Тиск — найважливіший, навіть найважливіший критерій, за яким можна оцінювати роботу всієї опалювальної системи, її функціонування. Для вимірювання цього параметра звичайного в приватному будинку встановлюється декілька приладів — манометрів. Занадто низький або занадто високий тиск однаково погано впливає на всю систему. Тому варто розглянути випадки, коли перепади цього параметра трапляються і що в разі чого необхідно робити.

Робочий (нормальне) тиск

Зміст статті

 • 1 Робоче (нормальне) тиск
 • 2 Температура теплоносія та її вплив на тиск
 • 3 Скачки тиску
 • 4 Системи примусової циркуляції
 • 5 Відео

Для будь автономної системи нормальним, що входять в норму буде показник тиску, що знаходиться в діапазоні від 1,5 до 2 атмосфер. Це стосується одноповерхових будинків. Якщо в будові 2 або більше поверхи (сьогодні можна зустріти навіть п’ятиповерхові заміські будинки, хоча і рідко), то цей параметр може варіюватися від 2 до 4 атмосфер, але не більше і не менше!

Приклад схеми незалежного централізованого опалення

Якщо напір тієї ж гарячої води занадто малий, в будинках зазвичай використовують циркуляційні насоси, за допомогою яких напір гарячої води можна регулювати від більшого до меншого і навпаки.

А для зниження напору можна використовувати спеціальні регулятори. Втім, в заміських будинках рідко можна зустріти подібну проблему. Можна зробити маленьку ремарку: слово «тиск» в даному конкретному випадку і означає те ж саме тиск.

Температура теплоносія та її вплив на тиск

Сьогодні все частіше воду в якості теплоносія замінює антифриз

Температура теплоносія впливає на тиск не опосередковано, як це прийнято вважати, а цілком собі прямо. Коли закінчується монтаж системи опалення (труб, фітингів та інших комплектуючих), починається пряма подача води або антифризу (так-так, дивуватися не варто: останній сьогодні почали активно використовувати, тільки мова йде не про автомобільний, а про спеціальний антифризі, розроблений саме для опалення). Теплоносій піднімається по всій системі. Випробування проводиться так само.

Процес заповнення труб теплоносієм виконується при мінімально можливому показнику тиск — 1,5 атмосфери. Після цього, само собою зрозуміло, вода або антифриз починають підігріватися. А що говорить фізичний закон про нагріванні рідин?

Чомусь побутує думка, що антифриз виділяє шкідливі хімічні пари при нагріванні. Це неправда!

Те, що будь-яка рідина при нагріванні просто негайно почне розширюватися. Отже, буде підвищуватися і напір у всій системі! Звідси випливає ще один дуже важливий момент: за такої особливості рідини регулювати максимальний тиск можна банально з допомогою регулювання температури теплоносія. Це дуже просто насправді. Чому? Просто для цього є звичайний регулятор!
Приклад схеми дії закритої системи опалення приватного будинку

Скачки тиску

Зниження тиску може бути обумовлено наступними причинами:

Високий тиск більш небезпечно для трубопроводу, ніж низька

 • в трубопроводах утворилася велика кількість накипу (актуально для регіонів, де вода є жорсткою — Підмосков’ї, до речі, теж до них відноситься);
 • невеликі тріщини в теплопроводах, які могли утворитися з-за зносу або взагалі це заводський брак;
 • руйнування безпосередньо самого теплообмінника, який вийшов з ладу через гідравлічного удару;
 • розширювальна камера пошкоджена або має деформацію.

Власне кажучи, такі проблеми, за винятком проблем з теплообмінником, усунути досить просто навіть своїми руками. Можна, наприклад,розширювальний регулятор поставити, не варто забувати і про таку важливу деталь, як опресовування: її перед запуском всієї системи необхідно провести обов’язково!

Багато випадків, коли в тій же Москві цю процедуру перед здачею будинку в експлуатацію керуючі компанії не проходили, а мешканці потім в буквальному сенсі мерзли від холоду, заплативши за житло десятки мільйонів рублів. Щоправда, стосується це в основному багатоповерхівок, а не приватних будинків.

Підвищений тиск може бути з наступних причин:

 • рух води або антифризу зупинено (тут обов’язково потрібно перевірити регулятор, а також бак розширювальний і бачок);
 • здійснюється постійна підживлення теплоносієм, що може бути викликано як і збоєм автоматики, так і неправильними діями самого власника будинку;
 • по периметру руху носія тепла була перекрита засувка або запобіжний клапан;
 • утворилася пробка з повітря (дуже часто це трапляється, коли система циркуляції води — природна, це просто бич подібних систем);
 • грязьовик або фільтраційний елемент сильно забруднені.

  Причин падіння тиску в системі може бути багато

Загалом, проблеми з надлишковим тиском вирішувати набагато складніше.

Системи примусової циркуляції

Примусова циркуляція, яка так популярна і інженерів і будівельників, має і свої переваги, і недоліки. До переваг можна віднести наступне:

 • які труби вмонтовані в подібну систему — абсолютно байдуже (хоч мідні, хоч поліпропіленові, та хоч і азбестові — причому можна використовувати труби з зменшеним діаметром, що заощадить кошти);
 • перепад температур повністю виключено, що гарантує довговічність всієї опалювальної системи, істотно збільшуючи її експлуатаційний термін життя;
 • температуру можна регулювати не тільки відразу у всій системі, але й в окремих приміщеннях (це і зробить проживання більш комфортним, і енергію або паливо дозволить заощадити).

  Порівняльна схема природної і примусової системи циркуляції

Але в бочці меду, як відомо, є і ложка дьогтю:

 • насос в цьому випадку завжди працює від електричної мережі, що збільшує видатки споживання енергії в будинку;
 • оскільки насос — серце всієї примусової системи, а він працює від струму, то відключення електрики рівносильно відключення опалення в зимовий період часу — це може стати справжньою бідою, на превеликий жаль;
 • робота насоса буде досить гучною, правда, якщо система опалення — нижня (підвальна), то турбуватися про це навряд чи варто.

До речі, рівень тиску в чому залежить і від якості централізованого водопостачання, якщо розглядати багатоквартирні будинки. Ще проблема актуальна для власників водяної теплої підлоги. Котел ж особливої ролі не грає: що газові, твердопаливні котли виконують лише функцію нагріву теплоносія або води, якщо є двоконтурними. Також не має значення, закритого чи відкритого типу система.

Якщо в населеному пункті часто спостерігаються перебої з електрикою. використання примусової системи циркуляції недоцільно!

Патрубок циркуляційного насоса повинен відповідати діаметру трубопроводу

Що стосується манометра, то цей датчик коштує не так вже й дорого. Краще монтувати відразу кілька, так як тиск на різних ділянках може бути різним. Тільки монтувати їх туди, де стоїть клапан не варто. Якщо тиск падає і обратка не функціонує — це не так страшно, ніж коли воно підвищений. До речі, найпоширенішою причиною зниження тиску є витік теплоносія. Це можна помітити при збільшенні кількості холодної води в трубах.

Відео

Можете подивитися відео, де фахівець розповідає, як підняти тиск в системі опалення будинку.