З усіх видів підлогових покриттів ламіновані підлоги відрізняються простим монтажем і не вимагають спеціальної підготовки. Технологія укладання ламінату передбачає мінімальну вправність і простий набір необхідних інструментів, а саме:

 • Ножівка по металу або електролобзик з тонкими лезами – звичайні пили по дереву мають грубі зубці, ними можна пошкодити декоративне покриття нових підлог
 • Масивна металева лінійка
 • Гострі ножі і ножиці (краще підійдуть кравецькі)
 • Гумовий молоток. Допустимо використовувати і звичайні полегшений молоток, але удари по торцях ламінованої дошки при монтажі доведеться наносити через гумову прокладку або дерев’яний брусок, що збільшує трудомісткість роботи
 • Допоміжні інструменти – цвяхи, волосінь або мотузка, дерев’яні бруски і клини, добре заточений олівець

Придбання нового ламінату – процес комплексний. Важливо врахувати товщину нового покриття, його розкрій і майбутній спосіб монтажу. Чим більше товщина ламінату – тим вище підніметься рівень підлоги, треба заздалегідь виміряти відкривання дверей у відремонтованому приміщенні. Від розкрою залежить, з яким запасом потрібно купити ламінат – чим довше і ширше дошка, тим відходів буде менше. Найбільш поширеним способом укладання ламінату є монтаж довгою стороною уздовж джерел природного світла (вікон або дверей). У приміщеннях з вікнами на двох стінах, відкритих верандах і т. п. технологія укладання ламінату допускає монтаж «по діагоналі», але цей спосіб більш складний і збільшує витрату матеріалу. Якщо для стандартної укладання достатній запас у 4 – 6 % від площі підлоги, то для діагональної рекомендується не менше 12 %. Якщо ж ламінат має не абстрактний, а геометричний малюнок, монтажні витрати матеріалу можуть скласти не 5, а всі 25 %.

В комплект поставки обов’язково входить плівка (поліетиленова, пінополістирольна та ін) – вона служить для гідроізоляції, звукоізоляції і амортизуючих властивостей при ходьбі по ламінату. Варто відразу ж купити пластикові плінтуса і фурнітуру для них, з такою обробкою нові ламіновані підлоги виглядають набагато ефектніше і прослужать довше.

Підготовка до укладання ламінату

Новий ламінат можна укладати на бетонні підлоги, цементну стяжку, старі покриття – дошки або лінолеум. В підлогах не повинно бути тріщин, а лінолеум повинен щільно прилягати до основи і не спучуватися. Допустимий перепад висоти підлоги – від 3 до 5 міліметрів на метр, в залежності від марки ламінованої дошки. Підстава обов’язково має бути сухим і чистим, в приміщеннях з високою вологістю – кухнях, ванних, лазнях — ламінат не використовують.

Замість заливки нових бетонно-цементних підлог під ламінат можна обійтися «малою кров’ю» — на наявні дерев’яні підлоги набити листи оргаліту або ДВП. Спучений лінолеум подібної операції не передбачає – його доведеться демонтувати повністю. Бетонну підлогу, звичайно, надійніше, але коштує він набагато дорожче, а термін повного висихання розчину може скласти тиждень і більше. Однак рассохшиеся або прогибающиеся дерев’яні підлоги замінити доведеться – інакше ремонтні витрати на новий ламінат виявляться марними.

Перед укладанням ламінат повинен звикнути до нового місця проживання». Після доставки нове покриття для підлоги слід залишити в приміщенні на строк від доби до двох. Подібна вимога пов’язано з різною теплопровідністю шарів ламінату і необхідно для його акліматизації. Після вилучення з упаковки кожну панель слід перевірити на відсутність дефектів (цілісність замків і лицьової поверхні, відсутність сколів і подряпин тощо)

Технологія укладання ламінату – крок за кроком

 • По всьому периметру приміщення слід залишити проміжок між статевими ламінованим панелями і стінами (дверними коробками). Ширина цього компенсаційного зазору не менш як 8 міліметрів, він необхідний з самої технології використання ламінату – недарма ці підлоги називаються «плаваючими».
 • Якісно укласти перший ряд ламінату дуже важливо. Припустимо, муляр може компенсувати нерівності нижнього ряду цегли товщиною розчину – з ламінатом так не вийде, усі дошки ідеально стандартні і з’єднуються дуже щільно. Тому перший ряд ретельно викладається на підлогу без підкладки та промеряется його паралельність відносно стін.
 • Для полегшення монтажу першого ряду можна вбити в стик між підлогою і стіною пару цвяхів і натягніть між ними волосінь. Обов’язково укладати ламінат монтажним виступом до стіни.
 • Виміряйте відстань до протилежної стіни, вже при початку монтажу варто подумати про укладання останнього ряду ламінату. Ширина останнього ряду повинна бути не менше 6 см, якщо виходить менше – доведеться пиляти по довжині всі панелі першого ряду.
 • За технологією з’єднання ламінат буває подбійний або замикається. Подбивные панелі легше монтувати одному. Замикаються панелі ламінату спочатку з’єднуються торцями, а потім під кутом 20 – 30 градусів вся збірка вставляється в паз лежачого на підлозі шару. Технологія укладання такого ламінату вимагає спільної роботи з помічником (при загальній довжині ряду від 2.5 метрів)
 • Розмічений перший ряд ламінату знімається і вкладається підкладка з поліетилену та полістиролу, перпендикулярно ламінованих панелей. У приміщеннях площею до 10 м2 допускається укласти плівку відразу на всю підлогу, з нахлестом в 2 – 5 см шару на шар. При облаштуванні ламінованих підлог на великих площах підкладку розкачують у міру просування роботи.
 • Змонтований вже на підкладці перший ряд фіксується спереду і по боках клинів, кожен наступний ряд теж передбачає вставку дерев’яних клинів між торцем крайніх панелей ламінату і стіною. Ці клини вставляються від руки, з силою забивати їх не потрібно.
 • Пиляти ламінат потрібно строго під прямим кутом, і починати новий ряд слід з отпиленного шматка, так менше відходів. Рекомендована відстань між швами в сусідніх рядах – не менше 20 сантиметрів. Якщо менше, на початку нового ряду доведеться використовувати не залишок від розпилу, а нову панель.
 • Після укладання декількох рядів монтаж піде швидко – всі операції досить прості і стереотипні. Складності можуть виникнути при обході» водопровідних або каналізаційних труб (потрібно фігурне випилювання панелей).
 • Деякі складнощі можуть виникнути при монтажі останнього ряду ламінату. Кожну панель потрібно ретельно проміряти і точно відпиляти по довжині, потім зібрати ряд і заклацнути (або підбити).
 • Всі виявлені після закінчення монтажу похибки (підйом стиків тощо) коригуються монтажними клинцем. Їх побивають глибше або, навпаки, трохи витягують вище з допомогою плоскогубців.
 • На наступний день після укладання ламінату технологічно допустимо встановити декоративні елементи – поріжки і плінтуса. Спочатку монтуються плінтуса уздовж стін, до яких прилягають торцеві сторони ламінованих панелей. Перед установкою поріжків плінтусів і монтажні клини слід видалити.
 • Для довгої служби і збереження всіх «красивостей» ламінованих підлогових панелей досить дотримувати декілька простих правил. Не можна мити ламінат рясною кількістю води, ганчірка повинна бути злегка вологою. Випадково пролиту воду необхідно ретельно і якомога швидше витерти. У меблів повинні бути ніжки і ролики з м’якого матеріалу — повсть, пластик і т. п. Абразивні засоби для чищення ламінату використовувати не можна.

  Зроблений власними руками нова підлога з ламінату готовий. Можна рекомендувати спочатку укласти ламінат в невеликій кімнаті – наприклад коридорі або дитячої. Набуті навички дозволять надалі «замахнутися» на більш масштабні роботи по укладанні ламінату, аж до всього житлового простору в будинку чи квартирі.