Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни

Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіниГіпсокартон – універсальний будматеріал, що дозволяє в найкоротші терміни повністю змінити інтер’єр. При цьому витрати на такий досить серйозний ремонт – мінімальні. Ще одним плюсом можна вважати відсутність сміття при монтажі. Незважаючи на очевидні переваги, далеко не всі в захваті від гіпсокартону. Основною причиною негативних відгуків на тематичних форумах можна вважати порушення технології монтажу ГКЛ.

Сторони: лицьова і тильна

Яку з сторін гіпсокартонного листа вважати лицьовій – питання правомірний. Щоб у ньому розібратися, треба уявити собі пристрій ГКЛ.

У складі гіпсокартону:

 • тильна папір;
 • шар природного гіпсу;
 • лицьова папір.

Тильну папір можна дізнатися по відтінку картону, на ній завжди нанесені заводські маркування. Ця сторона і призначена для того, щоб класти її до стіни.

Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни

Лицьова

Лицьова частина у звичайного, стінового картону, білого кольору, у вологостійкого – зеленого, у вогнестійкого – рожевого відтінку.

Лицьову сторону можна визначити не тільки за кольором, фактура у неї інша – з паперу високої якості.

Технологія її виготовлення передбачає 2 етапи. Спочатку формують внутрішній шар, максимально вирівнює рельєф, а потім проклеюють дуже міцну і абсолютно гладку зовнішню поверхню.

За своїм хімічним складом лицьова частина містить значний відсоток целюлози, завдяки якій і володіє високою адгезією – знижує витрата шпаклівки, грунтовки і інших оздоблювальних матеріалів, забезпечуючи при цьому надійне з’єднання.

Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни

Якою стороною кріпити

Ці особливості і пояснюють важливість правильного розташування ГКЛ по відношенню до стіни. Крім будівельного аспекту, є і естетичний момент. При безграмотному закріпленні аркушів лицьовою стороною всередину маркування вбирається у фарбу або клей і проявляється на шпалерах або іншому варіанті обробки стін. Процес цей повільний, але безповоротний. Фізики називають таке явище дифузією, що означає проникнення молекул і атомів двох речовин, схожих за структурою, один в одного.

Також рекомендуємо прочитати:Розмір листа гіпсокартону
Гіпсокартон Кнауф
Як позбутися від мотлоху і почати жити
Важливо мати закриті труби у ванній кімнаті і туалеті?

Якою стороною кріпити вологостійкий гіпсокартон

Вологостійкий гіпсокартон зеленого кольору, щоб правильно його закріпити до стіни, треба врахувати, що лицьова сторона у нього світліше виворітного. Розміри листа 1200 мм х 2500 мм х 12,5-14 мм.

Не можна плутати характеристики вологостійкості і водостійкості – незважаючи на те, що шлам і картон обробляють водовідштовхувальним просоченням, вода матеріалу прямо протипоказана!

Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни

Вологостійкий гіпсокартон використовують в сирих приміщеннях. Після монтажу на ньому можна клеїти керамічну плитку або мозаїку на клейовий розчин. Інструкція від заводу-виготовлювача також попереджає, що якщо вологостійкий гіпсокартон ГКЛВ залишити під дощем, він втратить свої властивості.

Бічні краї водостійкого гіпсокартону завужені, як і в звичайних аркушах для стін і стелі, тому лице і виворіт можна дізнатися за вальцюванні.

Маленькі хитрощі у роботі з гіпсокартоном (відео)

Як прикручувати до профілю

Після теоретичних міркувань пора переходити до практики.

Монтаж гіпсокартону складається з декількох етапів:

 • визначення розмірів і начерку ескізу;
 • збірка металоконструкцій;
 • монтаж звуко – і теплоізоляції;
 • установка ГКЛ.

На першому етапі треба грамотно зняти розміри і накреслити ескіз. У разі кріплення гіпсу на стіни досить на плані зобразити каркас. Важливо, щоб у всіх кутах розташовувалися опорні планки. Відстань між іншими опорами має бути однаковим, причому профіль не повинен потрапляти на край листа. Це не найпростіший, але дуже відповідальний етап.

Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни

Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни

При більш складної конструкції з листів гіпсокартону розміри знімають аналогічно. Саме графічне зображення наочно покаже, наскільки об’єкт вписується в кімнату, і допоможе внести необхідні поправки.

На наступному кроці збирають каркас з декількох видів профілю.

 • W – великий, для загального каркаса;
 • D – менше, для формування площини решітки;
 • П-подібний з гладкими стінками. У нього торцем вставляють опорний профіль.
 • UA – укріплений, з потовщеною стінкою, для монтажу каркас.

Починають з установки напрямних – П-образного широкого профілю, який закріплюють на підлозі і стелі (або по периметру стелі, якщо мова йде про обшивці стелі). Так як направляючі будуть маяками, важливо встановити їх ідеально рівно.

Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни

Згідно будівельним нормам при монтажі каркаса використовують наступні параметри:

 • стіновий ГКЛ – опорні планки встановлюють з кроком 40 см;
 • вологостійкий тип – з інтервалом у 60 см,
 • стельовий каркас – збирають сітку 40х40 див.

Якщо між стіною і профілем вийшов зазор, його усувають з допомогою картону чи дерева (залежно від розмірів). Кріплять напрямні дюбелями з інтервалом 30 див. після монтажу направляючих встановлюють каркас.

Якщо ГКЛ монтують на стіну, розумно прокласти мінеральну вату або поролон, інші види типу пінопласту для цієї мети не підходять.

Якщо це перегородка або інша окрема конструкція, то утеплювати її не треба, достатньо заповнити пустоти, щоб знизити рівень шуму і попередити появу паразитів. У приватному будинку для цих цілей використовують скловату, в квартирі можна і звичайну вату.

На фінальному етапі монтують гіпсокартон. Цей етап необхідно вивчити детально.

Чим кріпити ГКЛ до профілю

Треба врахувати, що для кожного типу робіт є свої види кріплення, в нашому випадку – це:

 • самонарізи для металевого профілю;
 • шурупи для листів гіпсокартону.

Перший тип має два різновиди: «метал-метал» і «метал-дерево». Тип «метал-метал» використовують при з’єднанні двох профілів, для цього у шурупів розміром 3,5 х 9,5 мм наконечник у вигляді свердла, без проблем пробиває отвори.

Технологія монтажу ГКЛ – якою стороною кріпити гіпсокартон до стіни

Саморізами типу «метал-дерево» закріплюють профіль на дерев’яну конструкцію, кінець у таких шурупів розміром 3,8х11 мм гострий, метал він прорізає погано, але в деревині надійно фіксується.

Саморізи виготовляють з оцинкованої сталі, іноді – з фосфатовані покриттям. Покриття захищає шурупи від корозії і зменшують тертя при вгвинчування, рятуючи гіпсокартон від розшарування. Інші варіанти кріплень не втримають лист гіпсокартону надовго, особливо при використанні важких навісних поличок і інших елементів інтер’єру.

Правильно закріпити опори – це тільки півсправи, треба ще правильно визначити отвори під шурупи. Якщо загвинчувати їх часто, можна порушити цілісність ГКЛ – він буде розшаровуватися і випадати. Недолік кріплень не гарантує надійної фіксації. Оптимальна відстань при закріпленні ГКЛ – через 20см, причому крайній саморіз закріплюють не ближче ніж 0,5 см від кромки, інакше він може розкришити лист.

Якою стороною прикріплювати ГКЛ – це, скоріше, важливо з естетичної, ніж з технічної сторони. Тому, якщо шматок помилково приміряли іншою стороною або не з тієї сторони зробили надрізи, не викидайте матеріал – нічого страшного не станеться.

Правила кріплення гіпсокартону (відео)