Укладання лінолеуму на дерев’яну підлогу – одна з будівельних завдань, яка під силу людям без спеціальної підготовки і щоб правильно укласти матеріал, досить ознайомитися з усіма нюансами і правилами виконання цієї роботи. Що ж потрібно знати людині, що вирішила поміняти стару дерев’яну підлогу на нове красиве покриття? Для початку потрібно дізнатися якомога більше про такому практичному покритті як лінолеум, а потім і про те, як краще його укласти.

Існує велика кількість видів лінолеуму

Зміст

 • Лінолеум: переваги, види, класифікація
 • Покрокова інструкція з укладання лінолеуму
  • Підготовка дерев’яної поверхні
  • Підготовка до укладання лінолеуму
  • Способи настилу лінолеуму
  • Процес укладання лінолеуму
 • Поради майстра
 • ? Лінолеум: переваги, види, класифікація

  Лінолеум виготовляють в основному з природної сировини: деревної смоли, джутової тканини, лляної олії, пробкової муки, порошку вапняку. Це підлогове покриття практично універсально — воно оптимально для квартир, житлових будинків, офісів і навіть виробничих приміщень. Матеріал ідеально підходить для настилу в приміщеннях з великою прохідністю, таких як кухня, коридор, вітальня.

  Популярність лінолеуму обумовлена його численними перевагами:

  • міцність;
  • водонепроникність;
  • зносостійкість;
  • еластичність;
  • простота укладання і догляду;
  • широкий асортимент;
  • прийнятна ціна.

  В залежності від сировини, з якого виготовлений, лінолеум підрозділяється на наступні види:

 • Полівінілхлоридний, вироблений з полімерного матеріалу. Випускається на різних подосновах: спіненої, теплоізолюючої, тканинної, а також і без підоснови.
 • Алкідний лінолеум. Він містить алкідні смоли, мінеральні наповнювачі і пігменти. Виготовляють його на підоснові як синтетичної, так і натуральної. Випускається одноколірним, багатобарвним, з малюнком. Характеризується високими теплозвукоізоляційними властивостями, стійкий до стирання, але досить крихкий, схильний до утворення зламів, тріщин.
 • Гумовий лінолеум або релін. Товщина виробу 3 мм. Його нижній шар виготовлений із суміші бітуму з дробленной утилізованої гумою, а верхній шар покриття – з кольорової гуми. Характеризується підвищеною водостійкістю й еластичністю. Застосовується в основному в приміщеннях промислового і виробничого призначення.
 • Коллоксиловый лінолеум, як правило, безосновное покриття, в складі якого міститься нітроцелюлоза. Матеріал характеризується вологостійкістю, еластичністю, пожежобезпечністю, має своєрідний блиск.
 • У відповідності з технологією виготовлення лінолеуму, малюнок, нанесений на основу, покривають зверху захисним шаром, товщина якого визначає його зносостійкість і, звичайно ж, вартість.

  По зносостійкості лінолеум має окрему класифікацію. Він поділяється на:

  • побутовий;
  • напівкомерційний;
  • комерційний.

  Побутовий лінолеум має досить низьку зносостійкість, його використовують зазвичай в житлових приміщеннях.

  Напівкомерційний лінолеум характеризується середньою зносостійкістю, тому рекомендується в якості підлогового покриття в приміщеннях і офісах з середньою прохідністю.

  Комерційний лінолеум володіє дуже високою зносостійкістю. Ця характеристика зумовлює його застосування у приміщеннях з високою прохідністю.

  Використання лінолеуму згідно класифікації носить рекомендаційний характер. Однак, підбір настилу у відповідність з призначенням приміщення і його ступенем навантаження – запорука його успішної експлуатації і довгострокового використання. Для укладання на дерев’яну підлогу краще вибрати лінолеум з високими звуко – і теплоізоляційними властивостями. Визначившись з вибором лінолеуму, приступаємо до його настилу.

  ? Покрокова інструкція з укладання лінолеуму

  ? Підготовка дерев’яної поверхні

  Стелять лінолеум в обов’язковому порядку тільки на ідеально рівну поверхню. Чому? Справа в тому, що якщо на поверхні підстави будуть нерівності і вади, вони проявляться і на лінолеумі. Іншими словами, чим якісніше буде підготовлений підлогу, тим красивіше буде виглядати нове покриття і тим більше буде термін його служби.

  Підготовка дерев’яної поверхні (настилання фанери)

  Дощата підлога в процесі експлуатації деформується, пошкоджується, тому фахівці рекомендують при підготовці підлоги під лінолеум робити настилання плит ДВП, ДСП або фанери. Якщо якість дерев’яної підлоги непогане, товщина плит може становити 5-8 мм. При наявності великих перепадів їх товщина повинна бути не менше 15 мм. Далі виконуємо роботу по підготовці підлоги в такій послідовності:

 • Знімаємо стару фарбу з пофарбованого підлоги за допомогою шпателя, заздалегідь нагріваючи її будівельним феном.
 • Використовуючи молоток і борідок, забиваємо цвяхи в дошки на глибину 6-7 мм. Дошки, які скриплять при ходьбі, прибиваємо додатково до лагів.
 • Вирівнюємо поверхню за допомогою рубанка (ручного або електричного), або шліфувальної машини для паркету.
 • Якщо ви вирішили постелити лінолеум на стару основу, його потрібно в такому випадку пропилососити, ретельно вимити і просушити.
 • Якщо ж вирішено все ж стелити фанеру, для цього знадобиться клей ПВА, або клей для укладання паркету, у який додають наповнювач для збільшення в’язкості. Клеяться листи фанери зі зміщенням на половину аркуша.
 • Далі приклеєну фанеру прикріплюємо додатково до підлоги цвяхами. Зазори між листами фанери зашпаклевываем тієї ж мастикою, який приклеювали фанеру до підлоги. Стики зашліфовуємо.
 • Просочуємо висохлі фанерні листи гарячою оліфою.
 • Поверхня готова до укладання лінолеуму. Праця кропітка, але окупиться в майбутньому красою і довговічністю.

  ? Підготовка до укладання лінолеуму

  Щоб постелити лінолеум на дерев’яну підлогу, його необхідно спочатку залишити на пару днів у цьому приміщенні, щоб вистоявся і розправився при кімнатній температурі. Його поверхня повинна бути ідеально рівною, без єдиного перегину або складочки. Якщо ви помітили наявність якого-небудь вигину, його слід випрямити, притискаючи лінолеум дошками, книгами, іншими предметами.

  Лінолеум має вистоятись і розправитися пару днів в приміщенні

  При виявленні занадто великого залому або складок на матеріалі, його краще замінити, так як при укладанні він створить додаткові труднощі, а після укладання підлога буде нерівним, і, відповідно, непрактичним.

  Важливо! Настил лінолеуму на дерев’яну підлогу повинен проводитися при температурі в приміщенні не менше 16 ? с і вологості в межах 40-60%.

  Підраховуємо кількість необхідного матеріалу:

  — заміряємо довжину і ширину кімнати і додаємо по 10 см;

  — враховуємо виступи (простір під дверима, вікном, стінним шафою);

  — при наявності візерунка враховуємо запас на 1 раппорт візерунка в обидва напрямки.

  Важливо! Якщо лінолеум вирізати неправильно, залишаючи припуски, в подальшому може статися, що він буде утворити хвилі.

  Перед укладанням вибираємо правильний напрямок лінолеуму, щоб приховати шви. Мармуровий і однотонний лінолеум необхідно розташовувати по лінії світла. Якщо є малюнки, їх розташовують в поздовжньому напрямку, щоб збіглися. Якщо лінолеум укладається на дерев’яну підлогу, то стики роблять на середині дошки.

  Готуємо необхідні для укладання інструменти:

  • добре відточений ніж;
  • сталевий зубчастий шпатель;
  • шпатель з дерева;
  • коротка та довга лінійки;
  • клей, склад для зварювання швів
  • стрічка клеюча двостороння.

  ? Способи настилу лінолеуму

  Без приклеювання. Цей спосіб – самий швидкий, але він підходить для приміщень з низькою прохідністю площею не більше 12 м2. При такому настилі покриття зношується швидше і велика ймовірність утворення хвиль.

  Укладання лінолеуму беськлєєвим способом

  Приклеювання двостороннім скотчем. Такий спосіб захистить лінолеум від швидкого зношування. А при виникненні необхідності його можна відклеїти без праці, хоча сліди від скотчу можуть залишитися на підлозі приміщення.

  Приклеювання лінолеуму двостороннім скотчем

  Приклеювання за допомогою клею. Цей спосіб не має недоліків перших двох. Якщо площа приміщення перевищує 20 м2, то це єдино прийнятний спосіб. У цьому випадку термін служби лінолеуму значно зростає. Але укладання покриття таким способом – процес досить трудомісткий.

  Укладання лінолеуму за допомогою клею

  ? Процес укладання лінолеуму

  Розстилаємо лінолеум на підлозі, не забуваючи при цьому залишити запас на плінтусах (5-10 см).

  Розгладжуємо покриття руками від середини до стін, і щоб воно краще прилегло до стін, в кутах робимо невеликі розрізи.

  Якщо лінолеум кладемо без приклеювання, відрізаємо гострим ножем надлишки уздовж плінтуса, потім закріплюємо його в дверних отворах металевими рейками.

  Якщо клеїмо його на двосторонній скотч, то спочатку наклеюємо стрічку по всьому периметру приміщення, не знімаючи захисний шар. Розгортаємо рулон, відгинаємо одну половину на іншу. Тепер знімаємо захисний папір, розстеляємо лінолеум, розгладжуємо руками від центру до стін.

  Це ж саме робимо і з іншою половиною. Відрізаємо уздовж плінтуса зайве. Закріплюємо його в дверних отворах рейками-поріжками.

  Якщо робимо укладання на клей, то після отгибания однієї половини лінолеуму наносимо клей на підлогу і розподіляємо його валиком або зубчастим шпателем. Залишаємо на 20 хвилин, потім розгинаємо складену частину покриття, ретельно розгладжуємо її руками.

  Проробляємо ті ж операції з іншою половиною. Відрізаємо надлишки лінолеуму, краю біля стін притискаємо плінтусом, у дверному прорізі ставимо рейки-пороги.

  Краї лінолеуму притискають плінтусом, біля дверних отворів ставлять металеві рейки

  ? Поради майстра

  Якщо, припустимо, з якихось причин доводиться укладати не одну смугу лінолеуму (велика площа приміщення, або не вдалося знайти в магазині лінолеум потрібної ширини), а кілька, то їх доведеться стикувати. Це робиться наступним чином:

  • Кладемо смуги покриття таким чином, щоб вони заходили одна на іншу приблизно на 10 див.
  • Відгинаємо одну смугу, наносимо клей на неї і приклеюємо до підлоги. З іншого смугою робимо те ж саме.
  • Гострим ножем зрізаємо в місці перехресту обидва шару лінолеуму, видаляємо обрізки і акуратно приклеюємо обидва краї таким чином, щоб отриманий стик був якомога непомітніше.
  • Після висихання клею стики проклеюємо, використовуючи спеціальну рідину для холодної зварювання швів. Попередньо на шов наклеюємо клейку стрічку. Через кілька годин, коли шов починає зварюватися, стрічку потрібно прибрати.

  Після приклеювання лінолеуму щільно притискаємо його валиком або ж спеціальним катком. Поки покриття повністю не висохне – не наступаємо і не ходимо по ньому.

  По приклеєного лінолеуму не ходять до його повного висихання

  Ознайомившись з тонкощами вибору лінолеуму та процесом роботи по його укладанню на дерев’яну підлогу, немає сумнівів, що вам буде нескладно зробити це своїми руками. Можете сміливо братися за роботу. А через десяток-другий років, коли ви захочете відновити свою стать, нескладно буде поміняти покриття на інше, якщо основу було підготовлено на совість.