Сьогодні при всьому розмаїтті видів підлогових покриттів інтерес лінолеуму практично не вщухає, а, швидше, навіть навпаки. Колись давно, під час Радянського Союзу, лінолеум вважався чимось повсякденним, нудним, сірим і обов’язково поганим. Але тепер все змінилося в кращу сторону: якість сучасного матеріалу на висоті, а відносно невисока вартість, нескладна технологія укладання лінолеуму, різноманітні декоративні властивості та підвищена зносостійкість привертають до нього все більше шанувальників. Крім того, сучасний лінолеум – це самий екологічно чистий матеріал для підлоги, який прослужить вам не менше 10 років. Саме тому для мільйонів людей лінолеум був і буде найбільш оптимальним вибором підлогового покриття.

Як вибрати лінолеум?

На ринку представлений величезний вибір лінолеуму. Існує кілька принципів його вибору. Головний критерій підбору лінолеуму – це прохідність приміщення, в якому планується його настелити – в квартирі, офісі, лікарні чи ще десь. Від цього і слід відштовхуватися, оскільки лінолеум умовно діляться на кілька видів: побутовий, комерційний і напівкомерційний.

Як правило, побутовий лінолеум використовується в квартирах. Товщина такого лінолеуму від 1 до 3,5 мм, а діаметр його становить 0,1-0,3 мм. Як правило, побутовий лінолеум дешевше напівкомерційного і комерційного. Укладання його також обходиться набагато дешевше, однак за рахунок високих експлуатаційних характеристик комерційний і напівкомерційний лінолеум прослужить набагато довше.

Комерційний лінолеум зазвичай використовують в місцях великого скупчення людей – магазинах, лікарнях, школах, офісах. Саме тому він володіє підвищеним ступенем зносостійкості і загальна його товщина складає більше 3 мм, Захисний шар – не менше 0,6 мм.

Напівкомерційний лінолеум – це щось середнє між комерційним і побутовим. Він поєднує в собі легкість і еластичність побутового лінолеуму і відмінну зносостійкість комерційного. Його використовують у приміщеннях із середнім ступенем навантаження. Наприклад, в невеликих офісах, лікарняних палатах. У квартирі він підходить для застосування на кухні, в дитячій кімнаті і коридорі. Ступінь захисного шару напівкомерційного лінолеуму складає 0,4-0,5 мм.

Окремо слід розповісти про натуральному лінолеумі. Його виготовляють тільки з натуральних матеріалів – це лляне масло, порошок вапняку, смола соснових дерев, деревне борошно та натуральні барвники. Він може бути як безосновним, так і мають основу.

Крім екологічності, довговічності і декоративності, натуральний лінолеум має ще ряд переваг. Він вогнестійкий, володіє бактерицидними властивостями і не накопичує электроститический заряд, легко очищається від пилу, що важливо для людей, які страждають захворюваннями дихальної системи і алергією. Крім того, після укладання він завжди зберігає свої розміри.

Якщо ви бажаєте, щоб лінолеум прослужив якомога довше, вибирайте напівкомерційне покриття, оскільки воно відмінно протистоїть впливу важкої меблів і підборів. Такий лінолеум відмінно підійде для кухні і коридору, а ось у вітальню і спальню досить побутового покриття. Також варто відзначити, що натуральний лінолеум служить довше покриттів на спіненої основі. А основний лінолеум, безумовно, довговічніше безосновного.

При покупці лінолеуму скористайтеся кількома рекомендаціями:

 • Перш ніж відправлятися в магазин, слід ретельно виміряти довжину і ширину приміщення, де планується укладання лінолеуму. Проводите заміри по найбільшій довжині і ширині приміщення з запасом в 10 см з кожної сторони. Не забудьте про дверних отворах, їх теж потрібно враховувати. Керуючись отриманими розмірами, варто вибирати найбільшу запропоновану виробниками ширину лінолеуму. Це робиться для того, щоб уникнути виникнення швів. Якщо планується укладання лінолеуму з малюнком, то варто зробити ще додатковий припуск, щоб потім можна було легко підігнати малюнок на місці.
 • Купувати лінолеум краще в опалювальному приміщенні, де зручно перевірити його якість. Визначити якість лінолеуму ви можете самостійно. Зверніть увагу на його вагу і щільність. Безумовно, кращим є важкий лінолеум, він не продавлюється і не рветься, так як висока щільність забезпечується високою концентрацією ПВХ.
 • Обов’язково вимагайте у продавця інструкцію по застосуванню саме того виду лінолеуму, який ви купуєте. Для укладання підлогових покриттів різних виробників зазвичай потрібні різні склеювальні склади. Приміром, якщо у лінолеуму ворсиста виворіт, то варто використовувати БустилатМ або звичайний ПВА. Якщо ж виворіт гладка, то краще застосовувати спеціальні мастики на латексній основі. Як правило, виробники лінолеуму вказують на упаковці рекомендації щодо використання тієї чи іншої марки клею.
 • Перевіряючи якість лінолеуму в розкатаному стані, подивіться, чи немає на поверхні горбків і ділянок з отслоенной верхній плівкою – це точно шлюб. Не купуйте такий лінолеум, так як нерівності навряд чи вже згладяться.
 • Згортати лінолеум рекомендується лицьовою стороною всередину. В іншому випадку попросіть продавця обернути рулон плівкою або папером.
 • Для того щоб покриття після укладання мало естетичний вигляд і гармонійно вписувалося в інтер’єр, при покупці важливо правильно підібрати малюнок. Якщо малюнок занадто дрібний і його, до того ж, потрібно підбирати, то укладання лінолеуму значно ускладнюється. Більш того, це неекономно, оскільки багато матеріалу йде у відходи. Занадто великий малюнок органічно виглядатиме лише у великих приміщеннях. Виходячи з цього, найбільш оптимальний варіант – вибрати малюнок середніх розмірів, для якого не потрібно симетрична укладання і стикування.

  Підготовка підстави для укладання лінолеуму

  Якою б лінолеум ви не вибрали, в кінцевому результаті зовнішній вигляд підлоги буде залежати в першу чергу від якості настилу.

  Важливо знати, що чим тонше лінолеум, тим суворіші вимоги до поверхні, на яку його укладати. Пам’ятайте: нерівності погано підготовленого підстави не тільки будуть кидатися в очі, але і сильно прискорює зношування покриття. Приміром, на абсолютно гладкій поверхні лінолеум витримає і 25-30 років, а на нерівному підставі – у 5 разів менше. Крім того, підстава обов’язково має бути сухим.

  У більшості випадків укладання лінолеуму проводиться на бетонну підлогу. Для початку слід прогрунтувати, адже для гарного якісного ремонту без грунтовки не обійтися. Вона зміцнює поверхню і забезпечує високе зчеплення обробленої поверхні з наступними клейовими або вирівнюючими шарами. Тепер необхідно вирівняти підлогу. Цей процес ремонту самий простий і не вимагає особливих умінь. Тонким шаром залийте самовирівнювальним складом підлогу і почекайте, поки він висохне.

  Якщо лінолеум буде укладатися на дерев’яну підлогу, то основу рекомендується настелити листами якісної фанери завтовшки 5-6 мм. Щоб досягти максимальної фіксації, листи фанери слід прибити або закріпити шурупами через кожні 8-10 див.

  Якщо ви плануєте настилати лінолеум на старе ламіноване покриття або паркетна підлога, то спочатку переконайтеся, що воно щільно сполучається з підлогою. Після цього вставте відсутні планки і зміцните расшатавшиеся елементи підлоги. Можливі тріщини і відколи краще зашпаклювати.

  У разі укладання лінолеуму на кахельну підлогу, потрібно приклеїти відійшли плитки на місце, після чого видалити всі сліди фарби, штукатурки, гіпсу і т. д. В цьому випадку рекомендується застосувати вирівнюючий склад, а після його висихання обробити поверхню наждачним папером, щоб остаточно її вирівняти.

  Технологія самостійної укладання лінолеуму

  Коли підстава підготовлено, його потрібно ретельно очистити від пилу та сміття. Після цього нові рулони лінолеуму слід розкачати і дати їм відлежатися хоча б добу, щоб матеріал трохи розгладився і «звик» до кімнатної температури. Це особливо актуально для довгих шматків лінолеуму. Запам’ятайте: якщо ви придбали лінолеум в холодну погоду на ринку будматеріалів, то ні в якому разі не укладайте його в теплому приміщенні відразу ж після покупки. Різкий перепад температур негативно впливає на матеріал, а це може привести до появи тріщин.

  Що стосується напрямку укладання покриття, існує цілий ряд правил, але єдиних рекомендацій все ж немає. Тут все залежить від розмірів приміщення і рулонів, способу кріплення полотен, освітлення та інших факторів. Приміром, мають мармуровий малюнок смуги укладають перпендикулярно вікну, щоб смужка губилася в напрямку світла – так покриття буде виглядати монолітним. Лінолеум з малюнком, як правило, укладають уздовж кімнати.

  Для розкрою лінолеуму краще всього використовувати спеціальні ножиці зі змінними лезами. Для остаточної обрізки служать гачкоподібні леза, а для розмітки – трапецієподібні. Прирізка до стіни здійснюється тільки після того, як завершено основний розкрій матеріалу. Для того щоб краї виходили рівними, використовують спеціальний інструмент – стінний розмітник.

  Деякі особливості розкрою лінолеуму:

  1. Як правило, лінолеум ріжуть невеликими надрізами, не забувайте при цьому, що допущену помилку буде неможливо виправити.

  2. Для оформлення внутрішніх кутів, розрізати матеріал слід тільки зверху вниз, після чого його потрібно акуратно підрівняти.

  3. Лінолеум не повинен прилягати впритул до стіни, інакше покриття буде вигинатися.

  Існує два способи укладання лінолеуму – сухий і клейовий. Для приміщень площею не більше 20 кв. метрів зазвичай застосовується вільна укладання без застосування клею. Це найпростіший спосіб укладання лінолеуму. Але для більшої надійності рекомендується використовувати легке скріплення двостороннім скотчем. Для вільної укладання лінолеуму вам будуть потрібні наступні інструменти: гострий ніж, лінійка, вимірювальний інструмент і при необхідності рідина для зварювання швів.

  Отже, спочатку слід розкотити рулон, відміряйте і відріжте лист. Не забувайте, що відміряти та настилати потрібно так, щоб був нахлест 8-10 см покриття на стіну. При сухому методі укладання лінолеуму зазвичай вирізається один аркуш матеріалу у відповідності з площею приміщення і настилається на підлогу. Через пару днів, коли ПВХ-полотно повністю розгладиться, покриття можна експлуатувати.

  Другий спосіб настилання лінолеуму – приклеювання. Цей спосіб слід застосовувати в приміщеннях понад 20 кв. м, а також у приміщеннях, які активно використовуються і де часто пересувають меблі. Інакше існує велика ймовірність, що при кожному зсуві меблів на лінолеумі може утворитися хвиля, яку потім буде дуже важко засунути назад. Варто зазначити, що клей застосовується і у випадках, коли на одну кімнату укладається 2 шматка лінолеуму. Зазвичай застосовуються дисперсійні клеї, які не містять у складі розчинників. Як правило, виробники лінолеуму вказують на упаковці рекомендації щодо використання тієї чи іншої марки клею. Наноситься клей спеціальним зубчастим шпателем і рівномірно розподіляється по всій поверхні матеріалу.

  Коли підготовчі роботи завершені, лінолеум досить отлежался, а клей готовий, можна приступати до роботи. Відверніть частину лінолеуму, після чого нанесіть клей на бетонну поверхню. Далі укладіть назад і переконайтеся, що покриття лягло правильно. Руками або валиком розгладьте його у напрямку до кутах. Тепер відверніть другу частину і повторіть всю процедуру спочатку.

  При підгонці уздовж стін під час укладання лінолеум слід з допомогою шпателя або будь-якого іншого тупого інструменту щільно притиснути по периметру. Після цього надлишок відрізається по підстави стіни. Для цього використовуйте бритвений ніж і металеву лінійку. Щоб забезпечити чітку й рівну різання, слід якомога частіше міняти леза. Щоб лінолеум оптимально прилягав до стіни, рекомендується між підлоговим покриттям і стіною залишити зазор у 5-10 мм, оскільки лінолеум ще буде розповзатися.

  Для того щоб підігнати внутрішні кути, акуратно зріжте зайві шматочки кут лінолеуму по діагоналі, після чого заправте покриття в кут. Коли всі кути підігнані, з допомогою м’якої щітки потрібно позбавитися від всього повітря, який потрапив під лінолеум в процесі укладання.

  Якщо необхідно настелити кілька шматків лінолеуму, то спочатку слід стелити велике полотнище, а менший лист лінолеуму накласти так, щоб він перекривав більший на 5 див. Потім на обох шматках матеріалу потрібно підігнати малюнок. Далі на ті частини покриття, які перетинаються, накладаємо довгу дерев’яну рейку або металеву лінійку, щільно притискаємо і наскрізь прорізаємо обидва шматка лінолеуму.

  Зварювання швів

  Будь-яка технологія укладання лінолеуму завжди включає такий етап, як закладення швів. Раніше в квартирах часто практикували такі методи, як застосування цвяхів або заклеювання скотчем. Звичайно, і те, і інше, виглядає не дуже естетично, до того ж страждає міцність. Саме тому сьогодні при укладанні лінолеуму використовується холодна зварювання. Вона являє собою спеціальні клейові склади, які можуть бути як безбарвним, так і кольоровим (під колір покриття). Холодна зварка – це дуже зручно, її цілком можна використовувати в умовах квартири.

  Отже, якщо вам потрібно закрити стик двох смуг, спочатку протріть їх від пилу. Потім з обох сторін уздовж стику простягніть малярську стрічку і пройдіться безбарвним спеціальним клеєм для підлогових покриттів. Можете бути впевнені, коли знімете малярську стрічку, ви не побачите і не відчуєте цього стику. Холодне зварювання зазвичай використовують для напівкомерційного або побутового лінолеуму.

  Важливо знати, що існує два типи клею для холодної зварювання: один призначений для зварювання швів на матеріалі, який вже кілька днів лежить у квартирі й шви трохи розійшлися, а другий – для закладення швів «свіжо покладеного покриття. Різниця цих клеїв полягає в консистенції. Клей для нового покриття фактично розплавляє краю матеріалу, тим самим «зварюючи» їх між собою. Клей для ремонту набагато густіше, його зазвичай заливають між старими полотнами, скріплюючи їх і заповнюючи утворену щілину.

  Для комерційного лінолеуму використовується гаряча зварка, яка передбачає використання спеціального шнура. Його колір підбирають за кольором до покриття, або, за задумом дизайнера – контрастного кольору. По всій довжині лінолеуму під шнур прорізається канавка трапецієподібної або округлої форми. Після цього за допомогою промислового фена з насадкою потрібного діаметра проводиться вварення шнура всередину шва. Залишки шнура прибираються спеціальним ножем в 2 етапи. Відразу після того, як була проведена зварювання, прибирають основну частину шнура. При цьому під ніж підкладають спеціальну пластину. Після охолодження місця зварювання, ножем прибирають залишився шнур. Це робиться для того, щоб не утворилося поглиблення, оскільки, остигаючи, шнур втягується. Не варто проводити цю процедуру самостійно, адже це, по-перше, досить небезпечна робота, а по-друге, тут не обійтися без спецобладнання, а це досить накладно.

  Коли шви повністю висохнуть, можна вважати укладання лінолеуму закінченою. Тепер залишається облагородити зовнішній вид лінолеуму і закріпити по низу стіни плінтуса.

  Іноді виникають ситуації, коли на лінолеумі відстають кромки або залишаються здуття. Такі місця слід сильно притискати вантажем через лист фанери. При цьому обов’язково потрібно спочатку проколоти шилом всі бульбашки і здуття. Ще одна порада: щоб лінолеум не продавлювався, не ставте важкі меблі на тонких ніжках. Пам’ятайте також, що гумові предмети залишають на покритті плями.

  Отже, укладання лінолеуму – не така вже важка штука. Головне в цій справі – не поспішати і ретельно стежити за деталями.