Облаштовуючи власний будинок, кожен прагне зробити його максимально затишним і комфортним. Ці два важливі якості є сукупністю різних характеристик будинку, серед яких утеплення будинку — одна з найбільш істотних. Утеплення дозволить зберігати тепло в холодну пору року і знизити витрати на опалення. Утеплювати необхідно стіни, дах, міжповерхові перекриття і особливо підлоги. Утеплення підлоги особливо важливо для перших поверхів, так як втрата тепла через підлогу в кімнатах на першому поверсі складає близько 20%.

Матеріали для утеплення та теплоізоляції

Зміст

 • Матеріали для утеплення підлоги
 • Як утеплити підлогу першого поверху
  • Утеплення бетонної підлоги
  • Утеплення дерев’яного статі
 • Збірний сухий підлогу
 • ? Матеріали для утеплення підлоги

  Завдяки розвитку технологій в будівництві сьогодні можна знайти безліч різних теплоізоляційних матеріалів, кожен з яких володіє своїми перевагами і недоліками. Для утеплення підлоги першого поверху зазвичай використовують керамзит, мінеральну вату, скловату, арболіт, пінопласт, спінений поліетилен, спінений пінополістирол екструдований пінополістирол, пінополіуретан.

  При виборі того чи іншого теплоізоляційного матеріалу необхідно звертати увагу на його експлуатаційні характеристики і можливість використовувати в конструкції підлоги.

  1. Зовнішній вигляд

  По суті, зовнішній вигляд важливий для теплоізоляційних матеріалів, так як вони все одно будуть приховані усередині конструкції. Але варто звернути увагу на відсутність явних дефектів, які можуть під час експлуатації вплинути на якість теплоізоляції.

  2. Розміри і правильність форм

  Цей показник важливий насамперед для жорстких матеріалів. Якщо м’які можна стиснути або акуратно підрізати і підігнути, то з твердими все дещо складніше. Найменше відхилення спричинить за собою поява щілин і зазорів, через які буде проникати холод.

  3. Щільність

  Цей показник один з найбільш важливих. Щільність теплоізоляційного матеріалу впливає на його вагу і тиск на конструкцію підлоги. Чим менше щільність теплоізоляції, тим менше навантаження на конструкцію.

  4. Водопоглинання

  Цей показник другий по важливості серед усіх характеристик. Волога, що потрапила в утеплювач, збільшує втрату тепла у рази. При виборі теплоізоляційних матеріалів дуже важливо знати, наскільки вони здатні вбирати і утримувати вологу усередині. Від цього залежатиме, які з них необхідно якісно гідроізолювати.

  5. Теплопровідність

  Для теплоізоляційних матеріалів цей показник на першому місці. По-перше, від нього залежить здатність утеплювача передавати тепло іншим матеріалам. По-друге, чим нижче теплопровідність у матеріалу, тим менше його потрібно для створення якісної теплоізоляції.

  ? Як утеплити підлогу першого поверху

  Теплоізоляцію підлоги першого поверху необхідно проводити ще під час його облаштування. Справа в тому, що підлога — це багатошарова конструкція, і теплоізоляція для них укладається на певному етапі. У випадку, коли необхідно провести роботи з утеплення уже готового підлоги, треба бути готовим до додаткових фінансових розтрат і трудомістких робіт.

  Існує два види підлоги — дерев’яний і бетонний. Кожен з них має свою специфіку утеплення і вимагає певних видів матеріалів.

  ? Утеплення бетонної підлоги

  Схема укладання утеплювачів для бетонної підлоги

  Бетонні підлоги — одні з найбільш міцних і довговічних, але вони і самі холодні. Для їх утеплення використовують кілька теплоізоляційних матеріалів. Складність самого процесу утеплення полягає в багатошаровості бетонної підлоги. Необхідно відразу обмовитися, що для квартир і приватних будинків процес утеплення різний-за специфіки облаштування підлоги. В квартирі це звичайне бетонне перекриття, а в приватному будинку бетонну підлогу укладається по грунту, з-за чого вимагає більш ретельного утеплення. Саме утеплення бетонної підлоги першого поверху проходить у кілька етапів:

  • на першому етапі утеплення під час заливки бетонної основи підлоги необхідно використовувати керамзит замість звичного щебеню. У квартирах бетонною основою служить бетонна плита, і заливати підстава не треба;
  • другий етап теплоізоляції проводиться після гідроізоляції основи, на яку укладається теплоізоляція з щільністю 28-35 кг/м3 і досить міцна, щоб витримати вагу наступних шарів;
  • третій етап — це облаштування так званого теплої підлоги. Це досить складна і трудомістка робота, сам тепла підлога закладається до моменту заливки чистової армованої бетонної стяжки. Тепла підлога можна і не робити, це залежить від побажань і переваг господаря;
  • заключним етапом теплоізоляції бетонної підлоги буде підлогове покриття. В залежності від типу покриття та особливостей його укладання бетонна підлога можна додатково утеплити, уклавши під покриття шар м’якої теплоізоляції.

  Опілкобетон або арболіт

  Самим екологічно чистим способом утеплення бетонної підлоги є заливка сумішшю опілкобетона. Єдиним недоліком цього способу є те, що його можна використовувати тільки в приміщеннях з досить високими стелями, так як він зменшує простір на 15 см мінімум.

  Суміш виготовляють з цементу, піску і тирси. Для більш швидкого застигання розчину в нього додають хімічні інгредієнти, але це необов’язково.

  Заливати суміш необхідно в два шари. Перший шар – 70-80 мм, а другий – 20-25 мм Для першого використовують більше тирси: 1 частина цементу, 2 частини піску і 6 частин тирси. Для другого: 1 частина цементу, 2 частини піску і 3 частини тирси. Останній шар є фінішним.

  Застигає опілкобетон протягом 3-3,5 тижнів. Після цього можна настилати підлогове покриття.

  ? Утеплення дерев’яного статі

  Утеплення дерев’яного статі в просторі між лагами

  Найпоширенішим видом підлоги в приватних будинках є дерев’яні підлоги. Їх конструкція досить проста і дозволяє укладати теплоізоляцію в будь-який момент. Для утеплення дерев’яного статі необхідно використовувати матеріали з низькою щільністю і вагою, м’які і еластичні. Незважаючи на те, що дерев’яна підлога легше розібрати і утеплити, роботи по теплоізоляції варто проводити на певному етапі:

  • в першу чергу необхідно відразу створювати подвійний дерев’яний підлогу. Завдяки наявності простору між елементами конструкції такого дерев’яної підлоги, в нього можна покласти кілька шарів утеплювача;
  • перший шар теплоізоляції укладається між опорними балками на дощатий накат;
  • другий шар теплоізоляції укладаємо під чистову підлогу, поверх гідроізоляції.
  • завершальним шаром є укладання утеплювача під підлогове покриття.

  ? Збірний сухий підлогу

  Ще одним способом теплоізоляції підлоги є створення збірного сухого підлоги. Його можна укладати на дерев’яні, так і на бетонні підстави. Для створення такої підлоги використовують дрібний керамзит, кварцовий пісок, ГВЛ або вологостійку фанеру. Листи фанери або гипсоволокна укладають на поверхню підлоги, склеюють між собою і зашпакльовують шви. Вага і товщина такої теплоізоляції досить малі, і не вимагають особливих навичок і підготовки. Що слід особливо відзначити, так це виконання якісної гідроізоляції. Цей етап робіт важливий для будь-якого типу підлог, які розташовані на перших поверхах будинків. Її відсутність призведе до швидкого зношування всієї конструкції підлоги, появи вогкості в приміщенні, грибків і цвілі. А це в свою чергу знизить рівень тепла, затишку і комфорту в будинку.