Каркасно-щитові будинки сьогодні є надзвичайно популярними у росіян. І тут немає нічого дивного: їх будівництво обходиться недорого, воно відбувається швидко, а обслуговувати таку будову зовсім нескладно. Правда, утеплення щитового будинку повинно бути якісним, інакше використовувати його цілий рік навряд чи вийде. Тому в статті і буде розглянуто питання про те, як утеплити щитовий будинок зовні і зсередини.

Утеплення щитового будинку самостійно

Зміст статті

 • 1 Утеплення щитового будинку самостійно
  • 1.1 Види утеплювачів, переваги і недоліки
   • 1.1.1 Сипкі
   • 1.1.2 Плитні
 • 2 Інструкція по утепленню будинку за допомогою керамзиту
 • 3 Пароізоляція
 • 4 Відео

Види утеплювачів, переваги і недоліки

Сипучі

До найбільш популярним сипучих утеплювачів для каркасно-щитових будинків можна віднести наступні:

 • Гранульований пінополістирол (по суті, це крихта всім відомого пінопласту, в каркаснощитовом житловому будівництві він використовується часто, причому їм утеплюють будинок і зсередини, і зовні);
 • Піноізол розсипної;
 • Керамзит (найпопулярніший вид теплоізоляційного матеріалу);
 • Тирса (зазвичай їх змішують з мелкофракционным гравієм або піском);
 • Сипкий перліт і ековата;
 • Вермикуліт.

Кожен з цих видів матеріалів, як нескладно здогадатися, має своїми достоїнствами і недоліками. Але важливим є те, що утеплювати з їх допомогою каркасно-щитовий будинок можна не тільки зовні, але і зсередини.

Схема утеплення стіни щитового будинку з використанням базальтового утеплювача

Як вже було зазначено вище, найбільш популярним утеплювачем є керамзит, на другому місці йде гранульований пінополістирол. Піноізол, вермикуліт і тирсу використовуються рідко.

Головний недолік тирси при їх використанні в якості утеплювача — низька влагоустойчивовсть.

Перші два типи теплоізоляційних матеріалів просто рідко можна зустріти на ринку, та й коштують вони на порядок дорожче того ж керамзиту (їх зазвичай використовують при будівництві промислових будівель і споруди).

Тирсу ж застосовують рідко банально з тієї простої причини, що вони — далеко не найкращий утеплювач, хоча винятки, поза всяким сумнівом, бувають і тут.

Загалом, утеплювати каркасно-щитовий будинок своїми руками і зсередини, і зовні простіше і дешевше всього або з допомогою пінополістиролу. або керамзиту.

Схема утеплення щитового будинку з використанням мінеральної вати
Плитні

Плитні утеплювачі для теплоізоляції каркасно-щитових будинків зсередини використовуються рідше сипучих. По-перше, вони стоять елементарно дорожче. По-друге, їх укладання часто вимагає створення спеціальної решетування, а це теж зайві витрати і часу, і грошей.

Серед найбільш затребуваних плитних теплоізоляційних матеріалів можна виділити наступні:

 • Екструдований і спінений пінополістирол (як було позначено вище, він може бути і плитним, і сипучим);
 • Кам’яна і скляна мінеральна вата;
 • Піноізол;
 • Різні теплоізоляційні матеріали на основі базальту.

Що стосується вартості цих матеріалів, то вона розрізняється незначно, за винятком базальтових: ціна коливається в діапазоні від 1000 до 2000 рублів за один кубічний метр.

Базальтові будуть коштувати значно дорожче, але по своїй функціональності і довговічності рівних їм просто немає і навряд чи буде. Якщо розглядати наведений вище список, то фахівці рекомендують віддати перевагу або утеплювачів на основі базальту для утеплення каркасно-щитових будинків зсередини і зовні, або пінополістиролу або мінеральної вати.
Утеплення фасадної стіни щитового будинку з використанням пінополістиролу

Всі інші види плитних утеплювачів або екологічно шкідливі, або застарілі і мають занадто великі показники теплопровідності.

Екструдований пінополістирол трохи дешевше кам’яної мінеральної вати, проте у нього є 2 суттєвих недоліки: він досить крихкий і до того ж володіє недостатньою вологостійкістю.

Якщо той же керамзит просто дуже довго буде висихати при попаданні вологи, то пінополістирол банально зіпсується, прийде в непридатність і втратить всі свої найважливіші експлуатаційні якості.

Схема утеплення підлоги зі стяжкою з керамзиту по грунту

Інструкція по утепленню будинку за допомогою керамзиту

Якщо гостро стоїть питання про те, як утеплити щитовий будинок для зимового проживання швидко, то відповідь буде проста: краще всього використовувати саме керамзит. По суті, той же пінополістирол і кам’яна вата дещо краще керамзиту за своїми експлуатаційними властивостями, але для їх монтажу знадобиться час.

Етапи утеплення підлоги і стелі за допомогою керамзиту:

 • Зачистка поверхні горища або підлоги;
 • Вирівнювання поверхні за допомогою цементного розчину;
 • Створення пароізоляційного і гідроізоляційного шару;
 • Створення лагів із брусів (їх можна не створювати, якщо підлога земляна або просто ідеально рівний);
 • Засипка теплоізолюючого матеріалу;
 • Вирівнювання матеріалу по всьому периметру поверхні;
 • Нанесення сухою або мокрою стяжки.
 • Найважливішим питанням тут є те, який тип стяжки використовувати. Суха має на увазі те, що той же підлогу або горищне перекриття будуть настилати безпосередньо на сам керамзит (необхідно залишити порожнечу в 2 сантиметри, щоб матеріал не перетворився в крихту при ходьбі).

  Пристрій стяжки підлоги з керамзитом

  Такий спосіб стягування підійде тільки в тих випадках, коли будинок — новий, а поверхня підлоги і стелі — ідеально рівна. В інших випадках доведеться використовувати цементну стяжку.

  Цементна стяжка кладеться в 3 шари. Перший шар — сам керамзит, другий — цементний розчин, змішаний з керамзитом, третій — чисто цементний розчин. Про армуючу сітку теж забувати не варто, але тільки в тому випадку, якщо мова йде про утеплення стін, а не підлоги або стелі.

  А роботи повинні починатися з обов’язкового створення ефективного пароізоляційного і гідроізоляційного шару. Що для цього можна зробити? Найпростіший спосіб — це використати звичайний поліетилен, однак його щільність повинна становити не менше 150 грамів на один квадратний сантиметр плівки. Більш ефективною пароізоляції будівельники поки не придумали.

  Схема пристрою стіни каркасного будинку з наявністю пароізоляційної плівки

  Якщо підлога встановити прямо на керамзит, без повітряної подушки, то матеріал згодом розкришиться і прийде в непридатність.

  При використанні керамзиту не треба забувати про те, що він — дуже крихкий матеріал, схильний навіть найменшим механічних впливів. Саме з цієї причини, якщо використовується сухий спосіб стяжки, потрібно залишати порожнечі товщиною в 2 сантиметри перед настилом підлоги (горищного перекриття частині стіни). Інакше згодом при ходьбі керамзит буде кришитися і прийде в непридатність.

  Пароізоляція

  Пароізоляційні матеріали розміщуються зсередини каркасно-щитового будинку, на внутрішньому шарі самого теплоізолюючого матеріалу. Встановити пароізоляційну мембрану в каркаснощитовом будинку можна дуже легко і своїми руками.

  Як вже було зазначено вище, кращий матеріал для пароізоляції в даному випадку — банальна щільна поліетиленова плівка, хоча сьогодні на будівельних ринках можна зустріти і безліч інших матеріалів. Своїми руками встановлювати пароізоляцію зсередини, загалом, досить просто.

  Схема монтажу утеплювача та його пароізоляції

  Плівка монтується наступним чином:

 • Потрібно ретельно зачистити поверхню;
 • Частина плівки внутрішньої (шорсткою) стороною закріплюється до утеплювача, гладка зовнішня частина — до зовнішньої частини будинку, яка дивиться на вулицю;
 • Для кріплення матеріалу можна використовувати дюбелі з тарельцевидными капелюшками. Цікаво, що на кожен квадратний метр пароізоляційної плівки має припадати щонайменше 5 дюбелів, причому краще всього, якщо вони розміщуються по центру, а не по краях плівкового шматка. Закріплювати дюбелі можна і шуруповертом. і просто забивати молотком — це вже не має жодного значення;
 • Частини пароізоляційного матеріалу обов’язково повинні йти внапуск, при цьому розмір напуску повинна становити мінімум 10 сантиметрів. Решту необхідно розмістити між теплоізоляційним шаром і стіною будівлі, щоб забезпечити не тільки якісну пароізоляцію, але і додатково утеплити приміщення;
 • Якщо відбувалося утеплення щитового будинку зовні, а не зсередини, то нічого страшного: щитові стіни дозволяють зробити якісну пароізоляцію навіть після того, як утеплювач був монтований в будинок.
 • Загалом утеплити щитовий будинок — це не таке вже і складне заняття, як може на перший погляд здатися.
 • Відео

  Можете подивитися відео, де фахівці розкажуть про те. як правильно утеплювати каркасно-щитовий додому з допомогою пінополіуретану.