Щоб обзавестися міцним, красивим і рівним покриттям підлоги на дерев’яній основі, зовсім не обов’язково запрошувати фахівців, послуги яких коштують недешево. Адже сучасний ринок будматеріалів пропонує безліч засобів, що дозволяють виконувати ремонтні роботи самостійно. Наприклад, ламінат набирає обертів популярності не тільки завдяки завидною міцністю, але і легкості монтажу. Укладання ламінату на дерев’яну підлогу — процес, який цілком під силу здійснити самостійно кожному. Достатньо лише мати трохи терпіння, кілька годин вільного часу і теоретичну інформацію по темі.

Конструкція ламінату

Зміст

 • Будова та переваги ламінату
 • Нюанси вибору ламінату
 • Укладання ламінату на дерев’яну підлогу: підготовка поверхні
  • Вирівнювання за допомогою спеціальних сумішей
  • Вирівнювання шпаклівкою на основі ПВА
  • Вирівнювання за допомогою фанери
 • Види підкладок
 • Укладаємо ламінат на дерев’яну підлогу своїми руками
  • Укладання ламінату Click-замок
  • Укладання ламінату Lock-замок
  • Укладання клейового ламіната
 • Висновок
 • ? Будова та переваги ламінату

  Ламінат — один із самих швидких і простих способів перетворити вигляд приміщення. В Європі він з’являється у 80-ті роки, тоді як в Росії стає відомим лише в 90-е роки XX століття. Ламінат являє собою зносостійку панель товщиною 6-11 мм, яка може бути пофарбована під пісок, мармур, масивну дошку, камінь. Пластини легкі в транспортуванні, монтажі та догляді.

  Верхній шар являє собою міцну плівку, що захищає листи від сонячних променів, механічного стирання, вологи. Другий шар — папір з нанесеною фактурою. Третій — деревоволокниста плита, задає міцність покриття. І нарешті, фінальний шар — знову папір, просочений різними смолами для захисту від впливу рідини.

  Ламінат — це свого роду «плаваюча підлога», який не потребує закріпленні цвяхами. Пластини з’єднуються в місцях стикування або на замок. Незаперечною перевагою є можливість укладання на будь-які види підлогових покриттів (бетон, лінолеум, дерево), які експлуатаційних властивостей не втратили, а ось морально застаріти встигли.

  ? Нюанси вибору ламінату

  Слід врахувати, що термін експлуатації ламінату багато в чому визначається правильним вибором типу. Виявляється, таке підлогове покриття буває різним. Так клас ламінату (від 31 до 34) вибирається, виходячи з особливостей приміщення, наприклад, для спальні підійде ламінат класу 31, а для передпокою, де інтенсивність навантажень набагато більше, краще придбати ламінат 33-го класу.

  Це важливо!
  Після того, як ламінат куплений і привезено додому, слід потримати його кілька днів у приміщенні, де будуть проходити монтажні роботи. Це потрібно для того, щоб пластини адаптувалися до температури і вологості, прийняли відповідні розміри.

  ? Укладання ламінату на дерев’яну підлогу: підготовка поверхні

  Важливо розуміти, що при вживанні словосполучення «дерев’яна підлога» мається на увазі не тільки деревина. Це може бути оргаліт, фанера, ДСП, паркет. Всі з перерахованих поверхонь схильні до різного роду факторів, що сприяють деформації (механічне тиск, волога, лінійні та нелінійні розширення), тоді як основна умова правильного укладання ламінату на дерев’яну підлогу — ідеально рівна поверхня.

  Насамперед потрібно оцінити стан підлоги. Горизонтальність перевіряється за допомогою будівельного рівня. Довжина до 2-х метрів допускає перепади не більше декількох міліметрів. Якщо нерівності перевищують допустимі межі, необхідно вирівняти підлогу шліфувальною машинкою.

  Також знадобиться перевірка жорсткості. У разі якщо дошки прогинаються навіть від вашої ваги, потрібно подбати про їх заміну або зміцнення.

  Це важливо!
  Дошки простукують. При виявленні цвяхів, вони утапливаются або притягуються саморізами. Після всіх проведених заходів знову проводиться оцінка перепадів.

  Як вже згадувалося, ідеально рівна поверхня — запорука успіху всього заходу, тому поставтеся до цього питання максимально серйозно. Вирівняти підлогу можна кількома способами:

  ? Вирівнювання за допомогою спеціальних сумішей

  Якщо ми маємо справу з дуже старим покоробившимся підлогою, можна застосувати самовирівнюючі суміші. Як відбувається процес?

  • Шліфуємо основа підлоги, очищаємо його від лаку і фарби. При наявності широких порожнеч або швів закладаємо їх шпаклівкою;
  • Після висихання поверхні грунтуємо підлога за допомогою вологозахисним грунтовки, яка забезпечить потрібну адгезію самовирівнювальною суміші і дерев’яної основи;
  • По периметру кімнати стіни обклеюємо ізоляцією. У місці переходу покриттів створюємо шов смуги пінополістиролу;
  • Водяним рівнем розмічаємо висоту підлоги, не забуваючи при цьому враховувати мінімальну допустиму товщину покриття, зазначену виробником. Врахуйте, якщо планується підняти рівень підлоги, то заливка проводиться в два етапи;
  • До заґрунтованому підлозі прикріплюємо за допомогою будівельного степплера армовану сітку, стики з’єднуємо з напуском в 5 см;
  • Підготувавши згідно інструкції вирівнюючу суміш, даємо їй відстоятися 15 хвилин, ретельно перемішуємо;
  • Виливаємо розчин на підготовлену армовану поверхню, гумовим шипованим валиком видаляємо бульбашки, а потім шпателем, правилом або шваброю розрівнюємо поверхню.

   Видалення бульбашок

  ? Вирівнювання шпаклівкою на основі ПВА

  Подібні шпаклювальні суміші дуже популярні, тому що дозволяють вирівняти підлогу великої площі, витративши при цьому мінімум коштів. Стяжка проводиться наступним чином:

  • На чисту підлогу набиваються маяковые рейки, зазори між ними наповнюються сумішшю ПВА і тирси. Щоб тирса не витягли з ПВА воду, їх необхідно попередньо зволожити;
  • При необхідності допускається накладення шпаклівки в кілька шарів товщиною в 2 см Кожний наступний шар наноситься тільки після висихання попереднього;
  • Кінцевий результат перевіряємо будівельним рівнем, наносимо там, де потрібно додаткові порції шпаклівки.

  Це потрібно знати!
  Головний мінус такого способу вирівнювання — тривалий час, необхідне для усадки і висихання шарів.

  ? Вирівнювання за допомогою фанери

  Це найпопулярніший метод вирівнювання дерев’яної підлоги, що забезпечує рівний чорнова підлога, на який ламінат ляже без проблем. Фанеру краще використовувати класу 4/4 і вище, товщина повинна становити не менше 15 мм. Отже, приступаємо:

  • Встановлюємо маяки-саморізи, які вгвинчуються на необхідну висоту по всій площі підлоги. Саморізи встановлюються в кутах квадрата зі стороною 30 див.

  Це важливо!
  Чим товще фанера, тим рідше розташовуються маяки.

  • Укладають лаги — смуги фанери шириною 35 мм, які кріпляться за допомогою клею або саморізів. У місця, де між дошками підлоги і лагами є порожнечі, підкладаємо бруски фанери, змазані клеєм;
  • Готуємо листи фанери для укладання. Рекомендується розтрощити їх на квадрати зі стороною 60 см. Не забудьте оглянути торці заготовок, при виявленні розшарувань — лист потрібно замінити;
  • Укладаємо квадрати на сітку лад, слідкуючи, щоб стики потрапляли на лаги. Укладання потрібно здійснювати з деяким зміщенням так, щоб не виникало перетин швів. Прорізаємо фанеру за розміром, приділяючи особливу увагу формою підлоги в місцях виступів, еркерів, арок;
  • Кріпимо листи фанери до лагів саморізами з потайною головкою, зенкуя місця кріплення. Далі потрібно укласти підкладку.

   Кріплення фанери до лагів

  ? Види підкладок

  Підкладка забезпечує амортизацію, теплозбереження та шумопоглинання, тому не ній економити не варто. Саме підкладка захистить підлогове покриття при нерозподіленому впливі, наприклад, при транспортуванні меблів. Варіантів підкладок — маса. Це може бути спінений поліетилен, лінолеум, пробка, дернит.

  Останнім часом часто використовується пробкова підкладка. Важко знайти більш надійний матеріал: пробка універсальна і просто чудово приховує нерівності. Звичайно, ціна досить висока, але за одержувані вигоди не шкода заплатити.

  ? Укладаємо ламінат на дерев’яну підлогу своїми руками

  Домігшись рівній поверхні, можна приступати до монтажу ламінату. Але перш, слід визначитися з напрямком укладання. Якщо вікна розташовані на одній стіні кімнати, то фахівці радять укладати ламінат вздовж напрямку сонячного світла. Інакше, тіні від стиків будуть більш помітними і можуть зіпсувати загальне враження.

  Враховуйте напрямок сонячного світла

  За типом з’єднання ламінат ділиться на клейовій і замковий. Замковий, в залежності від системи замикання, підрозділяється на збірно-розбірний вид (Click-замки) і замки-защепки (Lock-замки).

  ? Укладання ламінату Click-замок

  Рулеткою вимірюємо ширину приміщення і обчислюємо ширину панелей останнього ряду. При ширині менше 5 см, дошки в останньому і першому ряду потрібно розпиляти, щоб ширина була однаковою.

  Це важливо!
  Враховуйте зазор від кожної стіни, він повинен бути не менше 10 мм

  Монтаж починають з далекого лівого кута

  Монтаж починають з лівого дальнього кута по напрямку світла уздовж стіни довгою стороною ламінатного листа. Не забуваємо про розпірні клини товщиною в 10 мм для зазорів, які потрібні, щоб у разі розширення ламінат не «встав дибки». Слід знати про те, що в кімнаті більше 12 м інтервал потрібно збільшити.

  Укладати необхідно в шаховому порядку

  Перша дошка укладається в лівий кут, до неї з торцевої сторони (під кутом 30 градусів) вставляється наступний лист і замикається шляхом його притиснення до підлоги. Торцеві шви кожного подальшого ряду зміщуємо відносно попереднього на 40 см, щоб домогтися шахового порядку і рівномірного розподілу тиску.

  Якщо в кінці ряду панель подрезалась, то залишок цього листа використовується на самому початку наступного ряду. А якщо вийшло ціле число листів в ряду, то для отримання шахового порядку починайте з панелі, розрізаної на дві частини.

  Завершення монтажу

  ? Укладання ламінату Lock-замок

  У цьому випадку шип однієї панелі вставляється в щілину іншого. Листи повинні лежати горизонтально. Потім вони підбиваються один до одного за допомогою молотка і бруска. Як і у вищеописаному випадку, розраховуємо ширину останнього ряду з урахуванням зазору. В залежності від цього показника, распиливаем дошки так, щоб вони були ідентичними.

  Укладання ламінату Lock-замок

  Починаємо укладання з лівого кута. До першої панелі з торцевого боку підносимо другий лист, вставляємо його в паз попередньої панелі і підбиваємо. Так укладаємо весь ряд. Починаючи монтаж другого ряду, пам’ятайте, що місця з’єднань потрібно змістити для отримання шахового порядку. Останній ряд укладається за допомогою струбцини, для чого буде потрібно відрізати панель рівне для заповнення простору, що залишився між стіною і передостаннім листом.

  ? Клейового ламіната укладання

  На торці панелей наноситься клей, потім листи з’єднуються за принципом «шпунт-паз». Краще наносити клей по всій довжині паза. Укладаємо перший ряд: перший лист укладаємо пазом до стіни, на верхню кромку наступної панелі наносимо з надлишком клей. З’єднуємо деталі. Шпунт другій панелі акуратно підбиваємо.

  Перший аркуш другого ряду потрібно розрізати навпіл для зміщення швів. Промазуємо бічну частину паза аркуша другого ряду і кріпимо її до панелі першого. Знову підбиваємо. Так продовжуємо до повної укладання ламінату. При монтажі останнього ряду можна скористатися ломиком для щільного з’єднання рядів.

  Укладання клейового ламіната

  Невеликий нюанс — в приміщеннях, протяжністю більше 10 метрів рекомендується влаштовувати антидеформаційні шви, які закриваються поріжком. Поріжок прикріплюється до основи підлоги і служить компенсатором, що дозволяє ламінату «гуляти», що вкрай важливо для правильної організації процесу експлуатації.

  ? Висновок

  От і все. Залишається тільки встановити плінтуса так, щоб вони щільно прилягали до ламінату, але не притискали його до підлоги. Різновидів плінтусів безліч: підібрати варіант для вашого тільки що укладеного ламінату не складе праці.