем, щоб вже напевно! Між мастикою і поліетиленом можна укласти теплоізолюючий матеріал, якщо, звичайно, ваш підлога потребує. Тоді стики плівки краще проклеїти металізована скотчем.

  Наступний етап — укладання прошарку по периметру приміщення. В якості неї зазвичай беруть демпферну стрічку, яка має липкий шар, що дозволяє без проблем приклеїти її до стін. Висота цієї стрічки повинна бути трохи більше шару стяжки, щоб під час проведення робіт з укладання суміші, шматочки розчину не завалилися в щілину між прошарком і стіною, а так само для того, щоб стяжка не контактувала з поверхнею стін.

  Якщо купити демпферну стрічку для вас проблематично, можна скористатися підручними матеріалами, наприклад, підкладку під ламінат, яка кріпиться на рідкі цвяхи або клей.

  • Установка маяків

  Технологія виставлення маяків аналогічна тій, що була описана вище. Але варто додати, що для будь-якого типу стяжки (крім сухого) може використовуватися арматурна сітка з розміром чарунки 10х10 див. У випадку з плаваючою стяжкою необхідно встановити її на підпори, так як сітка не повинна стикатися з теплоізолятором. Її правильне положення — в середині стяжки.

  • Приготування цементно-піщаної суміші

  Для напівсухий стяжки пропорції дещо інші, та й склад теж відрізняється, правда не набагато. Готується суміш у спеціальному змішувачі, але якщо такого немає, то цілком підійде і будь-яка інша ємність великого об’єму.

  Компоненти:

 • пісок
 • цемент
 • фібра
 • пластифікатор
 • Спочатку в ємність потрібно висипати пісок, приблизно 120-130 літрів, потім додайте 140 г фіброволокна, а вже до них висипте 50 кг цементу. Перемішайте і залийте 13-15 літрів води з доданим до неї пластифікатором (1 літр на 100 кг цементу).

  До речі, про воду. Лити її потрібно обережно, щоб не переборщити. Краще спочатку додайте трохи, розмішайте і проведіть тест, який покаже готовність суміші до роботи. Для цього візьміть трохи цементно-піщаного розчину в руку і щільно стисніть її. Якщо ви помітите на поверхні грудочки вологу, але він при цьому не розпадеться на частини, значить, ви зробили все вірно і ваша стяжка вийде ідеальним.

  • Укладання стяжки і її вирівнювання

  Цей етап цілком можна опустити, так як процес укладання суміші і її вирівнювання вже був описаний трохи вище. Тому відразу перейдемо до наступного етапу.

  Вирівнювання напівсухий стяжки

  • Шліфування поверхні стяжки

  Затирка стяжки здійснюється за допомогою спеціальної затирочної машинки, яка обладнується металевими дисками з вирівнюючої поверхнею. Починати шліфування потрібно хвилин через 20 після того, як ви поклали стяжку, але, оскільки процес укладання суміші досить тривалий і може зайняти не одну годину, то ті частини стяжки, що були виконані на початку, вже значно підсохнуть, а значить, працювати з ними буде складно. Щоб уникнути цього, потрібно буде запросити когось, хто буде займатися шліфуванням в той час, як ви будете вирівнювати суміш.

  Шліфування стяжки затирочної машиною

  ? Підведемо підсумки

  Стяжка своїми руками, як ви можете самі переконатися, справа цілком реальна і не вимагає якихось особливих знань і навичок. Головне тут — визначитись з типом стяжки і вибрати ту технологію, яка підійде для вашої квартири чи будинку. Ну і звичайно ж, нічого і нікого не боятися, адже всі проблеми вирішувані, а всі помилки завжди переборні.