В будь-якому приміщенні найбільшим механічних впливів піддається підлогу. Тому підлоговий кахель повинен бути міцним, стійким до стирання і хімічних речовин, а ще – мати високу вологонепроникністю, адже його найчастіше укладають в приміщеннях, де часто проводять вологе прибирання. Крім того, кахель для підлоги є ще й важливим елементом інтер’єру. Він повинен гармоніювати з обробкою стін і стелі, створювати загальний фон разом з ними. Саме тому дизайнери розробляють різнотипні кахельні покриття для підлоги. На що орієнтуватися при виборі кахлю на підлогу і як правильно його укласти своїми руками – про це ви дізнаєтеся, ознайомившись із цією статтею.

Вибираємо кахель для підлоги у відповідності з умовами експлуатації та особистими уподобаннями за кольором, формою, текстурі

Зміст

 • Вибираємо кахель для підлоги
 • Укладання кахлю на підлогу своїми руками
  • Підготовка поверхні підлоги
  • Вибір схеми розкладки і розмітка підлоги по ній
  • Порядок укладання підлогової кахельної плитки
  • Затирка швів між плитками
  • ? Вибираємо кахель для підлоги

   При виборі плитки для підлоги необхідно враховувати навантаження, якої він буде піддаватися, тип приміщення (об’єкт з великою прохідністю або житлове приміщення). У відповідності з цим критерієм статева плитка буває для низького, середнього та високого рівня навантаження. Кахель низькою навантаження призначений для місць, де переважно ходять босоніж або в м’яких домашніх капцях. Плитка середньої навантаження витримує звичайне взуття. Кахель для високого рівня навантаження укладають в місцях з великим скупченням людей.

   В даному випадку нас цікавить укладання кахлю на підлогу житлового приміщення. Доцільно укладати плитку на підлогу в кухні, коридорі, ванній кімнаті, туалеті. Якщо облицьований підлога не планується накривати килимами, то не варто вибирати плитку з глазурованою поверхнею, оскільки на такому підлоговому покритті можна легко послизнутися. В цьому випадку краще щоб кахель був рельєфним – це збільшує коефіцієнт тертя. Кахель для кухні на підлогу – навпаки, не повинен бути рельєфним, оскільки його буде важко чистити. Для кухонної підлоги краще вибрати глазурований кахель з матовим покриттям (може мати лазерний візерунок для запобігання ковзання).

   Вибравши кахель, який відповідає цим вимогам, можна переходити до вибору розміру, форми і забарвлення. Тут можна досхочу пофантазувати, не забуваючи при цьому враховувати інтер’єр квартири і те, як буде виглядати в ній обрана підлогова плитка. Наприклад, глянсовий глазурований кахель візуально розширює тісний простір, а темний матовий зробить велике приміщення більш вишуканим.

   Важливо знати! При виборі кахлю його слід купувати весь відразу, однієї серії, а також з обов’язковим запасом (приблизно 10% від розрахункової кількості).

   ? Укладання кахлю на підлогу своїми руками

   Укладання кахлю здійснюється на різні поверхні підлоги: бетонне покриття, цементну стяжку, на стару плитку і навіть можливо класти кахель на дерев’яну підлогу. В останньому випадку підлогу зміцнюють і покривають листами товстої фанери або ГВЛ (гіпсоволокнисті листи).

   Укладання плитки своїми руками – процес відповідальний і досить тривалий. Ось його основні етапи:

   • підготовка поверхні покриття підлоги;
   • розмітка підлоги відповідно до обраної схеми укладання;
   • безпосереднє укладання плитки;
   • різання кахля під потрібні розміри і конфігурацію;
   • затирка швів.

   ? Підготовка поверхні підлоги

   Від того, яка буде поверхня покриття, на яке проводиться укладання кахельної плитки, будуть залежати в результаті її подальші експлуатаційні якості. Для цього необхідно провести підготовчі роботи:

  • В першу чергу, перевіряємо горизонтальність підстави за допомогою рівня. Якщо на 1 метр поверхні відхилення перевищують 3 міліметри, то в цьому разі необхідно або провести шліфовку підстави за допомогою шліфувальної машини для бетону, або укласти вирівнюючу стяжку поверх існуючого підстави.
  • Поверхню під укладання очищаємо від бруду і сміття.
  • Грунтуємо двічі підстава глибокопроникаючою грунтовкою. Використовуємо валик або широку малярську кисть. Чекаємо, поки грунтовка повністю не висохне (не менше 2 годин).

   Грунтовка поверхні підлоги

  • ? Вибір схеми розкладки і розмітка підлоги по ній

   За допомогою плитки можна прикрасити будинок, створити незабутній інтер’єр в приміщенні. Як класти кахель – в лінійному або шаховому порядку, створювати малюнки та візерунки або збирати мозаїки – вирішувати господареві.

   Схеми укладання кахлю можуть бути такими

   Важливо тільки, щоб плитку починали укладати з найпомітніших місць, тому що в кінці укладки, можливо, з’явиться необхідність різати плитку, щоб доповісти залишки місця шматочками.

   Існує три основних варіанти розкладки плитки для підлоги:

  • «Шов в шов» — ряди кахлю укладаються паралельно. Більше всього підходить для великої плитки.
  • Укладання «по діагоналі» — проводиться під кутом 45°до ліній стін. Дозволяє приховати невеликі нерівності стін за допомогою укладених по краях обрізаних плиток.
  • Укладання «в розбіг» проводиться за методом цегляної кладки з прямокутної плитки для підлоги. При цьому першу плитку укладають не в куті, а в центрі приміщення.
  • Кожен з цих способів укладання хороший по-своєму, головне, щоб обраний варіант гармоніював з дизайном кімнати.

   Робимо розмітку по вибраній схемі (в нашому прикладі схема проста – «шов в шов»). Для цього від стіни, розташованої біля входу, відміряємо відстань, рівну ширині кахлю, додаючи 4-5мм на зазор, який закриється надалі плінтусом (цей простір можна використовувати потім під прокладку телевізійного або телефонного кабелю). Натягуємо шнур малярний по мітках і відбиваємо лінію.

   Розмітка поверхні підлоги під укладку плитки

   Далі за нею буде відбуватися вирівнювання краю кахлю. Щоб краще було видно, лінію обкреслюємо олівцем.

   ? Порядок укладання підлогової кахельної плитки

   Для вирішення питання як правильно класти кахельну плитку, щоб отримати гарне і якісне підлогове покриття, потрібно просто суворо дотримуватися технологію укладання.

   Для того, щоб знати, як приклеїти кахельну плитку в одному і тому ж напрямі, на його тильній стороні нанесено рифлена стрілка. При укладанні стрілку замажем клеєм і можемо заплутатися, тому олівцем робимо додаткові мітки на торцях плитки.

   Робимо мітки на торцях плитки, щоб знати напрямок укладання

   Для укладання нам знадобляться:

   • гумовий молоток;
   • плитковий клей;
   • зубчастий шпатель для підлогової плитки ( з квадратними зубцями розміром 12 мм);
   • невеликий рівень(45-50 см);
   • правило завдовжки 1,5-2,0 м;
   • пластикові хрестики (3мм) і клини для швів (4-5 мм);
   • болгарка з алмазним диском;
   • дриль з насадкою або будівельний міксер.

   Важливий момент при укладанні кахлю – дотримання температурного режиму – в межах 20°С.

   Далі роботу виконуємо в такому порядку:

  • Знаходимо центр дверного отвору і відзначаємо.

   Відзначаємо центр дверного отвору

   Кладемо одну плитку для орієнтиру – так як вона буде лежати.

   Кладемо плитку для орієнтиру

  • Замішуємо плитковий клей, використовуючи дриль із спеціальною насадкою або будівельний електричний міксер. Засипаємо суху суміш у воду (витрата води – строго по інструкції на упаковці, інакше клей може вийти рідким). Не слід готувати багато клею, щоб не встиг засохнути до того, як ми його використовуємо. Клейовий розчин потрібно залишити на 15 хвилин, щоб настоявся, потім добре перемішати ще раз.
  • Наносимо клей рівним шаром на кахельну плитку за допомогою шпателя. Проводимо зубчастої гребінкою, тримаючи її під прямим кутом і щільно притискаючи до поверхні кахлю, щоб смужки клею були однаковими.

   Наносимо клей на плитку і проводимо зубчастої гребінкою

   Чим більше розмір кахлю, тим глибше і ширше повинні бути борозни на клеящем складі, і, відповідно, розмір зубів у шпателя. Виступив зайвий клей стряхиваем, щоб не прилип до гребінці. Першу плитку прикладаємо до підлоги праворуч від тієї, яку поставили для орієнтира. Притискаємо і акуратно простукиваем її гумовим молотком для більш щільного прилягання.

   Для більш щільного прилягання до поверхні плитку простукиваем молотком

   Якщо яка-небудь кахельна плитка важко стає в рівень з іншими, в цьому випадку рекомендується прибрати трохи клею з-під неї або додати (при її провалювання). Рівнем перевіряємо, як лежить плитка.

  • Продовжуємо укладати підлоговий кахель по ряду праворуч. Робимо це таким способом: перед тим як притиснути чергову плитку на підлозі, кладемо рівень на неї таким чином, щоб частина його звисала над попередньою плиткою.

   Укладання кахлю на підлогу за допомогою рівня

   Притискаємо потроху кахель руками, роблячи невеликі кругові рухи, поки край рівня торкнеться поверхні.

  • Вирівнюємо по лінії, вставляємо хрестики між плитками, щоб шви вийшли однаковими. А щоб кахель випадково не зрушив, фіксуємо його клинами з боку стіни.

   Щоб кахель не зрушив, фіксуємо його клинами з боку стіни

    

    

   Викладаємо весь ряд до бічної стіни праворуч, перевіряючи рівність площини покладеної плитки за допомогою правила. Якщо необхідно поправити положення якої-небудь плитки, це потрібно зробити протягом 15 хв після укладання. Пізніше для цього кахель треба буде вже зняти і заново покласти, попередньо очистивши його від затверділого клею.

  • Біля стіни необхідно покласти шматок підрізаної плитки. Так як плитка для підлоги набагато міцніше настінної, плиткорізом не виходить різати її рівне: вона розколюється довільно, а не по надрізу. Тому доводиться різати її за допомогою болгарки з алмазним диском.

   Підрізка кахельної плитки болгаркою з алмазним диском

   Поклавши підрізування біля стіни праворуч, продовжуємо укладати ряд ліворуч від дверного отвору до завершення першого ряду.

   Перший ряд кахлів покладений

   Другий ряд починаємо викладати з кахлю по центру двері, і йдемо спочатку вправо, а потім вліво від нього. Між рядами також вставляємо пластмасові дистанційні хрестики. Кожен перевіряємо за рівнем, стежачи за тим, щоб кути чергового кахлю не виступали над поверхнею вже покладеного. Другий ряд теж завершено.

  • У місцях, де виходять труби, робимо фігурні вирізи за допомогою болгарки.

   У місцях, де виходять труби, робимо фігурні вирізи

   Якщо необхідно зробити круглі отвори, тоді використовуємо насадки для дриля з напайкою зі вольфраму. По завершенню укладання перевіряємо за допомогою правила площину в декількох місцях (за різними напрямками).

   Перевіряємо площину укладання за допомогою правила

   Переконавшись, що все в порядку, чекаємо, коли висохне клей, щоб зробити затірку швів.

  • ? Затирка швів між плитками

   Як клеїти кахельну плитку ми розібралися, але не менш важливою технологічною операцією є затирка кахельних швів. Це – завершальний етап укладання. Напевно, рідко хто любить затирати шви – це монотонна, нудна робота, але без неї не можна обійтися. Якісно затерті шви додадуть закінчений вигляд загальній картині, а кахель буде виглядати ще красивіше. Невдала ж затірка – навпаки, може зіпсувати всю роботу.

   При купівлі затирання слід враховувати, що у багатьох з них колір порошку в упаковці відрізняється від кольору готової і потім висохлої суміші. Тому не слід дивуватися, якщо, відкривши упаковку, ви побачите зовсім інший колір, ніж той, який демонстрували вам в магазині. Розчин придбає потрібну забарвлення при змішуванні з водою.

   Часто колір сухого порошку відрізняється від кольору готової затірки

   При змішуванні з водою затирка набуває потрібну забарвлення

   У суху затирочні суміш додаємо воду і замішуємо звичайним шпателем невелику кількість затирання консистенції густої сметани. Чекаємо 5 хвилин, щоб розчин настоявся, потім знову ретельно перемішуємо його.

   Важливо! Роботи по затірці виконуються за чистою плитці. Якщо кахель покладено акуратно, шви будуть чистими, якщо немає – їх потрібно очистити, прибрати надлишки плиткового клею. Не зайвим буде змочити водою сухі шви вузької пензлем або губкою.

   За допомогою гумового шпателя заповнюють шви між плитками. Збираємо надлишки суміші шпателем і наносимо її повторно перпендикулярно шву. Змоченим у воді куточком шпателя проводимо тонкі лінії.

   Заповнення міжплиточних швів затирочної сумішшю

   Заповнивши останній шов, чекаємо приблизно 30 хвилин, поки затирочна суміш почне полімеризовані. До цього часу затиральний складу вже тримається досить міцно в швах, а з поверхні плитки легко видаляється. Проводимо першу мийку, використовуючи для цього великопористі губку. Чистову повторну мийку проводимо через 1 годину після затірки. Потім протираємо підлогу насухо фланелевою ганчіркою.

   Увага! Укладання підлогового покриття необхідно проводити , точно дотримуючись рекомендації виробників всіх застосовуваних матеріалів (кахлю, клейкої суміші, затірки).

   У перші дні шви необхідно зволожувати мокрою губкою для додання міцності затирочному складу. А через 1 – 1,5 тижня підлогу можна експлуатувати (якщо була дотримана технологія укладання кахлю). Клеїмо плінтуса і насолоджуємося результатом праці.

   Сподіваємося, що ця стаття допомогла вам дізнатися всі нюанси з укладання кахлю на підлогу, і ви зможете якісно виконати цю роботу своїми руками, не вдаючись до послуг професіоналів, які коштують майже стільки ж, скільки і сама кахельна плитка.