Практично завжди перед укладанням підлогового покриття необхідно вирівнювати поверхню. Обов’язково виявиться ухил плити перекриття в кілька сантиметрів або напливи бетону незрозумілого походження. Щоб поверхня підлоги була горизонтальної, виконують стяжку підлоги, найчастіше з цементно-піщаної суміші. І тут виникає питання: як розрівняти розчин так, щоб підсумкова поверхня виявилася рівною, на що орієнтуватися, як проконтролювати? Саме для цього і існують маяки для вирівнювання підлоги. Вони служать орієнтиром рівня, до якого необхідно заливати стяжку. У даній статті ми розповімо про те, які бувають маяки, які матеріали можна використовувати в якості маяків в тих чи інших випадках.

Зміст

 • Маяки для стяжки підлоги з цементно-піщаної суміші або бетону
  • Маяки з дерев’яних рейок – брусків
  • Маяки з металевих штукатурних профілів
  • Маяки з металевих профілів для гіпсокартону
  • Маяки з сталевих труб
  • Маяки з розчину
  • Маяки з гірок розчину (для напівсухий стяжки)
 • Маяки для наливної підлоги
  • Репери або маяки на триногах
  • Маяки з саморізів
 • Маяки для сухої стяжки підлоги
  • Маяки з П-образного профілю
  • ? Маяки для стяжки підлоги з цементно-піщаної суміші або бетону

   ? Маяки з дерев’яних рейок – брусків

   Сьогодні дерев’яні маяки дуже рідко використовуються для мокрої стяжки, а ось для сухої стяжки вони підійдуть краще

   Дуже старий спосіб, який зараз практично не використовується. В якості направляючих беруть дерев’яні бруси завтовшки не менше 30 мм. Щоб встановити такі маяки, під них підкладають дерев’яні клини і підкладки або вкручують саморізи, якими регулюється висота планок. Перед використанням дерев’яні бруси необхідно ретельно вимочити у воді, інакше вони негативно вплинуть на бетонний розчин. Після заливки стяжки такі маяки в обов’язковому порядку виймають з подсохнувшего розчину. Потім отримані порожнечі закладають свіжим розчином, орієнтуючись на вже укладену стяжку, як маяки.

   ? Маяки з металевих штукатурних профілів

   Металевий штукатурний профіль досить часто використовують в якості маяків для вирівнювання підлоги

   Один з найпоширеніших на даний момент способів облаштування маяків для не занадто великий стяжки. У підлога вкручуються саморізи по лінії майбутнього розташування напрямних. Їх висота регулюється укручуванням або відкручуванням саморізів. Щоб проконтролювати горизонтальність розташування саморізів, між ними натягається міцна нитка або волосінь. Коли рівень буде відповідати нульового рівня підлоги вздовж нитки необхідно розкласти бугорчики розчину з цементно-піщаної суміші. Іноді в розчин додають алебастр або вапно для більш швидкого його застигання, так як горбки з чистого цементно-піщаного розчину будуть сохнути не менше 2 – 3 доби, а з добавками – 3 – 4 години. Все частіше для горбків використовують спеціальні штукатурні суміші.

   Важливо! Незважаючи на тривалий термін висихання, фахівці настійно рекомендують використовувати для закріплення напрямних той же склад, що і для всієї стяжки без додавання алебастру, тому що отримана стяжка буде набагато надійніше. Як показала практика, алебастр швидко руйнується.

   На отримані горбки укладаються напрямні рейки з штукатурного профілю і вдавлюються в розчин до необхідного рівня, паралельно натягнутої нитки. Працювати з металевими штукатурними профілями необхідно вкрай обережно, так як вони легко гнуться і деформуються, пружинять. Для стяжок шаром до 2 – 3 см такі маяки можна використовувати, а от для товстих стяжок – 6 – 10 см – ні, занадто вже «ніжний матеріал», під тиском такої кількості розчину він просто вигнеться.

   ? Маяки з металевих профілів для гіпсокартону

   Профілі для гіпсокартону можна використовувати в якості маяків, встановлюючи їх на саморізи, цеглу, бруски або горбки розчину

   Подібний профіль має П-подібну форму, і укладати його краще всього підставою вгору. Для початку в підлогу вкручують саморізи на відстані 40 – 50 см один від одного. При цьому розмір саморізів повинен бути таким, щоб дюбель вкручивалось не менше 0,5 довжини саморіза. Найближчі до стін саморізи необхідно виставити за нульовим рівнем підлоги, вкручуючи їх в основу ще більше або ж навпаки – викручуючи. Потім між саморізами біля протилежних стін слід натягнути нитку або дріт, по ній ми і буде встановлювати напрямні.

   Профілі для гіпсокартону встановлюються зверху на саморізи. Орієнтуючись на натягнуту нитку, всі інші саморізи подкручиваются таким чином, щоб напрямні були чітко по нульовому рівню підлоги.

   Важливо! З допомогою правила з рівнем перевіряємо горизонтальність профілів і їх правильне розташування один щодо одного.

   Після того як всі вирівняне, в місцях саморізів необхідно підкласти під профіль розчин. Коли цей розчин підсохне, ще раз перевіряється горизонталь, і потім маяки з профілю для гіпсокартону з обох сторін обкладають розчином. Після повного висихання розчину навколо профілів проводиться заливка підлоги по маяках.

   Важливо! Установка маяків для стяжки підлоги з металевого профілю для гіпсокартону може здійснюватися не тільки на саморізи, але і на дерев’яні бруски, цеглу та просто горбки з розчину.

   ? Маяки із сталевих труб

   В якості маяків для вирівнювання підлоги можна використовувати труби різного перерізу

   Такий варіант маяків незамінний для облаштування важких бетонних стяжок у великих приміщеннях. Труби вкрай міцний і недеформируемый матеріал, можна використовувати як стандартні круглі труби, так і прямокутного або квадратного перетину.

   Для початку намічається нульовий рівень підлоги вздовж приміщення натягається нитка, на яку будемо орієнтуватися. У місцях, де планується установка маяків, розкладаються горбки розчину по прямій лінії. На них встановлюються труби, злегка вдавлюються в розчин. Потім за допомогою правила, нитки і рівня перевіряється горизонталь і правильне розташування. Висота труб регулюється вдавленням у розчин або підкладанням додаткового розчину в тих місцях, де його не вистачає.

   Дуже зручно використовувати квадратні труби в якості маяків

   Після того, як перевірили труби у всіх площинах і відносно один одного, обкладаємо їх розчином повністю. Коли розчин висохне, можна заливати стяжку. Після підсихання стяжки труби дістаються і використовуються за своїм прямим призначенням, а порожнечі закладаються і затираються свіжим розчином.

   ? Маяки з розчину

   Маяки з розчину — вдалий варіант, так як маяки не доведеться демонтувати

   На відстані, рівній довжині маяка, вкручуються шурупи, між якими у кілька шарів намотується дріт або волосінь. Потім ця дріт обкладається розчином так, щоб сформувалася імпровізована стінка. Правилом верх цієї стінки вирівнюється за рівнем таким чином, щоб вийшла напрямна рейка з розчину. Для цього правило рухається перпендикулярно дроті, торкаючись шурупів. Горизонтальна майданчик – верхівка стінки і буде маяком. Після висихання таких маяків можна починати заливати стяжку.

   У маяки з розчину є незаперечна перевага – їх не потрібно демонтувати.

   ? Маяки з гірок розчину (для напівсухий стяжки)

   Для товстої напівсухий стяжки можна використовувати купки розчину в якості маяків

   Такий варіант підійде тільки для стяжки з напівсухого розчину. У кутах приміщення розкладаються купки розчину і вирівнюються відповідно до рівня і нульовій позначці підлоги. Відстань між ними не повинно бути більше довжини правила, інакше нічого не вийде. Коли вирівняні купки підсохнуть, простір між ними заповнюється розчином, а гірки – маяки можна використовувати в якості направляючих, встановлюючи на них правило і розрівнюючи розчин стяжки підлоги.

   Важливо! Дуже вдалий варіант облаштування маяків для товстих стяжок від 6 – 9 см і більше.

   ? Маяки для наливної підлоги

   ? Репери або маяки на триногах

   Маяки — триноги для наливної підлоги є професійним інструментом

   Незважаючи на те, що наливна підлога сам розтікається по поверхні, формуючи горизонталь, все ж для його облаштування і контролю висоти також використовують маяки. В даному випадку вони являють собою триногу зі стрижнем посередині, який рухається вгору – вниз, позначаючи нульовий рівень. Такі маяки є професійними. На одне приміщення їх потрібно декілька.

   Перед тим як заливати наливна підлога, поверхня грунтується.

   Встановлення маяків на підлогу проводиться через 5 – 6 годин після ґрунтування на відстані не менше 1 м один від одного. Рівень стяжки встановлюється з допомогою капелюшків рухається на стержні.

   ? Маяки з саморізів

   Для наливної підлоги в якості маяків можна використовувати саморізи, а після заливки їх можна видалити

   Замість професійних триног можна використовувати саморізи, які вкручуються в основу так, як вже було описано вище. Між ними натягують шнур, по нього й орієнтуються, заливаючи підлогу самовирівнюється сумішшю. Після заливки підлоги до його застигання саморізи викручуються повністю.

   ? Маяки для сухої стяжки підлоги

   ? Маяки з П-образного профілю

   Для сухої (засипний) стяжки можна також використовувати профіль для гіпсокартону

   Для розрівнювання і контролю рівня засипного матеріалу (керамзиту) для сухої стяжки підлоги також потрібні маяки. В якості направляючих використовуються профілі для гіпсокартону, які мають П-подібну форму. Висота стінки повинні бути не менше 27 мм, так як висота засипний стяжки буває не менше 30 мм. Іноді для більшої міцності конструкції використовують стельовий профіль для гіпсокартону з розмірами 60*27 мм

   Профіль укладається гострими крайками догори, простір між кромками заповнюється матеріалом, також як і простір між напрямними. Спираючи на маяки правило, простягають його на себе, розрівнюючи засипний матеріал і видаляючи зайве.

   Важливо! Маяки з профілю для гіпсокартону залишаються всередині сухої стяжки, не дістаються, як у випадку з мокрою стяжкою.

   Правильне і ретельне виставлення маяків за рівнем майбутньої підлоги – самий важливий і відповідальний етап заливки стяжки. Від того наскільки вірно це зроблено, буде залежати якість укладання фінішного підлогового покриття. При цьому відкритим залишається питання: чи обов’язково видаляти напрямні рейки з стяжки або їх можна залишати всередині. Прихильники видалення маяків аргументують цю необхідність тим, що металеві рейки з часом іржавіють, і стяжка вздовж них починає руйнуватися. Але ж можна використовувати алюмінієві профілі, які не іржавіють, благо їх зараз на ринку досить багато. Так що питання залишається відкритим.