Ламінат з’явився не так давно, близько 20-ти років тому, і за цей час у всьому світі став одним з найпопулярніших підлогових покриттів. Люди по достоїнству оцінили гарний естетичний вигляд, високі споживчі властивості, які відповідають усім вимогам. А найголовніше — з самостійної укладанням ламінату впорається будь-яка людина, для цього не потрібно бути професіоналом, саме, простота укладання робить його таким популярним і затребуваним. Достатньо мати необхідні інструменти, володіти елементарними навичками їх використання, уважно читати інструкцію, дотримуватися всіх правил, і укладання ламінату своїми руками дозволить заощадити чималу суму на послуги майстрів.

Переваги ламінату

Ламінат володіє такими властивостями, як довговічність, міцність, практичність, безпека. Він простий у догляді, не горючий, не токсичний, антистатичний, стійкий до хімічних реагентів і агресивного впливу зовнішнього середовища. Невисокі ціни роблять його доступним людям з будь-якими доходами. Широкий вибір кольорів дозволяє реалізовувати дизайнерські проекти будь-якої складності, багато виробники не обмежуються імітацією під дерево, випускаючи ламінат з різними малюнками — під мармур, камінь і інші природні матеріали. Він підійде для будь-якого приміщення з нормальною вологістю, виключаючи ванні, душові, басейни, сауни. Для кімнат це ідеальний варіант, така підлога не боїться ударів бьющейся посуду, подряпини від кігтів тварин, гострих підборів, діти можуть спокійно кататися на велосипеді і катати машинки.

Важливі моменти при виборі

На ринку представлений величезний асортимент ламінату різних виробників. Він розрізняється по класу, чим вище клас, тим вище його споживчі властивості, відповідно, вище вартість. Наприклад, в офісах з високою прохідністю, рекомендується використовувати міцний, зносостійкий ламінат, починаючи з 32-го класу. При виборі потрібно чітко визначити цілі і завдання і вибирати залежно від конкретного приміщення. Якщо це спальня, то немає сенсу купувати найдорожчий ламінат, в той час, як для коридору або кухні це буде оптимальний варіант.

Потрібно правильно розрахувати кількість, враховуючи, що обов’язково залишаються шматки панелей. Краще переплатити, це позбавить від зайвих проблем, коли до кінця укладання раптом з’ясується, що не вистачає однієї-двох панелей. При покупці потрібно перевіряти артикул на етикетках, а при розкритті пачок перевірити номер серії на звороті панелі. Не виключені випадки, коли різні серії відрізняються за відтінку, хоча мають один артикул. Панелі не повинні мати щербини, подряпини, сколи, пошкоджені замки. При виявленні шлюбу потрібно відразу звертатися в магазин для заміни.

Після покупки пачки ламінату обов’язково повинні полежати при кімнатній температурі не менше 2-х діб, не можна укладати відразу.

Підготовка підстави

Перед укладанням ламінату потрібно ретельно підготувати підставу, воно повинно бути рівним, гладким, сухим і чистим. Перепади нерівностей поверхні не повинні перевищувати 3 мм. Якщо підлога скрипить, то треба зняти старий лінолеум, паркет, ДВП, мостини підлоги зміцнити саморізами до лагів. Ламінат можна укладати на покриття з підігрівом, тому багато додатково утеплюють підлогу, для цього розкривають мостини і між лагами укладають теплоізоляційний матеріал, наприклад, пінопласт. Якщо підлога не скрипить, рівний і гладкий, то старе покриття — лінолеум, паркет, статеві дошки не потребують стяжці, можна укладати поверх них.

Але в багатьох випадках стяжка необхідна, інакше підлога буде нерівним, так і прослужить він недовго. Суха стяжка виконується листами фанери, для кімнат підходять листи товщиною 9-12 мм, кріпляться до підлоги саморізами. Можна робити стяжку вирівнюючими сумішами, при цьому, потрібно точно дотримувати час повного висихання. Якщо підлога бетонна, то обов’язково укладається поліетиленова плівка для паро – та гідроізоляції.

На будь-яку підставу укладається підкладка, вона служить для вирівнювання, додаткової шумоізоляції. Якщо основа рівна, то, цілком вистачить товщини 3 мм, але слід враховувати, що при замковому способі занадто товста підкладка може привести до поломки замків. Смуги підкладки з’єднуються між собою скотчем, до основи вона не повинна приклеюватися. Останнім часом деякі виробники почали випускати ламінат вже з шаром підкладки.

Необхідні інструменти

Потрібно заздалегідь подбати про необхідні інструменти:

  • електролобзик, добре, якщо є пряма, щоб при розпилюванні виходила ідеально рівна лінія. Ламінат, досить, легко пиляється, тому можна обійтися і ручною ножівкою,
  • молоток;
  • дерев’яний брусок для підбиття;
  • лінійка;
  • рулетка;
  • маркер;
  • розпірки;
  • струбцина.

Технологія самостійного укладання ламінату

Зручніше укладати удвох, але з цим може впоратися одна людина. Ламінат за способом укладання підрозділяється на клейовій і замковий. Клейовий вже, досить, застарілий, хоча до цих пір широко використовується і, на думку багатьох фахівців, він міцніше і довговічніше, але технологія його укладання трудомістка і забирає багато часу, т. к. клей для ламінату сохне довго. Найпоширеніший спосіб — замковий.

Панелі потрібно укладати перпендикулярно вікна, щоб світло падало паралельно стикам, так вони менше помітні. Хоча тут немає чітких правил, можна укладати і поперек і по діагоналі, іноді з допомогою таких дизайнерських прийомів вдається візуально розширити маленьку простір або приховати конструктивні особливості приміщення, наприклад, невдалу планування.

Головне — чітко дотримуватися довжину і ширину безперервного полотна, як це зазначено в інструкції. Не можна укладати суцільною смугою на занадто велику площу без зазорів не менше 15 мм, які потім закриваються спеціальним профілем. Це обумовлюється тим, що ламінат при змінах температури і вологості міняє свої розміри, він «дихає» і надалі можна зіткнутися з тим, що підлоги встануть «дибки». Саме тому передбачені зазори біля стін, труб, дверних прорізів, з іншим підлоговим покриттям.

Перед укладанням потрібно ретельно виміряти площу кімнати і розрахувати розміри першого ряду. Це важливий момент, який допоможе уникнути додаткової витрати панелей. Наприклад, іноді у першого ряду потрібно обрізати ширину для того, щоб останній ряд не вийшов шириною 2-3 см, він повинен бути не менше 5-ти див. А по довжині першу панель слід обрізати для того, щоб остання не була менш 10 див Такі моменти зазвичай завжди вказуються в інструкції. Такі розрахунки зробити нескладно, вони допомагають робити укладку таким чином, щоб вийшло мінімум непотрібних обрізків.

При укладанні першого ряду робиться відступ від стіни на 10-15 мм, з боку стіни зрізаються замки, між панеллю і стіною вставляються розпірки. Торцеві сторони з’єднуються замками, для кращого з’єднання і утворення міцного рівного шва панелі злегка підбивають молотком за допомогою дерев’яного бруска. Другий і наступні ряди укладаються за подобою цегляної кладки, при цьому, відстань між торцевими швами має бути не менше 50 див. Взагалі, найскладніше — перший ряд, потім панелі збираються, як конструктор швидко і легко. У місцях, де йде стояк від батареї, потрібно акуратність. В панелі просвердлюється отвір, більше, ніж діаметр труби, потім по центру отвору панель розпилюють навпіл і при укладанні з’єднується спеціальним клеєм. Останній ряд укладається за допомогою струбцини.

Бувають такі місця, де неможливо з’єднання замком, в таких випадках зрізаються замки і шматки склеюються. Іноді в процесі роботи можна пошкодити панель, зрізати край, для цього існують спеціальні шпаклівки для ламінату, які можна підібрати за кольором і акуратно закрити дефект.

Укладання ламінату своїми руками вимагає акуратності, відповідального підходу, ретельного розрахунку. Але цей процес не забирає багато фізичних сил і часу, зате здатний подарувати масу позитивних емоцій і задоволення від власної роботи, коли на очах утворюється ідеально рівний, гладкий красивий підлогу. При правильному догляді ламінат прослужить довго, прикрашаючи будинок і радуючи своїм виглядом. Панелі навіть можна розбирати і використовувати знову.