Фанерний підлога – дуже зручний чорнова підлога в будь-якому житловому приміщенні. Він досить міцний, не деформується, така підлога прослужить вам довго і надійно. Його, звичайно, можна використовувати і у вигляді остаточного підлогового покриття, адже якісно укладена, ретельно відшліфована і залакированная фанера виглядає дуже благородно. Але все ж частіше фанеру використовують в якості основи для паркетної дошки, ламінату, лінолеуму. В приватних котеджах і будинках особливо популярна укладання фанери на дерев’яну підлогу. Пов’язано це з тим, що завдяки фанерного основи, в приміщенні утримується на 20% більше тепла. Крім того, у випадку, якщо ви через деякий час вирішите замінити старе підлогове покриття, його можна буде зняти без особливих зусиль. Вам не потрібно що-небудь робити з наявною фанерної основою. Ви зможете просто настелити на неї нове покриття.

Способи укладання фанери

Листи фанери укладають на цементну підставу, лаги чи на дерев’яну підлогу.

Укладаючи фанеру на цементну підставу, важливо або стежити за його горизонтально і рівністю, або ж використовувати регулювальні стійки. Це найпоширеніший спосіб укладання фанери на підлогу. Як правило, такі підлоги можуть витримати тиск до 3 тонн на кв. метр.

Самим трудомістким і найбільш дорогим варіантом укладання фанери є кріплення її до лаги. Важливо виставити лаги так, щоб їх верхні грані перебували в одній горизонтальній площині. Далі на них настеляється підлога з фанери так, щоб стики листів потрапляли на лаги. Між лагами можна сховати деякі інженерні комунікації, а також покласти шар шумоізоляції чи утеплювач. Важливо знати, що при одношаровому настилі фанери на підлогу її товщина повинна бути не менше 15 мм, а при двошаровому – не менше 9 мм в одному шарі.

Єдиний мінус укладання на лаги – це те, що для приміщень з низькою стелею даний спосіб не дуже підходить, оскільки забирає до 9 см висоти.

Укладання фанери на дерев’яну підлогу: головні правила

Укладання фанери на дерев’яна підлога стає особливо актуальною, коли дощаті підлоги, що розсохлися, розхиталися і прийшли в непридатність. Фанера дозволить вам провести ремонт найбільш оптимальним чином – швидко, недорого і надійно.

  • В першу чергу слід перевірити, чи не прогинаються дерев’яні підлоги по лагам (звичайно, якщо вони є). Якщо прогинаються, то доведеться повністю розбирати підлогове покриття і проводити ремонт підстави дерев’яної підлоги. Якщо справа не в лагах, то кращим виходом з положення буде настил фанери на дерев’яну підлогу.
  • Пам’ятайте, що фанеру не рекомендується використовувати там, де є занадто великі перепади температури та підвищена вологість. Для ванних кімнат і неопалюваних приміщень фанера не підходить. Щоб перевірити, чи не підвищена чи вологість у вашого статі, щільно покладіть на нього лист поліетилену розміром 1х1 метр і залиште на три доби. Якщо на внутрішній стороні поліетилену не з’явиться конденсат – пол придатний до подальшого використання.
  • Листи фанери укладаються «всуху» зі зміщенням таким чином, щоб в одній точці сходилося максимум три шва. Так, окремі аркуші підганяють під розміри приміщення, обходять виступи і заповнюють ніші. Проводячи цю процедуру, пам’ятайте, що між розрізненими листами слід залишати місце завширшки близько 8-10 мм – це так звані демпферні шви. Важливо знати: між крайніми квадратами фанери і стінами обов’язково повинен бути зазор 15-20 мм. Не турбуйтеся, що це зіпсує загальний вигляд, адже пізніше дані відступи прикриються плінтусами.
  • Для того щоб при остаточній збірці не переплутати підігнані листи, варто пронумерувати їх і, орієнтуючись на номери, скласти невелику план-схему їх розташування.
  • Вибираючи фанеру, враховуйте, що товщина листа фанери повинна бути як мінімум 12 мм, а ще краще – 15 мм. На ідеально рівних поверхнях допускається використання аркушів товщиною 8-10 мм. Якщо ви плануєте настил масивної дошки, фанера товщиною менше 15 мм вам не підійде.
  • Листи фанери рекомендується порізати на квадрати зі стороною 60 см. Так у вас вийде оптимальна кількість демпферных швів. Крім того, так легше виявити розшарування, яких не видно в цілих аркушах.
  • Перш, ніж остаточно укласти фанеру, слід дуже ретельно очистити основу від пилу і сміття. Крім того, рекомендується здійснити праймування — це обробка підлоги спеціальною грунтовкою.
  • Краще класти фанеру клеєм, але цілком можна обійтися і без цього. Згідно нумерології, кожен аркуш укладається на своє місце і кріпиться саморізами по краях і діагоналях з кроком 15-20 див. Робіть відступ від країв – 2 див. Обов’язково необхідно утоплювати капелюшки саморезов, зенкуя при цьому отвори під кріплення.
  • Важливо знати, що кріпильні елементи повинні перевищувати товщину листа по довжині хоча б у 3 рази. Наприклад, для листа 12 мм підійдуть саморізи 40 мм.
  • Після укладання необхідно ретельно відшліфувати поверхню. Це можна зробити з допомогою паркетошліфувальної машини і грубозернистої наждачного паперу.

Отже, ви дізналися, як здійснюється укладання фанери на дерев’яну підлогу. Пам’ятайте, що грамотно укладене підлогове покриття буде радувати всіх домочадців протягом довгих років!